"E baš zato moj učeni velegrađanine, ja ne volim grad! Jer to se njemu ne može dogodit. Meni je draga ova naša mala, smišna, luckasta pozornica, s ovin kletinetom od prisjednika i sa ovin imbećilom od popa i sa ovom mojon išempjanom Bepinom!"
Prijava
x
x
Registracija
x

Forum je nadograđen na najnoviju verziju. U narednih nekoliko dana očekujte greške koje ćemo čim prije otkloniti. Hvala / PRIJAVI KVAR

Shore jigging set

• Ceco
  • Ceco's Avatar
  • Stalni korisnik
  • Stalni korisnik
Više...
Ceco's Avatar 05 Tra 2019 10:03 - 05 Tra 2019 10:03 #341 od Ceco
Replied by Ceco on topic Shore jigging set
Evo ja bi ti preporučio i ovaj Savage Gear 1dfr Shore Jigging. Samo što sa njime nisam još išao baš jiggati pošto mi je ostao u Ljubuškom. Štap košta 500kn i rađen je za tu tehniku iako ima čudnu gramažu 40-80g za start. Za rolu koliko znam ok je jer je dosta popularna u ovoj tehnici i ljudi su jako zadovoljni. Čak bi ti išla kombinacija boje na štapu i roli još nađeš plavu verziju upredenice 😍
Ako ćeš ići na Major Craft idi na 60g

Poslano sa mog CLT-L29 koristeći Tapatalk
Zadnja izmjena: 05 Tra 2019 10:03 od Ceco.

Molimo prijavite se

Više...
marko87's Avatar 05 Tra 2019 10:07 #342 od marko87
Replied by marko87 on topic Shore jigging set
Zapeo mi je za oko tvoj izbor štapa samo me malo gramaža odbila. Zato sam nekako više naklonjen Solpari. Znači ipak bolje ići na 60g.

To mi je bila najveća nedoumica.

Hahaha nećeš vjerovati ali i ja sam prevrnuo cijeli topic tražeći jel tko ima plavu upredenicu da se sve uklopi ako uzmem ovu kombinaciju.

Poslano sa mog EVA-L19 koristeći Tapatalk

Molimo prijavite se

• Ceco
  • Ceco's Avatar
  • Stalni korisnik
  • Stalni korisnik
Više...
Ceco's Avatar 05 Tra 2019 10:12 #343 od Ceco
Imaš J braid u plavoj boji... Evo ovaj gore jiga sa 30g bez problema s tim štapom.

Molimo prijavite se

Više...
BlackMarlin's Avatar 05 Tra 2019 21:13 - 05 Tra 2019 21:22 #344 od BlackMarlin
Replied by BlackMarlin on topic Shore jigging set
Marko, ako još nisi, pogledaj ovaj video o shore jiggingu i opremi. Meni je puno pomoglo u odabiru opreme jer se spomenulo mnogo stvari koje mi samome nisu padale na pamet kao kriteriji koje treba paziti prilikom izbora.

Nije sve samo u gramaži štapa. Ali definitivno kupi najbolji štap što možeš, na njemu nemoj štedjeti.
Kupi štap krive akcije i nećeš animirati jig kako treba, pa neće biti ni ulova i onda samo razočarenje.
Kupi štap s lošije dizajniranim ili slabo kvalitetnim vodilicama, pa se umoriš ko stoka, moždai usput dobiješ probleme s uprednicom, daljinom zabačaja i tako.

Prije svega, mislim da moraš biti jasan sa sobom koju ribu ciljaš, kakav je teren, kolike su dubine, koliko daleko moraš a koliko bi bilo lijepo da možeš zabaciti. Od toga kreneš i onda se lako nađe rola koja ide uz štap i sve ostalo.

Početnik ili ne, na štapu ne štedi. Eto, to je moje mišljenje.
Zadnja izmjena: 05 Tra 2019 21:22 od BlackMarlin.
Hvala: frane_mkd

Molimo prijavite se

Više...
marko87's Avatar 06 Tra 2019 07:50 #345 od marko87
E ovo sam želio čuti, Solpara se vodi kao jigging štap i po YT ima dosta videa sa njim ali opet nije toliko ni jeftina pa sam zato i htio savjete. Iduci izbor mi je bio Crostage koji je skuplji a vidio sam da je netko od kolega spominjalo tu da ga ima.

