"E baš zato moj učeni velegrađanine, ja ne volim grad! Jer to se njemu ne može dogodit. Meni je draga ova naša mala, smišna, luckasta pozornica, s ovin kletinetom od prisjednika i sa ovin imbećilom od popa i sa ovom mojon išempjanom Bepinom!"
Prijava
x
x
Registracija
x

Forum je nadograđen na najnoviju verziju. U narednih nekoliko dana očekujte greške koje ćemo čim prije otkloniti. Hvala / PRIJAVI KVAR

Ribolov zivom jeskom

Više...
Fanatik's Avatar 11 Stu 2015 20:06 #1 od Fanatik
Ribolov zivom jeskom was created by Fanatik
Pozdrav ekipa,neznam pod koju kategoriju bi svrstao ovu temu pa sam je ubacio pod cakule ;) Bilo bi dobro da admin il moderator otvore noku kategoriju "tehnike ribolova" ko sto ima u podvodnom ribolovu.
Kolega Bezmek je danas postavio pitanje u vezi ribolova brancina na zivu jesku u temi koja je namijenjena spinu brancina,pa eto da otvorimo temu zive jeske!
Nadam se da ce bit jos zainteresiranih i iskusnijih koji bi rado podijelili iskustva :)

...orlovi rano lete a kasno sliječu....

Molimo prijavite se

Više...
Fanatik's Avatar 11 Stu 2015 20:31 #2 od Fanatik
Replied by Fanatik on topic Ribolov zivom jeskom
Sto se konkretnog pitanja kolege Bezmeka tice;"ima tko iskustva u lovu brancina zivim ciplicem i nekom zivom jeskom?",nisam siguran koliko bi ta tehnika bila uspjesna za brancina obzirom da mislim,iz mog skromnog iskustva,bi tu prije udarila strijelka.
Ja sam u par navrata dizo strijelke na zivu jesku,tehnikom plovkom i sajlicom i to na batoglava koji joj i nije glavna prehrana pa tako mislim da bi pogotovo na cipola ona puno brze udarila nego smudut(brancin),al nemam nekog velikog iskustva tako se nadam da ce se javit kogod iskusniji ;)
Znam da smudute jako uspijesno dizu na mrtvu jesku,sardjelu.Abruma se smjesom od sardjele i starog kruha il otpadaka od ciscenja ribe i zabacuje onako "avolo" najeskan komad sardjele.
Ja sam ga vadio(al manje komade) i na kruh obicni dok ribam na cipole,vjerovatno ga oblak i miris kruha isprovocira i ogladni.
Cito sam da su veliki smuduti pretezito orjentirani na strvinu a rijedje na zivu jesku,vjerovatno ih je zato i teze isprovocirat da napadnu varku!?
Stariji i iskusniji ribolovci ce sigurno imat dosta toga za rec o lovu na zivu jesku,nadam se da ce nas kolega Damir procitat temu i udijelit koji koristan savjet,posto sam cito njegove postove i vidim da je koristio dosta tradicionalnih metoda s pravom jeskom i u lignjolovu,sto se danas jako rijetko srece pored silnih varalica i skosavica :)

Molimo prijavite se

Više...
Bežmek's Avatar 12 Stu 2015 08:20 #3 od Bežmek
Replied by Bežmek on topic Ribolov zivom jeskom
Hvala ti Fanatik sto si otvorio ovu temu. Prošlu zimu sam izvadio par komada na ciplića i vidiš dosta interesantno ali ipak mi tek sad ima smisla nakon što sam pročita ovo što si napisa tj da veliki smudut rađe pokupi strvinu nego živu ješku. Ove što sam lovio čapali bi se nakon što bi ješka uginula a ja je nebi u tom trenu ima zaminit živom i eto ti lole :)
Izgleda da se ne razlinimo i postanemo gotovani samo mi kad capamo koju godinu i nabacimo koji prst pancete oko pasa :)
Hvala: Fanatik

Molimo prijavite se

Više...
Fanatik's Avatar 12 Stu 2015 12:19 #4 od Fanatik
A reci mi kojom tehnikom ga lovis na zivog coplica,plovak il nekako kako drugacij,t?

Molimo prijavite se

Više...
Bežmek's Avatar 13 Stu 2015 11:10 #5 od Bežmek
Maesra 0.70 , malo klizno olovo, zogulin 1m FC predveza 0,35-0.45 ovisi jeli pjesak ili bjankura i ovnerica 3/0 pod rep. Nacickan par posti s kraja i patrola svako uru vremena. Najbolje vrime je posli jake juzine pogotovo kad je kraj mrijesta.

Molimo prijavite se

Više...
Fanatik's Avatar 13 Stu 2015 20:27 #6 od Fanatik
Znaci klizni sistem,sistem amo rec klasika klizni za na dno.Udari li djekad i stogod drugo na ciplica na dnu?..nebi me cudilo da i ovrata udari na njega u jesensko doba-pocetak zime!?....a zaleti li se strijelka do dna,ima li je tu dje lovis?

