"E baš zato moj učeni velegrađanine, ja ne volim grad! Jer to se njemu ne može dogodit. Meni je draga ova naša mala, smišna, luckasta pozornica, s ovin kletinetom od prisjednika i sa ovin imbećilom od popa i sa ovom mojon išempjanom Bepinom!"
Prijava
x
x
Registracija
x

Forum je nadograđen na najnoviju verziju. U narednih nekoliko dana očekujte greške koje ćemo čim prije otkloniti. Hvala / PRIJAVI KVAR

Dozvola za upravljanje brodicom

• dxdandy
  • dxdandy's Avatar Autor teme
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
Više...
dxdandy's Avatar 22 Sij 2017 11:33 #1 od dxdandy
Pozdrav svima!

Molim za pomoc. Evo vec neko vrijeme se spremam i sam sebe nagovaram da si uzmem neki gumenjak za ribolov na moru. Kako mi treba i dozvola za upravljanje zanima me dali to u svakoj luckoj kapetaniji mogu polagati ispot ili kako to vec ide. Ljetujem svake godine u Novom Vinodoslkom pa me zanima za taj dio RH. Kako bih i peca znam da i me vjerojatno kad tad zaustavili i prekontrolirali pa da ne budem u prekrsaju.
Iz koje skripte treba uciti. Jedino sta ja znam je da se bez obzira kakvu si barku kupim, da se ne bih udaljio vise od 500m od obale. Meni treba da se odvezem do neke plaze i malo ribam u obalu i to je to. Motor vec imam...stari jos sa drvenog cikla...Tomos 4 koji je zbog nedostatka djelova kada se pokidao prije 30g moj stari malo preradio i sada bi to bio recimo Tomos 6. Malo je brusi cilindre i sl. zahvati. Uglavno u voznom je stanju i radi odlicno bez obzira na svoje godiste.
Znaci gdje polagati i iz cega uciti ?

Hvala na pomoci i savjetima !

Molimo prijavite se

Više...
oki270's Avatar 22 Sij 2017 11:40 - 22 Sij 2017 11:41 #2 od oki270

dxdandy napisao: Pozdrav svima!

Molim za pomoc. Evo vec neko vrijeme se spremam i sam sebe nagovaram da si uzmem neki gumenjak za ribolov na moru. Kako mi treba i dozvola za upravljanje zanima me dali to u svakoj luckoj kapetaniji mogu polagati ispot ili kako to vec ide. Ljetujem svake godine u Novom Vinodoslkom pa me zanima za taj dio RH. Kako bih i peca znam da i me vjerojatno kad tad zaustavili i prekontrolirali pa da ne budem u prekrsaju.
Iz koje skripte treba uciti. Jedino sta ja znam je da se bez obzira kakvu si barku kupim, da se ne bih udaljio vise od 500m od obale. Meni treba da se odvezem do neke plaze i malo ribam u obalu i to je to. Motor vec imam...stari jos sa drvenog cikla...Tomos 4 koji je zbog nedostatka djelova kada se pokidao prije 30g moj stari malo preradio i sada bi to bio recimo Tomos 6. Malo je brusi cilindre i sl. zahvati. Uglavno u voznom je stanju i radi odlicno bez obzira na svoje godiste.

Ja sam polagao prije 2 godine. Nakon toga sam napisao osvrt na pijanomtvoru. Ne znam da li se je sto mijenjalo u medjuvremenu ali mozda pomognu moja iskustva:
================
Za pocetak, nije mi bila velika zurba izaci na ovaj ispit jer prvu barku namjeravam "pokusati" provozati tek oko 5tog mjeseca, no zle slutnje o poskupljenju ispita sa raznih foruma i web stranica yacht i jedrilicarskih klubova o poskupljenju ispita iza nove godine, natjerale su me na ispit u 12tom mjesecu kako bih usparao koju kunu. (Kasnije sam primjetio opet po raznim forumima da su se poskupljenja najavljivala redovito "iza nove godine" ili "iza 1.6" no vec 2 godine se nije dogodilo nista takvo - sto znaci ako niste stigli poloziti -> to ne znaci da ce biti nova cijena iza nove godine).

