"E baš zato moj učeni velegrađanine, ja ne volim grad! Jer to se njemu ne može dogodit. Meni je draga ova naša mala, smišna, luckasta pozornica, s ovin kletinetom od prisjednika i sa ovin imbećilom od popa i sa ovom mojon išempjanom Bepinom!"
Prijava
x
x
Registracija
x

Pozdrav, Gost

TEMA: Ovčica, kako je prevariti i slike ulova

Ovčica, kako je prevariti i slike ulova 25 Lis 2017 12:11 #16607

• edi
  • edi's Avatar
  • Doktor foruma
  • Zahvala primljena: 158
Pozdrav!! Naceo bih ovu temu jer vec neko vrijeme pokusavam uspjesno loviti ovu meni dosta interesantnu ribu...nemogu se bas pohvaliti uspjesima...uspio sam ih par prevarit al ne ciljano iako sam isao par puta ciljano lovit na poznat teren za ovčice ali bezuspješno...znam da se najbolje love proljece i jesen za mirnog juga i jeske itd...pa eto ako tko ima kakve savjete...poste ili slike...

imgur.com/8NNXyrF
...crv...kvarner...klizni sistem...izbacaj 60m...dubina 5 do 10m...noc...
imgur.com/IgUMJ22
...crv...kvarner..klizni sistem..izbacaj 60m...dubina 5 do 10m..noc
Da bi se uključili u raspravu potrebno se registrirati

Ovčica, kako je prevariti i slike ulova 25 Lis 2017 13:17 #16611

• Giurinni
  • Giurinni's Avatar
  • Stalni korisnik
  • Zahvala primljena: 94
Iz mog iskustva bitno je slijediti tri pravila: laško-tanko-daleko.

Prevedeno, predvez mora imati duge piceve (preko metra), moraju biti od tankog najlona čak i noću (ne preko 0,18mm FC) i sve skupa mora biti labavo (ne natezati previše višak najlona i uvijek ostaviti lagani "trbuh"). Izbačaj na što veću udaljenost donosi ribu više (jer su tereni obično položeni). Ovčica voli da se predvez svako malo povuče par metara po dnu (mogu se koristiti i nazubljena olova koja rade veći oblak sedimenta kao ova www.piscor.it/p/fonderia-roma-anello-ino...ta-piombo-rocco-rush). Komešanje ih privlači, ali nakon potezanja se sve opet mora olabaviti. Od ješke najbolje crvići (koreano, arenicola, domaći iz plićaka) ili trakice velikog crva. Ne treba pretjerivati s veličinom ješke i veličinom udice (znači 1/0 ne dolazi u obzir) jer ovčica dugo pimpla po ješki (usisava i pljucka dok nije zadovoljna) i skužit će veliku udicu i debeli najlon ili će imati problema s gutanjem goleme ješke. Treba je pustiti da to sve na miru proguta, tj. kad se osjeti griz još malo popustiti i kontru udariti tek nakon što se neko vrijeme osjetio lagani griz. Iz nekog razloga ovčice često potežu prema ribolovcu pa se često događa da se najlon naglo razlabavi i tada se može vući.

Ulovit će se ona na svašta (lovio sam ih i na priljepak), ali ako se držiš ovih nekih jednostavnih pravila, mislim da imaš bolje šanse ostavriti ciljani lov. Međutim, ovo ništa ne vrijedi ako je na terenu gdje loviš nema. Recimo ja u RIjeci ne znam gdje bi pa ako imaš neku ideju, primam preporuke za dobru poštu :)
Slijedeći korisnik(ci) je rekao hvala.: Vinsent_P, edi

Ovčica, kako je prevariti i slike ulova 25 Lis 2017 13:41 #16614

• edi
  • edi's Avatar
  • Doktor foruma
Giurinni napisao:
Iz mog iskustva bitno je slijediti tri pravila: laško-tanko-daleko.

Prevedeno, predvez mora imati duge piceve (preko metra), moraju biti od tankog najlona čak i noću (ne preko 0,18mm FC) i sve skupa mora biti labavo (ne natezati previše višak najlona i uvijek ostaviti lagani "trbuh"). Izbačaj na što veću udaljenost donosi ribu više (jer su tereni obično položeni). Ovčica voli da se predvez svako malo povuče par metara po dnu (mogu se koristiti i nazubljena olova koja rade veći oblak sedimenta kao ova www.piscor.it/p/fonderia-roma-anello-ino...ta-piombo-rocco-rush). Komešanje ih privlači, ali nakon potezanja se sve opet mora olabaviti. Od ješke najbolje crvići (koreano, arenicola, domaći iz plićaka) ili trakice velikog crva. Ne treba pretjerivati s veličinom ješke i veličinom udice (znači 1/0 ne dolazi u obzir) jer ovčica dugo pimpla po ješki (usisava i pljucka dok nije zadovoljna) i skužit će veliku udicu i debeli najlon ili će imati problema s gutanjem goleme ješke. Treba je pustiti da to sve na miru proguta, tj. kad se osjeti griz još malo popustiti i kontru udariti tek nakon što se neko vrijeme osjetio lagani griz. Iz nekog razloga ovčice često potežu prema ribolovcu pa se često događa da se najlon naglo razlabavi i tada se može vući.

