"E baš zato moj učeni velegrađanine, ja ne volim grad! Jer to se njemu ne može dogodit. Meni je draga ova naša mala, smišna, luckasta pozornica, s ovin kletinetom od prisjednika i sa ovin imbećilom od popa i sa ovom mojon išempjanom Bepinom!"
Prijava
x
x
Registracija
x

Pozdrav, Gost
  • Stranica:
  • 1
  • 2

TEMA: Pitanje opreme i ulova

Pitanje opreme i ulova 05 Svi 2016 10:17 #7434

• B_
  • B_'s Avatar
  • Doktor foruma
  • Zahvala primljena: 170
Mene zanima jedno teoretsko pitanje, koliku bih ja ribu mogao izvući sa mojom trenutnom opremom:

- štap okuma hexana 5-20
- rola shimano exage 3000
- upredenica power pro 0.15
- fluorcarbon 0.35 mm

Zasad je uspješno apsolviran brancin od 1,5 kg kao najveći ulov, a i nisam imao udarac jače ribe pa da nije izdržalo, a zanima me s kolikom bih možda mogao izaći na kraj s ovom opremom? :)
Da bi se uključili u raspravu potrebno se registrirati

Pitanje opreme i ulova 05 Svi 2016 10:59 #7435

• frkachu
  • frkachu's Avatar
  • Doktor foruma
  • Zahvala primljena: 221
B_ napisao:
Mene zanima jedno teoretsko pitanje, koliku bih ja ribu mogao izvući sa mojom trenutnom opremom:

- štap okuma hexana 5-20
- rola shimano exage 3000
- upredenica power pro 0.15
- fluorcarbon 0.35 mm

Zasad je uspješno apsolviran brancin od 1,5 kg kao najveći ulov, a i nisam imao udarac jače ribe pa da nije izdržalo, a zanima me s kolikom bih možda mogao izaći na kraj s ovom opremom? :)

ako će borba biti 'u ringu' onda u idealnim uvjetima možeš izvaditi i ribu od 10kg
no ribe to najčešće ne zamišljaju tako nego bježe u kamenje ili prema pučini pa se ta težina smanjuje
neki put nećeš ni ribu od 2 kg moć zaustaviti s tim priborom :)
Slijedeći korisnik(ci) je rekao hvala.: B_

Pitanje opreme i ulova 05 Svi 2016 11:25 #7436

• B_
  • B_'s Avatar
  • Doktor foruma
Ok, jasno mi je kad pode pod stijenu da su mi sanse izrazito smanjene, ali zanima me recimo ova solucija kad ona bjezi prema pucini a ja na obali. Znaci zamislimo da je u pitanju nekakva palamida ili luc, plava riba. Znaci zabacio sam negdje 30-40 m od kraja i tu se dogodi udarac, palamida od 3 kg i bjezi van prema pucini. Kolike su mi sanse da je s ovom opremom dovucem do kraja, naravno ako su mi struna i predvez u dobrom stanju i ako sam pravilno vezao cvorove, kopce itd.

Pitanje opreme i ulova 05 Svi 2016 13:19 #7437

• fisherman
  • fisherman's Avatar
  • Majstor foruma
  • Zahvala primljena: 80
Prijatelju teško ćeš izvuć palamidu od 2 kg s tim priborom još ako ti da kontru divlja,žestoka i brza riba je to imaš se snjon šta namucit i na priboru 20-60 g,Al nada umire posljednja

Pitanje opreme i ulova 05 Svi 2016 14:11 #7438

• Ahab
  • Ahab's Avatar
  • Legenda foruma
  • Zahvala primljena: 315
B_ napisao:
Ok, jasno mi je kad pode pod stijenu da su mi sanse izrazito smanjene, ali zanima me recimo ova solucija kad ona bjezi prema pucini a ja na obali. Znaci zamislimo da je u pitanju nekakva palamida ili luc, plava riba. Znaci zabacio sam negdje 30-40 m od kraja i tu se dogodi udarac, palamida od 3 kg i bjezi van prema pucini. Kolike su mi sanse da je s ovom opremom dovucem do kraja, naravno ako su mi struna i predvez u dobrom stanju i ako sam pravilno vezao cvorove, kopce itd.

Ako ovo boldano izdrži i riba ne mola, ne vidim razlog zašto je ne bi izvadio. Znači ostaje pitanje da li će puknuti štap ili provrtiti mašina, a to ne vjerujem da će ti se dogoditi ako je kočnica dobro naštimana.

