"E baš zato moj učeni velegrađanine, ja ne volim grad! Jer to se njemu ne može dogodit. Meni je draga ova naša mala, smišna, luckasta pozornica, s ovin kletinetom od prisjednika i sa ovin imbećilom od popa i sa ovom mojon išempjanom Bepinom!"
Prijava
x
x
Registracija
x

Forum je nadograđen na najnoviju verziju. U narednih nekoliko dana očekujte greške koje ćemo čim prije otkloniti. Hvala / PRIJAVI KVAR

Oprema za lignjolov

• Kvačun
  • Kvačun's Avatar
  • Novi korisnik
  • Novi korisnik
  • Život krade, more vrati
Više...
Kvačun's Avatar 15 Ožu 2018 23:30 #601 od Kvačun
Replied by Kvačun on topic Oprema za lignjolov
Imam jedno pitanje, koja bi rola bila preporuka za eging? Cjenovno do 600-700 kn

Molimo prijavite se

• Baćo68
  • Baćo68's Avatar
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
  • Nikad nije kasno početi
Više...
Baćo68's Avatar 16 Ožu 2018 10:04 #602 od Baćo68
Replied by Baćo68 on topic Oprema za lignjolov
Ja koristim Daiwa Ninja...i više nego zadovoljan!

Riba(r) ribi grize rep
Hvala: BulMar, mirakulin

Molimo prijavite se

Više...
mirakulin's Avatar 16 Ožu 2018 10:15 - 16 Ožu 2018 10:16 #603 od mirakulin
Replied by mirakulin on topic Oprema za lignjolov

Kvačun napisao: Imam jedno pitanje, koja bi rola bila preporuka za eging? Cjenovno do 600-700 kn

Najbolje ti je pogledat malo po LudoMoreLigi koje role su ljudi koristili.
Imaš nešto i u ovoj temi: Role za eging

Za tu cijenu imaš veliki izbor čak i dosta kvalitetnih rola. Ono što je najvažnije kod rola je da lijepo slaže upredenicu i da ima finu kočnicu da je možeš fino podešavati ovisno o stilu skosavanja i različitim varalicama. I naravno da omogućava čim dalji izbačaj. Veličina 2500 po Shimanu bi bila recimo taman. Ako je rola sa dubokom špulom, onda ispod upredenice ide neka podloga (npr. tanki najlon) i namotaš optimalno tako da je zabačaj čim veći.

Ja sam baš u nabavci role, i baš u tom cijenovnom rangu i mislim da ću uzeti Shimano Sahara sa ekstra plitkom špulom (oznaka S ili HGS nakon broja, npr. 2500HGS). Naišao sam još i na Shimano Nasci sa ekstra plitkom špulom (S, odnosno HGS). Nisam ih još ni kupio ni isprobao pa ne mogu preporučiti, ali to trenutno gledam... Odlučio sam da baš želim neku s plitkom špulom (npr. da stane 100 m upredenice PE1.0). A vjerojatno bi ih se našlo i još. Naravno, "idealne" eging role su Daiwa Emeraldas, Shimano Sephia i Shimano Stradic, ali to mrvicu prebacuje navedeni budžet...

Ali, kako sam reko, pogledaj malo po ligi pa ćeš vidit što su sve kolege koristili.
Zadnja izmjena: 16 Ožu 2018 10:16 od mirakulin.
Hvala: BulMar

Molimo prijavite se

• Kvačun
  • Kvačun's Avatar
  • Novi korisnik
  • Novi korisnik
  • Život krade, more vrati
Više...
Kvačun's Avatar 16 Ožu 2018 10:23 #604 od Kvačun
Replied by Kvačun on topic Oprema za lignjolov
Nešto tipa ceymar ili inspira? (2500-3000)

Molimo prijavite se

Više...
mirakulin's Avatar 16 Ožu 2018 10:29 #605 od mirakulin

Kvačun napisao: Nešto tipa ceymar ili inspira? (2500-3000)

Pa ceymar je prva liga koliko sam čuo. Baš je jedan kolega nedavno uzeo u kompletu sa SavageGear eging štapom i prezadovoljan je za sada. Ceymar veličine 30. On je po onome što sam do sada čuo od ljudi najbolja vrijednost za novac.
Hvala: BulMar, Kvačun

