"E baš zato moj učeni velegrađanine, ja ne volim grad! Jer to se njemu ne može dogodit. Meni je draga ova naša mala, smišna, luckasta pozornica, s ovin kletinetom od prisjednika i sa ovin imbećilom od popa i sa ovom mojon išempjanom Bepinom!"
Prijava
x
x
Registracija
x

Forum je nadograđen na najnoviju verziju. U narednih nekoliko dana očekujte greške koje ćemo čim prije otkloniti. Hvala / PRIJAVI KVAR

Re:Tko pita ne skita - pocetnici

Više...
marko87's Avatar 14 Pro 2020 19:02 #41 od marko87
Iskreno ja sam do sada kupovao asiste samo za needle jig 60g. Za sve ostalo sam kombinirao i prebacivao sa jiga na jig. Recimo slim jig od savage geara kupujem radi udica najviše. Njih kombiniram sa većim needle jigovima.

Sa jigpara semilong mi perfektno odgovaraju na molix, sa duo prebacivam ako imam još kakve manje itd. Malo odmjeriš dužine i da se dosta toga iskombinirati.

Iako po videima gledam da dosta koriste duplu single asist udicu. To ću ubuduće pokušati prakticirati na needle jigovima da vidim hoće imati kakvoga učinka.

Poslano sa mog EVA-L19 koristeći Tapatalk

Molimo prijavite se

Više...
sandland's Avatar 14 Pro 2020 19:32 #42 od sandland
A najviše me i zanima za needle jig 40g. Gubim ih ko blesav, a s njima i assist udice, pa gledam kako da ne bacam tolike pare u more :)

Molimo prijavite se

Više...
marko87's Avatar 14 Pro 2020 19:39 #43 od marko87
Ja sam za 60g uzimao u pange u Splitu, mislim da su bile shout 1/0. Model gdje je jedna kraća druga duža. Meni se odlično pokazale i imao sam sa njima ulove čak i na 80g kad bi mi ponestalo blopdy asista.

Ako me sjećanje dobro služi bile su oko 40kn, imam u rusaku još jedno pakiranje ali mi lijeno sada poći do auta vidit. Meni je bome postotak gubljenja najmanji sa needle jigovima a najvise ih bacam.

Molimo prijavite se

Više...
hl_demi's Avatar 14 Pro 2020 22:07 #44 od hl_demi
Marko, htio bi te pitat nesto, slozio sam si stap za shore jigging, Jackson ocean gate 25-100 grama. Sa stapom sam prezadovoljan. Nimsa imao prikladnu masinicu pa sam neku ocumu privremeno stavio.

Međutim problem mi je sto je masinica presporog prijenosa pa mi se događa da ne stignem pokupiti svu upredenicu koju trzajem privucem i onda imam praznog hoda između trzaja sto se katastrofalno odražava na samo vođenje varalice, pogotovo needle jiga koji je jako osjetljiv na trzaje.

Tako da sam odlucio uzet si neku rolu srednje klase i sjetio se tebe i saragose. Malo sam gledao, imaju neki novi lineup" Neu 2021"
www.nordfishing77.at/shimano-saragosa-sw...00-xg-neu-2021-17577
Sta mislis o ovoj masinici ? Ova ima jako brz prijenos , 105 cm skuplja po okretaju. 450g

Molimo prijavite se

• Ceco
  • Ceco's Avatar
  • Legenda foruma
  • Legenda foruma
Više...
Ceco's Avatar 14 Pro 2020 23:40 #45 od Ceco
Ja i Marko ti imamo praktički iste mašinice 6000XG Stradic SW i Saragosa 6000 2020 kod njega.
Ja sam je probao i radi mi savršeno, samo bi ti predložio da ne ideš ispod 6000 ili čak 8000 ako ti je 600g normalan za rukovati.

Poslano sa mog CLT-L29 koristeći Tapatalk

Molimo prijavite se

Više...
hl_demi's Avatar 14 Pro 2020 23:48 #46 od hl_demi

Ceco napisao: Ja i Marko ti imamo praktički iste mašinice 6000XG Stradic SW i Saragosa 6000 2020 kod njega.
Ja sam je probao i radi mi savršeno, samo bi ti predložio da ne ideš ispod 6000 ili čak 8000 ako ti je 600g normalan za rukovati.

