"E baš zato moj učeni velegrađanine, ja ne volim grad! Jer to se njemu ne može dogodit. Meni je draga ova naša mala, smišna, luckasta pozornica, s ovin kletinetom od prisjednika i sa ovin imbećilom od popa i sa ovom mojon išempjanom Bepinom!"
Prijava
x
x
Registracija
x

Forum je nadograđen na najnoviju verziju. U narednih nekoliko dana očekujte greške koje ćemo čim prije otkloniti. Hvala / PRIJAVI KVAR

Oprema za lignjolov

Više...
lukomar's Avatar 28 Ruj 2017 20:37 #461 od lukomar
Replied by lukomar on topic Oprema za lignjolov
Oprostite lignjolovci!
Zamolio bi vaše prijedloge ... Kupio sam preko weba novu Shimano Sephia BB 3000 S - pa bi Vas zamolio da predložite neki štap do oko 1500 kn iz Hrvatske ili sa weba (EU)
Unaprijed zahvaljujem

Molimo prijavite se

• AnalPheasant
  • AnalPheasant's Avatar
  • Stalni korisnik
  • Stalni korisnik
  • Stress is caused by not fishing enough.
Više...
AnalPheasant's Avatar 28 Ruj 2017 21:00 #462 od AnalPheasant
Replied by AnalPheasant on topic Oprema za lignjolov
@lukomar

YAMAGA BLANKS BATTLE WHIP 86 MLX

www.monster-bite.com/default.asp?mid=sl&...13662&detailid=94856

Yamaga Blanks Blue Sniper Blacky 81/8
Daiwa Catalina 6500H
Shimano Blue Romance 274cm 20-60
Shimano Stradic FK 5000 XG
Hvala: lukomar

Molimo prijavite se

Više...
lukomar's Avatar 28 Ruj 2017 21:38 #463 od lukomar
Vidim ovo su prvi modeli od yamage... ima li tko ovaj štap?'

Molimo prijavite se

Više...
lukomar's Avatar 28 Ruj 2017 21:45 #464 od lukomar
Ili ovaj ima oko 190 EUR ( sa dostavom ) - Major Craft N-One Eging Category NSE-862EL (Length: 2.62mt, Egi: 2.0-3.5 ?'

Molimo prijavite se

Više...
BulMar's Avatar 12 Lis 2017 10:38 #465 od BulMar
Replied by BulMar on topic Oprema za lignjolov
Tražim skosavice na internetu, pretražujem i uspoređujem. Pronalazim iste skosavice (imaju iste oznake), ali su jedne pod imenom YAMASHITA, a druge pod imenom YAMARIA.
U čemu je razlika? Ili nema razlike? Jesu li te skosavice iste kvalitete? Je li to ono "nije šija, nego vrat", ili ......?

"Baci srećkovića u rijeku i on će isplivati sa ribom u ustima" - Karel Čapek

Molimo prijavite se

• Baćo68
  • Baćo68's Avatar
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
  • Nikad nije kasno početi
Više...
Baćo68's Avatar 12 Lis 2017 10:45 #466 od Baćo68
Replied by Baćo68 on topic Oprema za lignjolov
Yamashita i Maria su se udružile pa su sad Yamarija...sve ti je to isto!😉

Riba(r) ribi grize rep
Hvala: BulMar, mirakulin

Molimo prijavite se

Više...
Frenky's Avatar 13 Lis 2017 13:06 #467 od Frenky
Replied by Frenky on topic Oprema za lignjolov

lukomar napisao: Oprostite lignjolovci!
Zamolio bi vaše prijedloge ... Kupio sam preko weba novu Shimano Sephia BB 3000 S - pa bi Vas zamolio da predložite neki štap do oko 1500 kn iz Hrvatske ili sa weba (EU)
Unaprijed zahvaljujem

ja sam u Nevica uzeo Recast Kraken 5568089 2.7m MF Egi 2.2 cca 1300kn
malo sam se zaletio, imam problema sa većim skosavicama, al štapic mi je odličan, poslije njega što god primim u ruku mi je teška metla

www.recastrods.com/?page_id=62
Hvala: lukomar

Molimo prijavite se

Više...
lukomar's Avatar 14 Lis 2017 20:27 #468 od lukomar
Odabrao sam ..... A-Tec Spinnrute Crazee Eging

Modell: S822M 2,48m 30g
-Još uvijek mi nije došao, ali za koji dan je u mojim rukama ,Velika hvala na pomoći u odabiru Vama i ostalima.