Takodjer, imao sam plan ici na tecaj za pripremu ispita u JK Sv. Nikola na Jarunu, no na zalost tecaja u 12tom mjesecu nije bilo (po informacijama koje sam dobio - prijavilo nas se svega dvoje a treba biti barem 15 ljudi da bi se odrzao tecaj).

Obzirom na sve spomenuto, ostala mi je jedino mogucnost samoucenja za sto sam koristio 3 skripte skinute s interneta i svakako odlicne edukacione youtube filmice (posebno: "Oznake na karti", "Ucrtavanje pozicije na kartu i očitavanje s karte", "Azimut", "Kurs broda" i mozda jos 1-2).

Za ispit sam se spremao cca 5 dana po 3 sata dnevno, sto me je iznenadilo da sam uspio toliko drzati koncentraciju nakon 10-satnog radnog dana, no ako te nesto zanima, pronadje se extra snaga. Jedini dio koji nisam uopce citao i ucio je poglavlje o brodskim motorima. S motorima imam dosta osobnog iskustva po pitanju kosilica i motorne pile a nit dizel motori mi nisu nepoznanica.

Za sam ispit se treba prijaviti u Kockici u Zagrebu, osobno ili se moze emailom (ja sam naravno odabrao email vs. prometne guzve). Napisete email na adresu koja se nalazi na stranici ministarstva pomorstva i netko ce Vam se javiti i poslati potrebni obrazac i upute. VAZNO: Za ispit se treba prijaviti barem 3 dana prije samog datuma ispita i svakako zatrazite potvrdu da je vasa prijava primljena :-).

Sam ispit - u 16.30 u spomenutoj kockici. Ispitivaca ima ukupno 3 dok imaju jos jednu osobu zaduzenu za upucivanje ljudi u ispitnu sobu te da poslije pokupi biljege i slike u slucaju da ste prosli.

Prvi ispitivac je ispitivao vezano uz kartu. Tu su bila za pocetak kvalifikacijska pitanja tipa - "sto je to kurs", "sto je azimut", pa par pitanja o simbolima na karti, citanje oznake svjetionika i znacenje iste, ocitati ucrtani kurs i (mislim) da sam trebao ucrtati jednu tocku na zadane kordinate. To je sve proslo ok posebno sto je dobro obradjeno u skriptama a jos i bolje u spomenutim youtube filmicima.

Drugi ispitivac je postavljao pitanja iz dvije kategorije sto se je prevelo u slijedeca pitanja:

1) Procedura tankanja goriva. Ova tema je jako lose obradjena u sve tri skripte koje sam imao za ucenje te u svakoj pise da se motor mora ugasiti 50 metara prije benzinske pumpe i razne druge sitnice kao sto je "reci djelatniku benzinske koliko tocno benzina Vam treba usipati" sto je mozda nekoc i imalo smisla no danas u doba "pistolja" za punjenje benzina koji automatski prekinu dovod kad se spremnik napuni nema previse smisla.

Tu je ispitivac dosta inzistirao da se iznadje tocna procedura uz sto je dosta pomagao. Trenutna tocna procedura koju sam uspio zapamtiti je slijedeca:

a) Ne ugasiti motor 50 metara prije pumpe jer u tom slucaju nije bas jasno kako zaustaviti brodicu
b) Potrebno je "protjerati" sve putnike s brodice
c) Otvoriti odusnik rezervoara
d) Otvoriti rezervoar
e) Usipati gorivo
f) Zatvoriti spremnik
..... itd itd.

Nisam pretjerano sretan kako sam se snasao s ovim pitanjem, nije bio presretan ni ispitivac no srecom znao sam odgovoriti ostala pitanja pa je bilo ok na kraju.

2) Ispitivac je pitao razliku u radu diesel i benzinskog motora. Obavezno nauciti hrvatske nazive za dijelove motora :-) a ne koristiti rijeci tipa: Fergazer, kiler i slicne ako zelite izbjeci gnjavazu oko dodatnih objasnjenja. Kad pogledam realno, ispitivac je apsolutno u pravu - polazem ispit u Hrvatskoj na hrvatskom jeziku pa je red znati i tocne hr nazive.