To i jest problem sto ne znam. Imam stap od 320 cm i 267 g. Ova 5000 je 450 grama. Ne znam da li bi to bilo prelagano za ovakav stap. Jebiga kad covjek to sve ne moze probat na licu mjesta nego bi trebalo gađat na slijepo.

Ja dolazim sa ultralight stapova i laganijih masina i zat osam se zalijepio za ovu 5000 a svidja mi se xg prijenos.

Molimo prijavite se

Više...
marko87's Avatar 15 Pro 2020 07:48 - 15 Pro 2020 08:02 #47 od marko87
Prvo da ti kažem da me najviše buni što je štap prelagan za svoju dužinu pa ne znam šta da ti savjetujem. Moj štap sa 305cm i 280g po meni ima savršen balans sa saragosom od 455g. Barem ovako na suho jer ga još nisam isprobao na moru.

Privitak datoteke:

Iskreno ja sam se mislio između 8000 i 6000 kad sam uzimao al ipak me bilo malo strah uzeti 8000 pošto ima skoro 700g. Znam da ako ikada u moj posjed dodje zenaq da ću na njega morati staviti barem 8000 radi balansa al računam da ću ovu uvijek moći prodati za lijepu lovu ako je sačuvam kako treba.

A sad što se prijenosa tiče ja sam sa bržeg prijenosa prešao na malo sporiji iz razloga što za SJ svi preporučuju HG prijenos. Da navodno brzi XG prijenos utječe na lošiju prezentaciju jiga. Ako ćeš na saragosu moj prijedlog je idi na istu kao u mene. Jer sa tom xg imas 105cm uvlačenje a moja hg ima 103cm. To je zanemarivo po meni. Jedino šta ti preostaje naći rolu te težine i vidjeti jel odgovara za tvoj štap. Al težina između 5000 i 6000 tisuća ti je samo 5g tako da ti to ne igra ulogu veliku a bolje da imaš veću špulu.

Jbga da nije stanje ovako kakavo jest ja sam planirao izlet do Prevlake sada kad mi krenu Božićni praznici al evo ne znam šta će biti sa ovim ograničenjima kretanja. Ja se nadam da sam od idućega tjedna na pelješac sad hoću li ići igdje dalje ne znam inače bi ti dao da isprobaš iz prve ruke i da znaš na čemu si.

Znam da je nezgodno ovako napamet i možda bi i ja uzeo još veći model da sam ga imao priliku isprobati.

Plus evo ti poučan video vezan za prijenose rola u odnosu na tehnike ribanja. Malo je duži video al sigurno se isplati pogledati

Da nadodam sad sam malo proguglao tvoj štap i na monster bite stranici piše da ima 300g. Vidim na YT da na modelu 20-80g par njih ima saragose 5000. Da nije ovako dug štap rekao bi da ne možeš faliti sa 6000 al buni me samo dužina. Jedino da ideš na 8000 pa ako tebi bude preteška a meni 6000 prelagana da napravimo zamjenu😁😁
Zadnja izmjena: 15 Pro 2020 08:02 od marko87.
Hvala: B_

Molimo prijavite se

Više...
hl_demi's Avatar 15 Pro 2020 17:42 #48 od hl_demi
Hvala ti Marko na odgovoru.

Gledaj, 5000 i 6000 su iste masinice (dimenzijama ) samo 6000 ima vecu špulu i sporiji prijenos. Uvlacenje je skoro identicno jer je u 6000 veca spula a sporiji prijenos pa se izjednaci.

Ovaj Ocean gate je 20 grama tezi od tvoga sto je stvarno zanemarivo a ako tvojih 455grama masinice savrseno pase, mislim da bi 700 grama bilo previse. To bi bilo 245 grama vise za 20 grama tezi stap.

Slazem se da nema smisla ici na 5000 jerbo je razlika nikakva a veca spula je bolja.

Nisam bas shvatio zasto bi XG prijelos lose utjecao na prezentaciju jiga, mozes li mi mozda dati neki source tih podataka da pogledam, bas me zanima. Vjerujem da utjece na trajnost negativno ali na rad varalice sumnjam jer su razlike minorne kako je špula mala.