Molimo prijavite se

Više...
amerigo's Avatar 16 Lis 2017 23:28 #469 od amerigo
Replied by amerigo on topic Oprema za lignjolov
Dobri ljudi,
Treba mi pomoć.
Nakon godinu pauzeopetsam se zakačio na lov liganja sa obale...
Do sada koristim štap Okuma Octana spin 5-20g 210 cm i rolu Sh. Catana 3000.
Treba mi preporuka za pravi egi stap i jeli mi manja rola od navedene potrebna? Ovaj štap mi je nekako pretvrd i ne mogu skosavice vodit onako kako zelim... Ulovljene lignje kompenziram kocnicom na roli ali sipe gotovo stalno ispadaju.
Dakle stap do nekih 1200kn...
Gledao sam Major Craft i Gawas egiano. Problem je sta ih nisam druao u ruci pa mi je skroz apstraktno sve to skupa. Procitao sam vase postove vise puta i nikako pravi zakljucak izvuc.
Hvala svima unaprijed

Sent from my iPhone using Tapatalk

Molimo prijavite se

Više...
mirakulin's Avatar 17 Lis 2017 11:04 #470 od mirakulin
Replied by mirakulin on topic Oprema za lignjolov

amerigo napisao: Dobri ljudi,
Treba mi pomoć.
Treba mi preporuka za pravi egi stap i jeli mi manja rola od navedene potrebna? Ovaj štap mi je nekako pretvrd i ne mogu skosavice vodit onako kako zelim... Ulovljene lignje kompenziram kocnicom na roli ali sipe gotovo stalno ispadaju.
Gledao sam Major Craft i Gawas egiano. Problem je sta ih nisam druao u ruci pa mi je skroz apstraktno sve to skupa. Procitao sam vase postove vise puta i nikako pravi zakljucak izvuc.
Hvala svima unaprijed

Što se tiče pravih štapova, to ne znam (ja tek počinjem i koristim Okuma Hexana Spin 240cm, 5-20g), al vjerujem da ti je najbolje osobno isprobati kod ovih što love tu kod tebe u okolici Splita.

Što se tiče sipa, to nije problem opreme, nego što sipa jače "zagrli" skosavicu i treba dobro skosnuti za zakičiti ju. Ja kad mislim da je sipa, onda skosnem kratko, ali naglo i dosta jako. Jako rijetko ispadne. Mislim da ti nikakva bolja oprema neće za sipe pomoći, osim loprare/janke/mrižice. :like:

Molimo prijavite se

Više...
amerigo's Avatar 17 Lis 2017 11:43 #471 od amerigo
Replied by amerigo on topic Oprema za lignjolov

markulin napisao:

amerigo napisao: Dobri ljudi,
Treba mi pomoć.
Hvala svima unaprijed

Što se tiče pravih štapova, to ne znam (ja tek počinjem i koristim Okuma Hexana Spin 240cm, 5-20g), al vjerujem da ti je najbolje osobno isprobati kod ovih što love tu kod tebe u okolici Splita.

Što se tiče sipa, to nije problem opreme, nego što sipa jače "zagrli" skosavicu i treba dobro skosnuti za zakičiti ju. Ja kad mislim da je sipa, onda skosnem kratko, ali naglo i dosta jako. Jako rijetko ispadne. Mislim da ti nikakva bolja oprema neće za sipe pomoći, osim loprare/janke/mrižice. :like:

Hvala Markulin na savjetima, ocito imamo slicne stapove. Da, janka je inace neizostavni dio opreme. Sretno u ligi i samo nastavi sa gustanjem! Inace, imas li koji ducan za preporucit za kupit slobodnog vrimena da se mogu ukljucit u Ligu😜

Hvala: mirakulin

Molimo prijavite se

Više...
mirakulin's Avatar 17 Lis 2017 12:00 - 17 Lis 2017 12:03 #472 od mirakulin

amerigo napisao: Hvala Markulin na savjetima, ocito imamo slicne stapove. Da, janka je inace neizostavni dio opreme. Sretno u ligi i samo nastavi sa gustanjem! Inace, imas li koji ducan za preporucit za kupit slobodnog vrimena da se mogu ukljucit u Ligu😜

Hvala! Je, gušt je, zbilja.