Inače, meni su savjetovali da kočnicu namjestim na 2/3 snage predveza. A kako ću znati kolika mi je snaga predveza? Mislim, kad pukne onda znam kolika mu je bila snaga, no predvez više ne postoji. Kako vi namještate kočnicu?
smoto

Pitanje opreme i ulova 05 Svi 2016 14:16 #7439

• B_
  • B_'s Avatar
  • Doktor foruma
Moja kocnica je samo 3 kg, sad da li to znaci da moze zadrzat ribu od 3 kg kad je zakocena da ne provrti ili nesto drugo ne znam.... Znam samo da ja kocnicu odokativno namjestim a onda kad riba povuce malo jace zategnem ovisno o potrebi. Sad ako je to pogresno onda neka netko da savjet i neka napise kako se to namjesta npr. na 2/3 snage...

Pitanje opreme i ulova 05 Svi 2016 16:40 #7440

• fisherman
  • fisherman's Avatar
  • Majstor foruma
  • Zahvala primljena: 80
To ti znači da ribina težina i kontra trebaju bit do 3 kg,jer palamida od 3 kg ti dava kontru kao neka druga riba 10 kg,kočnica 2/3 znači kad ti štap digne i rolom pokupis upredenicu koja ti je ostala otpustena tokom umaranja ribe da ti ona samo malo zazuji ali sve ovisi koja i kolika ti je riba na štapu jer ako ti udre tuna od 15-20 kg logicno da ćeš joj pustit da ti odnese radije upredenicu od 200 kn nego i upredenicu i štap od 600 kn i rolu od 600 kn
Slijedeći korisnik(ci) je rekao hvala.: B_

Pitanje opreme i ulova 05 Svi 2016 18:53 #7441

• Godra
  • Godra's Avatar
  • Majstor foruma
  • Zahvala primljena: 208
Zar nije predvez uvijek manje nosivosti od upredenice pa bi valjda trebao prije popustiti on
a onda upredenica ostaje na štapu
džaba pametniji popušta kad budala zateže

Pitanje opreme i ulova 05 Svi 2016 19:09 #7442

• zeusfaber
  • zeusfaber's Avatar
  • Administrator
  • Pozdrav svima!
  • Zahvala primljena: 1343
B_ napisao:
Moja kocnica je samo 3 kg, sad da li to znaci da moze zadrzat ribu od 3 kg kad je zakocena da ne provrti ili nesto drugo ne znam.... Znam samo da ja kocnicu odokativno namjestim a onda kad riba povuce malo jace zategnem ovisno o potrebi. Sad ako je to pogresno onda neka netko da savjet i neka napise kako se to namjesta npr. na 2/3 snage...

Frkachu ti je odlično odgovorio. To što rola ima kočnicu od 3kg se odnosi na silu, ne težinu ribe. Pokušaj zategnuti kočnicu skoro do kraja i potegni. U svakom slučaju nije isto uloviti polandu od 3kg i škarma od 3kg. Škaram je hidrodinamičniji, živčaniji i slabiji borac. Više trese glavom nego što bježi. Samim tim i sila je manja. Polanda vuče punom silom i ne predaje se do kraja. Tako da recimo škarma od 5-6kg možeš izvući bez ikakvih problema dok ćeš se s polandom od 5-6kg prilično namučiti :)

Snagu kočnice kompenzira i kvaliteta štapa, more kao drugi medij, FC kao i količina upredenice i pozicija na kojoj loviš.

Ne treba biti znanstvenik za pravilno namjestiti kočnicu. Polako zatežeš i povlačiš rukom dok ne dobiješ željeni otpor. Ne želiš prezategnutu kočnicu, ali ni prelabavu. Zamisli ribu kako poteže istu silu. Ne želiš da zagrize pa da joj prezategnuta kočnica iščupa varalicu iz usta, a ne želiš ni da ti u sekund odmota pola špule. Na običnim rolama nema pravila nego namještaš po osjećaju.

Set je super osim što bi smanjio debljinu FC-a, 0,35mm je predebelo, pogotovo ako loviš brancine.
Zadnja izmjena: : 05 Svi 2016 19:21 od zeusfaber.

Pitanje opreme i ulova 05 Svi 2016 21:48 #7443

• Ive
  • Ive's Avatar
  • Novi korisnik
  • Zahvala primljena: 7
Evo da se ja uključim jer i meni treba pomoć.
Lovio bi brancina na spin

Naime stiže mi štap Shimano 7-28g 2.7 i rola shimano 4000

E sad ja uzeo Daiwa J braid upredenicu 0,10 mm jačine kidanja do 6.7 kg tj 12 libri vodeći se logikom da ću moć dalje zabaciti.