Uglavnom što se terena tiče mjesta gdje lovim inače su kao što je već tu dosta puta spominjano nisu pretjerane dubine. Sve je potez od Komarne do Drvenika. Silazili smo već par puta dolje i u vrulju prije Gradca i dole isto nije neka dubina pretjerana kao sto bi se reklo na mapama gledajući.

Ali kako mi je cura iz Dubrovnika i često sam dole taj štap sam namjenio za tih terena. A veći dio ljeta provedem na Pelješcu pa sam htio istraživati terene i tamo.

Sada mi je najviše bilo do izbora role pošto sam je našao po dobroj cijeni i ako sam dobro razumio čovjeka zadnja mu je na stanju i nju bi odmah kupio a za štap bi se mogao i strpiti još mjesec-dva ako bi uletio kakav popust pa da iskoristim.

Molimo prijavite se

• Igor
  • Igor's Avatar
  • Stalni korisnik
  • Stalni korisnik
Više...
Igor's Avatar 06 Tra 2019 17:10 #346 od Igor
Replied by Igor on topic Shore jigging set
Davno su bile rasprave, pa čak mislim i tu na forumu da je Solpara best buy štap u toj klasi za shore jigging, ja iskreno nemam pojma jer ga nisam nikada niti držao u rukama, Što se tiče Crostagea ja ga imam i imam samo riječi hvale. Nije mi žao niti jedne kune što sam ga kupio. Meni savršeno odgovara. Kad sam ga prvi put uzeo u ruke sam odlučio da ću ga kupiti.

Molimo prijavite se

Više...
marko87's Avatar 04 Svi 2019 10:54 - 04 Svi 2019 10:56 #347 od marko87
Ekipa opet ja. Znam da sam dosadan ali imam još par pitanja i obećajem neću više :)

Oprema lagano pristiže, stigla je rola i upredenica.
Privitak datoteke:

Kao što se vidi uzeo sam 0.22 debljinu upredenice i zanima me koliko najlona otprilike namotati i dali uopće na ovu debljinu treba da bi lijepo popunilo špulu. Na roli stoji da ide 300m PE 3 a moja je PE 2.5. I da napomenem imam viška najlona 0.40 debljine i otprilike koliko ga namotati.

Drugo pitanje je opet za štap :) uletila iznenada neka lova i budžet se povećao na 1300kn i odlučio sam sve u štap uložiti.
Kako je na moje želje vaš savjet bio Major Craft Crostage pitanje je sljedeće.

On je u ponudi samo 30-50g iako bi volio da je 20-60 al šta je tu je. Na svijet varalica se nudi u dvije dužine 274cm i 289cm. Koliko mi pomaže ili odmaže taj duži i jel imam potrebe uzet dužeg ili ovaj kraći zadovoljava.

Hvala svima unaprijed ;)

Zadnja izmjena: 04 Svi 2019 10:56 od marko87.

Molimo prijavite se

• Ceco
  • Ceco's Avatar
  • Stalni korisnik
  • Stalni korisnik
Više...
Ceco's Avatar 04 Svi 2019 11:12 #348 od Ceco
Namotaj svu upredenicu... Iako mislim da ti stane više i od te deklaracije jer obično role imaju US oznake a braid ti je EU/JPN. (naš braid ima manji promjer u mm)
Meni su u Maguro namotali nešto najlona ne znam točno koliko i cijeli spool iste upredenice i imam mjesta još za bar 100 metara iste.
Jbg nisam bio pametan da im kažem da napune full spool sa velikog pakiranja pa da im platim to onda.
Po onome što sam čuo od ovih bolji spinera i sa jubita prednost full spule nije samo više prostora za igru već i dalje izbacivanje oko nekih 20-30% radi manjeg otpora mašinice.
Ako je štap iste akcije i gramaže idi uvijek na duži ako ti transport nije problem.
Ja bi za tu lovu vjerojatno išao na Shimano štap, ali s tim izborom definitivno nećeš pogriješiti.
Ja sam super zadovoljan sa 1dfr Shore Jigging verzijom koja bi ipak trebala biti ispod kategorija.

Molimo prijavite se

Više...
marko87's Avatar 04 Svi 2019 11:25 - 04 Svi 2019 11:35 #349 od marko87
Ma onda ću namotati 20-30 metara najlona i nadati se da će to biti dovoljno.

Na obe role na druga dva štapa sam zeznuo i upredenica mi na malo više od pola špule i sa debljom upredenicom točno to mi se i dogodi. Kad imam vjetar u leđa i varalica leti daleko u jednom trenutku upredenica doslovno stane jer zapne na rub spule. Zato i pitam da mi se ovdje to ne dogodi.