E da je slobodnog vrimena... Ja sam preraspodjelio dio "vrimena za spavanje" u "vrime za lignje" :lol: :silly: :lol: :whistle: A i taman san u takvom razdoblju da radim od doma i ide samo spavanje->more->posao->more->spavanje->repeat :lol:
Zadnja izmjena: 17 Lis 2017 12:03 od mirakulin.

Molimo prijavite se

Više...
bzing's Avatar 17 Lis 2017 15:06 #473 od bzing
Replied by bzing on topic Oprema za lignjolov
@amerigo
Kakva ti je to razlika između štapova za laki spin i štapova za lignjolov?
Zapravo je i nema!
Navodno su štapovi za energični egi "žilaviji" i navodno je težište (držač role) nešto niže.
Zapravo, ti tzv. specijani štapovi su isti kao Hexana.Štapovi za veličine skosavica 1,8 - 3,5 su gramaže (težine izbacivanja) 7 -25 grama ili 6 -22grama.
Davno napisah da je industrija nemilosrdna pa je nova navlakuša prodaja štapova za baš određenu veličinu skosavice te se recimo prodaju štapovi samo za veličinu 2,5.Glupo do boli.Ali pali.
Slobodno uzmi svaki štap za laki spinn gramaže 5 -25.Ili se zavali puno više novaca za "ekskluzivu" a koja je ista kao prva opcija.Ljudska psiha je takva da gušta u skupim predmentima i neracionalnom trošenju.

Molimo prijavite se

Više...
marinac's Avatar 17 Lis 2017 15:56 #474 od marinac
Replied by marinac on topic Oprema za lignjolov

bzing napisao: @amerigo
Kakva ti je to razlika između štapova za laki spin i štapova za lignjolov?
Zapravo je i nema!
Navodno su štapovi za energični egi "žilaviji" i navodno je težište (držač role) nešto niže.
Zapravo, ti tzv. specijani štapovi su isti kao Hexana.Štapovi za veličine skosavica 1,8 - 3,5 su gramaže (težine izbacivanja) 7 -25 grama ili 6 -22grama.
Davno napisah da je industrija nemilosrdna pa je nova navlakuša prodaja štapova za baš određenu veličinu skosavice te se recimo prodaju štapovi samo za veličinu 2,5.Glupo do boli.Ali pali.
Slobodno uzmi svaki štap za laki spinn gramaže 5 -25.Ili se zavali puno više novaca za "ekskluzivu" a koja je ista kao prva opcija.Ljudska psiha je takva da gušta u skupim predmentima i neracionalnom trošenju.

Prije nego bi ovako šta napisa, dobro bi promislija šta ću reći.Te štapove koje ti spominješ za laki spin i egi, su tolika razlika , da je očito da nisi nikad vata lignje sa pravim eging štapovima, nego , akom si ih vata, vata sa spin štapovima, čija akcija je totalno drukčija. Istina da se lignje mogu vata sa spin štapovima, a možeš i sa surf, samo je pitanje kakv je to osjećaj.Eging štapovi su napravljeni za skosavice baš "egi", prema veličini , a ne prema gramaži.I eging štapovi, nisu svi isti, i imaš meki vrh štapa i tvrdi, a opet u ovisnosti koju skosavicu, te na koji ćeš način vodit skosavicu.Ja san počeja vatat lignje sa spin štapon, da bi danas koristija pravi eging štap, tako da znan razliku između sipna i eging štapa.Činjenica da ako neko zagrize duboko u ovo, vrlo brzo će doć na moje, a eto imaš moje prijavke ulova od prije dvi godine i sada, pa ti sam odlući.Istina je da u svemu ima i marketinga, ali da je isto, nije i iza toga stojim sa svojim iskustvom, a po meni nije baš malo.Nemoj ovo svatiti osobno, ali nemoj i druge uvjeravat u nešto, šta nije istina.Ja bi ti ovde moga pričati sate i sate o štapovima, skosavicama, i svemu šta je vezano za to, a ako bude potrebno i oću.