Molimo prijavite se

Više...
Bežmek's Avatar 13 Stu 2015 21:26 #7 od Bežmek
Nekad se zna dogodit ako sistem ostane priko noći da se zaleti Gruj ali Ovratu i Strelku nisam nikad capa. Sad krajem desetog miseca strelke su se ludo lovile onako na tunju iz ruke za jesku su nadivali sardelu i vadio je ko god da je bacio i po više komada. Sve su to bile ribe od 1.5 pa do 4-5 kg, posli te najezde strelki lignje nema ni za lik.Ovako priko dana na ciplića se čapa uglavnom Smudut ali isključivo posli jake južine. Valjda tada krenu u patrolu uz kraj vidit što je more serviralo na pijat za njih.

Molimo prijavite se

Više...
Fanatik's Avatar 18 Stu 2015 17:56 #8 od Fanatik
Admin Zeus il neko od moderatora!
Mozda bi bilo zanimljivo otvorit kategoriju"ribolov zivom jeskom" il "ribolov zivom jeskom s obale" pod "ribolov" !?!Pa ovu temu prebacit,odje je slabo uocljiva a mislim da bi bilo korisno prikupit i podijelit koje iskustvo na ovu temu!
Cito sam nekad o nekim tehnikama ribolova zivom jeskom s kraja,zivim sparmom koji se nekako spusti niz osnovnu strunu do pri dno i da se tako zubaci uspjesno love s kraja!?

Molimo prijavite se

Više...
dundo's Avatar 18 Stu 2015 18:12 #9 od dundo
Replied by dundo on topic Ribolov zivom jeskom
Fanatik, pročitaj pod "Rockfishing" (Bait boat)

Molimo prijavite se

Više...
Fanatik's Avatar 18 Stu 2015 18:35 #10 od Fanatik
Dundo napisao:

Evo jedna tehnika koja može u potpunosti zamijeniti ovaj baitboat (provjereno uspješna).Na roli osnovni najlon i na kraju đogulin. Iza đogulina jedno metar malo tanjeg najlona (ako zapne da izgubiš samo olovo) i na kraju odgovarajuće olovo (znači bez udice i ješke).Tako pripremljen sistem se zabaci na željenu poziciju.Uzmemo metar odgovarajućeg fluorocarbona, na jedan kraj vežemo kopču a na drugi udicu(ili više njih) i na njih montiramo živu ješku. Ovaj predvez pomoću kopče prikačimo na osnovni najlon i pustimo da lagano klizi prema olovu. Ješka na svom putu prema dnu pretražuje sve slojeve mora, dok ne dođe kopča do đogulina (ako je što prije ne mazne). Treba paziti da kopča ne može preći preko đogulina.Što je kut od vrha štapa do olova veći to ješka prije dođe do kraja.Zaboravio sam reći da se može staviti malo olovo na predvez (20-tak grama),ako ješka neće da klizi prema dnu tako da olovo svojom težinom lagano vuče ješku, ali iz iskustva znam da skoro svaka živa i zdrava riba ili glavonožac, čim se nađe u moru hvata maglu prema dnu. Ovom tehnikom se ješka oštećuje minimalno, kako sam već naveo pretraže se svi slojevi mora a i vrlo je učinkovita jer sam na nju ulovio nekoliko pravih kapitalaca.Zadnjih nekoliko godina nisam ovako ribao jer me je spinning potpuno preuzeo (osim lova cipola).

Bravo Dundo,to je ta tehnika o tome sa cito prije koju godinu,bas me zainteresiralo al nisam nikad provo,nisam vise naiso na neki konkretan tekst i upute,a eto bas mi je drago da imamo nekog ko je to uspjesno radio! :cheer:
Dobra stvar je onaj baitboat al nije to jeftino....

Molimo prijavite se

Više...
Fanatik's Avatar 18 Stu 2015 18:45 #11 od Fanatik
Mislim da je ovaj sistem odlican i zato jer se moze kombinirat tako da se ziva jeska na svom predvezu okaci na osnovnu strunu na sistemu na kojem je na dnu npr.klizni sistem i jos jedna jeska na svom predvezu.
Dundo jesi kad provo taku kombinaciju?

Molimo prijavite se

Više...
Fanatik's Avatar 18 Stu 2015 19:20 #12 od Fanatik
A vidio sam ize komentara tamo da si lovio i u Cipavici,ides li jos dolje?..fantasticna posta,do Bog da mi se noga refa pa da mogu na proljece sic dolje u valu...ma neka i ono tamo iduce proljece,samo da mogu sic dolje i vrati se gore hehe ;)
Isli smo i tamo po onim stijenama mislim da je to prema Kobiljoj glavi,al tamo smo gubili masu sistema...joo ka se sjetim jedan put udarilo mi nesto,mislim da je sarak dobar bio al bas dobar,klizni sistem a zapelo olovo nedje u neku skrapu :huh: auuh a on vuce zuji makina a ja nemogu nista,al tu treba drugacije ribat...

