"E baš zato moj učeni velegrađanine, ja ne volim grad! Jer to se njemu ne može dogodit. Meni je draga ova naša mala, smišna, luckasta pozornica, s ovin kletinetom od prisjednika i sa ovin imbećilom od popa i sa ovom mojon išempjanom Bepinom!"
Prijava
x
x
Registracija
x

Pozdrav, Gost

TEMA: Škaram ili Barakuda na spinning

Škaram ili Barakuda na spinning 11 Svi 2015 11:34 #1712

• zeusfaber
  • zeusfaber's Avatar
  • Administrator
  • Pozdrav svima!
  • Zahvala primljena: 1316
Zapeo sam uloviti velikog škarma (barakudu) s kraja u sumrak. Dosad sam ih ulovio nekoliko s obale, najveći je imao 1.70kg, sad bi htio još većeg. Znam gdje ih ima i kuda se kreću, samo trebam biti tu u točno vrijeme s odgovarajućom varalicom u moru. Škaram ide uz sami kraj na maksimalno metar dubine. Iz dosadašnjeg iskustva, najbolje su varalice koje imaju malo žutog, narančastog ili smeđeg na sebi ali hoće on na bilo što ako je vrijeme od akcije.

Najbolji periodi dana su cik zore i sumrak na isturenim pontama s tim da nisam puno spinao po noći pa me interesira cirkuliraju li oni cijelu noć? Ne treba štedjeti na veličini varalice, iz dva razloga. Prvi je što hoću velikog škarma, a drugi ako mu slučajno predvez upadne pod zube mogu se slikat, tako da ne idem s varalicama ispod 12cm. Na pozicijama gdje spinam ima škarama do 10kg, sad zamisli da ti ovakva zvijer lupi na neku minijaturicu od varalice :lol:

Škaram (6.5kg)

Dovoljno velika varalica spašava predvez (Škaram 3.5kg)

Ako netko ima dodatnih savjeta bio bi zahvalan ;)
Zadnja izmjena: : 11 Svi 2015 11:37 od zeusfaber.
Da bi se uključili u raspravu potrebno se registrirati
Slijedeći korisnik(ci) je rekao hvala.: Fanatik, Sumrak

Škaram ili Barakuda na spinning 11 Svi 2015 12:47 #1713

• DaliborDu
  • DaliborDu's Avatar
  • Majstor foruma
  • Zahvala primljena: 155
Od odabira varke ja bi svakako koristio velike varalice iz jednostavnog razloga sto smanjivas mogucnost kidanja, i mozda jos vaznije od varke sto deblji predvez (mozda cak i sajla)

ja sam ih imao nekoliko sa kraja neki su bili bas veliki, i vecinu njih sam izgubio jer su mi kidale predvez zubima za vrijeme borbe i bacanja. Sve sam ih dobio redovno u sami sumrak ili prvi sat mraka. Sve dobijene na top water varalice, popere i walk the dog varalice.
Zadnja izmjena: : 11 Svi 2015 13:07 od zeusfaber.
Slijedeći korisnik(ci) je rekao hvala.: Sumrak

Škaram ili Barakuda na spinning 11 Svi 2015 13:19 #1714

• zeusfaber
  • zeusfaber's Avatar
  • Administrator
  • Pozdrav svima!
DaliborDu napisao:
Od odabira varke ja bi svakako koristio velike varalice iz jednostavnog razloga sto smanjivas mogucnost kidanja, i mozda jos vaznije od varke sto deblji predvez (mozda cak i sajla)

ja sam ih imao nekoliko sa kraja neki su bili bas veliki, i vecinu njih sam izgubio jer su mi kidale predvez zubima za vrijeme borbe i bacanja. Sve sam ih dobio redovno u sami sumrak ili prvi sat mraka. Sve dobijene na top water varalice, popere i walk the dog varalice.

