"E baš zato moj učeni velegrađanine, ja ne volim grad! Jer to se njemu ne može dogodit. Meni je draga ova naša mala, smišna, luckasta pozornica, s ovin kletinetom od prisjednika i sa ovin imbećilom od popa i sa ovom mojon išempjanom Bepinom!"
Prijava
x
x
Registracija
x

Forum je nadograđen na najnoviju verziju. U narednih nekoliko dana očekujte greške koje ćemo čim prije otkloniti. Hvala / PRIJAVI KVAR

Re:Tko pita ne skita - pocetnici

Više...
hl_demi's Avatar 06 Sij 2021 17:49 #161 od hl_demi
Ne treba zanemarit da trokuke u slucaju voblera, trenjem oštecuju boju masu. Ali sto se tice otpadanja, moze ti ispravit jednu trocu ali meni se na TMS recimo 90% puta uhvate na sve tri trokuke, sansa da ovo ispadne je ravna nuli. Ako zagrize za glavu odma ode prva i ostale dvije su zaljepe pri izvlacenju .

Naravno ovakve se stvari ne pustaju na dno.

za dno, zaboravi svaku trokuku. Nema o tome smisla ni pricat. To je a slovo abecebe SJ-a

Molimo prijavite se

Više...
marko87's Avatar 06 Sij 2021 17:52 - 06 Sij 2021 17:53 #162 od marko87
Za vobler si u pravu 100% meni također svaki put prednju na vobleru napada a zadnja trokuka završi negdje u tijelu. Ali sa jigovima je već druga stvar.

Nego reci mi jel stigla Saragosa, kakvi su dojmovi i jel već bilo ulova?

Poslano sa mog EVA-L19 koristeći Tapatalk
Zadnja izmjena: 06 Sij 2021 17:53 od marko87.

Molimo prijavite se

Više...
Stormsea's Avatar 06 Sij 2021 18:00 #163 od Stormsea
Znači ne preferirate trokuku na jig? Ja se bas spremam ovih dana za otic malo lovit pa me sad straj da ne ostanen bez svega, a narucia san neke Cultiva assist udice velicina 2 al problem je sta su pre kratke pa sad..dal da njih stavin doli umisto troce ili..sta mislite..ili mozda da jig ne pustan (sta bas i nema smisla al eto)

Poslano sa mog SM-G780F koristeći Tapatalk

Molimo prijavite se

Više...
hl_demi's Avatar 06 Sij 2021 18:01 #164 od hl_demi
Stigla stigla. Nego nimsa htio nista pisat jer sam sve skupa bio 2 sata na moru. Dobio sam sina 23eg a i vrijeme je katastrofa bilo tako da evo veselim se ljepsim danima i malo vise vremena.

Generalni dojam, ogromna razlika od moje BG 3000. Svidja mi se osjecaj oslonca prsta u zabacajnoj poziciji. Masinica je tiha, mocna, ide glatko. Malo mi je knob previse pulpast, mozda si oko onog power knoba bio u pravu.

Najvise me nervira sto mi je multicolor osto u zavrsnoj ljubicastoj boji pa špula ima ljubicastu boju ( samo se ti smiji )
Hvala: B_

Molimo prijavite se

Više...
hl_demi's Avatar 06 Sij 2021 18:02 #165 od hl_demi
Storm, ako ne mislis bacat na dno, slobodno ostavi trokuku na repu, nema ona mane osim ako ti ne kaci za FC.

Molimo prijavite se

Više...
Stormsea's Avatar 06 Sij 2021 18:07 #166 od Stormsea
Ovako mi to zasad izgleda..sta vam se cini, jel ova assist malo pre kratka da ostavin samo nju a skinen trocu (planiran bacat do dna)..I jos jedna stvar, moze li se kopca zakacit direktno za jig ili ide na split ring..
Hvala na odgovoru.

Poslano sa mog SM-G780F koristeći Tapatalk

Molimo prijavite se

Više...
marko87's Avatar 06 Sij 2021 18:09 - 06 Sij 2021 18:12 #167 od marko87
Prvo čestitke za prinovu ☺

Mene je takodjer ta uglađenost i tih rad oduševila. A rekao sam ti da ti je suđen knob. Imaš ga u Magura jedino nisam siguran hoće ti biti velik pošto imaju najmanji 45mm ako sam dobro vidio. Ja imam 41 i čak bi mi i taj 45mm dobro sjeo al imam onako veće šake pa meni nije problem.

Hahahaha isti probem imamo. Drugi dan poslje namotavanja nove upredenice zapnem i izgubim sigurno 30tak metara i ostane mi na ljubičastoj boji.

Storm po meni ta trokuka samo višak ali kako ti hoćeš, po meni samo te single asist obe stavi na jedan split ring da imaš dvije udice gore. Možda mrvicu jest prekratka al tu je to negdje.

Zadnja izmjena: 06 Sij 2021 18:12 od marko87.