Molimo prijavite se

Više...
dundo's Avatar 18 Stu 2015 19:31 #13 od dundo
Nisam. Na opisani način sam lovio davno, na savjet jednog starog ribara, kojeg sam upoznao dok smo zajedno lovili ukjate ispod Gorice. To je bilo 80-tih, a ja sam bio srednjoškolac. Stanovao sam na Montovjerni, a poste su mi bile ispod hotela Libertas (Pogačići), ispod Gorice, i ispod stare bolnice. Ješka bi mi bila što bi prvo uhvatio na ometac ( najčešće vladika ),Lovio sam samo po danu i uhvatio sam par lijepih zubonja. U ratu sam na Prevlaci uhvatio dva. Otprilike bi trebalo prosjek 7-8 ribolova za ulov. Od rata nisam ovako lovio, niti više imam živaca za takav ribolov. Sad samo spin, cipoli i ponekad ovrate. Lažem, otprije nekoliko i lignjolov . Pokušavam uloviti lignju ali mi ne uspijeva. Prije rata sam uhvatio par komada sa rive u Cavtatu, ali to ne računam.
Hvala: pepsi, Fanatik

Molimo prijavite se

Više...
Fanatik's Avatar 18 Stu 2015 20:58 - 18 Stu 2015 21:00 #14 od Fanatik
Ma zamisli :woohoo: ,heheh,ee sa se to nevjerovatnim cini ulovit zubonju ispo gorice...dragi Boze ako vako nastavi pa ko zna dje cemo za 20godina morat ic za ulovit koju ribicu???
A to su ti neke moje moje medju prvim postama(inace zivim 100m od groblja Bon.) i prvim amo rec malo ozboljnijim ribolovima,ja sam tuda ko skolarac ono krajem ratnih godina '93.,'94.pa kroz srednju do vojske '98. lovio svoje prve ukjate,bukve,bio bi i koji kanjac na dnu i lijepih skrpinica od 20-30dkg,tuda ispo Gorice do Pogacica ,a ispo Boninova nam je bila udarna posta za bukve,doslovno bi ih nagrdili a bila bi s njima i koja ukjata :cheer: ...a ispo Gorice sam ulovio i svoje prve dvije ligjnje s kraja prije 4 godine i to na onoj maloj ko ponti izmedju Gorice i Pogacica i onda se nalozio na lignje s kraja,prije sam imo nekih pokusaja al bezuspjesno(jedan put ima i 15godina od toga uzo ja peskafondo i iso livit s kraja :sick: hahaha) a od tad me krenulo lijepo!

Zadnja izmjena: 18 Stu 2015 21:00 od Fanatik.
Hvala: dundo, pepsi

Molimo prijavite se

Više...
dundo's Avatar 18 Stu 2015 21:39 #15 od dundo
Jebi ga, svake godine gore i gore. Ipak, za doma vazda ima ribe. Jedino što ponekad kupim na placi su sarđele.
Hvala: pepsi, Fanatik

Molimo prijavite se

Više...
Fanatik's Avatar 18 Stu 2015 22:04 #16 od Fanatik
Ma da,ma ko izlazi na more uvijek ce imat za objed :) ...danas nista,sutra nesto....prekosutra nesto vise,pa onda ope nista...al kad se ide stalno prosjek iznese i uvijek se ima za objed a i za veceru ;) ...znamo mi koji idemo i volimo ic,Bogu hvala!
Ka dodju teza vremena izlazit cemo jos cesce i duze i ope ce bit!

Molimo prijavite se

Više...
zeusfaber's Avatar 19 Stu 2015 11:15 #17 od zeusfaber
Replied by zeusfaber on topic Ribolov zivom jeskom
Otvoriti ću neku posebnu kategoriju za ovo. U svakom slučaju, ribolov živom ješkom je iznimno efikasan ali i poprilično kompliciran, naročito ribolov živom ješkom s obale. Mislim da je bait boat daleko najbolje riješenje ali evo, očigledno se može i kako vi kažete :cheer:

Molimo prijavite se

Više...
Fanatik's Avatar 19 Stu 2015 21:41 #18 od Fanatik
Sigurno da je baitboat,ja bi cak reko i skalin u evoluciji obalnog ribolova na okrunjene glave ;) .Gledo sam masu video uradaka na tu temu na YT i mislim da je 80% zubonja s obale ulovljeno bas uzz pomoc baitboata.
Al treba ulozit novaca,truda i vremena i bas se stavit za tu tehniku ribolova,al ovako za nas koji volimo prakticirat i isprobavat razne tehnike a nismo bas spremni za taj skalin u evoluciji,ipak postoje jos neke mogucnosti za ulovit koju ribicu na zivu jesku :)
A gledo sam na YT snimke od onog grega sto lovi zubonja na klasicni surf casting,klizni sistem i cijela sipa(mrtva)najeskana na 2-3 udice.Nemogu se sjetit koji je to kanal al vjerovatno je neko naiso,jak je lik skroooz!-pardon malo sam skreno s teme :oops:

Molimo prijavite se