Molimo prijavite se

Više...
Ilija Gromovnik's Avatar 16 Ožu 2018 10:52 - 16 Ožu 2018 10:58 #606 od Ilija Gromovnik
Replied by Ilija Gromovnik on topic Oprema za lignjolov
Meni na moj post nije nitko odgovorio no da ne ispadne da nisam kolegijalan za razliku od nekih drugih korisnika ovdje , eto savjeta od mene. Nemoj kupovati opremu bilo da se radi o štapu ili roli prije nego li imaš šansu ih lično isprobati ili makar vidjeti u akciji , kupovina na slijepo te najviše može koštati!!! Što se tiče tvoga pitanja o roli ja sam imao priliku ''vrtiti'' ceymar i rola se čini ok , međutim u isto vrijeme sam isprobao i još jednu rolu Okumu Epixor 30 koja je skuplja svega nekih 50 kn a izgleda mi prema svemu kao puno bolja rola od navedene ceymar , puno bolje leži u ruci , glađi rad pri okretaju ručice te podešavanju kočnice...što se inspire tiče ja ju imam 30-tku sada negdje oko mjesec dana i rola je sasvim u redu , ne mogu se naročito požalit. Također ako si u mogućnosti pogledaj malo na ebayu role tipa Ryobi slam veličine 3000 , rola košta kada se pretvori u našu valutu oko 500kn a mislim da je superiornija možda od svih navedenih u prijašnjim postovima , eto toliko od mene i nadam se da sam donekle bio od pomoći!!!

Ča me tako gljedaš?!
Zadnja izmjena: 16 Ožu 2018 10:58 od Ilija Gromovnik.
Hvala: Kvačun

Molimo prijavite se

Više...
mirakulin's Avatar 16 Ožu 2018 11:03 #607 od mirakulin

Ilija Gromovnik napisao: Meni na moj post nije nitko odgovorio no da ne ispadne

Pa možda nitko ne zna odovor na tvoje pitanje. Mene zanima isto jer ja podjednako zabacujem sa Hexanom i sa malim teleskopskim štapićem od 195 cm (kad imam istu rolu i istu upredenicu). Ako neko bude znao odgovor ili imao mišljenje, odgovorit će.

Moje mišljenje je da je tu ipak ograničenje sama skosavica koja leti tako kako leti i jednostavno ima svoj limit kako god da je zabaciš... Uz to, možda je i do tehnike... Nešto je "usko grlo" koje ograičava zabačaj. Možda i rola? Ja glasam za skosavicu kao ograničavajući faktor u tvom slučaju. Ili jednostavno štap nije toliko bolji za izbačaj od ostalih koje drugi koriste...

Upravo sam izmjerio svoj zabačaj, oko 32 m sa kineskom rolom, kineskom upredenicom 12 lbs i malim štapom (195 cm).

Molimo prijavite se

Više...
Ilija Gromovnik's Avatar 16 Ožu 2018 11:18 #608 od Ilija Gromovnik
Pa ja iskreno ne znam do čega je , ono što znam je uglavnom da nešto ne štima. Jučer mi je čak pri izbačaju pukla upredenica , te mi je ošla nova kanji skosavica u njeno svakako ''prerano'' mokro groblje što me je još samo dodatno nanerviralo...oko 32 m kažeš? Ne znam čemu je to za žaljenje , ja toliko dobacim možda sa jigovima od nekih 20-ak grama...

Ča me tako gljedaš?!

Molimo prijavite se

Više...
mirakulin's Avatar 16 Ožu 2018 11:31 #609 od mirakulin

Ilija Gromovnik napisao: Pa ja iskreno ne znam do čega je , ono što znam je uglavnom da nešto ne štima. Jučer mi je čak pri izbačaju pukla upredenica , te mi je ošla nova kanji skosavica u njeno svakako ''prerano'' mokro groblje što me je još samo dodatno nanerviralo...oko 32 m kažeš? Ne znam čemu je to za žaljenje , ja toliko dobacim možda sa jigovima od nekih 20-ak grama...

A to se dogada... Pogotovo u početku. Jel se nešto preklopilo ili zapelo ili nešto treće?

Pa nije za žaljenje, nego jednostavno mi je žao što s Hexanom ne uspjevam zabaciti više od malog teleskopskog štapića kraćeg pola metra od nje.... Vidit ću što će biti kad uzem novu rolu i pređem na prave upredenice.