Molimo prijavite se

Više...
hl_demi's Avatar 06 Sij 2021 18:11 #168 od hl_demi
Definitivno skini trokuke. Kad vidim needle jig sa trokukom koda gledam u nesto sto ne izgleda kako bi trebalo izgledati, kao u neku grešku hahaha. Mislim da nikad nimsa ni vidio takvo nesto u nikoga a vidio sam needle jig na 1000 mjesta.

Ja ti predlazem ( vecina ljudi tako radi ) kaciti kopcu na split. Premda je daleko bolje izbacit kopcu kompletno i zamjenit je sa solid ringom kojeg onda kacis za split. na taj split onda ide i jig i assistovi.

Molimo prijavite se

Više...
hl_demi's Avatar 06 Sij 2021 18:13 #169 od hl_demi
Hvala ti.

Al ja sam mislio da ti volis roze i ljubicaste iz lovnih razloga :D

I ja imam velike ruke, uzet cu 45 pa cemo vidit. Nije to neka para pa ni rizik.

Molimo prijavite se

Više...
hl_demi's Avatar 06 Sij 2021 18:16 #170 od hl_demi

hl_demi napisao: Hvala ti.

Al ja sam mislio da ti volis roze i ljubicaste iz lovnih razloga :D

I ja imam velike ruke, uzet cu 45 pa cemo vidit. Nije to neka para pa ni rizik.

Btw smijesno mi je sto ti sistem puca na upredenici ko kad si uzo FXR za tune hahaha

Molimo prijavite se

Više...
marko87's Avatar 06 Sij 2021 18:31 #171 od marko87
Tu si u pravu, ni ne smeta mi ta ljubičasta kao kad vidim prazninu na špuli.

A šta ću kad sam se pripremao za najveće beštije u moru. Al obećavam da ću idući najvjerojatnije uzeti 0.57.

Molimo prijavite se

• B_
  • B_'s Avatar
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
Više...
B_'s Avatar 07 Sij 2021 21:54 #172 od B_
Replied by B_ on topic Re:Tko pita ne skita - pocetnici
Decki jedno pitanje: kojom tehnikom jigate? Ja gotovo uvijek jigam tako da stap drzim malo ispod horizontalnog polozaja, a drsku naslanjam na desni bok. Tako mi je najlakse i gotovo da me uopce ne umara, a vidio sam da drugi tako rade, kao Milos na Montenegro spiningu itd. Vidalis recimo drzi stap malo prema gore i tako jiga. Onaj japanac na palms tutorialu drzi ga visoko gore, vise nego vidalis i on tehnicki to lijepse izvodi. Ja nekad pokusavam sa stapom gore pogotovo kad jig vodim blizu dna i sporije, ali to me momentalno umara. Kako vi radite i sto savjetujete?

Molimo prijavite se

Više...
marko87's Avatar 07 Sij 2021 22:05 - 07 Sij 2021 22:13 #173 od marko87
A mislim da je sve stvar navike. Ja ga držim gore uspravno al kombiniram sa tim da ga i ja obaram ponekad više horizontalno kao crnogorac. Ne znam jesi upratio možda da to stalno radi talijan što sa Vidalisom riba. On ide recimo 10 puta tako nakoso i onda diže štap ravno. Meni više odgovara kad držim ravno i to me minimalno umara. I onda zadnjih 15tak metara obaram štap skroz dole da bi jig sto duže ostao ispod površine.

Ali najveća greška mi je ispočetka bila što se tu na forumu uvijek potezala dilema recimo za palamide da se mora brzo voditi varalica. Ja sam ispočetka umirao vodeći jig kao manijak i nikada ništa. Tu me spasio onaj grk erkyjigging, prvi pokušaj imitiranja njegove tehnike dobio sam odmah ribu. Meni je najviše presudna ta brzina vođenja kad je umaranje u pitanju.

Za mene dobitna kombinacija umjerena brzina sa pauzama, pa nagla ubrzavanja i onda usporavanje sa pauzama. Sve ribe dobijem na toj pauzi.

Uglavnom ja sve što znam sam naučio na tri kanala na yt, Vidalis,Fanten i Erkyjigging. Njih malo pregledaj i onda pokušavaj na moru, za mene nema dalje.

Zadnja izmjena: 07 Sij 2021 22:13 od marko87.

Molimo prijavite se

• B_
  • B_'s Avatar
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
Više...
B_'s Avatar 07 Sij 2021 22:18 #174 od B_
Gledao sam gotovo iskljucivo vidalisa do sada, morat cu baciti pogled i na druge majstore. I Milosa na Montenegro spining, ali on nije bas neki ogroman znalac, ali gledam ga jer su mu videa najrealnija od svih i nema nikakvih trikova.

Molimo prijavite se

Više...
marko87's Avatar 07 Sij 2021 22:25 #175 od marko87
Miloš je majstor definitivno, ja također svaki njegov video znam ali kažem opet što se tiče informiranja ova tri navedena su najjači po meni.