Hvala Dalibore. Znam da koriste sajlice na panuli za škarme i da nema specijalne razlike što se tiče "vidljivosti" jer očigledno škaram ne bira, a sigurno je. Nešto u ovom stilu samo kraće za spinning s već ugrađenom kopčom bi bilo idealno.

Što se tiče varalica za škarma imam iskustva jedino s klasičnim woblerima. Moraš me malo uputiti u tvičanje :cheer:

Škaram ili Barakuda na spinning 11 Svi 2015 13:35 #1715

• Geno
  • Geno's Avatar
  • Majstor foruma
  • Zahvala primljena: 97
Uhvatio sam ih nekoliko, ali ne velikih prošlo ljeto. I kad bi ronio zno sam naići na jato i uvijek su svi bili iste veličine. Na Maxrap 13 sam ih izvadio, ali za ove tvoje i 15 i ako ima i 20 ne bi bio mali. Uglavnom max-ovi lijepo daleko lete i malo njore pa će s tom Octanom dobro surađivati. Za dobitnu boju ti mora reći netko ko ih je nahvatao puno više od mojih-nekoliko :)
Ki more more da premori? Niki.
Zadnja izmjena: : 12 Svi 2015 10:48 od zeusfaber.
Slijedeći korisnik(ci) je rekao hvala.: zeusfaber

Škaram ili Barakuda na spinning 11 Svi 2015 15:03 #1717

• dundo
  • dundo's Avatar
  • Legenda foruma
  • Zahvala primljena: 434
Neznam kako to vama kida škaram. Otkad se bavim spinningom dosta sam ih uhvatio ali mi nikad škaram nije prekinuo predvez. Strijelka jest par puta, ali škaram nikad. Upotrebljavam upredenicu 20 lb Power Pro, i predvez Seaguar FXR 0,33, vezano FG čvorom. Nikakve sajlice. Škaram se najbolje lovi uru prije mraka pa dok skroz ne smrkne. Po noći slabo, osim kad je velika mjesečina. Također se može loviti cijelu noć na mjestima gdje ima vanjske rasvjete ali treba varalicu bacati daleko i privlačiti sebi nekim srednjim tempom. Ako je tu on će udariti u onom području gdje nestaje svjetlo i gdje počinje tama. Meni su se najbolje pokazali silikonci (bijeli ili prozirni sa šljokicama).

Škaram ili Barakuda na spinning 11 Svi 2015 17:36 #1720

• DaliborDu
  • DaliborDu's Avatar
  • Majstor foruma
to je zato sto neki kao ja vole da drillaju ;) , ja svaku ribu vadim na ruku osim strijelke i ove skarme sto sam izvukao izvukao sam sa ostecenim FC shockleaderom
Zadnja izmjena: : 11 Svi 2015 17:38 od DaliborDu.

Škaram ili Barakuda na spinning 11 Svi 2015 17:52 #1722

• Damir
  • Damir's Avatar
  • Doktor foruma
  • Zahvala primljena: 173
Ali to nisu barakude, pogotovo one modre boje? Sićam se prije 4-5 godina kad sam iša nešto službeno na Prevlaku, sa panulavanja se vratija jedan barba, ima je dobrih 70 godina. Donija je gofa od 8-9 kila i to je bila lipa riba ali pažnju mi je privukla prava pravcata barakuda dugačka nešto manje od 2 metra. Mislim da je pizala dobrih 12-15 kila, makar po onome kako je on drža u rukama. Pita sam ga jeli to ikad prije uvatija, a na moje opće čuđenje dobija sam odgovor da je to doli kod njih uobičajena riba, ništa novog. Ipak, i njemu je to bio kapitalni primjerak i nikad do tad nije ulovio veću. :woohoo: :woohoo: :woohoo:
nijedna bolest nije zdrava