Molimo prijavite se

Više...
Ilija Gromovnik's Avatar 16 Ožu 2018 12:02 #610 od Ilija Gromovnik
Ponavljam ne znam do čega je točno bilo pošto je bio mrak kada se je to dogodilo , moja mama se je nalazila u neposrednoj blizini tada i govori da je možda do toga što sam previše naglo/agresivno skosnuo te je možda to dovelo do pucanja upredenice? Ili se je možda u brzini zamaha upredenica zaplela oko vrha štapa ili nekako neugodno zapela ili je jednostavno čvor iz nekih nepoznatih razloga popustio ja ne bih znao. Inače ja radim kraće predveze između 70cm i metra i pol tako da mi rijetko spoj gdje je fc i upredenica ulaze kroz vodilice , te najčešće na dno montiram jednu malu kopčicu i to je to. Inače takvi lomovi su mi se ponekad znali i dešavat sa najlonom premda rijetko. Uglavnom što se tiče tvoje dileme mislim da je Hexana nekakav ok ''allround'' spin štap u tom nižem srednjem platnom razredu , ja sam sa njime lovio neko vrijeme prije nego što sam ga prepustio mami , još sam tada špinao sa najlonom i nekakvom jeftinom mašinicom od daiwe sam zabacivao skosavice jednako daleko kao što to činim sada sa upredenicom i najmanje duplo skupljim priborom...btw njoj je kasnije sa štapa odpao prsten sa vodilice (prva iza vršne) , još ni to nismo zamjenili.

Ča me tako gljedaš?!

Molimo prijavite se

Više...
Kvarner's Avatar 16 Ožu 2018 18:40 #611 od Kvarner
Replied by Kvarner on topic Oprema za lignjolov
Pregledaj malo vodilice, mozda je neka ostecena, ako je i malo ostecenje dovoljno da reze upredenicu i da puca, drugo ili je stara upredenica.A sta se tice izbacaja ima do svega, ali kolikovidim ra si iz Ri pa imas priliku s nekim se naci i kad uzme stap u ruke ce ti reci kamo je greska.Mozda imas nedovoljno upredenice za dalek izbacaj, ma ima dosta razliga.Nista dok se ne pogleda.
Hvala: mirakulin

Molimo prijavite se

Više...
Zdenko's Avatar 17 Ožu 2018 09:21 #612 od Zdenko
Replied by Zdenko on topic Oprema za lignjolov

Ilija Gromovnik napisao: Ponavljam ne znam do čega je točno bilo pošto je bio mrak kada se je to dogodilo , moja mama se je nalazila u neposrednoj blizini tada i govori da je možda do toga što sam previše naglo/agresivno skosnuo te je možda to dovelo do pucanja upredenice? Ili se je možda u brzini zamaha upredenica zaplela oko vrha štapa ili nekako neugodno zapela ili je jednostavno čvor iz nekih nepoznatih razloga popustio ja ne bih znao. Inače ja radim kraće predveze između 70cm i metra i pol tako da mi rijetko spoj gdje je fc i upredenica ulaze kroz vodilice , te najčešće na dno montiram jednu malu kopčicu i to je to. Inače takvi lomovi su mi se ponekad znali i dešavat sa najlonom premda rijetko. Uglavnom što se tiče tvoje dileme mislim da je Hexana nekakav ok ''allround'' spin štap u tom nižem srednjem platnom razredu , ja sam sa njime lovio neko vrijeme prije nego što sam ga prepustio mami , još sam tada špinao sa najlonom i nekakvom jeftinom mašinicom od daiwe sam zabacivao skosavice jednako daleko kao što to činim sada sa upredenicom i najmanje duplo skupljim priborom...btw njoj je kasnije sa štapa odpao prsten sa vodilice (prva iza vršne) , još ni to nismo zamjenili.

Dovoljno ti je 60-80 cm predveza FC-a.

