"E baš zato moj učeni velegrađanine, ja ne volim grad! Jer to se njemu ne može dogodit. Meni je draga ova naša mala, smišna, luckasta pozornica, s ovin kletinetom od prisjednika i sa ovin imbećilom od popa i sa ovom mojon išempjanom Bepinom!"
Prijava
x
x
Registracija
x

Forum je nadograđen na najnoviju verziju. U narednih nekoliko dana očekujte greške koje ćemo čim prije otkloniti. Hvala / PRIJAVI KVAR

Vide li ribe? Kako ribe vide? Koliko vide ribe?

• Jadran
  • Jadran's Avatar Autor teme
  • Stalni korisnik
  • Stalni korisnik
Više...
Jadran's Avatar 23 Lip 2015 00:28 #1 od Jadran
Svi kažu da ribe skoro pa ništa ne vide. Pa koji će im onda vrag oči pitam se :lol:

Ja znam da ribe vide, u to sam se uvjerio nekolicinu puta pa me interesira kako ribe vide, koliko vide i da li ribe vide? :silly: :lol:

Molimo prijavite se

Više...
Damir's Avatar 23 Lip 2015 06:43 #2 od Damir
Jel ti to nas zajebavaš ili je nešto drugo u điru? Onaj koji misli da ribe ne vide ili da slabo vide neka se upita čemu onda sva ta čudesa oko izbora najlona, čemu fluorocarboni, čemu sve šarenije i neobičnije varalice, zašto je na nekim pozicijama bolje imati obojene olovnice...i na kraju, pokušajte nekom lubinu od 3-4 kila na komad najlona od 0,70 na Mustadovu parangalku broj 4 nadit komad lignje i tako zamahnit isprid njega da mu padne pred sami nos. Kasnije kad ugine od smijeha, samo ga pokupite i odnesite doma. :P

nijedna bolest nije zdrava
Hvala: Jadran

Molimo prijavite se

Više...
frkachu's Avatar 23 Lip 2015 09:52 #3 od frkachu
stara narodna kaže: kada ti ugledaš ribu u vodi budi siguran da je ona tebe već vidjela :)
Hvala: Jadran, Lukas_M02

Molimo prijavite se

• Jadran
  • Stalni korisnik
  • Stalni korisnik
Više...
Jadran's Avatar 23 Lip 2015 11:38 #4 od Jadran
Hahahaha :D Damire takav odgovor sam i očekivao. Ma znam ja da ribe vide ali isto tako znam da su neke iznimno kratkovidne, da neke poput murine skoro pa ne vide uopće, a neke imaju odličan vid poput ušate, ma sam htio malo razviti dijalog da čujem vaša iskustva, znanstvene činjenice i zanimljive anegdote :)

Molimo prijavite se

Više...
Bambus's Avatar 23 Lip 2015 11:58 #5 od Bambus
Mislim da ribe izvanredno vide ali još bolje reagiraju na miris, podražaje i vibracije. Kakav vid ima tabinja? Kakav vid ima ušata? Kakav vid ima tuna? To zbilja ne bi znao reći ali mogu pretpostaviti da sve vide drukčije, neke lošije neke bolje.

Molimo prijavite se

• losos
  • losos's Avatar
  • Korisnik
  • Korisnik
  • da bi uvatio ribu moras imati mokre gaće!
Više...
losos's Avatar 30 Lip 2015 12:02 #6 od losos
sta kaze frkacu.. ako si vidio lubina neces ga uvatiti :) :).. za sarga uvatiti u pjeni moras se sakriti iza stine pa bacati u pjenu da te ne bi sinja..
Hvala: Damir

Molimo prijavite se

• Jadran
  • Stalni korisnik
  • Stalni korisnik
Više...
Jadran's Avatar 01 Srp 2015 12:25 - 01 Srp 2015 12:25 #7 od Jadran

losos napisao: sta kaze frkacu.. ako si vidio lubina neces ga uvatiti :) :).. za sarga uvatiti u pjeni moras se sakriti iza stine pa bacati u pjenu da te ne bi sinja..

isto je i s ušatama, tako se najbolje love. ok, kad smo ustanovili da ribe vide, sad je pitanje kako vide? da li nas vide u bojama, da li treba paziti na odjeću koju nosimo kad idemo u ribe? je li svejedno biti u narančastoj ili sivoj jakni na stijenama? :lol:
Zadnja izmjena: 01 Srp 2015 12:25 od Jadran.

