"E baš zato moj učeni velegrađanine, ja ne volim grad! Jer to se njemu ne može dogodit. Meni je draga ova naša mala, smišna, luckasta pozornica, s ovin kletinetom od prisjednika i sa ovin imbećilom od popa i sa ovom mojon išempjanom Bepinom!"
Prijava
x
x
Registracija
x

Pozdrav, Gost
  • Stranica:
  • 1
  • 2
  • 3

TEMA: Ješka za oradu

Ješka za oradu 15 Stu 2017 13:00 #17176

• svaboold
  • svaboold's Avatar
  • Stalni korisnik
  • Zahvala primljena: 7
Znači kritično.
Do prije 2-3 godine stavim komad kruha kad ono orada od 2 kile na štapu. Za 5 sati pecanja dignem 10 orada blizu pule sa stjene.
Ove godine stavim crva, bibija, lignju i nikako da se zakači nešto bolje :(
Kažu barbe da ove godine orada nenormalno radi na srdelu pa me zanimaju vaša iskustva oko izbora najbolje ješke za kraljicu mora.
Da bi se uključili u raspravu potrebno se registrirati

Ješka za oradu 15 Stu 2017 18:05 #17192

• Baćo68
  • Baćo68's Avatar
  • Legenda foruma
  • Nikad nije kasno početi
  • Zahvala primljena: 734
Svaka pozicija svoja ješka. Najbolje je pratit s čim love starosjedioci na nekoj poziciji...ako je to srdela, ne treba izmišljat toplu vodu, nego koristit srdelu...
Ja uvjek uzmem 2,3 različite ješke pa naizmjence bacam. Brzo se pokaže koja je lovna...
Lovi i dopusti drugima da love!
Slijedeći korisnik(ci) je rekao hvala.: edi

Ješka za oradu 15 Stu 2017 18:11 #17193

• svaboold
  • svaboold's Avatar
  • Stalni korisnik
Koje jeske preferiras?

Ješka za oradu 15 Stu 2017 18:13 #17194

• Baćo68
  • Baćo68's Avatar
  • Legenda foruma
Crv, bibi, srdela, jadranska lignja. A i tijesto je ok, ali rijetko.
Crv, bibi i srdela su uvjek samnom kad idem na oradu.
Zadnja izmjena: : 15 Stu 2017 18:14 od Baćo68.

Ješka za oradu 15 Stu 2017 18:18 #17195

• svaboold
  • svaboold's Avatar
  • Stalni korisnik
Daj mi reci koju udicu koristis za oradu i koju velicinu?
Ja radije uvijek stavljam vecu na svoj surf rod jer mi se neda s malom ribicom zezat! Daj grijesim ili?

Ješka za oradu 15 Stu 2017 22:13 #17208

• Baćo68
  • Baćo68's Avatar
  • Legenda foruma
Ne griješiš.1, 1.0, 2.0...te veličine koristim.

Ješka za oradu 15 Stu 2017 23:53 #17214

• svaboold
  • svaboold's Avatar
  • Stalni korisnik
Marka ?

Ješka za oradu 16 Stu 2017 01:55 #17216

• susnjar
  • susnjar's Avatar
  • Stalni korisnik
  • Zahvala primljena: 28
Ja lovim na dagnju (Karinsko more) i srdelu (Dugi otok).
Udice:
Owner Cutting Point 5111 veličine 1 i 1/0
Sasame Chinu Ringed F724 1/0