Rogi ribaru !
Hvala: mirakulin

Molimo prijavite se

Više...
Ilija Gromovnik's Avatar 17 Ožu 2018 12:49 #613 od Ilija Gromovnik
Evo da sa vama podijelim što se tokom druge polovice jučerašnjeg dana dogodilo , odlučio sam se ipak otići ponovno na more i napravio sam novi predvez i evo ti ga na , pri 2-3 izbačaju opet puca upredenica te još jedna nesretna skosavica ovoga puta iz reda Yo-Zurija završava na dnu mora...ostadoh bez riječi gledajući kako se katastrofa od dana prije ponavlja , zajedno mi se je smrklo poslije tog događaja da sam skupio svoje stvari i otišao kući. To tako dalje ne može i nesmije ići. Jučer sam zvao iz dva (ribolovna)dućana ljude koji oboje misle da ako sa rolom i štapom sve štima , onda najvjerojatnije problem leži u samoj upredenici. Odnosno da se je prilikom ribolova upredenica morala nekako oštetit , bilo to na nekakvo grubo-kamenito ili špičavo dno te možda neki oštar predmet pod vodom. Sve u svemu užas jedan , ne sjećam se da sam u svojoj do sada kratkoj ''ribićkoj'' karijeri imao toliko problema u tako kratkom vremenskom periodu...

Ča me tako gljedaš?!

Molimo prijavite se

Više...
machak10's Avatar 17 Ožu 2018 13:09 #614 od machak10
Replied by machak10 on topic Oprema za lignjolov

Ilija Gromovnik napisao: Evo da sa vama podijelim što se tokom druge polovice jučerašnjeg dana dogodilo , odlučio sam se ipak otići ponovno na more i napravio sam novi predvez i evo ti ga na , pri 2-3 izbačaju opet puca upredenica te još jedna nesretna skosavica ovoga puta iz reda Yo-Zurija završava na dnu mora...ostadoh bez riječi gledajući kako se katastrofa od dana prije ponavlja , zajedno mi se je smrklo poslije tog događaja da sam skupio svoje stvari i otišao kući. To tako dalje ne može i nesmije ići. Jučer sam zvao iz dva (ribolovna)dućana ljude koji oboje misle da ako sa rolom i štapom sve štima , onda najvjerojatnije problem leži u samoj upredenici. Odnosno da se je prilikom ribolova upredenica morala nekako oštetit , bilo to na nekakvo grubo-kamenito ili špičavo dno te možda neki oštar predmet pod vodom. Sve u svemu užas jedan , ne sjećam se da sam u svojoj do sada kratkoj ''ribićkoj'' karijeri imao toliko problema u tako kratkom vremenskom periodu...

Ovo ti se je i meni dogodilo pred nekoliko dana.naručena je upredenica Duel Armored F+ Pro koja je vrhunska po svemu.Namontirana u roku nekoliko dana,prva dva ribolova su prošla bez problema ali u trećem..teška havarija.Moj sin je tu večer lovio sa štapom na kojem je namotana ta upredenica,i prvi zabačaj ode Magcast 2.5 ko' iz topa ispaljen.rekoh ajde,možda je klinac nekako udario skosavicom u izbačaju ili se zaplelo za vrh štapa...smontiram novu skosavicu i zamah...fijuuuuu...ode Yamashita...gledam i ne vjerujem.Uzimam štap u ruke i pokušavam pokidat upredenicu i puca kao staklo gotovo bez napora.Znači uvalio mi je lik staru robu tko zna kako i gdje skladištenu.Pare sam dobio nazad ali skosavice leže na dnu mora...Nakon ovog imam 2 pouke:
1. upredenice i najlone uzimati ISKLJUČIVO u provjerenim e-shopovima/trgovinama (Ništa Ebay,Wish itd...)
2. kad roba stigne OBAVEZNO testirati snagu prije samog lova

1 ) Major Craft Solpara Egi SPS-862E
DAIWA SPINNING REEL NINJA 2500A
DUEL Super X-wire(8-BRAID) #0.6(13lb)
Avani Eging Shock Leader
2 ) Savage Gear Bushwhacker XLNT2 15-40g 243cm
Shimano Exage 4000 FA
Daiwa J-Braid X8 0.13mm

Molimo prijavite se

Više...
Ilija Gromovnik's Avatar 17 Ožu 2018 14:15 #615 od Ilija Gromovnik
Ne znam što da kažem osim da nismo imali sreće valjda. Tu opremu nisam kupio niti prije mjesec dana , u početku osim slabih zabačaja sve je manje više štimalo a sada sam doveden u stadij totalne paranoje gdje me je strah i pipnuti bilo koji štap u strahu da se nešto ne dogodi. Ja ne krivim čovjeka od koga sam kupio robu jer znam da je pošten te da mi namjerno ne bih uvalio nekakvu ''lošu robu'' te do sada sa narudžbama nije bilo problema , međutim ovaj slučaj me je stvarno izbacio iz takta...nažalost živimo u takvim vremenima gdje se prodaje gotovo svašta te je gotovo izgubljen nekakav standard i kontrola same kvalitete roba!