Ulovit će se ona na svašta (lovio sam ih i na priljepak), ali ako se držiš ovih nekih jednostavnih pravila, mislim da imaš bolje šanse ostavriti ciljani lov. Međutim, ovo ništa ne vrijedi ako je na terenu gdje loviš nema. Recimo ja u RIjeci ne znam gdje bi pa ako imaš neku ideju, primam preporuke za dobru poštu :)

Hvala!! ..zadnji 3 puta lovio sam na kliznu pramu duzine 60 cm..udica kristalka klizni sistem koreana i crv u kombinaciji 2 stapa...ovu jesen za mirnog juga..lagano zamuceno more..i nista...izbacaj do 100m...frend mi na toj poziciji ronio kaze da ih ima ko blata i dobio na pusku par polkilasica..lovio sam na voloskom malo prema opatiji tj. na borbi i lipovici...znam da ih tamo uvijek ima...neznam di je problem kad idem ciljano izostane ulov...a prije toga isao sam ciljano na oradu i dobio na crva na toj poziciji u 2 ribolova na 1.0 udicu za oradu 3kom jedna je bila skoro kilo...kad sam isao vadit sistem nakon 1h bile su gore bez ikakvog trzaja..
Slijedeći korisnik(ci) je rekao hvala.: Vinsent_P

Ovčica, kako je prevariti i slike ulova 25 Lis 2017 14:05 #16616

• Giurinni
  • Giurinni's Avatar
  • Stalni korisnik
  • Zahvala primljena: 94
Ako si se baš zainatio da ih uloviš i ne smeta ti da izgubiš koju drugu ribu, preporučujem ti da probaš staviti najtanji najlon koji možeš podnijeti (ovisno o štapovima s kojima loviš), recimo 0,14mm ili 0,16mm, udicu tipa Sasame Yamame 6 ili 8 ili slično, na to namotaj pet-šest centimetara trakice negdje iz sredine velikog crva (ne od glave, ne od kraja - prerezano popola po dužini) i to tako da pola trakice visi sa udice, ali da se udica ne vidi (osim vrha). Predvez s dvije udice, picevi od metra i to baci na 100m. Svake tri-četiri minute malo povuci da struže po dnu i onda laškaj. Najbolje od sumraka pa par sati u noć, ali to jako ovisi o uvjetima.

Na ovo bi trebao izvući ovčicu bilo koje veličine jer nisu neki opaki borci i neće pregristi najlon. Jedino moraš svjesno korigirati način na koji izvlačiš ribu ako si navikao loviti s 0,30mm i 1/0 udicama jer će ti sve popucati ili popadati ako vučeš kao sivonja. Znači kočnica da lagano radi kad treba i pomalo. Ako i ne bude ovčica, ulovit će ti se fratar, arbun ili oradelica tako da nema straha da neće biti ulova. Javi kako je prošlo da i ja dođem :)
Slijedeći korisnik(ci) je rekao hvala.: Vinsent_P, edi

Ovčica, kako je prevariti i slike ulova 25 Lis 2017 14:39 #16618

• edi
  • edi's Avatar
  • Doktor foruma
Giurinni napisao:
Ako si se baš zainatio da ih uloviš i ne smeta ti da izgubiš koju drugu ribu, preporučujem ti da probaš staviti najtanji najlon koji možeš podnijeti (ovisno o štapovima s kojima loviš), recimo 0,14mm ili 0,16mm, udicu tipa Sasame Yamame 6 ili 8 ili slično, na to namotaj pet-šest centimetara trakice negdje iz sredine velikog crva (ne od glave, ne od kraja - prerezano popola po dužini) i to tako da pola trakice visi sa udice, ali da se udica ne vidi (osim vrha). Predvez s dvije udice, picevi od metra i to baci na 100m. Svake tri-četiri minute malo povuci da struže po dnu i onda laškaj. Najbolje od sumraka pa par sati u noć, ali to jako ovisi o uvjetima.

Na ovo bi trebao izvući ovčicu bilo koje veličine jer nisu neki opaki borci i neće pregristi najlon. Jedino moraš svjesno korigirati način na koji izvlačiš ribu ako si navikao loviti s 0,30mm i 1/0 udicama jer će ti sve popucati ili popadati ako vučeš kao sivonja. Znači kočnica da lagano radi kad treba i pomalo. Ako i ne bude ovčica, ulovit će ti se fratar, arbun ili oradelica tako da nema straha da neće biti ulova. Javi kako je prošlo da i ja dođem :)

..Hvala...probat cu...samo mislim da necu moci prame izbacit vise od 60m 70m...a morat cu tu mekanu jesku silikonskim zamotat jer mislim da ce se kod takvog zamaha raspast..javim ako sta bude..Lp