Ceco gledao sam tvoj štap na svijet varalica i full mi se svidio ali prije dva dana sasvim slučajno prodam svoj spinn štap i odlučim da ide lova na ono što sam uštedio za novi štap. Iskreno razmišljao sam i o shimanu i tražio blue romance jer sam vidio tu po forumu da ga hvale svi ali ga ne uspijevam nać. A na stranicama što su postavljali ga više nema. A pošto sam budžet već jednom povećao više ne dolazi u obzir :)

Što se transporta tiče vozim karavana tako da mi to nikakvu ulogu ne igra, a iz auta se ne vade šaranski štapovi od 3.60 tako da će se ovaj između njih zagubiti :)

Frend mi kaže da neki dan u kominu vidio da ima solparu pa ću poći vidjeti da nema i crostage da vidim u živo kako izgledaju.

Zadnja izmjena: 04 Svi 2019 11:35 od marko87.

Molimo prijavite se

• Ceco
  • Ceco's Avatar
  • Stalni korisnik
  • Stalni korisnik
Više...
Ceco's Avatar 04 Svi 2019 11:35 #350 od Ceco
Imaš Blue Romance na Nordsfishing stranici. U HR ti je unutar 3 dana. Dostava je nekih 17eura bila. Pa vidi sa ekipom ako bi netko nešto uzeo tipa upredenicu i sl ispadne vam još povoljnije.
Jbg ja bi gledao na tu rolu plavi štap jer patim na te sitne detalje 😁
Ali odi vidi ako imaš opciju uživo i odmjeri štapove.
Ja sam kupovao naslijepo jer sam imao mali budget.
Još sam posijao sve orginal DUO wobblere koji su mi skuplji nego štap zajedno.
A kad stavim sajlu na moru nemam ugriza...
Jbg skup sport...

Molimo prijavite se

Više...
marko87's Avatar 04 Svi 2019 11:37 - 04 Svi 2019 11:40 #351 od marko87
Pa i meni je bitno da se slažu štap i rola :) zato je solpara bila prvi izbor a od shimana sam gledao blue romance.
Evo gledam sada 177eura blue romance košta. Sa poštarinom to opet dođe na 1500kn.
Zadnja izmjena: 04 Svi 2019 11:40 od marko87.

Molimo prijavite se

Više...
BlackMarlin's Avatar 04 Svi 2019 11:53 #352 od BlackMarlin
Kako namotati uprednicu? Ovako su mene učili...
Najprije namotaj 10 metara najlona, ne treba više. Najlon nek ti je tanji, tipa 0.25mm. Prvo, dovoljno je tanak da se lijepo i gusto slaže pa se uprednica neće usjeći kao što bi se uglavila među 0.40mm namotaje. Drugo, ako zbilja zagusti, dosta je slabiji od špage koju stavljaš pa će lako puknuti ako zatreba..

Molimo prijavite se

Više...
marko87's Avatar 04 Svi 2019 12:00 #353 od marko87
Znači ipak da zaboravim ovu moju od 0.40, hvala na ovoj informaciji. Ogrebat ću se kod frenda za malo tanjega najlona :)

Ja sam je motao do sada na dvije role i čitao sam svugdje drugačije. Netko na mokro netko na suho. Ja sam jednu iz kante vode na mokro a kasnije sam našao da namoče krpu u vodu i kroz mokru krpu pa sam drugu tako i ja. Nisam osjetio iskreno neke razlike pa ću ovaj put vidjeti od volje kako budem jer nemam kome to dati ovdje da stručno namota.

Molimo prijavite se

Više...
BlackMarlin's Avatar 04 Svi 2019 12:13 #354 od BlackMarlin
Ovu gore informaciju sam dobio od Vidalisa i ekipe koja s njim lovi.
A sad namatanje, ja sam 2 puta mučio curu da mi asistira s tim. Sve sam joj prste spalio hahahaha.
Imaš na aliju za 2-3 dolara reel windere, staviš špulu i stegneš je koliko želiš i namataš. Ne treba ti nitko, ne moraš stvarati dodatno trenje krpe o uprednicu.
Također sam primijetio da mi se mokra uprednica namota bolje i čvršće nego suha. Možeš je držati u kanti vode, pod pipom ili kako ti paše.
Ja odsad namatam mokru. I cura je platila onaj winder da ne mora više asistirati 😂
Hvala: Ceco

Molimo prijavite se

Više...
marko87's Avatar 04 Svi 2019 12:19 #355 od marko87
A i ja odavno gledam da uzem to da se ne mučim sa namatanjem ali nikako da naručim.
I sam sam bio spalio prste tako da suosjećam sa njom :)