Ča me tako gljedaš?!

Molimo prijavite se

• Baćo68
  • Baćo68's Avatar
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
  • Nikad nije kasno početi
Više...
Baćo68's Avatar 17 Ožu 2018 14:29 #616 od Baćo68
Replied by Baćo68 on topic Oprema za lignjolov
Ilija, gdje si kupio upredenicu i koje marke je upredenica?

Riba(r) ribi grize rep

Molimo prijavite se

Više...
Ilija Gromovnik's Avatar 17 Ožu 2018 14:38 #617 od Ilija Gromovnik
Riječ je o upredenici Gosen Egi Damashi #0.8 PE koja je kupljena u Svijetu Varalica kod frkachu(Saše) , inače do sada nije bilo nekih znatnih problema sa robom odande osim jedne greške na jednoj Hart varalici koja je zamijenjena.

Ča me tako gljedaš?!

Molimo prijavite se

Više...
IveRijeka's Avatar 17 Ožu 2018 15:53 #618 od IveRijeka
Replied by IveRijeka on topic Oprema za lignjolov

Ilija Gromovnik napisao: Riječ je o upredenici Gosen Egi Damashi #0.8 PE koja je kupljena u Svijetu Varalica kod frkachu(Saše) , inače do sada nije bilo nekih znatnih problema sa robom odande osim jedne greške na jednoj Hart varalici koja je zamijenjena.

Sa tom Gosenovom upredenicom sam godinama lovio, i nikad nikakvih problema sa njom nisam imao.
Hvala: Kvarner

Molimo prijavite se

Više...
Ilija Gromovnik's Avatar 17 Ožu 2018 16:20 #619 od Ilija Gromovnik
I ja sam u počecima se nadao da neće sa takvom malo kvalitetnijom upredenicom problema biti , međutim slika stvarnosti nešto drugačije izgleda. Ja evo već danima nemogu zbog problema sa upredenicom normalno loviti lignje sa štapom , ni ne usudim se više bacat. Sa manje kvalitetnom(jeftinijom) spiderwire stealth smooth 8 upredenicom koja mi se nalazi na drugom štapu je bilo znatno manje komplikacija nego sada , nije bilo toliko petljanja a niti iznenadnih lomova...

Ča me tako gljedaš?!

Molimo prijavite se

Više...
IveRijeka's Avatar 17 Ožu 2018 16:37 #620 od IveRijeka
Replied by IveRijeka on topic Oprema za lignjolov

Ilija Gromovnik napisao: I ja sam u počecima se nadao da neće sa takvom malo kvalitetnijom upredenicom problema biti , međutim slika stvarnosti nešto drugačije izgleda. Ja evo već danima nemogu zbog problema sa upredenicom normalno loviti lignje sa štapom , ni ne usudim se više bacat. Sa manje kvalitetnom(jeftinijom) spiderwire stealth smooth 8 upredenicom koja mi se nalazi na drugom štapu je bilo znatno manje komplikacija nego sada , nije bilo toliko petljanja a niti iznenadnih lomova...

Pa dobro kad svežeš predvez umjesto pušće zakači kopčicu i odpusti brenzu te se udaljiš 20 metara pa onda nategni preko rukava ili još bolje namotaš oko komadića plastične cjevi od 50 mm barem 7-8 krugova . Zatim zadnji namotaj poštopaš prstom i nateži. Ako upredenica ima falingu lako ćeš to vidit , morala bi pucat samo tako sudeći po tvom pisanju.
Ja inače sa tim komadićom cijevi radim kad moram otkinut zapinjanje, puno je lakše nego motat oko rukava ili nešto drugo. Ako imaš mogućnost dužine ti rastegni i više pa ćeš lako vidit jel problem u upredenici.

Molimo prijavite se