"E baš zato moj učeni velegrađanine, ja ne volim grad! Jer to se njemu ne može dogodit. Meni je draga ova naša mala, smišna, luckasta pozornica, s ovin kletinetom od prisjednika i sa ovin imbećilom od popa i sa ovom mojon išempjanom Bepinom!"
Prijava
x
x
Registracija
x

Forum je nadograđen na najnoviju verziju. U narednih nekoliko dana očekujte greške koje ćemo čim prije otkloniti. Hvala / PRIJAVI KVAR

Re:2019 - kad se sve podvuce

• Ceco
  • Ceco's Avatar
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
Više...
Ceco's Avatar 23 Lis 2019 19:48 #21 od Ceco
Replied by Ceco on topic Re:2019 - kad se sve podvuce
Knez zato sam ja sebi uzeo akcijsku kameru. Nadam se da mi dođe do 1.11. Jer dok se mobitel složi u tom trenutku nikad nije dobro.

Poslano sa mog CLT-L29 koristeći Tapatalk

Molimo prijavite se

• rogi
  • rogi's Avatar
  • Stalni korisnik
  • Stalni korisnik
Više...
rogi's Avatar 24 Lis 2019 13:52 #22 od rogi
Replied by rogi on topic Re:2019 - kad se sve podvuce
Evo i od mene kratak osvrt na ovu godinu (za sad :)).
Sve u svemu sam zadovoljan s obzirom da je ovo moja prva godišnjica ribolova (počeo sam s ribolovom od nule lani otprilike u ovo vrijeme).

Od tehnika sam iskušao i kompletirao opremu za:
  • lignjolov / lagani spinning
  • srednje-teški spinning / lagani jigging
  • klasični odmet
  • bolognese

Riblje vrste koje sam ulovio:
  • lignja
  • brancin
  • orada
  • šarun
  • bugva
  • špar
  • pauk
  • glavoč

Sažetak godine:
Iskušao sam različite tehnike, često neuspješno, ali nešto se i ulovilo. Uglavnom sam do proljeća dosta vremena provodio na moru. Ljeto sam planirao izlaziti češće na more ali su se neke stvari poklopile tako da sam na kraju cijelo ljeto bio možda 20-ak puta u ribolovu. Nadam da će zima biti opet produktivnija što se tiče izlazaka na more, a iduće ljeto bolje :)
Lignjolov - usudio bih se reći da se tu dobro snalazim, uglavnom se sada svaki - svaki drugi izlazak na more ulovi neka lignja (sve primjerke plašta manjeg od 15ak cm puštam nazad), a gubitak opreme je sveden na minimum s obzirom da već dobro poznajem terene na koje idem.
Spinning / jigging - s obzirom da sam krenuo od nule bez ikakvog iskustva sam zbilja zadovoljan. Kompletirao sam nešto silikonaca i plastičnih varalica, te metalnih jigova (10-30g). Na početku često nisam znao što radim, bilo je nešto zapinjanja i gubitka opreme, ali sada već otprilike znam kojom brzinom voditi silikonce da idu tik uz dno i ne zapinju, te sam savladao WTD tehniku i sa slabijim i sa jačim štapom.
Klasičan odmet - složio sam si dosta jeftin komplet sa štapom iz Decathlona i free-spool rolom koja mi je doma stajala i prvi izlazak na more, drugi zabačaj - orada od pola kg na trakicu zaleđene Ledo lignje. Nakon što sam dosta čitao o tehnici, predvezima i slično, ovo mi se pokazala kao najlakša tehnika s obzirom da ako se sve pripremi kako treba - preostaje samo zabaciti štap i čekati da naiđe neka riba. Definitivno se planiram posvetiti više ovoj tehnici, možda i priuštiti još jedan kvalitetniji komplet pa da mogu loviti istovremeno s dva štapa.
Bolognese - ova tehnika me zbilja oduševila. Lovio sam prvi dan na kruh ali mi je to bilo dosta frustrirajuće jer bi 80% vremena vadio iz mora praznu udicu. Nakon toga sam prešao na trakice lignje i tu je krenula zabava. Gotovo svaki izlazak se nešto ulovilo, od malih oradica koje sam puštao nazad, do hlapljivih bugvi, koje bi ponekad progutale mamac i poput strijele odvukle plovak 2-3 metra u stranu prije nego bi ja stigao reagirati. Primamu nisam koristio i ne planiram jer i ovako ulova ne nedostaje. Zbilja je zabavno promatrati plovak na kojem se registrira svaki griz, a i na tako laganoj opremi svaka ribica pruža gušt. Također se želim više posvetiti ovoj tehnici iduće ljeto i probati druge ješke poput dagnje i kozica, te se nadam uloviti i brancina na ovu tehniku.

