"E baš zato moj učeni velegrađanine, ja ne volim grad! Jer to se njemu ne može dogodit. Meni je draga ova naša mala, smišna, luckasta pozornica, s ovin kletinetom od prisjednika i sa ovin imbećilom od popa i sa ovom mojon išempjanom Bepinom!"
Prijava
x
x
Registracija
x

Forum je nadograđen na najnoviju verziju. U narednih nekoliko dana očekujte greške koje ćemo čim prije otkloniti. Hvala / PRIJAVI KVAR

Lignjolov na plovak

• dundo
  • dundo's Avatar Autor teme
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
Više...
dundo's Avatar 10 Lis 2020 16:29 #1 od dundo
Lignjolov na plovak was created by dundo
Primjetio sam da neki lignjolovoci spominju ovu tehniku, pa pošto mi je skroz nepoznata molio bih da je netko , tko se bavi ovom tehnikom, malo pobliže opiše. Hvala.

Molimo prijavite se

Više...
bzing's Avatar 10 Lis 2020 20:34 #2 od bzing
Replied by bzing on topic Lignjolov na plovak

dundo napisao: Primjetio sam da neki lignjolovoci spominju ovu tehniku, pa pošto mi je skroz nepoznata molio bih da je netko , tko se bavi ovom tehnikom, malo pobliže opiše. Hvala.

Ako je dno zahtjevno ili ne poznaješ lokaciju ili si izgubio par skosa za jednu večer.
To bi bio razlog za preć na plovak.
Stvar je jednostavna i svodi se na to da skosavica lebdi na 1 m iznad dna, animiraš je štapom povlačenjem kroz prolazni plovak.
Montaža:
Na najlon (ja koristim najlon) postavljaš končani stoper, onda postavljaš perlu, postavljaš prolazni plovak i na kraju strune kopču (naravno na kopču skosavicu).
Kad skosavica tone ona poteže najlon kroz plovak dok je ne ograniči končani stoper.Njime reguliraš dubinu tonjenja skosavice.Namjesto končanog možeš staviti silikonski stoper ali meni končani bolje radi jer lakše prolazi kroz vodilice i lakše se namotava na rolu.
Iznad skose možeš staviti i drugu ako je plovak nosiv do te težine.Ja koristim plovke od 15 i 20 grama.Ovaj od 20 je za donju skosu veličine 2,5 i gornju vezanu 40 cm iznad koja je veličine 1,5 ili 2.
To zajedno čini 16 do 17 grama.
Tehnika je jako uspješna i zabavna iako te ljudi gledaju malo čudno.Jedino je za ovu tehniku potreban štap dulji od 2,4metra.Ja koristim dužine 2,6 i 2,7m ali vidim da su neki počeli koristiti i dužine 3m i to match štapove.To je sasvim ok jer match je jako fine savitljive akcije i gušt je loviti s njim na taj način.
Hvala: dundo

Molimo prijavite se

Više...
bzing's Avatar 10 Lis 2020 20:45 #3 od bzing
Končani stoper kao ovaj:
skorpion-dnc.hr/stoperi-koncani-4761

Perla kao ove (iako se dobiju i s končanim stoperom ali nisu nešto)
skorpion-dnc.hr/stoperi-koncani-4761

Plovak ovaj oblik:
skorpion-dnc.hr/dodatni-pribor2/plovci-buziri/oval-float

Molimo prijavite se

• dundo
  • dundo's Avatar Autor teme
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
Više...
dundo's Avatar 13 Lis 2020 18:06 #4 od dundo
Replied by dundo on topic Lignjolov na plovak
Hvala. I mislio sam da to nekako tako ide.Još jedno pitanje. Ako nema kurenta, i plovak stoji na mjestu, kako animirat skosavicu?

Molimo prijavite se

Više...
bzing's Avatar 13 Lis 2020 19:59 #5 od bzing

dundo napisao: Hvala. I mislio sam da to nekako tako ide.Još jedno pitanje. Ako nema kurenta, i plovak stoji na mjestu, kako animirat skosavicu?

Povlačiš štapom prema gore pa pustiš da tone.Isti pokreti kao da skosaš bez plovka.Plovak je prolazan (šupalj po vrtikalnoj osi) pa skosavica ide od površine do dubine koju si odredio stoperom.
Tako pomalo i povlačiš prema sebi odnosno prema kraju.
Kad probaš. sjest će sve na svoje mjesto.