Ješka za oradu 16 Stu 2017 08:04 #17223

• bzing
  • bzing's Avatar
  • Doktor foruma
  • Zahvala primljena: 133
Moja iskustva govore da će orada uzeti sve šta je jestivo ako se nađe na poziciji lova.
Izbor i uporaba ješke ovisi i o tehnici.Za daleki izbačaj odnosno lov na odmet iliti surfcasting gdje se radi duljine izbačaja koriste teška olova nemoguče je koristiti mekanu ješku.Za tehnike koje preferiraju lov na užem pojasu uz obalu moguće je gotovo sve.
Ja isključivo lovim a volo tehnikom, štap i rola su spinerski ukupno teški 400 grama, otežanje maximalno 3grama - ako je kurenat inače 1 - 2grama, udica obično broj 4 ali ponekad 1 i 2..U dobrim uvjetima tako složen sistem leti do 25metara duljine
Ove godine sam koristio uglavnom svjež kruh i držao ga na dnu maximalno 30 sekundi.Ukolikoje orada na toj poziciji, uzima gotovo trenutno na donjem mnetru dubine a predvečer je to znalo biti i na pola dubine.Ako je nema, stalno zabacivanje i otpadanje kruha će joj skrenuti pozornost da se nešto događa i privuči je.
U jesen sam probao kozice i srdelu i nije bilo nikakve razlike osim šta se kruh bolje držao u fazi zabacivanja ali sam napustio sve mamce životinjskog porijekla zbog strašno velikog broja osa s kojima se nije igrati.
Slijedeći korisnik(ci) je rekao hvala.: MIRAN, Vinsent_P, edi

Ješka za oradu 16 Stu 2017 09:36 #17229

• susnjar
  • susnjar's Avatar
  • Stalni korisnik
  • Zahvala primljena: 28
Mene je spičila osa u prstenjak zadnji dan na Dugom otoku nakon što sam pet dana trpio rojeve pri svakom ješkanju.
I bome je oteklina trajala 2-3 dana.

Ješka za oradu 16 Stu 2017 12:31 #17238

• svaboold
  • svaboold's Avatar
  • Stalni korisnik
susnjar napisao:
Mene je spičila osa u prstenjak zadnji dan na Dugom otoku nakon što sam pet dana trpio rojeve pri svakom ješkanju.
I bome je oteklina trajala 2-3 dana.

Slicno iskustvo :( uvijek se naseru kada netreba :S Pošto se bavim pcelama znam dobit po par uboda na dnevnoj bazi i nikako nisu ugodni :(
To ti je najbolje odma reagirati u hitnoj i primiti synapen i još neki lijek. Oteklina prodje do iduceg dana :D
Slijedeći korisnik(ci) je rekao hvala.: susnjar

Ješka za oradu 16 Stu 2017 12:35 #17239

• svaboold
  • svaboold's Avatar
  • Stalni korisnik
bzing napisao:
Moja iskustva govore da će orada uzeti sve šta je jestivo ako se nađe na poziciji lova.
Izbor i uporaba ješke ovisi i o tehnici.Za daleki izbačaj odnosno lov na odmet iliti surfcasting gdje se radi duljine izbačaja koriste teška olova nemoguče je koristiti mekanu ješku.Za tehnike koje preferiraju lov na užem pojasu uz obalu moguće je gotovo sve.
Ja isključivo lovim a volo tehnikom, štap i rola su spinerski ukupno teški 400 grama, otežanje maximalno 3grama - ako je kurenat inače 1 - 2grama, udica obično broj 4 ali ponekad 1 i 2..U dobrim uvjetima tako složen sistem leti do 25metara duljine
Ove godine sam koristio uglavnom svjež kruh i držao ga na dnu maximalno 30 sekundi.Ukolikoje orada na toj poziciji, uzima gotovo trenutno na donjem mnetru dubine a predvečer je to znalo biti i na pola dubine.Ako je nema, stalno zabacivanje i otpadanje kruha će joj skrenuti pozornost da se nešto događa i privuči je.
U jesen sam probao kozice i srdelu i nije bilo nikakve razlike osim šta se kruh bolje držao u fazi zabacivanja ali sam napustio sve mamce životinjskog porijekla zbog strašno velikog broja osa s kojima se nije igrati.

Gledo sam na pijanom tvoru kako neki talijan ješka lignju. Ono za cijelu lignju dobiš 5-6 mamaca koji se savršeno drže. Kasnije samo na vodi savežeš čvor kod virble, a predveze sa postavljenim mamcima nosim u kanti. Pripremim se doma i kasnije samo vežem :D Po meni je to najbolja tehnika :D Kod menee di ljetujem je cromaris uzglajalište pa probam bliže doći i samo na mješavinu kruha i njihove hrane lovim ako sam tamo. Nejdeš doma bez 20-orada( oko pola kile) i naravno na plovak.