Škaram ili Barakuda na spinning 11 Svi 2015 18:06 #1723

• dundo
  • dundo's Avatar
  • Legenda foruma
Zaboravio sam napisati da nakon svakog ribolova kad dođem doma (ako sam uhvatio škarma, strijelku ili polandu), obavezno mijenjam predvez, uopće ne provjeravajući jeli oštećen ili ne. To radim otkako mi se dogodilo to da sam ko danas uhvatio strijelku, provjeravao predvez i izgledao mi je ok. Sutra mi smudut oko pola kila (kojeg bi i onako pustio) odnese novu varalicu i pola predveza. Znači strijelka mi je oštetila predvez leđnom perajom a ne zubima, a ja provjeravao samo onih par cenata do varalice.
Zadnja izmjena: : 12 Svi 2015 10:50 od zeusfaber.
Slijedeći korisnik(ci) je rekao hvala.: zeusfaber, DaliborDu, Sumrak

Škaram ili Barakuda na spinning 11 Svi 2015 18:13 #1724

• dundo
  • dundo's Avatar
  • Legenda foruma
Damire, barakuda je u nas stvarno česta riba na varalici. Mi je zovemo škaram. Najveći što sam ga uhvatio pizao je 3,90 kg. ima i dosta većih, ali 12-15 kg nisam nikad čuo.

Škaram ili Barakuda na spinning 11 Svi 2015 18:48 #1725

• Damir
  • Damir's Avatar
  • Doktor foruma
Kod nas je škaram uglavnom sive boje i rijetki su primjerci teži od 4 kg. Neki smatraju da je to njegova max. težina. Modra boja bi po onome šta znam trebala odgovarat barakudi, a one su znatno veće i teže. Kažem vam, ovo je bilo stvarno čudovište. Nisam moga unosit fotoaparat i slikavat jer je bilo nekoliko mudonja ih MORH-a i par vojnih policajaca na osiguranju. Znam da je i Dino rađa dok je igra u Americi zna ić na barakude od kojih su neke bile teže od 20 kila. Ima takvih mrcina u Sredozemlju pa ne vidim razloga zašto neka od njih nebi prošla Otrantom.

Škaram ili Barakuda na spinning 11 Svi 2015 20:15 #1726

• DaliborDu
  • DaliborDu's Avatar
  • Majstor foruma
mislim da je skaram specificnost juznog jadrana, i mislim a nisam 100% siguran da je nigdje nema u tolikom broju kao u nasem kraju (juzni jadran), tako da sto se tice spininga ove ribe nemaju tu ljudi puno iskustva jer ona je uvijek slucajan ulov, zovi me Ante kad budes isao na njih
Zadnja izmjena: : 12 Svi 2015 10:51 od zeusfaber.

Škaram ili Barakuda na spinning 11 Svi 2015 20:49 #1727

• Pikabu
  • Pikabu's Avatar
  • Doktor foruma
  • Zahvala primljena: 161
Škaram je naziv za vrstu barakude koja obitava eto i u našem Jadranu. Vrsta barakuda ima skoro toliko kao i mora, možete provjeriti na en.wikipedia.org/wiki/Barracuda.
Iako primjetio sam kada sam razgovarao s ribarima sa sjevernog Jadrana da oni pod nazivom škaram smatraju nešto drugo, opisivali su to kao iglicu i oslića :) - pa sam zaključio da to što oni zovu "škaram" nije ova naša jadranska barakuda.

Ja sam ih ulovio četiri ili pet, oko pola kile, ne veće, na 7-11 cm varalice, redovito u svitanje. Ovakve su bile:

Zadnja izmjena: : 11 Svi 2015 20:54 od Pikabu.