Molimo prijavite se

Više...
BulMar's Avatar 17 Lis 2017 16:31 #475 od BulMar
Replied by BulMar on topic Oprema za lignjolov

marinac napisao: Ja bi ti ovde moga pričati sate i sate o štapovima, skosavicama, i svemu šta je vezano za to, a ako bude potrebno i oću.

Podržavam te, marinac, za ovo obećanje. Mislim da je štap izuzetno važan u lignjolovu. Puno više nego što na prvi pogled izgleda. Ljudi sa velikim iskustvom u lignjolovu, a tu si, bez sumnje i ti, marinac, mogu mnogima od nas pomoći pri izboru štapa, kako bismo mogli izabrati najprikladniji štap za lignjolov. Ja koristim Okuma Hexana 5-20 gr. A, zašto sam ga izabrao? Ne znam. Vjerojatno zbog cijene? Da sam imao više znanja o štapovima, možda bih izabrao bolji, pa makar bio i skuplji.
Podržavam jednu seriju napisa o štapovima, u ovoj temi. I ne samo o štapovima.
Nadam se da će me i ostali lignjolovci podržati.

"Baci srećkovića u rijeku i on će isplivati sa ribom u ustima" - Karel Čapek

Molimo prijavite se

Više...
marinac's Avatar 17 Lis 2017 16:45 #476 od marinac
Replied by marinac on topic Oprema za lignjolov

BulMar napisao:

marinac napisao: Ja bi ti ovde moga pričati sate i sate o štapovima, skosavicama, i svemu šta je vezano za to, a ako bude potrebno i oću.

Podržavam te, marinac, za ovo obećanje. Mislim da je štap izuzetno važan u lignjolovu. Puno više nego što na prvi pogled izgleda. Ljudi sa velikim iskustvom u lignjolovu, a tu si, bez sumnje i ti, marinac, mogu mnogima od nas pomoći pri izboru štapa, kako bismo mogli izabrati najprikladniji štap za lignjolov. Ja koristim Okuma Hexana 5-20 gr. A, zašto sam ga izabrao? Ne znam. Vjerojatno zbog cijene? Da sam imao više znanja o štapovima, možda bih izabrao bolji, pa makar bio i skuplji.

Zašto si to izabrao,postoje 2 razloga.Prvi, beko tije rekao, ili si čuja, ajmo reći, taj bi ti štap bija dobar za to bez da ti je to neko objasnija, zašto je to tako.Druga razlog, je i cijena, koja je daleko manja nego pravi eging štapovi, a postoji još jedan razlog a to je, da ti ne znaš koliko daleko će to ićć sa lignjolovom, da možda trenutno nema smisla potrošiti toliko novaca za nešto, šta ćeš vrlo kratko, ili nikako koristiti.Tek sa lignjolovom, lagano sazrijevaš, te shvaćaš da trebaš nešto bolje i kvalitetnije, jer to jednostavno prerastaš, kao šta ti , dok si mlađi raste noga, pa trebaš veću i bolju cipelu, e isto ti je to tako i sa opremom.
Hvala: Zdenko, mirakulin

Molimo prijavite se

Više...
mirakulin's Avatar 17 Lis 2017 16:56 #477 od mirakulin

marinac napisao:

BulMar napisao:

Zašto si to izabrao,postoje 2 razloga.Prvi, beko tije rekao, ili si čuja, ajmo reći, taj bi ti štap bija dobar za to bez da ti je to neko objasnija, zašto je to tako.Druga razlog, je i cijena, koja je daleko manja nego pravi eging štapovi, a postoji još jedan razlog a to je, da ti ne znaš koliko daleko će to ićć sa lignjolovom, da možda trenutno nema smisla potrošiti toliko novaca za nešto, šta ćeš vrlo kratko, ili nikako koristiti.Tek sa lignjolovom, lagano sazrijevaš, te shvaćaš da trebaš nešto bolje i kvalitetnije, jer to jednostavno prerastaš, kao šta ti , dok si mlađi raste noga, pa trebaš veću i bolju cipelu, e isto ti je to tako i sa opremom.