Ješka za oradu 16 Stu 2017 13:51 #17245

• bzing
  • bzing's Avatar
  • Doktor foruma
Ako sam dobro razumio radiš pastelu od kruha itvorničke hrane za orade?
Ja sam to radio od kruha i peleta za primamu s mirisom gambora i bilo je kao ui na običan kruh a puno jednostavnije je uzeti kruh.
Ja u ribolov idem isključivo na noge radi zdravlja i idem kad god imam prigodu.Najbliža pošta od orada mi je na 10minuta hoda, najdalja 35 i jednostavno uz put kupim pola bilog svježeg kruha i lovim.Nikakve pripreme ne dolaze u obzir. :woohoo:
E sad....ova jesen je htjela da su mi ulovi bili solidni veličinom a svakodnevni.Kad kažem solidni - to su ribe do 1,5kg a vračam sve ispod 35dkg.Ne lezi vraže, veliki dio ovih šta love na odmet nije uitija skoro pa ništa.Uredno mi nude da me nauče loviti (štap 3,6 m, rola sa slobodnom špulom, olovo od 40 grama na više, volci, bibiji, srdele....stalak za štapove, signalizator potezanja, .....).
Dok oni to nabrajaju ja uredno dignem 2 - 3 orade od 75 deka što je njima ulov za cijelu sezonu.
Dakako, oni bacaju ta olova 100 metara u dalj pa se čini da to postaje disciplina za sebe a koja i nema neki ribolovni smisao.
Ali to je ok.Svakom vlastita iskustva.

Ješka za oradu 16 Stu 2017 14:06 #17249

• svaboold
  • svaboold's Avatar
  • Stalni korisnik
bzing napisao:
Ako sam dobro razumio radiš pastelu od kruha itvorničke hrane za orade?
Ja sam to radio od kruha i peleta za primamu s mirisom gambora i bilo je kao ui na običan kruh a puno jednostavnije je uzeti kruh.
Ja u ribolov idem isključivo na noge radi zdravlja i idem kad god imam prigodu.Najbliža pošta od orada mi je na 10minuta hoda, najdalja 35 i jednostavno uz put kupim pola bilog svježeg kruha i lovim.Nikakve pripreme ne dolaze u obzir. :woohoo:
E sad....ova jesen je htjela da su mi ulovi bili solidni veličinom a svakodnevni.Kad kažem solidni - to su ribe do 1,5kg a vračam sve ispod 35dkg.Ne lezi vraže, veliki dio ovih šta love na odmet nije uitija skoro pa ništa.Uredno mi nude da me nauče loviti (štap 3,6 m, rola sa slobodnom špulom, olovo od 40 grama na više, volci, bibiji, srdele....stalak za štapove, signalizator potezanja, .....).
Dok oni to nabrajaju ja uredno dignem 2 - 3 orade od 75 deka što je njima ulov za cijelu sezonu.
Dakako, oni bacaju ta olova 100 metara u dalj pa se čini da to postaje disciplina za sebe a koja i nema neki ribolovni smisao.
Ali to je ok.Svakom vlastita iskustva.

U tom cromaris uzgajalistu grane sa nekim peletima i navikle su brutalno na to . Pa ono zamolis kilu dve i samo pomjesas sa kruhom. Tak dan dva malo vode ili ulje od sardine ono kupis i kad ides precat njecis u rukama mala kuglica i riba ide van. To su lijepi primjerci , ali i ja sam vise za sistem velika udica i velika jeska. Ako uhvatim kapitalca to je dozivljaj ovo mi je vise za nahvatatat za pojest , a ovo za gust. Meni osobno nije gust vadit ribu po minuti :) ovako zapalim cigaru, otvorim knjigu u tisini i cekam PRAVI ULOV :)

Ješka za oradu 16 Stu 2017 14:13 #17250

• bzing
  • bzing's Avatar
  • Doktor foruma
Ja sam drugi tip.Štap uvijek u ruci, zabacim i pomalo namotavam ako nema zatezanja i jače akcije čekam da padne na dno i držim 30 sekundi pa ponavljam i povremeno promjenim poziciju.Zato i lovim laganom opremom.Čak sam zanemario bolonjez koji mi je uvijek bio prvi izbor.
  • Stranica:
  • 1
  • 2
  • 3