"E baš zato moj učeni velegrađanine, ja ne volim grad! Jer to se njemu ne može dogodit. Meni je draga ova naša mala, smišna, luckasta pozornica, s ovin kletinetom od prisjednika i sa ovin imbećilom od popa i sa ovom mojon išempjanom Bepinom!"
Prijava
x
x
Registracija
x

Pozdrav, Gost

TEMA: Lov cipla s kraja

Lov cipla s kraja 11 Sij 2016 15:32 #4968

• fisherman
  • fisherman's Avatar
  • Majstor foruma
  • Zahvala primljena: 80
Evo zanima me kako uhvatiti ciplja, koja oprema, vrijeme, poste itd... neznam montirati plovak tako da stoji ravno stavim tocnu gramazu olova al uvijek lezi na povrsini, ako neko ima vec slozen sistem neka slika. hvala.
Zadnja izmjena: : 11 Sij 2016 17:14 od zeusfaber.
Da bi se uključili u raspravu potrebno se registrirati
Slijedeći korisnik(ci) je rekao hvala.: Fanatik

Lov cipla s kraja 11 Sij 2016 18:14 #4981

• lignjolovac
  • lignjolovac's Avatar
  • Legenda foruma
  • lignja lignji grize rep!
  • Zahvala primljena: 462
Kažeš da si pogodio gramažu olova i plovka? Provjeri još jednom :P Ja sam ih lovio obično kad bih išao na bugve,ali bez plovka i olova. Pastela je vrh što se tiće cipala. Ako ne uspiješ rješiti problem sa plovkom možeš kupiti već izrađen sistem u ribomaterijalu košta nekih 20kn. Što se tiće vremena najviše sam ih lovio za vrijeme lagane južine. Trebaš redovno brumati smjesom kruha i srdele. Naravno i kao ješka je dobra srdela,a posebno crijeva. Loviš li štapom ili na ruku?
Žali se Marija svojoj susjedi:
– “Kad god moj Mate kupi dozvolu nikad ribe ne uhvati. A kad ne kupi onda njega uhvate!”

Lov cipla s kraja 12 Sij 2016 00:03 #5002

• fisherman
  • fisherman's Avatar
  • Majstor foruma
Lignjolovac hvala sigurno cu pokusati tvoju metodu,jel jos ima kakvu dobitnu kombinaciju za ciplja

Lov cipla s kraja 12 Sij 2016 00:04 #5003

• Ahab
  • Ahab's Avatar
  • Legenda foruma
  • Zahvala primljena: 304
Ciple lovim "a volo". Bez olova i plovka. Zimi ih ne lovim nego ljeti i najbolje u ranu jesen.

Najlon 0,18 - mini žogulin - predvez flourocarbon 0,15 i sitna udica (po Owneru velicina 6).

Od jeske najbolje mi se pokazalo meso i utroba srdela ali tu stvarno treba imati ruku jer je sve u jednom dodiru ako i uspijes da jeska ostane na udici nakon zabacaja. Zato je srdelu dobro par dana uvaliti u sol pa joj meso bude malo tvrdje.
smoto
Zadnja izmjena: : 18 Sij 2016 20:56 od Moderator.

Lov cipla s kraja 12 Sij 2016 00:48 #5005

• Conger
  • Conger's Avatar
  • Korisnik
  • Ston u srcu
  • Zahvala primljena: 16
Ahab napisao:
Ciple lovim "a volo". Bez olova i plovka. Zimi ih ne lovim nego ljeti i najbolje u ranu jesen.
Najlon 0,18 - mini žogulin - predvez flourocarbon 0,15 i sitna udica (po Owneru velicina 6).
Od jeske najbolje mi se pokazalo meso i utroba srdela ali tu stvarno treba imati ruku jer je sve u jednom dodiru ako i uspijes da jeska ostane na udici nakon zabacaja. Zato je srdelu dobro par dana uvaliti u sol pa joj meso bude malo tvrdje.

Treba dobro i pametno brumat da ih se privuče ali ne nahrani s obzirom da oni non stop negdje šveljaju i putuju, treba ih isprovocirat. Slažem se, utrobe su najbolja ješka ali pipljava, pravi "dirty jobs", međutim jednako dobra je prava pastela od starog i tost kruha koja ne spada u zabačaju a topi se u moru. Ako se još natoća salamurom, e to je dobitna kombinacija!
Zadnja izmjena: : 12 Sij 2016 00:49 od Conger.