Želje za idućih 365 dana:
  • uloviti dovoljno lignji za obiteljski Badnji ručak :lol:
  • uloviti primjerak neke ribe preko 2kg
  • izlaziti još češće u ribolov

Vrste koje još nisam, a volio bi uloviti:
  • sipa
  • hobotnica
  • iglica - bila mi se jedna zakačila pred koji dan ali mi je otpala
  • zubatac
  • strijelka
  • lica
  • luc
  • lampuga

I za kraj veliko hvala svim članovima (bivšim i sadašnjim) na ovom forumu, zbilja sam puno naučio i vrlo često baš ovdje našao odgovore ne neka pitanja ili probleme s kojima sam se susretao. Zbilja mislim da se ovdje stvorila jedna lijepa zajednica ribolovnih entuzijasta gdje nije glavna stvar (kao u nekim FB grupama) tko ima bolju ili skuplju opremu, već pomoći drugima.
Posebno hvala Ceco-tu i HuntHouse-u jer su mi uštedjeli sigurno nekoliko stotina kuna i spasili češćih čitaba od cure :lol: :lol:
Želje za ovaj forum: da još poživi i naraste, što više ovakvih kvalitetnih i zaniljivih tema i što više ribolovnih priča od drugih članova! :)
Ideja: možda i neka zatvorena FB grupa koja bi potaknula članove na češće i ažurnije izvještaje s ribolova
Hvala: snhelix, B_, Igor, Ceco

Molimo prijavite se

• Igor
  • Igor's Avatar
  • Stalni korisnik
  • Stalni korisnik
Više...
Igor's Avatar 24 Lis 2019 17:37 #23 od Igor
Replied by Igor on topic Re:2019 - kad se sve podvuce
Evo da i ja napišem izvještaj. Na žalost mislim da sam gotov s ribolovom za ovu godinu. :S
Ove godine sasvim zadovoljavajući ribolov. Nije bilo kapitalaca, ali za nekoliko ručkova se skupilo.
Lovili se:
Brancin - silikonci
Orada - Gulp umjetni crv
Pauk - jig
Smokva - jig
Šarun - jig
Skuša - jig
Lokarda - jig
Ušata - jig
Iglica - jig, vobler
Luc - panula
Pagar - jig
Arbun - jig
Lignja - skosavica

Najčudniji ulovi:
Smokva na jig skoro veći od nje same???
Pauk veličine 30 gramske jigpare ulovljen na istu.
Iglica od jedno 70cm uhvaćena za rep na jig. U prvom trenu sam mislio da vadim ribu od 3 kile. Nisam imao pojma da kod nas ima tako velikih iglica.

Najveći gubitak:
Velika strijelka sa obale na živu iglicu. Postavio sam joj balerina sistem (koristi se u slatkovodnom ribolovu na štuku) sa živom iglicom na dvije udice sa dvostrukim predvezom 0.40. Očekivao sam licu, međutim došla strijelka. Štap bio na stalku, a kad je udarila savila ga je skoro do poda. Trk preko stijena i kontra. Ne mogu je pomaknuti. Zatežem kočnicu i kreće borba, prvi skok iz mora i gledamo se oči u oči. Spuštam štap dolje da je pokušam zadržati pod morem, ali ništa evo nje još jednom skok jedno pola metra i pljus nazad. Rekao sad si moja. Ako se do sad nisi otkačila niti nećeš. Nastavlja se borba i samo odjednom pling... Nema otpora... Izvlačim van i vidim dvostruki predvez presječen kao nožem... Još jedno deset minuta su mi sve dlake bile nakostriješene... Međutim više nisam uspio uhvatiti iglicu, nego samo salpice, bacao i dalje ali ništa više....
Hvala: B_, rogi, lukazg

Molimo prijavite se

Više...
marko87's Avatar 29 Lis 2019 08:36 - 29 Lis 2019 08:37 #24 od marko87
Izgleda da kod mene nije još vrijeme da se podvuče 😀

Neki dan na ušću Neretve puno praćenja strijelki i dvije borbe sa spadanjem ribe ali nema odustajanja. Zacrtao sam uloviti strijelku odavno i sinoć napokon pala prva i usput i krštenje nove hexane.