Jedini prikazuju vođenje varalice od zabacivanja do vađenja ribe bez velikih rezanja. Svi objašnjavaju dosta razumljivo i lako shvatljivo. Puno poučnih kanala na YT ima al ovo je po meni škola shore jigginga u kratkim crtama.

Molimo prijavite se

Više...
hl_demi's Avatar 07 Sij 2021 23:11 #176 od hl_demi
Moje iskustvo koje je jako skromno ali evo kako sam ja to sebi predocio .
Ja koristim tri štapa i svakog drugacije trzam.

1-7 grama twitcham iz zgloba te zadnja 3 prsta o štap za kreirat mikro trzaje.
7-23 grama iz zgloba sitne a jace iz lakta
25-100 grama iz lakta oslonjeno na bok za spin a za shore se zna.
Sto je stap tezi to je teze igrat se jer umara.

Povrsince stap sto blize vodi vrhom.

Vobleri slicno. Ovo je iz razloga sto pri ovom polozaju stapa, varalica duze roni a samim tim ima duzu lovnost ( ne treba zanemarit lovnost blizu obale). Isto kao da ribas sa vise i nize stijene, Sa vise stijene ces zadnjih 5 metara vuci vobler po povrsini a sa nize zadnja 3 metra. Isto tako ovisi sta zelis postic. Recimo ako idem voblerom na luceve koji vole da malo vobler izleti tu i tamo sa površine i zapjeni, onda cu malo štap odignut i brze povlacit. Ako zelim da dublje zaroni, spustit cu stap maksimalno.

Jigovi ja isto preferiram drzat horizontalno ili nize radi lakse i jace kontre.
Ukoliko je shore jigging u pitanju onda stap ide ili vertikalno ili blago koso lijevo ili desno ovisno i pozicji zarona jigga te osjecaja jiga ovisno o akciji stapa i gramazi varalice. Tipa needle ako čupaš vertikalno, sva hidrodinamika ce se posloziti da imas minimalan otpor sto je loše ako imas jak stap a laksu varalicu, onda bolje udarati skosa gdje je osjecaj varalice puno tezi. Obrnuto ako stavis 150 grama na 100 gramski stap onda bolje cupat vertikalno da smanjis otpor.

Silikonce visoko stap i trzam tako jer ih vodim po dnu da skakucu.

Molimo prijavite se

Više...
hl_demi's Avatar 07 Sij 2021 23:25 #177 od hl_demi
Miloš je legenda, njegovi videi su ono oldschool, nema sr***, sta vidis to dobijes. On i stari mu Zoki su mi najdrazi ribarski tandem na nasim krajevima.

Vidalis je trgovac. Koristan je samo za konkretna pitanja oko tehnike. Cim predjes na proizvode nema objektivnosti jer je sponzoriran na sve strane.
Fanten mi je nekako tu negdje znanjem ali manje prodava. Premda slabije prenosi znanje od Vidalisa.

Ima tu puno puno boljih znalaca od navedenih samo sto nisu toliko praceni ili im se neda radit videe. Jbg.

Molimo prijavite se

• B_
  • B_'s Avatar
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
Više...
B_'s Avatar 08 Sij 2021 08:45 #178 od B_
Miloš je stvarno kralj, bas kao sto kazes old school videa trpa bez trikova, i zato ga i prati na jubitou preko 20k ljudi sto je brutalan broj za nase pojmove. Ali nije on ipak ta razina znanja kao navedeni, on je ipak dosta blize nama amaterima. Recimo ja imam osjecaj da nema on nesto puno vise znanja od mene. Ima, ali ne drasticno. Dok za Vidalisa odmah vidis da je doktor svega, da ima ovaj shore ribolov u malom prstu.

Molimo prijavite se

Više...
sandland's Avatar 08 Sij 2021 11:49 #179 od sandland
Odlična tema!

Ja većinom kombiniram Vidalisov stil i Fantenov, ali kad na taj brži način nema grize, onda dođem do zaključka da riba nije baš aktivna. Tada krenem imitirati Numatu iz Palmsa. Ta tehnika mi se čini najteža i nikako ne mogu procijeniti koliko sam daleko od dna, ali je to jedini način da ulovim neku drugu ribu osim brzih predatora.

Taj slow način me u zadnje vrijeme jako privlači, ali mislim da rezultati malo izostaju jer ipak je zima.

Molimo prijavite se

• Igor
  • Igor's Avatar
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
Više...
Igor's Avatar 08 Sij 2021 13:16 #180 od Igor
Mislim da bi taj slow definitivno sada trebao raditi. Uglavnom ja probam sve moguće varijante, ali na slow nisam dobio nikad ništa osim pauka. Doduše tamo gdje ja lovim je gomila pauka, ali...
Što se tiče ove dvojice, Vidalisa sam čitao na njegovom webu i pratio na kanalu, ali od kada je sve reklama više ne pratim. Budući da više ne proučavam tehniku, pratim samo Ludo more na fejsu i patim 😃
Hvala: sandland

Molimo prijavite se

Hamag