Molimo prijavite se

• Ivsa
  • Ivsa's Avatar
  • Novi korisnik
  • Novi korisnik
Više...
Ivsa's Avatar 13 Lis 2020 20:20 #6 od Ivsa
Replied by Ivsa on topic Lignjolov na plovak
Jao prijatelju pa to je preodličan prijedlog!! Ja se toga nikada nebi sjetio. Ja skosam štapom s obale u Šparadiću pored Šibenika gdje je dno ubitačno. Izgubio sam za 3 godine bar 30 skosavica, a mnoge od njih su bile yamashite od 100kn. Srce me zaboli svaki puta kada zapne za dno! Čak sam prešao na skosavice od 15kn jer nemam novaca za skuplje. Svakako ću isprobati ovaj sistem s plovkom. Nisam baš sve potpuno razumio, ali ću pročitati još par puta i idem sastaviti. Hvala za nesebično dijeljene pravih sistema!!

Molimo prijavite se

• Ivsa
  • Ivsa's Avatar
  • Novi korisnik
  • Novi korisnik
Više...
Ivsa's Avatar 13 Lis 2020 20:45 #7 od Ivsa
Samo pitanje, ja koristim skosavice 3,0. Koja gramaža plovka treba biti?
I da li bi mogli uslikati vaš sistem jer je još bolje skužiti preko slike iako ste vi odlično opisali?
Ako je problem možete mi i na mob na whatsapp slati slike. Broj 0997467490, Ivan.
Puno vam hvala unaprijed!!

Molimo prijavite se

Više...
Waterfall's Avatar 14 Lis 2020 07:08 #8 od Waterfall
Replied by Waterfall on topic Lignjolov na plovak

Ivsa napisao: Samo pitanje, ja koristim skosavice 3,0. Koja gramaža plovka treba biti?
I da li bi mogli uslikati vaš sistem jer je još bolje skužiti preko slike iako ste vi odlično opisali?
Ako je problem možete mi i na mob na whatsapp slati slike. Broj 0997467490, Ivan.
Puno vam hvala unaprijed!!

Svakako treba isprobati sistem prije ribolova. Stavis stoper na pola metra iznad skosavice i zabacis pod noge. Ako plovak drzi skosavicu, znaci ako ga skosavica ne potopi, sistem je ok. Tako se barem testira nosivost plovka kod sladkovodnih ribica.

Molimo prijavite se

• Ivsa
  • Ivsa's Avatar
  • Novi korisnik
  • Novi korisnik
Više...
Ivsa's Avatar 19 Lis 2020 09:03 #9 od Ivsa
Koristit ću yozuri slosavicu 3.0 i možda još jednu laganu iznad. Da li mi je dovoljno 20gr klizni čep ili da bude 25gr? Hvala na odgovoru!

Molimo prijavite se

Više...
bzing's Avatar 19 Lis 2020 10:59 #10 od bzing

Ivsa napisao: Koristit ću yozuri slosavicu 3.0 i možda još jednu laganu iznad. Da li mi je dovoljno 20gr klizni čep ili da bude 25gr?

Veličina 3.0 je do 16 grama, dakle dovoljan je plovak nosivosti 20 grama.Kako je plovak tu samo da drži skosavicu na dubini a ne da bude vizualni indikator povlačenja, to je bolje uzeti 5 grama nosiviji plovak - dakle 25 gr.
Ovo i zbog uporabe istog sistema za jiging.Ja bacam DUO jigove 10 gr i 12gr s plovkom.

Molimo prijavite se

• Ivsa
  • Ivsa's Avatar
  • Novi korisnik
  • Novi korisnik
Više...
Ivsa's Avatar 20 Lis 2020 10:18 #11 od Ivsa
Puno hvala na tako dobrom odgovoru. Još samo pitanje da li da odmah stavim i jednu malu pušku iznad? Kakva bi bila dobra? Puno hvala na odgovoru!!

Molimo prijavite se

• Ivsa
  • Ivsa's Avatar
  • Novi korisnik
  • Novi korisnik
Više...
Ivsa's Avatar 20 Lis 2020 21:08 #12 od Ivsa
Ma krivo mi je napisala tastatura, ne pušku nego pušču (skosavicu bez utega).

Molimo prijavite se