"E baš zato moj učeni velegrađanine, ja ne volim grad! Jer to se njemu ne može dogodit. Meni je draga ova naša mala, smišna, luckasta pozornica, s ovin kletinetom od prisjednika i sa ovin imbećilom od popa i sa ovom mojon išempjanom Bepinom!"
Prijava
x
x
Registracija
x

Forum je nadograđen na najnoviju verziju. U narednih nekoliko dana očekujte greške koje ćemo čim prije otkloniti. Hvala / PRIJAVI KVAR

Kako smanjiti potisak vanbrodskog motora za panulanje

• Kruno
  • Kruno's Avatar Autor teme
  • Novi korisnik
  • Novi korisnik
  • Kruno obozavatelj mora
Više...
Kruno's Avatar 29 Stu 2020 15:51 #1 od Kruno
Pozdrav svima,

pokušavam se koristiti vanbrodskim četverotaktnim motorom Yamahom 4 konja za panulanje, ali i najmanji gas, je prejak.

Ima li tko kakvu ideju kako smanjiti potisak koji daje motor na moju pasaru BEZ modifikacije motora? Ili ako ga i modificiram, da mogu i dalje koristiti punu snagu i te manju snagu za panulanje sa nekom jednostavnom nadgradnjom / ugradnjom?

Motor želim normalno korisititi kako bih što brže došao do pozicije, a ONDA želim imati neku opciju kojom ću SMANJITI potisak i usporiti brzinu kretanja čamca.

Ne želim dodavati električni motor.

Hvala lijepo,
Kruno

Kruno,
Žabar iz Zagreba, trenutno čuvar plaže u zimskom periodu na južnom dijelu otoka Paga.
:-) ;-)

Molimo prijavite se

Više...
Paragon's Avatar 29 Stu 2020 16:43 #2 od Paragon
Bok vidio sam da neki koriste kante koje vežu po bandi sa svake strane i izbužaju ih sa stotinu rupa i tako usporavaju svoj brod.
Mislim da ti je ovo najjeftinija opcija i najjednostavnija.
Hvala: Kruno

Molimo prijavite se

• Đivulin
  • Đivulin's Avatar
  • Novi korisnik
  • Novi korisnik
  • Znam ribati, uspjesno i neuspjesno.
Više...
Đivulin's Avatar 29 Stu 2020 17:00 #3 od Đivulin
Ne znam kolika je barka. Probaj promjeniti propelu. Svi ti motori dolaze sa propelom koja dava taj jaki potisak, medjutim imaju i druge propele u ponudi za iste motore

...dosta je meni i mojih laži....

Molimo prijavite se

• Kruno
  • Novi korisnik
  • Novi korisnik
  • Kruno obozavatelj mora
Više...
Kruno's Avatar 29 Stu 2020 17:06 #4 od Kruno
Kante moraju biti dovoljno teške da potonu a opet dovoljno kratko vezane da se ne zapetljaju u propler?

Neki primjer?

Po jedna plastična kanta sa svake strane od po 3 litre? 10 l? 20 l?

Kruno,
Žabar iz Zagreba, trenutno čuvar plaže u zimskom periodu na južnom dijelu otoka Paga.

Molimo prijavite se

• Kruno
  • Novi korisnik
  • Novi korisnik
  • Kruno obozavatelj mora
Više...
Kruno's Avatar 29 Stu 2020 17:07 #5 od Kruno
Ali onda cu smanjiti brzinu za stalno...sto mi ne odgovara!

Kruno,

Molimo prijavite se

• Đivulin
  • Đivulin's Avatar
  • Novi korisnik
  • Novi korisnik
  • Znam ribati, uspjesno i neuspjesno.
Više...
Đivulin's Avatar 29 Stu 2020 17:27 #6 od Đivulin
Moja greska, nisam procitao pravilno originalnu poruku. Nekako mi se to potezanje kanti cini malo neprakticno pa zato govorim.

...dosta je meni i mojih laži....

Molimo prijavite se

• Kruno
  • Novi korisnik
  • Novi korisnik
  • Kruno obozavatelj mora
Više...
Kruno's Avatar 29 Stu 2020 17:43 #7 od Kruno
Da sam na moru stalno, nema problema, dodatni motor (elektricni) je dobra opcija, ali za samo krace vrijeme kante su OK.

Prosla su vremena kada sam zbog srama i "sto ce ti reci susjedi" peglao karticu.