Točno tako! I ja san uzeo Hexanu jer nisan zna bolje, a i cijenom mi je privlačna. Iako bi je sad odma minja za neki eging štap, nije mi ža što san je uzeo i nek stoji za sada.

Reći da razlike zapravo nema između spin i eging štapova je zapravo omalovažavanje tehnologije, a vjerojatno dolazi iz neznanja. Kad čovik to gleda sa strane, bez da koristi, naravno da mu je sve isto. Onome ko lovi svaki dan, ko marinac, siguno svaka finesa igra. Slično ko u skijanju kad svaki skijaš ima prilagođene skije sebi i serviseri ih posebno za njih pripremaju. A meni su sve skije iste. Jer ne znam skijat, a i da naučim, ne bi naučio toliko da dođem do te razine da mi postavka skija nešto znači.

Iza proizvodnje opreme i štapova cijela je znanost! Mi vidimo gotov proizvod, al ne znamo koliko je truda i proučavanja potrošeno da bi se našli pravi materijali i da bi se uskladilo sve da bude određeni model. To je osim znanosti i tehnologije i umjesnost! Marketing, kao i u svemu igra ulogu da bi se proizvod prodao, odnosno da dovede proizvod pod svjetla reflektora. Al za nešto tvrdit jel isto ili nije triba koristit i da ti to služi. Inače, možeš ti svaki dan kupovat nove štapove, svi će ti biti isti. Potrošački mentalitet je misliti da ti treba sve i odma i sve novo, al sigurno nije bezveze ako "prerasteš" jedan komad opreme uzet bolji ako želiš/voliš/koristiš.
Hvala: marinac, BulMar

Molimo prijavite se

Više...
lukomar's Avatar 17 Lis 2017 16:56 - 17 Lis 2017 17:02 #478 od lukomar
Ako se odlučiš za Major Craft najbolji izbor je u tackle4all.com CIPAR (dostava za štap cca 24 eur, samo pazi porez je na kraju ... plus ...19%)
Zadnja izmjena: 17 Lis 2017 17:02 od lukomar. Razlog: ispravak
Hvala: amerigo

Molimo prijavite se

Više...
bzing's Avatar 17 Lis 2017 20:08 #479 od bzing
Replied by bzing on topic Oprema za lignjolov
Štap baca težinu.
Štap je predmet i ne razlikuje skosavicu od voblera,i žlice ili kaštelanske trešnje.
Skosavice iliti varalice za lignje su stoga iskazane i težinom a ne samo dužinom.
Štapovi na tržištu oznake "egi" uglavnom imaju (sve šta sam ja gledao) iskazanu veličinu skosvice koju bacaju te gramažu.

Molimo prijavite se

Više...
IveRijeka's Avatar 17 Lis 2017 20:39 #480 od IveRijeka
Replied by IveRijeka on topic Oprema za lignjolov
Da štap baca težinu ma što prikvačio na njega , no nije jednako niti se jednako radi sa skosavicom ili varalicom. Slijedom toga gotovo sve firme koje rade spin štapove rade i egi varijante tih štapova. Naprimjer Major craft Solpara, Croscast, Skirod, ,Truzer itd, naveo sam samo od te firme rade te štapove u egi varijanti i spin. Tako bi se moglo nabrajat dugo.
Lovit lignje se može i na cedevitu,a može se lovit i na štap od preko 100000 yena, pa sad ako je to isto vjerovatno nije. Jako je zeznuta ona narodna izreka - bolje je neprijatelj dobrom.

Molimo prijavite se