"E baš zato moj učeni velegrađanine, ja ne volim grad! Jer to se njemu ne može dogodit. Meni je draga ova naša mala, smišna, luckasta pozornica, s ovin kletinetom od prisjednika i sa ovin imbećilom od popa i sa ovom mojon išempjanom Bepinom!"
Prijava
x
x
Registracija
x

Pozdrav, Gost

TEMA: Lignje s obale

Lignje s obale 04 Velj 2018 00:53 #18658

• tuvok1976
  • tuvok1976's Avatar
  • Doktor foruma
  • Zahvala primljena: 677
03.02.2018. Rogoznica 4
Štap Okuma Egi pro K2
Mašinica Okuma Ceymar C-40
upredenica Duel Armored F PE 0.8
predvez FC SeaMax 0,348 mm
skosavica DTD bijela oita 3.0
dubina 6-7 m, posejdonija i pijesak
burin

lignja - 0,50 kg

Danas sam se nahodao i navozao. Krenio sam u lignjolov u 16.30 a vratio se u 22,00 h. Iz Marine sam krenio za Primošten, došao na standardnu poziciju ali bura je već toliko jaka da jedva nalazim mjesto gdje je malo zaštićeno.

Tu ostajem do 18.30 h ali bez uspjeha, nema ništa.
Kupim stvari i preko kamenjara do auta. Pri povratku skrećem u Rogoznicu, jedno mjesto, drugo mjesto, treće mjesto u ništa.
Već sam po malo pri odluci da odustanem.
Prolazim pokraj mjesta gdje sam par puta pokušavao ali bez uspjeha, skoro je bonaca tu.
Parkiram auto, vadim samo štap i stavljam bijelu oitu. Kako je cijela pozicija dosta duga kažem sam sebi svakih 20 m po 5 zabaćaja i idem kući.

Jedno stajanje, drugo stajanje, treće stajanje ništa.
Prošao sam već više od pola. Stajem na 4 mjesto i zabacujem. Puštam da tone i radim skosavanje. U tom trenutku težina i pumpanje s druge strane.
Lijepo se bori, dosta je daleko od kraja pa je gušt izvlačiti.
U 20.45 h je nasukana na žalo.

Lijep komad, vaga poslije pokaže 0,50 kg.
E sad ću teško kući. pokušavam dalje, spuštam se na još dvije pozicije i vraćam natrag na poziciju gdje sam uhvatio lignju.
U 22,00 h odustajem, radim još jednu sliku.

Opet dobro.
Da bi se uključili u raspravu potrebno se registrirati
Slijedeći korisnik(ci) je rekao hvala.: BulMar, Baćo68, JopaZGRI, mirakulin, anton

Lignje s obale 05 Velj 2018 00:13 #18684

• tuvok1976
  • tuvok1976's Avatar
  • Doktor foruma
04.02.2018. Vinišće + Vinišće 3
Štap Okuma Egi pro K2
skosavica DTD white killer 3.0 + DTD bijela oita 3.0
dubina 6-7 m, posejdonija i pijesak
burin

3 lignje

Danas sam odlučio otići u Vinišće. Na poziciju dolazim u 16,00 h.
Vani bura, u vali zadovoljavajuće.

Mijenjam skosavice, vrijeme prolazi ali ništa. U 17,20 h osjetim da nešto dira duel mag cast, radim kontru i osjetim da sam nešto okrznuo. Dalje skosavam ali do kraja ništa. Vadim skosavicu kad na krunici dva pipka od kraka lignje.
Pokušavam dalje, mijenjam skosavicu ali ništa. U 17.45 h stavljam DTD white killera.
Zabacujem, puštam da tone, radim seriju skosavanja i opet je puštam. Skosavica tone i u jednom trenutku upredenica se opušta ali ništa ne osječam na skosavici.
Radim kontru kad težina, lijepo se bori. Izvlačim je vani u 17,50 h.

Nakon slikavanja ide u bazen.
Ostavljam dalje white killera. Nakon nekoliko bacanja dovlačim skosu u kraj i puštam je da tone. Kako je skoro mrak vidim samo obrise skose, ne palim svjetlo.
Skosa tone da bi u jednom trenutku promjenila smjer i krenila prema dubini. Ja je povlačim kad težina i oblak crnila. Lignja je na njoj. U zadnje vrijeme mi se često događa da lignju uhvatim doslovno pod nogama. Ovu vadim u 18,00 h.