Hoće to biti premalo ?

Pitanje opreme i ulova 06 Svi 2016 01:35 #7446

• B_
  • B_'s Avatar
  • Doktor foruma
zeusfaber napisao:
B_ napisao:

Frkachu ti je odlično odgovorio. To što rola ima kočnicu od 3kg se odnosi na silu, ne težinu ribe. Pokušaj zategnuti kočnicu skoro do kraja i potegni. U svakom slučaju nije isto uloviti polandu od 3kg i škarma od 3kg. Škaram je hidrodinamičniji, živčaniji i slabiji borac. Više trese glavom nego što bježi. Samim tim i sila je manja. Polanda vuče punom silom i ne predaje se do kraja. Tako da recimo škarma od 5-6kg možeš izvući bez ikakvih problema dok ćeš se s polandom od 5-6kg prilično namučiti :)

Snagu kočnice kompenzira i kvaliteta štapa, more kao drugi medij, FC kao i količina upredenice i pozicija na kojoj loviš.

Ne treba biti znanstvenik za pravilno namjestiti kočnicu. Polako zatežeš i povlačiš rukom dok ne dobiješ željeni otpor. Ne želiš prezategnutu kočnicu, ali ni prelabavu. Zamisli ribu kako poteže istu silu. Ne želiš da zagrize pa da joj prezategnuta kočnica iščupa varalicu iz usta, a ne želiš ni da ti u sekund odmota pola špule. Na običnim rolama nema pravila nego namještaš po osjećaju.

Set je super osim što bi smanjio debljinu FC-a, 0,35mm je predebelo, pogotovo ako loviš brancine.

E sad... Jedino sto sam do sad ulovio na ovu opremu su bila 2 brancina od 1,5 i 0,7 kg. Doduse oba uz jako jugo i pjenu. Jbga, treba naci pravu poziciju. Mene sad zanimaju neki mirniji uvjeti i plava riba kao ciljana skupina ajmo to tako reci, naravno cisto radi adrenalinskog uzitka. Ali to za sada ne ide, valjda ce biti bolje kada se to malo pokrene....

Pitanje opreme i ulova 06 Svi 2016 08:51 #7451

• Sumrak
  • Sumrak's Avatar
  • Stalni korisnik
  • Zahvala primljena: 73
rola SHIMANO EXAGE 2500
štap BERKLEY CHERRYWOOD 15-40g
krena 0,28mm

na ovu opremu ulovija puno lubina, najveći 3kg i na desetke strijelki od 3 - 6 kg :D

Naravno ova oprema je bila dok san bija teški početnik, al eto i sa ovakvom opremom se da uloviti finih bokuna ;)
ΙΧΘΥΣ

Pitanje opreme i ulova 06 Svi 2016 21:00 #7457

• dundo
  • dundo's Avatar
  • Legenda foruma
  • Zahvala primljena: 435
B, najslabija karika svake opreme su čvorovi. Sa tom opremom, ti bi mogao izvući i ribu od 10 kg, ako izdrže čvorovi. Za smuduta ti je fluorocarbon 0,35 predebeo, iako u mutnom moru i po noći udara on i na to.

Pitanje opreme i ulova 07 Svi 2016 23:01 #7462

• zeusfaber
  • zeusfaber's Avatar
  • Administrator
  • Pozdrav svima!
  • Zahvala primljena: 1343
Ive napisao:
Evo da se ja uključim jer i meni treba pomoć.
Lovio bi brancina na spin

Naime stiže mi štap Shimano 7-28g 2.7 i rola shimano 4000

E sad ja uzeo Daiwa J braid upredenicu 0,10 mm jačine kidanja do 6.7 kg tj 12 libri vodeći se logikom da ću moć dalje zabaciti.

Hoće to biti premalo ?

Hmm. Ja ti iskreno preporučam nešto jaču upredenicu, cca. 0.16mm, ne zato što 0.10mm neće izdržati nego će se petljati. Svojedobno sam koristio 0.12mm i neću više. Specijalnu razliku u duljini izbačaja nisam primjetio, možda metar-dva razlike :P

Pitanje opreme i ulova 07 Svi 2016 23:22 #7464

• Ive
  • Ive's Avatar
  • Novi korisnik
  • Zahvala primljena: 7
Hvala Zeus

Prvi test je ok prošlo i jedno 10 bacanja je prošlo super. Ako primjetim da se počne petljati prebacit ću na deblju tj dokle ide ide.
  • Stranica:
  • 1
  • 2