Molimo prijavite se

Više...
dundo's Avatar 01 Srp 2015 14:42 #8 od dundo
Iako znanstveno nije dokazano, ribe raspoznaju boje 100%. Sad, dali ribe vide boje kao i ljudi dalo bi se raspravljat. Možda one crvenu boju vide kao plavu, a zelenu kao crvenu, tko zna. Što se tiče ribolova sa stijena, najbolje je bit u odjeći koja je bojom najsličnija okolini (u ovom slučaju siva).

Molimo prijavite se

Više...
Damir's Avatar 01 Srp 2015 19:43 #9 od Damir
Većina dubinskih riba je crvene boje upravo radi toga jer se spektar crvene gubi već na nekih 40-ak metara. Nama kokoti, škrpine, arbuni, pagri trilje i još brojne druge vrste izgledaju drečavo crvene, međutim, na dubinama od 50+ metara su zapravo jako dobro kamuflirane.

nijedna bolest nije zdrava
Hvala: zeusfaber, Pikabu

Molimo prijavite se

Više...
zeusfaber's Avatar 03 Srp 2015 10:13 #10 od zeusfaber
Zato se masovno koriste crveni najloni? :)

Molimo prijavite se

Više...
dundo's Avatar 03 Srp 2015 11:09 #11 od dundo
Slažem se s Davorom u vezi ove konstatacije što se tiče crvene boje i crvenih riba, samo mali ispravak. Spektar crvene boje se počinje gubiti več na par metara dubine, dok se potpuno gubi već na 10-tak metara ( zavisi o vremenskim prilikama, jeli sunčano ili oblačno,bistrina mora itd. ). I da, upravo zato se dosta upotrebljavaju crveni najloni, a u zadnje vrijeme blago pink obojani fluorocarboni.
Hvala: Damir

Molimo prijavite se

• losos
  • losos's Avatar
  • Korisnik
  • Korisnik
Više...
losos's Avatar 03 Srp 2015 12:48 - 03 Srp 2015 12:49 #12 od losos
Zadnja izmjena: 03 Srp 2015 12:49 od losos.
Hvala: dalmatino, Damir

Molimo prijavite se

Više...
dalmatino's Avatar 09 Srp 2015 15:34 #13 od dalmatino
Odlična tema! :)

Ribe definitivno vide, ne bi znao reći kako i koliko dobro ali sigurno vide i ovo što frkachu kaže "Kada ti ugledaš ribu u vodi budi siguran da je ona tebe već vidjela" je sigurno točno, možda te i ne vidi toliko dobro ali te zasigurno osjeti. Ono, feeling znaš :lol:

Molimo prijavite se

• Jadran
  • Stalni korisnik
  • Stalni korisnik
Više...
Jadran's Avatar 09 Srp 2015 15:36 #14 od Jadran
Ček, na 27-28m se gube apsolutno sve boje osim modre koja se gubi na 40m? :cheer:

Znači ispod 40m je totalni mrak?

Molimo prijavite se

• losos
  • losos's Avatar
  • Korisnik
  • Korisnik
Više...
losos's Avatar 09 Srp 2015 15:50 #15 od losos

Jadran napisao: Ček, na 27-28m se gube apsolutno sve boje osim modre koja se gubi na 40m? :cheer:

Znači ispod 40m je totalni mrak?

prije bih rekao totalno sivilo nego mrak... da da tko bi rec da modra tako daleko gubi intezitet...

Molimo prijavite se