Nakon slikavanja ide u bazen.
Već je kompletni mrak ali ostajem još pola sata. Mijenjam još jedanput skosavicu ali bez uspjeha.
Radim video.

Kupim stvari i odlazim do auta. Kroz maslinike dolazim do Vinišća i vidim da je bonaca u vali. Umjesto da idem kući odlazim do kraja vale gdje mogu doći autom.
Odlučujem probati zabaciti po nekoliko puta s mulića koji ima dosta tamo.Inaće tamo nema svjetla, mrkli je mrak. U par navrata sam probavao tamo ali bez uspjeha.
Jedan mulić, drugi mulić, treći mulić ništa. Ostao je još jedan gdje je malo dublje.
Stajem i tu i zabacujem. Na drugom zabacivanju nešto dira skosu, radim laganu kontru i imam je, pumpa s druge strane.
Vani je u 19.30 h po mrklom mraku. Mašila se na DTD bijelu oitu 3.0.

Ni ovome se nisam nadao.
Ostajem još do 20,00 h ali nema više.
Još jedna slika za kraj.

Ja zadovoljan.
Zadnja izmjena: : 05 Velj 2018 00:17 od tuvok1976.
Slijedeći korisnik(ci) je rekao hvala.: BulMar, Baćo68, Ando, JopaZGRI, mirakulin

Lignje s obale 08 Velj 2018 23:19 #18749

• tuvok1976
  • tuvok1976's Avatar
  • Doktor foruma
08.02.2018. Rogoznica 4
Štap Okuma Egi pro K2
skosavica DTD whitekiller 3.0
dubina 5-6 m, posejdonija i pijesak
bonaca

2 lignje - 0,50 kg

Danas nakon posla odlučujem otići do Rogoznice. Prolazim na par mjesta koji su prema otvorenom moru ali je moreta prejaka te niti ne pokušavam.
Odlazim na mjesto gdje sam prije par dana uhvatio jednu lijepu.
Dolazim u 16.45 h i pokušavam na kraju plaže, ništa. Oko 17,30 h kupim stvari i odlazim na drugi kraj plaže.
Vrtim skosavice ali ništa.
U 17,40 h dovlačim DTD premium skosavicu u kraj kad za njom mala lignjica, stoji na centimetar od nje i ne želi je taknit, nakon par sekunda krene natrag, ja pomaknem skosavicu ona se vrati i opet stoji i tako par puta.
Vadim skosavicu i opet zabacujem. U drugom zabacivanju za istom skosavicom dolazi lijepa lignja i to u dva navrata i događa se isto kao s prvom.
Vrijeme je za uključivanje provjerenih skosavica.
Stavljam DTD white killer rozi 3.0 i zabacujem. Puštam da padne na dno i radim seriju skosavanja, ponovno puštam da tone i vidim da se nešto događa s upredenicom.
Radim skos kad zapinje i kreće pumpanje. Lijepo se bori, izvlačim je na žalo i slikajem u 17,50 h. Nije odolila white killeru.

Ostavljam istu skosu i skosavam dalje. U 18,10 h odlučujem sve pokupiti i dovlačim skosu u kraj. Pod svjetlom vidim da dolazi lignja, puštam skosu, osjetim da je pipa, ja lagano povlačim ali ne kaći je, puštam je ponovno kad lignja povlači, radim kontru i imam je u samom kraju.
Nasukavam je u 18.10 h.

U pličaku ostaje oblak crnila.

Pokušavam još 10 minuta, kupim stvari i odlazim.
Jedna zajednička slika.

Opet dobro.
Slijedeći korisnik(ci) je rekao hvala.: Manta, BulMar, Kvarner, Baćo68, JopaZGRI, mirakulin

Lignje s obale 12 Velj 2018 07:47 #18772

• mirakulin
  • mirakulin's Avatar
  • Doktor foruma
  • Zahvala primljena: 1532
Dobre navike... :whistle:

Slijedeći korisnik(ci) je rekao hvala.: Manta, BulMar, Baćo68, JopaZGRI, dragonfire, tuvok1976