Škaram ili Barakuda na spinning 12 Svi 2015 11:11 #1729

• zeusfaber
  • zeusfaber's Avatar
  • Administrator
  • Pozdrav svima!
Damir napisao:
Ali to nisu barakude, pogotovo one modre boje? Sićam se prije 4-5 godina kad sam iša nešto službeno na Prevlaku, sa panulavanja se vratija jedan barba, ima je dobrih 70 godina. Donija je gofa od 8-9 kila i to je bila lipa riba ali pažnju mi je privukla prava pravcata barakuda dugačka nešto manje od 2 metra. Mislim da je pizala dobrih 12-15 kila, makar po onome kako je on drža u rukama. Pita sam ga jeli to ikad prije uvatija, a na moje opće čuđenje dobija sam odgovor da je to doli kod njih uobičajena riba, ništa novog. Ipak, i njemu je to bio kapitalni primjerak i nikad do tad nije ulovio veću. :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Strašno :ohmy: Lovim često na Prevlaci, poznajem lokalne ribare ali nisam čuo da je netko ulovio baš na Prevlaci (možda i nisu znali razliku između barakude i škarma, isto kao što ljudi teško razlikuju razliku između pagra i zubaca krunaša, ili luca i trupača). Međutim, znam da su zabilježeni ulovi prave barakude u Jadranu, a isto tako znam da nije stalni stanovnik Jadrana. Ako fugu prođe Otrant, proći će i barakuda.

Odmah bi prepoznao razliku između škarma i barakude. Barakuda ima malo zdepastiju, zaobljeniju glavu, izraženije zube i po sebi ima crne točkice / mrlje. Škaram ima puno finije boje, šiljastiju, špicastiju glavu i nema crne fleke po sebi.

Dok ne provam barakudu za mene je škaram kralj barakuda :lol: Meso mu je stvarno fantastično. Bijelo, sočno i ukusno. Može ga se uloviti gotovo svuda. Manji primjerci se u većim jatima motaju po lukama. Veći primjerci su na otvorenom i tijekom noći, u zoru odnosno u sumrak idu uz sami kraj gotovo na površini i hrane se.

Škaram je odličan i kao ješka. U Cavtatu u uvali Tiha lokalni ribari prije odlaska na tešku panulu idu s light opremom i love manje primjerke koje koriste za živu ješku pa tako nije rijetkost poteći zubaca ili gofa na malog škarma, što u principu ima logike s obzirom da podsjeća na iglicu.

DaliborDu napisao:
mislim da je skaram specificnost juznog jadrana, i mislim a nisam 100% siguran da je nigdje nema u tolikom broju kao u nasem kraju (juzni jadran), tako da sto se tice spininga ove ribe nemaju tu ljudi puno iskustva jer ona je uvijek slucajan ulov.

Jest. Lovi se on u cijelom Jadranu ali se ulovi mogu brojati na prste. Nigdje ga nema ko ovdje.

DaliborDu napisao:
zovi me Ante kad budes isao na njih

Rado kolega :cheer:
Zadnja izmjena: : 12 Svi 2015 11:12 od zeusfaber.
Slijedeći korisnik(ci) je rekao hvala.: Damir

Škaram ili Barakuda na spinning 12 Svi 2015 11:25 #1730

• Damir
  • Damir's Avatar
  • Doktor foruma
Neznam otkuda stižu, ali na splitskoj ribarnici je škaram česta riba. Ima zavidnih primjeraka, i po 2-3 kg. Obzirom da su stvarno friški, mislim da neću pogriješit ako napišem da su ulovljeni negdi u našoj županiji.

Škaram ili Barakuda na spinning 12 Svi 2015 11:43 #1732

• zeusfaber
  • zeusfaber's Avatar
  • Administrator
  • Pozdrav svima!
Damir napisao:
Neznam otkuda stižu, ali na splitskoj ribarnici je škaram česta riba. Ima zavidnih primjeraka, i po 2-3 kg. Obzirom da su stvarno friški, mislim da neću pogriješit ako napišem da su ulovljeni negdi u našoj županiji.

Moguće. Dapače.

Kod mene u Cavtatu ima jedna jedina koča s koje, zamislite, ne možete ništa kupiti. Uplovljava u sumrak, čeka je kombi, istovar-utovar i direktno prema Splitu. Taj kombi 100% staje na još nekoliko lokacija, a koliko je tek takvih kombija :P Koliko se prodaju? Jeste ga provali? :cheer: