"E baš zato moj učeni velegrađanine, ja ne volim grad! Jer to se njemu ne može dogodit. Meni je draga ova naša mala, smišna, luckasta pozornica, s ovin kletinetom od prisjednika i sa ovin imbećilom od popa i sa ovom mojon išempjanom Bepinom!"
Prijava
x
x
Registracija
x

Forum je nadograđen na najnoviju verziju. U narednih nekoliko dana očekujte greške koje ćemo čim prije otkloniti. Hvala / PRIJAVI KVAR

Plutajuca vs tonuca

Više...
cyberfisher's Avatar 01 Stu 2020 13:35 - 01 Stu 2020 13:46 #1 od cyberfisher
Pozdrav svima!
Potpuni sam pocetnik u panulavanju, pa molim za savjete :)
Koja je razlika izmedu te dvi varalice za vuc panulu?
Dakle,
Zelim za sobom vuc laganu panulu bez otezanja, sistem koji koristim je 60 metara osnove i na kraju varalica bez otezanja.
Lovim iz ruke, i koliko sam shvatio, brzina 3-4 cvora. Imam Rapalu max rap 11 i Dtd maxgavun
Dtd bi trebao bit plutajuci, jel tako?
Sta se desava kad ga vucem, hoce li on skakat po povrsini, a Rapala bit ispod povrsine? Na kojoj ce dubini bit?
Jesam li krivo shvatio sistem?
Zbunjuje me i cinjenica sto planiram uzet Yozuri pins minnowa, ali sam i njega vidia da ima plutajuci i tonuci, pa nisam vise pametan.
Lakse je bilo sa zenom odabrat plocice za kupatilo nego varalice 😂😂😂
Hvala na odgovorima, imat cu jos pitanja :)

Poslano sa mog JSN-L21 koristeći Tapatalk
Zadnja izmjena: 01 Stu 2020 13:46 od cyberfisher.

Molimo prijavite se

• Đivulin
  • Đivulin's Avatar
  • Novi korisnik
  • Novi korisnik
  • Znam ribati, uspjesno i neuspjesno.
Više...
Đivulin's Avatar 01 Stu 2020 14:53 #2 od Đivulin
Replied by Đivulin on topic Plutajuca vs tonuca
Pozdrav,

Nisam strucnjak , ali mislim da osnovna razlika izmedju tonuce i plivajuce varalice je ta da ce plivajuca, kad je pustis, ili zabacis, plutat na vrhu dok je ne pocnes potezat, a onda ce uronit do deklarirane dubine. Kad opet prestanes potezati, ona ce lagano isplutati. Kod tonuce varalice, ona ce potonuti do deklarirane dubine i tu ce ostati, tu ce i raditi prilikom potezanja, a kad stanes, tu ce i ostati. Ta varalica nece potonuti do dna jer je tako izbalansirana. Zavisno sto ciljas, biras izmedju te dvije. Mozes od plivajuce napraviti i poluplivajucu samom zamjenom npr udica ili sa zogulinom, split ringom ili cime ces je vec i vezati jer dodajes otezanje. Naravno, ne zaboravi da takve stvari mogu promjeniti rad/efekt same varalice. Te varalice takodjer dolaze sa duzim/kracim kljunom koji dava odredjenu akciju/dubinu

Ribas iz ruke, prema tome ta plivajuca varalica ti na tu duzinu koju si rekao ne bi trebala skakati po vrhu.

...dosta je meni i mojih laži....
Hvala: cyberfisher

Molimo prijavite se

• Đivulin
  • Đivulin's Avatar
  • Novi korisnik
  • Novi korisnik
  • Znam ribati, uspjesno i neuspjesno.
Više...
Đivulin's Avatar 01 Stu 2020 15:08 #3 od Đivulin
Replied by Đivulin on topic Plutajuca vs tonuca
Zaboravio sam napisati za te dvije varalice sto si spomenuo... ta Rapala max rap, ne znam koji je model, ali to je obicno casting serija, ali moze ona i za panulu. Dosta lovna u onoj boji skuse. DTD maxgavun mi je poznat, ali nisam probao. Onaj mali dtd gavun je izvrstan. Taj maxgavun je isto mozda casting model, ali moze to i na panulu jednako uspjesno, osobito pri manjim brzinama, 2-3 cv.

...dosta je meni i mojih laži....

Molimo prijavite se

Više...
susnjar's Avatar 01 Stu 2020 15:25 #4 od susnjar
Replied by susnjar on topic Plutajuca vs tonuca

Đivulin napisao: Pozdrav,

Nisam strucnjak , ali mislim da osnovna razlika izmedju tonuce i plivajuce varalice je ta da ce plivajuca, kad je pustis, ili zabacis, plutat na vrhu dok je ne pocnes potezat, a onda ce uronit do deklarirane dubine. Kad opet prestanes potezati, ona ce lagano isplutati. Kod tonuce varalice, ona ce potonuti do deklarirane dubine i tu ce ostati, tu ce i raditi prilikom potezanja, a kad stanes, tu ce i ostati. Ta varalica nece potonuti do dna jer je tako izbalansirana. Zavisno sto ciljas, biras izmedju te dvije. Mozes od plivajuce napraviti i poluplivajucu samom zamjenom npr udica ili sa zogulinom, split ringom ili cime ces je vec i vezati jer dodajes otezanje. Naravno, ne zaboravi da takve stvari mogu promjeniti rad/efekt same varalice. Te varalice takodjer dolaze sa duzim/kracim kljunom koji dava odredjenu akciju/dubinu

Ribas iz ruke, prema tome ta plivajuca varalica ti na tu duzinu koju si rekao ne bi trebala skakati po vrhu.

Kad se ne povlači, plutajuća pluta na površini , tonuća tone na dno, a one koje levitiraju na određenoj dubini nazivaju se “suspending” (treća vrsta).
Hvala: Đivulin

Molimo prijavite se

Više...
cyberfisher's Avatar 01 Stu 2020 18:45 #5 od cyberfisher
Replied by cyberfisher on topic Plutajuca vs tonuca
Hvala na odgovorima :)
Posto je danas bila bonaca, igra sam se sa ove dvi varalice, i zakljucio sam da je i rapala koju imam plutajuca.
I kad ju pocnes vuc, zapravo i nju i dtd-a, potone na odredenu dubinu i dobije svoj rad. I rekao bi da se ta dubina ni ne minja ovisno o brzini, na nekih su pola metra cilo vrime...
Mislim da sad trebam uzet neku tonucu varalicu i vidit sta se desava ;)

Molimo prijavite se

• B_
  • B_'s Avatar
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
Više...
B_'s Avatar 01 Stu 2020 21:41 #6 od B_
Replied by B_ on topic Plutajuca vs tonuca
I mene isto zanima zasto postoje 2 verzije iste varalice, tonuca i plutajuca? Koju bi trebalo odabrati kad kupujemo za panulu, jel ima razlike u radu? Ne vidim svrhu da uopce postoje pins minnow plutajuca i tonuca verzija posto su namjenjene panuli. Za spining varalice razijem da postoje plutajice i tonuce, ali ove za panulu ne razumijem...

Molimo prijavite se

Više...
cyberfisher's Avatar 01 Stu 2020 22:55 #7 od cyberfisher

B_ napisao: I mene isto zanima zasto postoje 2 verzije iste varalice, tonuca i plutajuca? Koju bi trebalo odabrati kad kupujemo za panulu, jel ima razlike u radu? Ne vidim svrhu da uopce postoje pins minnow plutajuca i tonuca verzija posto su namjenjene panuli. Za spining varalice razijem da postoje plutajice i tonuce, ali ove za panulu ne razumijem...

To se i ja trenutno pitam i neznam kojeg odabrat...

Molimo prijavite se

• B_
  • B_'s Avatar
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
Više...
B_'s Avatar 03 Stu 2020 18:37 #8 od B_
Replied by B_ on topic Plutajuca vs tonuca
Znaci nitko nam ne zna objasniti je li bolje uzeti tonucu ili plutajucu za panulavanje :(

Molimo prijavite se

Više...
Luki's Avatar 03 Stu 2020 19:18 #9 od Luki
Replied by Luki on topic Plutajuca vs tonuca
Po nekoj mojoj logici plutajuća je bolja za pliće terene(dok ispuštamo panulu neće potonit do dna i zapet) i kad je riba bliže površini, a tonuča za dublje terene i kad je riba dublje(ona se može pustiti da potone koliko mi želimo i onda krenuti vući, normalno da je nećemo moći vući na 30m dubine, ali nekad i par metara znaći jako puno...) OVO SVE GOVORIM ZA PANULU BEZ DODATNOG OTEŽANJA!

Poslano sa mog ANE-LX1 koristeći Tapatalk
Hvala: B_

Molimo prijavite se

Više...
cyberfisher's Avatar 03 Stu 2020 20:05 #10 od cyberfisher
Ono sta sam ja dosad naucio iz interneta je da plivajuce kad ih vuces idu oko pola metra ispod povrsine, a tonuce dublje. I proizvodac je tu dubinu deklarirao i naveo kao podatak i ona ne ovisi pretjerano o brzini. Bar neki proizvodaci...

Molimo prijavite se

Više...
susnjar's Avatar 04 Stu 2020 00:31 #11 od susnjar
Replied by susnjar on topic Plutajuca vs tonuca

B_ napisao: Znaci nitko nam ne zna objasniti je li bolje uzeti tonucu ili plutajucu za panulavanje :(

Ovisi o ciljanom ulovu i terenu - dubini i konfiguraciji dna.

Treba isprobati i jednu i drugu, plivajuće sigurno neće strugati po dnu, ali mogu skupljati travu pri površini ako ju je jugo donijelo. :)

Molimo prijavite se

Više...
cyberfisher's Avatar 04 Stu 2020 07:40 #12 od cyberfisher

susnjar napisao:

B_ napisao: Znaci nitko nam ne zna objasniti je li bolje uzeti tonucu ili plutajucu za panulavanje :(

Ovisi o ciljanom ulovu i terenu - dubini i konfiguraciji dna.

Treba isprobati i jednu i drugu, plivajuće sigurno neće strugati po dnu, ali mogu skupljati travu pri površini ako ju je jugo donijelo. :)

Ma nemoj, jesi sam to smislija il ti je neko pomoga?

Molimo prijavite se

Više...
frkachu's Avatar 04 Stu 2020 13:46 #13 od frkachu
Replied by frkachu on topic Plutajuca vs tonuca

po meni bolja je plivajuća jer će izroniti kada se iz bilo kojeg razloga varalica uspori ili zaustavi, tonuća u tom slučaju može potonuti do dna i zapeti
Hvala: B_

Molimo prijavite se

Više...
hl_demi's Avatar 04 Stu 2020 18:58 #14 od hl_demi
Replied by hl_demi on topic Plutajuca vs tonuca
Plutajuca bolja ako te uhvati zapalit usred spina :D
Ja osobno volim varalicu koja tone i onda pliva na toj dubini kad pocnem povlacit, to mi je savrseno.

Molimo prijavite se

Više...
hl_demi's Avatar 08 Stu 2020 19:59 #15 od hl_demi
Evo naso sam odlicnu komparaciju floating i sinkinga na

imanangler.com/the-myth-behind-floating-...d-sinking-s-minnows/

Molimo prijavite se

Više...
cyberfisher's Avatar 08 Stu 2020 20:17 #16 od cyberfisher
Zanimljivo...
Ja sam nasa za pins minnowa da plutajuci kad se vuce ide 0.3-0.6 metara, a tonuci 0.6-0.9
Rapala za lignje ima model dsq i sq, odn deep i "normalni" di ova dubokoroneca kad se vuce ide na 3.5 metara a "obicna" metar.
Ja nebi bio ja da nisam kupio i jedne i druge i imam namjeru to isprobat... Naravno, cim izadem iz izolacije 🤦‍♂️

Molimo prijavite se

Više...
hl_demi's Avatar 08 Stu 2020 21:08 #17 od hl_demi
Poanta je da i jedan i drugi dodju na deklariranu dubinu, samo jedan sa povrsine a drugi iz dubljeg ako ga pustis. I sinking verzija je uvijek nesto teza sto znaci dalji zabacaj.

Molimo prijavite se