Ne moram se kaj skrivati, svi znaju da nisam odavde... :-)

A, da li cu i kada cu i sto cu uhvatiti sa manjom brzinom barke, to ostaje za vidjeti...brzina je samo JEDAN od faktora u ovoj sportskoj manifestaciji! ;-)

Kruno,

Molimo prijavite se

Više...
Paragon's Avatar 29 Stu 2020 17:47 #8 od Paragon
Kante jupola od 15l vezes ih za bitve ili škaram i pustiš metar do dva od kraja krme.
Čak sam vidio jednoga sa Merry Fisherom da ga tako usporava, lovi odlično i ima svoj youtube kanal,mislim da je neki Crnogorac u pitanju bio. Davno sam vidio taj video pa se ne mogu sjetiti...Ali ako obratiš pažnju na nekolicini videa gdje panulaju sa brodom daju se vidjeti te kante.

Molimo prijavite se

• bilo
  • bilo's Avatar
  • Novi korisnik
  • Novi korisnik
Više...
bilo's Avatar 29 Stu 2020 17:58 #9 od bilo
Pogledaj ovaj sistem. Ja sam ga imao montiranog na Yamahi 100 hp ... iz 3Nm brzina je pala na ispod milje!

www.amazon.com/Ironwood-Pacific-EasyTrol...-Plate/dp/B087HKY1GZ

80% SALE on Your Soul (grafit u Mostaru)

Molimo prijavite se

Više...
Mladen Miletić's Avatar 29 Stu 2020 22:01 #10 od Mladen Miletić

Mladen
099 3 20 40 20
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Molimo prijavite se

Više...
Paragon's Avatar 29 Stu 2020 22:28 #11 od Paragon

Mladen Miletić napisao: www.google.com/search?q=olujno+sidro&ie=...=hr-hr&client=safari

Ovo ja koristim,ali za drugu svrhu...ne znam koliko bi mu pomoglo u ovom slučaju?

Molimo prijavite se

• Jo
  • Jo's Avatar
  • Korisnik
  • Korisnik
Više...
Jo's Avatar 30 Stu 2020 14:24 #12 od Jo

Paragon napisao: Kante jupola od 15l vezes ih za bitve ili škaram i pustiš metar do dva od kraja krme.
Čak sam vidio jednoga sa Merry Fisherom da ga tako usporava, lovi odlično i ima svoj youtube kanal,mislim da je neki Crnogorac u pitanju bio. Davno sam vidio taj video pa se ne mogu sjetiti...Ali ako obratiš pažnju na nekolicini videa gdje panulaju sa brodom daju se vidjeti te kante.

Kante su ti definitvno najbrze, najlakse i najprakticnije rijesenje. Neces izgledat glupo jer vecina ljudi zna zasto i zbog cega se to radi.
Nije ni neprakticno rijesenje jer konop je kao sto paragon navodi na bandi (na strani), a i da nije ne smeta motoru tj propeli jer em ides naprijed, em on je na visoj poziciji vezan, kad ti krenes naprijed, pustis kantu u more, poprati rukom konop dok se zategne, da slucajno prije zatezanja ne bi dospio do propele. Poprati znaci lagano popustaj na nacin da je od cvora na kanti do tvoje sake stalno konop zategnut.
Ako slucajno budes morao sijat (ici u rikverc motorom) onda definitivno moras prije toga izvuc kantu u barku jer je onda velika mogucnost da ce je povuc propela.
Mislim da ce ti sve bit jasnije cim budes na barci sa kantom i konopom u ruci, ovako citat ti je mozda previse apstraktno.

Molimo prijavite se

Više...
matko's Avatar 01 Pro 2020 22:53 #13 od matko

Kruno napisao: Pozdrav svima,

pokušavam se koristiti vanbrodskim četverotaktnim motorom Yamahom 4 konja za panulanje, ali i najmanji gas, je prejak.

Ima li tko kakvu ideju kako smanjiti potisak koji daje motor na moju pasaru BEZ modifikacije motora? Ili ako ga i modificiram, da mogu i dalje koristiti punu snagu i te manju snagu za panulanje sa nekom jednostavnom nadgradnjom / ugradnjom?

Motor želim normalno korisititi kako bih što brže došao do pozicije, a ONDA želim imati neku opciju kojom ću SMANJITI potisak i usporiti brzinu kretanja čamca.

Ne želim dodavati električni motor.

Hvala lijepo,
Kruno

Ako sa tim motorom ide barka na minimum previše brzo onda nije gas dobro namješten.
Ja sa 5 ks i pasara 4 metra na min. vozim ispod 1 nm.

Molimo prijavite se