Molimo prijavite se

Više...
Alien's Avatar 04 Svi 2019 13:13 #356 od Alien
Replied by Alien on topic Shore jigging set
Vidim da se mučite sa namatanjem, pa ću vam objasniti kako to ide. Malo duže traje, ali je točno i precizno, nema viška ni manjka na špuli. Prvo odrežeš fc koliko misliš za predvez, i vežeš ga na špulu. Zatim vežeš špagu Fg-om na fc, i namotaš svu špagu. Onda opet fg-om najlon i namotaš do 1 mm od ruba špule. To je onda prava količina svega skupa. Sad ide onaj teži dio. To sve moraš premotati na prazni kolut, pa onda opet na drugi. Kad ti je najlon na vrhu koluta, provučeš ga kroz vodilicu, vežeš na špulu, i sad sve namotaš na špulu. Kraj fc-a na koji vežeš kopču sada bi trebao biti na 1 mm od ruba špule. Ako namotavaš do samog ruba, imaš 99% šanse za wind knot sa najboljim rolama, a sa okumom 100% garantirano. Ali uvijek kod nove role za probu namotaj samo najlon do kraja da vidiš kako ti slaže, treba li dodati ili maknuti one podloške. Kad namota savršeno ravno, najlon skini, i kreni kako sam napisao na početku. Postupak traje 1/2 sata, ali onda više nemaš nikakvih problema. Tko nema volje ni strpljenja, uvijek ima višla ili manjka na špuli, znači ili drastično skraćen zabačaj, ili petljanja i bacanja skupe upredenice.
Hvala: Duje195o, Ceco

Molimo prijavite se

Više...
marko87's Avatar 04 Svi 2019 20:52 #357 od marko87
Alien odavno sam razmišljao o toj šemi ali iskreno ja sam za te stvari previše živčan i nebi imao strpljenja za to. Iako je to definitivno jedini način da se namota 100% koliko želiš.

Ja sam išao odokativnom metodom i sa cca 25m 0.28 najlona upredenica je lijepo popunila špulu.

Molimo prijavite se

Više...
Paragon's Avatar 07 Svi 2019 08:36 #358 od Paragon
Replied by Paragon on topic Shore jigging set
www.ebay.com/itm/Portable-Fishing-Line-W...4:g:~OQAAOSwcHRcdVTA

ja sam kupio ovo i nije mi zao lipe sto sam dao.
nemam wind knotova otkad koristim a i ja sam peglao curu uvijek kao i BlackMarlin.
kad je vidila sto sam kupio odvela me na veceru jer joj nisam prste spalio hahah

najbolja i najsigurnija metoda dosad opisana je od strane Aliena.
Prakticirao sam je takoder ali samo ako bih imao 2 spule iste role
medutim neke role dolaze bez dodatne spule pa malo i traje postupak.

imas drugu opciju
npr u magura i u pangee da ti namotaju tocno onoliko koliko ti treba za pravilno popuniti spulu.

Molimo prijavite se

Više...
marko87's Avatar 07 Svi 2019 08:42 #359 od marko87
Pangea mi je bila na pameti ali nikako da u Split odem a da nije poslom, a kako vozim autobus zadnji put me skupo koštalo parkiranje ispred Citya jer nisam znao da su počeli kažnjavati :)

Molimo prijavite se

Više...
matko100's Avatar 15 Svi 2019 13:53 - 15 Svi 2019 13:55 #360 od matko100
Replied by matko100 on topic Shore jigging set
pozdrav svima, što se tiče savagearovog salt 1dfr shore jiggera (40-80) imam ga malo više od godinu dana i štap mi je za te novce(plaćen 540 kuna)predobar:bacao najviše jigove 30 i 40 gr koji su sa 0.20 mm 8nitkom letili fantastično. vodilice su odlične i ne traže čak ni nikakvo brisanje poslije ribolova(provjereno :)) blank ima snage za daleko iznad onoga što sam ikad ulovio, super mi je što ima dupli prsten za osiguravanje role na halteru. Sve u svemu štap je jako dobar i za te novce nisam našao nešto slično što tako dobro sve vrste varalica koje koristim !! nadam se da sam pomogao i pozdrav svima
:silly:
Zadnja izmjena: 15 Svi 2019 13:55 od matko100. Razlog: puno pravopisnih grešaka
Hvala: B_, Ceco, frane_mkd

Molimo prijavite se