Ovaj Vidalisov video sam i sam nekome preporucio ovdje ranije, uglavnom pogledano, jako poucno štivo.

A sto te buni duzina stapa, tih 20 cm na vrhu je tezine nekih 5 grama, sumnjam da uvelike utjece na balans.

Mozda bi mogao vezat uteg od 450 i 700 grama ispod pozicije za montazu masinice pa vidit kako stap balansira.

Sad si me malo naveo na razmisljanje, volio bi izbjeci tih dodatnih 245 grama ako nisu nuzne.

Sto se tice prelaska granice, mozes kao "poslovno" uci ali opet moras radit test za koronu sto se ne isplati. Nas "sportaše" ne pustaju hahah

Sta mislis oce biti nekih popusta za ove praznike, jel se mozda isplati to cekat ili da odma narucim masinicu haha

Molimo prijavite se

Više...
marko87's Avatar 15 Pro 2020 17:53 #49 od marko87
Ma ja također vjerujem da nema potrebe ići na veću od 6000. Mislio sam ja azoresa otežavati da testiram kako bi mi sjeo veći model saragose ali sam odustao. Još pogotovo što sam je dugo čekao i čim mi ceco poslao da stigla istog trena je naručio.

Ne sjećam se stvarno šta je ono Vidalis govorio točno u videu al znam da po njemu XG prijenos za površince perfektan a da kao za jig nije to to. Da je imao bolje rezultate kad prešao na sporiji prijenos. Uglavnom ima dosta pametnih stvari i u komentarima na videu, uglavnom mene je dobio tom pričom da uzemem HG model.

Što se tiče prelaska ako sve bude kako sam planirao u petak se testiram, pakiram i nadam se do 10.1.svaki dan bar jednom na ribanju.

Eee vidim da je u Škorpiona Božićni popust 15% pa nebi bilo loše iskoristiti. Iako mene bez ikakvoga popusta došla možda 100tinjak kuna skuplje nego što bi sa angel domane kad uračunam i dostavu. Odmah i na aliexpresu power knob rezerviraš da imaš full osjećaj za vidjeti i za ribati 🙂

Molimo prijavite se

• Ceco
  • Ceco's Avatar
  • Legenda foruma
  • Legenda foruma
Više...
Ceco's Avatar 15 Pro 2020 18:14 #50 od Ceco
Obrnuto Knez brži prijenos = bolja animacija u SJ i lovu sa obale. PG prijenos za VJ i popanje sa čamca. Uglavnom sa obale sve što bar ima 90cm uvlačenja je ok dok je idealno 100-130cm.

Molimo prijavite se

Više...
hl_demi's Avatar 15 Pro 2020 18:15 #51 od hl_demi
Da evo gledam 1916 kuna na škorpijonu. Sa 15 % popusta bi bilo 1628. Ma ubija deal.
Za razliku uzmem upredenicu.

Sto se tice power knoba, neda mi se s time opce zajebavat, to da je netko uzo 10 komada pa da mi proda ok al neda mi se cekat da dodje par mjeseci.

Uzivaj u blagdanskom ribolovu prika :D

Molimo prijavite se

Više...
hl_demi's Avatar 15 Pro 2020 18:21 #52 od hl_demi

Ceco napisao: Obrnuto Knez brži prijenos = bolja animacija u SJ i lovu sa obale. PG prijenos za VJ i popanje sa čamca. Uglavnom sa obale sve što bar ima 90cm uvlačenja je ok dok je idealno 100-130cm.

Tako sam i ja shvatio kad sam gledao video.

U sustini problem je kad imas jak stap sto je tipicno za shore i takav stap kod trzaja pomjeri varalicu 60-100 cm. Meni je vidalis reko da ako je pomjeris 80cm horizontalno da ti po dijagonali kojom ide upredenica ostane oko 100 cm upredenice za skupit.

E sad ako ti masinicom skupiš 80 cm po okretaju a radis jedan trzaj po okretaju, onda imas 20 cm lufta i kod iduceg trzaja povlasis jednim dijelom samu upredenicu a onda ide povlacenje varalice sto je katastrofa. Taj prazni hod ubija rad varalice. Probao sam ovo i jako je gadno.