Lignje s obale 23 Velj 2018 22:03 #18932

• BulMar
  • BulMar's Avatar
  • Doktor foruma
  • Zahvala primljena: 548
mirakulin napisao:
BulMar napisao:
Doduše, nisu bile "kilašice", to je za mene nedosanjani san.
Pomalo, postat će san java, samo triba bit uporan! B)
...
U pravu si bio, mirakulin, 2. siječnja 2018. Bio sam uporan i san je postao java, danas.
Šteta što je Liga završila, sada bih bio rekorder. Današnji ulov je java: najprije 1 sipa (30 dkg), zatim 1 lignja (35 dkg) i na kraju XXXXXXL ulov 1 lignja, kapitalac, 1,6 kg.
Kada sam polazio na poštu nije bilo obećavajuće. Puše hladni jugoistočnjak, more valovito, kurenat južni, ... Nisam se puno nadao. Prvi zabac, odložim štap na mulo, raspremam stvari... Već je skosavica bila na dnu, kada sam uzeo štap, povučem okomito štap, teško je, ima nešto... Daleko sam bacio, vjetar mi pomogao, imam dug put za povlaćenje, ali ulov je miran, ne otima se, znao sam, sipa je. Tako je i bilo, lijepa sipa.
Mijenjam poziciju, ova mi je uvijek draga, lijepo popločano, prostrano mulo. Nakon nekoliko zabacivanja, pri povlačenju skosavice do pred mulo, osjetim zapinje za dno, mislim, nakon pola metra opet zapinje, podignem skosavicu iznad površine mora, ....ma kako zapinje za dno, kada je tu dubina preko 2 metra, ... brzo skosavicu vratim u more i nakon 2-3 sekunde osjetim snažan potez, vidim zacrnilo se more pored mula, trzaj, povlačenje, i uz pomoć mreže, vani je. Lijep komad. Kako je Liga već završila nema slikavanja, nema Loga, i idemo dalje.
Nakon 5-6 zabacivanja, jedan daleki zabac, uz pomoć vjetra, preko 50 metara. Kada sam osjetio da je skosavica na dnu, napravim jedno okomito potezanje, a zatim 3-4 okimita skosa, ...., zatim lagano povlačenje, osjetim zapelo je, ipak kontriram, štap se savija, pomišljam zakačio sam konop od bove, pa mi bova pravi kontru i vuče sebi, ma ne bi tu smjela biti bova, mrak je, sigurno mi je kurenat zanio skosavicu. Gledam štap dobro je savijen, čini mi se da ipak nešto lagano-lagano vučem, ali ne rolom, nego kretanjem unazad. Da, nešto vučem. Možda je mušun, može biti i hobotnica, teško je, a još je daleko, daleko. Zategnem kočnicu do kraja i rolom povlačim. Čujem pumpanje, otima se, ipak lignja je. Tada sam pomislio, možda je to onaj moj san što mi ga je mirakulin prorekao, ali san je san i još je u moru. Na 3-4 metra od mula vidim grdosiju od lignje. Uplašio sam se kako ću je izvuči, štap se savija, bojim se puknuti će, držim joj usta iznad mora, drugom rukom hvatam upredenicu i omotavam je oko ruke, odlažem štap na mulo, drugom rukom hvatam mrežu, kratka mi je drška, ne mogu je poduhvatiti, dugačka je, strah me dizati je više iznad mora, otkinuti će se krak, ... Morao sam kleknuti, gotovo leći na mokro mulo, samo da je poduhvatim. Uspio sam, vani je.
San mi se ostvario. Znao sam da je kilašica. Tek kod kuće sam je izvagao, 1,6 kg, dužina do vrha krakova 92 cm.
Oprema moja standardna, skosavica: DTD-Živi škamp 3.0 Orange.

Sjetio sam se da bi je trebalo slikati sa skosavicom, koja mi je i inče vrlo draga, a sada će mi biti najdraža. Evo je nakon pola sata, već mijenja boju.

Kod kuće je slijedilo vaganje, mjerenje, ....

Nemojte mi zamjeriti na detaljnom opisu, ali ja sam još i sada, dok ovo pišem, uzbuđen.
Sutra je novi dan! Idemo, sportski, dalje!
"Baci srećkovića u rijeku i on će isplivati sa ribom u ustima" - Karel Čapek
Zadnja izmjena: : 23 Velj 2018 22:06 od BulMar.
Slijedeći korisnik(ci) je rekao hvala.: zeusfaber, Geno, Manta, crni010, Baćo68, B_, ja_osobno, JopaZGRI, IveRijeka, Igor and this user have 4 others thankyou

Lignje s obale 23 Velj 2018 22:51 #18933

• mirakulin
  • mirakulin's Avatar
  • Doktor foruma
  • Zahvala primljena: 1532
BulMar napisao:
Bio sam uporan i san je postao java, danas.

Nemojte mi zamjeriti na detaljnom opisu, ali ja sam još i sada, dok ovo pišem, uzbuđen.
Sutra je novi dan! Idemo, sportski, dalje!