3) Ispitivac je pitao spelovanje po "NATO phonetic alphabet"-u jedne rijeci (na zalost, ne sjecam se koje)

Treci ispitivac je pitao slijedeca pitanja:

1) Koju brodicu mozete voziti sa B kategorijom, sto je to BT (i koliko iznosi m^3)
2) O razlici registarskog broja kod brodice za privatnu upotrebu vs. gospodarsku
3) Gdje se brodica upisuje i koja se isprava pritom izadaje vlasniku brodice
4) Prednost prolaska (mislim da su bila 2 slucaja -> 2motorna + 1jedrilica i 1jedrilica i 1tegljac sa teglenicama)
5) Koja svjetla mozemo vidjeti na brodici ispod 50 metara
6) Sto znace 3 jarbolna bijela svjetla
7) Vjerojatno jos poneko pitanje ali nisam zapamtio.

================

Imam i negdje skriptu iz koje sam ucio samo se ne sjecam da li je papirnata ili u pdf-u. Budem potrazio...
Zadnja izmjena: 22 Sij 2017 11:41 od oki270.

Molimo prijavite se

Više...
Mladen Miletić's Avatar 22 Sij 2017 12:02 #3 od Mladen Miletić
Svaka čast na memoriji

Ako nemaš papire za taj motor zaboravi ga.

Mladen
099 3 20 40 20
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Molimo prijavite se

• Janko
  • Janko's Avatar
  • Stalni korisnik
  • Stalni korisnik
  • Student računarstva, Rijeka
Više...
Janko's Avatar 22 Sij 2017 12:02 #4 od Janko

dxdandy napisao: Pozdrav svima!

Evo ti i moje iskustvo, polagao sam u 9. mjesecu u Poreču.

Tamo agencija "Sunny way" organizira to. U petak sam imao predavanje gdje predavač prođe svo gradivo za ispit, nauči te kartu itd itd sve najbitnije. Odmah drugi dan imaš ispit kod kapetanije. Mene osobno su najviše ispitivali znakove na moru - svijetla na barki, što radi koča kad ima upaljena ta i ta svijetla, ko ima prednost kad, i sl. Malo zvučnih signala, malo o vjetrovima koji su opasni i zašto i tako...
Agencija ti isto posudi knjigu s koje učiš. :) Ja sam pročitao tu knjigu i prošao par puta najbitnije i tjt. Predavanje puno pomogne jer zapamtiš podosta ako slušaš pozorno i još ti predavač natukne najbitnije za ispit.
Predavanje+ispit 900kn, cca pola/pola. Agencija nudi i učenje vožnje (O tome ne znam kako što ide jer znam vozit od prije).

Mislim da sam skenirao cijelu knjigu pa ako ti zatreba mogu potražit. :)

Imaš catu?
Hvala: AnalPheasant

Molimo prijavite se

• dxdandy
  • dxdandy's Avatar Autor teme
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
Više...
dxdandy's Avatar 22 Sij 2017 14:10 #5 od dxdandy
@Janko

Molim te da potrazis tu knjigi i posaljis mi na mail :

Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Naravno i svi ostali ako nesto imaju, sve je dobrodoslo...i hvala unaprijed

Molimo prijavite se

• Janko
  • Janko's Avatar
  • Stalni korisnik
  • Stalni korisnik
  • Student računarstva, Rijeka
Više...
Janko's Avatar 22 Sij 2017 14:17 #6 od Janko

dxdandy napisao: @Janko

Molim te da potrazis tu knjigi i posaljis mi na mail :

Naravno i svi ostali ako nesto imaju, sve je dobrodoslo...i hvala unaprijed

Koliko ti je hitno? Jer ne dođem doma još 10-ak dana...

Imaš catu?