Lov cipla s kraja 12 Sij 2016 12:42 #5033

• fisherman
  • fisherman's Avatar
  • Majstor foruma
Sad bi u kraj tribali pocet veliki putnici od po kila pa do 2, samo ne znam bili bih ga mogao izvuc sa yo zurijevim najlonom 0,18 da li netko ima iskustva sa preko kilasima na tako tanki najlon
Zadnja izmjena: : 18 Sij 2016 20:56 od Moderator.

Lov cipla s kraja 12 Sij 2016 15:07 #5039

• zeusfaber
  • zeusfaber's Avatar
  • Administrator
  • Pozdrav svima!
  • Zahvala primljena: 1182
fisherman napisao:
Sad bi u kraj tribali pocet veliki putnici od po kila pa do 2,samo ne znam bili bih ga mogao izvuc sa yo zurijevim najlonom 0,18 da li netko ima iskustva sa preko kilasima na tako tanki najlon

Možeš. Ne trebaš brinut da će ti pregrist jer ne može :? ispravite me ako griješim, ali ja se u to ne bi upuštao bez jamke. Dizati išta teže od kanjca na takav najlon je rizično :)

Jesu cipli sad butargani? Velika mi je želja sušiti butargu od cipla kao što se radi na Pelješcu :cheer:
Zadnja izmjena: : 13 Sij 2016 11:28 od zeusfaber.

Lov cipla s kraja 12 Sij 2016 18:29 #5042

• fisherman
  • fisherman's Avatar
  • Majstor foruma
Sad su butargani ciplji putnici, ne bojim se da ce mi pregrist zato sto nema zube al je lud uglavu i da kontru ka ludak tako da neznam da li bi izdrza 0,18
Zadnja izmjena: : 13 Sij 2016 11:29 od zeusfaber.
Slijedeći korisnik(ci) je rekao hvala.: zeusfaber

Lov cipla s kraja 12 Sij 2016 18:41 #5045

• Alaskan
  • Alaskan's Avatar
  • Majstor foruma
  • Zahvala primljena: 175
Ja sam nekidan ulovio prvog cipla. Generalno me kao riba ne zanima ali su u mrijestu formirali ogromnu kuglu ispred mene. Samo sam prebacio varalicu preko njih i potkačio ih :) Moram priznati da nisam očekivao da su toliko ratoborni! :)
Tight lines!
Slijedeći korisnik(ci) je rekao hvala.: zeusfaber

Lov cipla s kraja 13 Sij 2016 11:33 #5083

• zeusfaber
  • zeusfaber's Avatar
  • Administrator
  • Pozdrav svima!
fisherman napisao:
Sad su butargani ciplji putnici, ne bojim se da ce mi pregrist zato sto nema zube al je lud uglavu i da kontru ka ludak tako da neznam da li bi izdrza 0,18

Ja mislim da tu nema problema.

Alaskan" napisao:
Ja sam nekidan ulovio prvog cipla. Generalno me kao riba ne zanima ali su u mrijestu formirali ogromnu kuglu ispred mene. Samo sam prebacio varalicu preko njih i potkačio ih :) Moram priznati da nisam očekivao da su toliko ratoborni! :)

Podlo :) Ni mene, osim velikih punih butarge :) premda je vrhunske kvalitete!
Zadnja izmjena: : 13 Sij 2016 11:33 od zeusfaber.
Slijedeći korisnik(ci) je rekao hvala.: Alaskan

Lov cipla s kraja 15 Sij 2016 19:10 #5151

• Fanatik
  • Fanatik's Avatar
  • Legenda foruma
  • Zahvala primljena: 941
Tek sam prosle godine naucio lovit cipole, lovim ih na plovak i kruh. Mora se priznat da za cipola stvarno treba skontat onaj osjecaj kad kontrirat sto bi se reklo "uhvatit ruku" i to bez obzira kojom tehnikom se lovi ;)

Ja ih lovim na klizni plovak, osnovni nailon 0,25mm i predvez 0,20mm Pescatore obicni al FC premazan, udice Crystal 10 ili 12. Kupio sam i 0,15mm FC al nisam ga jos koristio. Lov cipola mi je jedna od najdrazih disciplina u zadnje vrijeme, pogotovo jer sam ih prije, jos davno, davno ulovio tek par komada slicajno, dok sam lovio spare, bukve, ukjate itd...a odlican je borac i dobar za na gradele :like: tako da mi je drago da sam uz savjete i pomoc iskusnijih prijatelja napokon naucio ovu tehniku lova cipola, izuzetno dinamican ribolov a pogotovo kad naleti i koja ovratica od 30-40dkg, a cak mi je jednom i smudut mali od 35dkg naletio, tek sam kasnije skonto da nije cipol, bas evo tu na jednoj slici je prvi s lijeva :)

Ja krajem ljeta lovim na podrucju Rijeke Dubrovacke, predvece od 17:30h do najkasnije 19h, kasnije se nemoze ni ostat jerbo komarci navale ko ludi, al eto u tih uru - uru ipo dignem 4-5 komada od 20-30dkg komad, nekad naleti koja ovrata, ovcica, sparam, eto i smudut jedan put.