:woohoo: :woohoo: Bravo, BulMar! :woohoo: :woohoo: Čestitam! Milina! More uvik nagradi trud, a ovo je zbilja pravi monstrum! Ajme, baš mi je drago zbog tebe! Guštaj sad u ulovu i....bit će toga još! B)

Čestitam!
Slijedeći korisnik(ci) je rekao hvala.: Manta, BulMar, JopaZGRI, tuvok1976

Lignje s obale 23 Velj 2018 23:13 #18935

• tuvok1976
  • tuvok1976's Avatar
  • Doktor foruma
BulMar napisao:
Bio sam uporan i san je postao java, danas.

BulMar svaka čast. To je ulov i to je lignja. Bit će toga još.
Na istu skosavicu sam i ja uhvatio svoju kapitalku.

Čestitam i kapa do poda.
Slijedeći korisnik(ci) je rekao hvala.: BulMar, JopaZGRI, mirakulin

Lignje s obale 24 Velj 2018 08:46 #18937

• JopaZGRI
  • JopaZGRI's Avatar
  • Majstor foruma
  • Zahvala primljena: 412
Bul Mar svaka ti čast!
ulov života je tu!!
al će biti dobra u rerni sa krumpirom! ;) :) :)
Slijedeći korisnik(ci) je rekao hvala.: BulMar, mirakulin

Lignje s obale 24 Velj 2018 14:47 #18940

• zeusfaber
  • zeusfaber's Avatar
  • Administrator
  • Pozdrav svima!
  • Zahvala primljena: 1337
Oh Bože! Svaka čast majstore! Kakav prekrasan komad. Predivan ulov i predivna priča. Bravooo! :like:
Slijedeći korisnik(ci) je rekao hvala.: BulMar

Lignje s obale 24 Velj 2018 21:06 #18941

• bilo
  • bilo's Avatar
  • Korisnik
  • Zahvala primljena: 27
Stvarno,kako kaže zeusfaber ... oh, bože! Čestitke! :like:
Ajde, ubacite ga u ligu! ;)
80% SALE on Your Soul (grafit u Mostaru)
Slijedeći korisnik(ci) je rekao hvala.: BulMar

Lignje s obale 02 Ožu 2018 12:52 #18984

• jure
  • jure's Avatar
  • Novi korisnik
  • vrag odnija prišu
  • Zahvala primljena: 25
A da se i ja upišem nakon dugooo vrimena. :) :) :)
28.02.2018 Zadar
Štap: Okuma Hexsana 240CM 10-36g
Rola: Dam Quick
Upredenica: Sunline
FC: Berkley Trilene
Skosavica: Duel EZ-Q Mag Cast #2.5 BLBI
Tek nedavno sam počeo sa štapom prakticirati spin i lignjolov (pročitao manje više sve postove na LM) tako da sreći nije bilo kraj kad sam je dignuo.
Najveća do sad sa kraj - 1.3 kg. Poprilično hladno vrijeme ali se isplatilo. Sad sam dobio još više volje (ako je to uopće moguće) pa se nada novim ulovima.
imgur.com/m0w6uVe
Pozdrav ciloj ekipi!
Slijedeći korisnik(ci) je rekao hvala.: Manta, Zdenko, BulMar, Baćo68, zoki1, JopaZGRI, mirakulin, bilo

Lignje s obale 02 Ožu 2018 13:58 #18985

• JopaZGRI
  • JopaZGRI's Avatar
  • Majstor foruma
  • Zahvala primljena: 412
Svaka čast!
ma gušt je lignje lovit pogotovo kad dođe ovakva!
osjećaj je neprocjenjiv!
:) ;)
Slijedeći korisnik(ci) je rekao hvala.: mirakulin

Lignje s obale 02 Ožu 2018 15:30 #18989

• BulMar
  • BulMar's Avatar
  • Doktor foruma
  • Zahvala primljena: 548
Bravo Jure.
Svaka čast.
Opiši malo, kako si je ulovio, gdje u Zadru, .....
"Baci srećkovića u rijeku i on će isplivati sa ribom u ustima" - Karel Čapek
Slijedeći korisnik(ci) je rekao hvala.: mirakulin

