"E baš zato moj učeni velegrađanine, ja ne volim grad! Jer to se njemu ne može dogodit. Meni je draga ova naša mala, smišna, luckasta pozornica, s ovin kletinetom od prisjednika i sa ovin imbećilom od popa i sa ovom mojon išempjanom Bepinom!"
Prijava
x
x
Registracija
x

Forum je nadograđen na najnoviju verziju. U narednih nekoliko dana očekujte greške koje ćemo čim prije otkloniti. Hvala / PRIJAVI KVAR

Re:Topljenje olova

Više...
trudilak's Avatar 05 Velj 2020 10:57 #1 od trudilak
Re:Topljenje olova was created by trudilak
A mislin se uzimat kalupe za topljenje olova pa ako neko ima iskustva dobro bi dosla.Malo sam gleda po njuskalu i ispada da kalup kosta cca 250 kn .Meni tribaju olova od 100-150 za odmet.Vidin da se kalup moze i sam napravit od gipsa ili drva pa ako ko ima iskustva....
Nabavia sam 70ak kila olova pa da ga iskoristin:) :) :) :) :) :) :)

Molimo prijavite se

Više...
zeusfaber's Avatar 05 Velj 2020 20:27 #2 od zeusfaber
Replied by zeusfaber on topic Re:Topljenje olova
Pogledaj ovo :cheer:

Hvala: Ceco, BlackMarlin

Molimo prijavite se

Više...
trudilak's Avatar 06 Velj 2020 07:59 #3 od trudilak
Replied by trudilak on topic Re:Topljenje olova
Ma vidia sam zato sam i otvoria temu.
Di uzet kalupe
Je li bolje sam radit kalupe od drva ili gipsa
I tako to.....

Molimo prijavite se

Više...
marko87's Avatar 06 Velj 2020 10:46 #4 od marko87
Replied by marko87 on topic Re:Topljenje olova
Ne znam koliko ti se isplati raditi sam kalupe osim ako si baš vješt sa rukama i imaš dosta slobodnoga vremena.

www.njuskalo.hr/ribolov/kalupi-olova-oglas-8131528

Jedno vrijeme sam i sam razmišljao sa tim malo ubijati vrijeme preko zime ali se brzo ohladio od toga. Malo pogledaj još po oglasima ali što me sjećanje služi bilo je toga još.

Poslano sa mog EVA-L19 koristeći Tapatalk

Molimo prijavite se

Više...
Waterfall's Avatar 16 Velj 2020 19:34 #5 od Waterfall
Replied by Waterfall on topic Re:Topljenje olova
Netrebaju ti nikakvi komplicirani kalupi. Jednostavno se napravi stozasti tuljak od najobicnijeg papira za printer. (nesto nalik na kornet) U vrh se stavi jedan jogulin ili najobicnija alka od bakrene zice tako da viri van papira a a stozac se fiksira komadicem seloteipa da se ne odmota. Takvi se kalupi stave u pijesak ili u grlo od boce i u njih se nalije rastaljenog olova koliko se zeli. Na cudjenje svakog tko to prvi put radi (pa i mene) papir izdrzi temperaturu rastaljenog olova.
Sam sam tako radio olova dok sam plovio.
Hvala: trudilak

Molimo prijavite se

Više...
crnobradiMNE's Avatar 17 Velj 2020 13:05 #6 od crnobradiMNE
Replied by crnobradiMNE on topic Re:Topljenje olova
Prije cca 7-8 godina sam topio i izlivao olova svih tezina i oblika, kalupe sam pravio od lima debljine 2-3mm, za pojedina olova sam u staro gvozdje nalazio i skoro gotove kalupe, na dnu bih samo ostavio rupu za zogulin i to je to. Kasnije kad sam poceo ronit, izlio sam sebi komplet tegove za ronjenje, ovoga puta kalup je bio od drveta, problem je sto drvo izgori posle 3-4 izlivanja. Preporucujem napravit kalup od metala, ako imate u blizini nekog metalo-strugara koji ima masine, mozete i narucit kalup po zelji koji ce trajat dozivotno :D Prilikom topljenja treba se pazit isparavanja od olova, ako se udise dolazi do teskog trovanja, isto tako kalup ne smije bit mokar jer ce olovo lecet na sve strane :D

In rum we trust.

Molimo prijavite se

Više...
crnobradiMNE's Avatar 17 Velj 2020 13:11 - 17 Velj 2020 14:16 #7 od crnobradiMNE
Bilo koji zanatlija moze komad punog metala izbusit malo vecom burgijom, dolje na dno ostavit rupu cca 3-4mm za zogulin. To bi bio neki najjednostavniji kalup za olovo cilindricnog oblika.

P.S. Sa obzirom koliko imas olova trebace ti heavy metal kalup :woohoo:

In rum we trust.
Zadnja izmjena: 17 Velj 2020 14:16 od crnobradiMNE.

Molimo prijavite se

Više...
trudilak's Avatar 17 Velj 2020 19:30 #8 od trudilak
Nisam stvarno zna ovo sta ste rekli u zadnjih par postova.....korisne stvari

Molimo prijavite se

Više...
trudilak's Avatar 06 Ožu 2020 08:17 #9 od trudilak
A kalupi naruceni,jos zoguline da narucin pa cemo viditi....;) ;) ;) ;)

Molimo prijavite se

Više...
crnobradiMNE's Avatar 09 Ožu 2020 13:12 #10 od crnobradiMNE
Podijeli link dje si narucio olova. Radoznao sam :D Javljaj kako su ispala i ne zaboravi ''Safety First'' :D

In rum we trust.

Molimo prijavite se

Više...
Paragon's Avatar 31 Ožu 2020 16:37 #11 od Paragon
Replied by Paragon on topic Re:Topljenje olova
Evo i ja sam nešto malo lijevao.
Izlio sebi 8 komada... cca 185gr

Hvala: B_

Molimo prijavite se