Molimo prijavite se

Više...
ja_osobno's Avatar 22 Sij 2017 14:29 #7 od ja_osobno
Polagao to pred 15-ak godina :lol:

Ali ovo mi se čini ko sasvim okej skripta sa svim potrebnim stvarima

diversoimpex.hr/wp-content/uploads/vodit...tegorije-skripta.pdf

Ćo, je ča? :D

Molimo prijavite se

Više...
Naldo's Avatar 23 Sij 2017 17:31 #8 od Naldo

ja_osobno napisao: Polagao to pred 15-ak godina :lol:

tako je, u ovoj skripti imas sve. isprintas je, naucis i izadjes na ispit. ja sam polaga u 8.misecu i pitali su me: mimoilaženje brodova, pozivi u pomoć (konkretno mayday), oznake svjetionika, određivanje geografske sirine i duzine, oznake dubine, sricanje slova...

Molimo prijavite se

Više...
Dado_pu's Avatar 23 Sij 2017 17:51 - 23 Sij 2017 17:51 #9 od Dado_pu

Naldo napisao:

ja_osobno napisao: Polagao to pred 15-ak godina :lol:

tako je, u ovoj skripti imas sve. isprintas je, naucis i izadjes na ispit. ja sam polaga u 8.misecu i pitali su me: mimoilaženje brodova, pozivi u pomoć (konkretno mayday), oznake svjetionika, određivanje geografske sirine i duzine, oznake dubine, sricanje slova...

Mene su pitali sta je gore, bura ili jugo na moru za barku i gore je bura jer te tjera od obale.
I koji radio zoves ili tako nesto i znam da sam morao reci radio rijeka, neki bi padali jer su rekli samo rijeka.
Oznake na karti - p (pijesak), pm (pijesak i mulj), i takve oznake.
Kad ide kocarica sa mrezom i jedrilica jedan prema drugom tko ima pravo prvenstva- kocarica jer ima mrezu i teze joj je manevrirati.
I sta oznacavaju svijetla na jedrilici ono goenje, zadnje i ne sjećam se jos koje.
Zadnja izmjena: 23 Sij 2017 17:51 od Dado_pu.

Molimo prijavite se

Više...
ja_osobno's Avatar 23 Sij 2017 18:15 #10 od ja_osobno

Dado_pu napisao: I koji radio zoves ili tako nesto i znam da sam morao reci radio rijeka, neki bi padali jer su rekli samo rijeka.
.

blizu :P

nije radio rijeka nego rijeka radio ;)

Ćo, je ča? :D

Molimo prijavite se

Više...
Dado_pu's Avatar 23 Sij 2017 18:35 #11 od Dado_pu

ja_osobno napisao:

Dado_pu napisao: I koji radio zoves ili tako nesto i znam da sam morao reci radio rijeka, neki bi padali jer su rekli samo rijeka.
.

blizu :P

nije radio rijeka nego rijeka radio ;)

Eeee to, vidis sada bi popusio na ispitu. Haha

Molimo prijavite se

Više...
marko87's Avatar 28 Sij 2020 21:23 - 28 Sij 2020 21:41 #12 od marko87
Dižem temu iz prašine ali da se pohvalim da sam danas napravio prvi korak prema svome prvom samostalnom isplovljavanju. Prije 15tak dana uplatio polaganje za voditelja brodice b kategorije. Na prvi upit vezano za literaturu za učenje bezobrazno su me otpepali ali nisam se predavao.

Čitajući razna iskustva a i tu je spomenuta skripta od diverso impexa. Tu sam i ja takodjer sebi skinuo i iz nje učio. Podcrtao sve što se meni činilo najbitnije i to se pokazala kao dobitna kombinacija. Ne mogu reći da sam rasturio ali solidno sam znao. Karta mi je štekala dobro jer je po meni to nemoguće naučiti gledajući na yt kako su neki pisali. Ali uz malu pomoć ispitivača prošlo je i to. Uglavnom bio je zadovoljan jer su navodno prije mene većinom svi bili katastrofalni.

Naslušao sam se razno razni priča kao samo plati i dodji ali ne ide baš tako što je rezultatiralo što sam ja skontao četvero oborenih prije mene.

Sada preostaje štediti lovu pomalo i čekati kada će naletjeti kakva pasara za malih ribolovnih izleta.

Poslano sa mog EVA-L19 koristeći Tapatalk
Zadnja izmjena: 28 Sij 2020 21:41 od marko87.
Hvala: B_, Ceco

Molimo prijavite se