Lignje s obale 05 Ožu 2018 11:29 #18997

• jure
  • jure's Avatar
  • Novi korisnik
  • vrag odnija prišu
  • Zahvala primljena: 25
Poludio od kuće (dva -tri dana kauča zbog vrimena) pa pošao malo probati s kraja. Isprva sam mislio da sam uvatija dno ali kad je počela pumpati...
Lagano do kraja, pa panika kako van s njom (oprara fala bogu u autu). Štap na rivu, upredenicu u ruke, lega na rivu i van s njom. Tresa san se što od hladnoće što od adrenalina!
Proba još par zabačaja i pobiga na čaj s rumom.
Slijedeći korisnik(ci) je rekao hvala.: BulMar, B_, mirakulin

Lignje s obale 11 Ožu 2018 03:31 #19025

• PigBrother
  • PigBrother's Avatar
  • Novi korisnik
  • Zahvala primljena: 27
Pozdrav,
Moj prvi upis nadam se ne i posljednji
10.03.2018 22:15-01:35
Štap: zebco satanica tele 2,4m 45g
Mašinica: shimano sienna 2500
Najlon: Lochness Monster 0.25
Skosavica:Yo Zuri Pata Pata 3.0
Dubina cca. 5 m
Kurenat nosi livo mislin da je to sjeverni (nisam jos sve svladao)

2 sipe

Krecem u 22i20 prvo par bacanja sa dtd
weak fish 2.5 onda oko 22i50 minjam skosavicu stavljam yo zuri pata pata 3.0. (Tresti muzika iz obliznje sale za pireve pa kazen zasto i lignjama(sipama) nebi bilo glazbeno u moru🤩)
23:05 vučem krenu put obale kad vidim prati je sipa zastajem, sipa se vrti oko skosavice i krene na nju, pusti je otpliva malo prema dnu ja pustim skosavicu za njom ona je opet zagrli i pusti i ponovi postupak opet prema dnu ja skosavicu za njom( vata plijen nju, a ne ona plijen) i treci put se zakaci i izvučem je vanka. Na izgled mala vadim mob. slikam je i šaljem sliku mentoru ( inace na forumu je aktivan pa ne znam jel smin spomenit nick), on savjetuje da je vratim u more jer da je on na mome mjestu vratio bi je.

Odlučim je vratit ipak iskusnije i starije treba slusati. Bacam opet pišem mentoru da sam je vratio, prvi skos, zatezanje okrecem mašinicu izgleda mi da je zapela skosavica vec ludim u glavi vrtim opet cini mi se da izvlačim, stežem kočnicu i vrtim kad stvarno nešto se zakačilo, adrenalin na 100 prvi put da je nešto ovako teško za vuči, približavam obali vidim da je sipa, e sad vrti mi se u glavi kako ću je izvuć, štap je savijen, a sipa je u moru još. Približim je skoz uz rub krenem vadit nema sanše vrh štapa se savija da je skoro u vodi, pustim je malo nazad i kažem idem sad trznit svom snagom pa šta bude, namotam trznem dignem sipu do pola,(tu je zidić cca 1.5m)
Skosavica leti u zrak sipa nazad u more. Tuga, adrenalin ne znam ni ja koji sve osjećaji su prošli kroz mene, tješim se bar je bia gušt vući je. Šaljem doživljaj mentoru mentor savjetuje špurtil kojeg sam se mislia danas popodne uzet u lidla al govorin šta će to meni ko da ću ikad uvatit nešto veliko. Ali mentor daje i drugi savjet da idući put stap stavim sa strane i najlon u ruke i tako dizem na obalu. Bacam opet čekam tone skosavica, skos, ništa, opet čekam skos ništa, jos sam uživljen u situaciju od prije 5 min, skos opet zatezanje, vućem isto je teško, ne ko prije 5 min ali nije ni lagano. Približavam obali opet sipa i to lijepi komad. Spustam stap sa strane, najlon oko ruke i dižem je rukom bez problema.

To je bilo u 23i50 nakon toga imao sam još jedan udar ali nažalost otkinila se brzo i to bi bilo to za ovu večer. Dolazim kući stavljam sipu na vagu 300g (30dkg)

Nadam se da sam koliko toliko lipo napisao tekst sta se lignjolovnog rječnika tiće ako nije napisano pravilno oprostite mi tek sam počeo i lagano se učim i nadam se da će idući tekstovi biti bolji i bolji.
P. S. Mentore nadam se da se ne ljutiš šta te nisan prozvao nick nameom jer ne znam hoćes li se ljutit ako te spomenem.😉
Hvala ti more 🤗
Slijedeći korisnik(ci) je rekao hvala.: Manta, BulMar, Kvarner, Baćo68, ja_osobno, JopaZGRI, mirakulin