Nakon par spadanja napokon pošten griz. Riba kontrira pa brzo pliva prema meni ali srećom brzo sam namatao i opet kontakt sa ribom. Puno bacanja iznad vode i stvarno gušt se boriti sa njom.

Nije neki kapitalni primjerak ali sreci nema kraja, prva pa 1.1kg

Privitak datoteke:

Kasnije još par neralirziranih ugriza i jedan siloviti udar i olakšanje. Jedan od domaći kaže više komada pa jedna prati varku a druga pregrizla predvez. A ja na to samo nabacim ja ću se tješiti da je riba toliko velika da je progutala cijelu varalicu i pregrizla 😂

Svi napadi su bili na savage gear iglicu 155 rozo bijele boje. Pošto sam imao samo jednu u toj boji i kasnije bacao bijelu komplet ali ništa od javljanja. Nema druge nego u nabavu iglice i nastaviti i dalje kad me napokon krenulo.

Poslano sa mog EVA-L19 koristeći Tapatalk
Zadnja izmjena: 29 Lis 2019 08:37 od marko87.

Molimo prijavite se

• Ceco
  • Ceco's Avatar
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
Više...
Ceco's Avatar 29 Lis 2019 08:44 #25 od Ceco
Ova iglica Knez?

Molimo prijavite se

Više...
marko87's Avatar 29 Lis 2019 09:17 #26 od marko87
Ne ne nego ova. Nisam se odmah mogao sjetiti kako ide puni naziv.

Privitak datoteke:

Kako smo u žurbi bili u lubina u kominu pred samo zatvaranje nisam ni vidio da smo obojica uzeli tonuće ali se pokazala i ona kao odličan izbor. A te iglice što si ti stavio je i on taman slagao na police. Mislio sam je uzeti ali sam bio na knap sa kunama a on nekada na sreću a nekad na žalost ne prima kartice 😂

Hvala: Ceco

Molimo prijavite se

• Ceco
  • Ceco's Avatar
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
Više...
Ceco's Avatar 29 Lis 2019 09:21 #27 od Ceco
Surfwalker je ok varalica... Ja sam uzeo ovih par iglica. Čekam još da dođu u Svijetvaralica pa moram uzeti kutiju dodatno pa u petak idem dolje :)

Molimo prijavite se

Više...
marko87's Avatar 29 Lis 2019 09:27 #28 od marko87
Moram reć da u dva odlaska na ušće radi odlično. Trojica nas sinoć sami svi bacali istu varalicu samo različite boje. Sad dali sreća ili nesto drugo ali najviše praćenja i udara je imala ova roza.

Nedavno sam sreo neke momke u kominu kad sam bio u nabavi i tako sa njima u priču malo i kaže on meni daj da ti ja preporučim.
Odmah je uzeo Rapalu walk&roll i ovu iglicu. Ante gazda kaže da lik rastura i sa sigurno sa njima ne mogu pogriješiti.

Ova rapala se još nije dokazala dole al ne mora značiti da neće ubuduće.

Molimo prijavite se

• Ceco
  • Ceco's Avatar
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
Više...
Ceco's Avatar 29 Lis 2019 09:31 #29 od Ceco
Super :) mene zanima koliko ova izdrži prije kidanja repa.
Tražio je @Zeusfaber sliku onog kapitalnog zubonje ako imaš sa manje krvi da podjeli na Ludo More. Pisao sam Darku pošto tu ne mogu više slati privatne poruke

Molimo prijavite se

Više...
marko87's Avatar 29 Lis 2019 09:38 #30 od marko87
Meni krivo bilo što je nisam sinoć bolje pogledao al smo stvarno došli u zadnji tren pred zatvaranje. Ali izgleda zanimljivo.

Sliku šaljem čim mi cura prosljedi, nadam se da će biti neka malo bolja.

Hvala: Ceco

Molimo prijavite se