AKo imas brzu masinicu koje recimo povuce 130 cm a ti imas 100 cm upredenice za skupit onda samo tim 30 cm varalicu vodis linearno i to je to.

Molimo prijavite se

Više...
marko87's Avatar 15 Pro 2020 20:24 #53 od marko87
Onda sam ja nešto pogrešno shvatio, al danas baš čitam u kometarima gdje ga pitaju za XG a on odgovara samo za površince. Al opet kažem možda ja nisam dobro shvatio.

Mislim da bolju priliku nećeš uhvatiti. Ja da sam znao da će ovo sa granicama potrajati i ja bi se strpio par dana da vidim hoće biti kakav popust al neka je ona tu. Još jedna od rijetkih prilika i kod njih da dočekaš besplatnu dostavu. I obavezno se registraj na stranicu jer je meni još obračunalo 5% na registrirane korisnike.

Molimo prijavite se

Više...
Ljubo.15's Avatar 15 Pro 2020 23:20 #54 od Ljubo.15
Penn slamer 3 4500 dobra mašinica, čupa, i lagana s obzirom na jačinu, jesi o njoj malo razmišljao?

Molimo prijavite se

Više...
hl_demi's Avatar 16 Pro 2020 13:54 #55 od hl_demi

marko87 napisao: Onda sam ja nešto pogrešno shvatio, al danas baš čitam u kometarima gdje ga pitaju za XG a on odgovara samo za površince. Al opet kažem možda ja nisam dobro shvatio.

Mislim da bolju priliku nećeš uhvatiti. Ja da sam znao da će ovo sa granicama potrajati i ja bi se strpio par dana da vidim hoće biti kakav popust al neka je ona tu. Još jedna od rijetkih prilika i kod njih da dočekaš besplatnu dostavu. I obavezno se registraj na stranicu jer je meni još obračunalo 5% na registrirane korisnike.

Pito sam markosa da objasni malo sto je problem sa XG za shore.

Ej, hajd mi reci molim te kako ti znas da daovaju popust u škorpijonu 15% i jos tih 5% za registrirane korisnike. Ja sam se upravo registiro i nista, kad stavim masinicu u košaricu ne daje nikakav popust. Jel mozda treba biti pretplacen na newsletter ?

Molimo prijavite se

Više...
marko87's Avatar 16 Pro 2020 14:02 #56 od marko87
Evo stvarno ti nemam pojma, meni neće otkad sam naručio rolu uopće da logira na moj račun al čim udjem na stranicu velika reklama stoji popust 15% na sve iznose iznad 100kn. Piše da akcija traje od 15.do 30.12.

Evo sada sam ušao ponovo na stranicu jer stoji da ne vrijedi popust za artikle na akciji a baš su saragosu stavili na akciju😂😂

Kad sam tek vidio za popust nije na saragosi bila oznaka da je na akciji, jbga da si odmah reagirao mogao si dobro uštediti.Al pokušaj ih zvati i vidjeti možda ipak prodje sa popustom.

Molimo prijavite se

• Igor
  • Igor's Avatar
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
Više...
Igor's Avatar 16 Pro 2020 14:27 #57 od Igor

hl_demi napisao:
Sta mislis oce biti nekih popusta za ove praznike, jel se mozda isplati to cekat ili da odma narucim masinicu haha

Pričekaj još koji dan, svi će ti imati božićno novogodišnji popust. I kod nas i vani.

Molimo prijavite se

Više...
marko87's Avatar 16 Pro 2020 14:58 #58 od marko87
Problem je samo što je rijetke trgovine imaju. I skorpion je garant imao za crni petak al su je objavili prvi dan kad su prošli svi popusti vezani za black friday.

Molimo prijavite se

• Igor
  • Igor's Avatar
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
Više...
Igor's Avatar 16 Pro 2020 15:01 #59 od Igor
Istina, ali imat će popust i strani web shopovi. Svi čekaju zadnji čas.

Molimo prijavite se

Više...
marko87's Avatar 16 Pro 2020 15:03 #60 od marko87
To sigurno, ako mu nije u tjedan dana ja isto kažem da se isplati strpit malo.Ja sam se zeznuo što odmah uzeo al nisam se tada nadao da će ovo sa granicama otići ovako nadaleko.

Molimo prijavite se

Hamag