Abrumavam stari kruh rastopljen u vodi, dodam i komad freskog da bolje zamirise, abrumavam tako da cini oblak i raspada se skroz kad ga bacim, a jeskam sami kruh al freski i ne radim vise pastelu, samo komadic kruha najeskam i samo malo stisnem tako da bude ko pahulja u moru kad nabubri.

Evo koja fotka, a slikat cu i predvez i plovak, imam montirano sam da nadjem jel mi doma il u supi ;)

Evo dole i jedan mali smudut na kruh, bio bi ga i pustio al nisam ni obado nego tek ka sam iso ca :dry:

...orlovi rano lete a kasno sliječu....
Zadnja izmjena: : 15 Sij 2016 20:41 od zeusfaber.
Slijedeći korisnik(ci) je rekao hvala.: zeusfaber, Manta, fisherman

Lov cipla s kraja 15 Sij 2016 20:24 #5152

• fisherman
  • fisherman's Avatar
  • Majstor foruma
Fanatik mozes li molim te slikati tvoj sistem s plovkom za ciple jer ja stavim tocnu gramazu olova kolko pise i na plovku i uvijek mi lezi plovak na boku

Lov cipla s kraja 15 Sij 2016 20:42 #5153

• zeusfaber
  • zeusfaber's Avatar
  • Administrator
  • Pozdrav svima!
Fanatik napisao:
Evo dole i jedan mali smudut na kruh, bio bi ga i pustio al nisam ni obado nego tek ka sam iso ca :dry:

Hahahaha :lol: :like:

Lov cipla s kraja 15 Sij 2016 21:29 #5160

• Fanatik
  • Fanatik's Avatar
  • Legenda foruma
  • Zahvala primljena: 941
fisherman napisao:
Fanatik mozes li molim te slikati tvoj sistem s plovkom za ciple jer ja stavim tocnu gramazu olova kolko pise i na plovku i uvijek mi lezi plovak na boku

Slikat cu sutra ili prekosutra najkasnije, jos sam bolestan a nije mi u stanu stap nego dole u supi il u garazi ;)

A inace kad s plovkom radis sa ovako laganim jeskama, kruh, pastela, mali komadici srdele, uvijek trebas dodat malo vise olova, dodaj koju kuglicu vise od 0,3g il 0,5g pa vidi kako ce se ponasat. Inace bi u radu s plovkom idealno bilo da iz vode viri samo antena al to je u nas na moru malo nezgodno jer je uvijek namreskano i ima nekih malih valova pa je tesko detektirat ugriz, pogotovo kod cipola koji prvo sisa jesku tako da tek vidis samo podrhtavanje il lagani "ples" plovka il ako je bas lijepa bonaca vidis kruzne valice oko plovka e ako to potraje koju sekundu mozes ga provat dobit laganom kontrom ;)

Inace sto vise olova stavis to se bolje detektira na plovku svaki dodir. Ja ipak ne potapam plovak da viri samo antena, kako bi inace bilo idealno po zanatu plovkarenja, nego potopim do one crte na plovku tako da se vidi i onaj jarko obojeni vrh plovka i antena, to mi je bitno kod cipola jer kako on lagano sise jesku tako se onda stvaraju valici oko plovka i znas da je tu :)

Kod lova ukjate il sparma a pogotovo ako budes iso na strijelke plovkom to nije toliko bitno, oni ga potope do dna! ;)

Kad stavim slike, sutra-prekosutra pa cu dodatno opisat jos koji detalj.
...orlovi rano lete a kasno sliječu....
Zadnja izmjena: : 18 Sij 2016 20:59 od Moderator.

Lov cipla s kraja 15 Sij 2016 22:05 #5164

• dundo
  • dundo's Avatar
  • Legenda foruma
  • Zahvala primljena: 415
Fanatik, moraš poć sa mnom koji put, pa da vidiš što su cipoli.