"E baš zato moj učeni velegrađanine, ja ne volim grad! Jer to se njemu ne može dogodit. Meni je draga ova naša mala, smišna, luckasta pozornica, s ovin kletinetom od prisjednika i sa ovin imbećilom od popa i sa ovom mojon išempjanom Bepinom!"
Prijava
x
x
Registracija
x

Forum je nadograđen na najnoviju verziju. U narednih nekoliko dana očekujte greške koje ćemo čim prije otkloniti. Hvala / PRIJAVI KVAR

Pocetnik

Više...
frkachu's Avatar 14 Ruj 2016 16:35 #21 od frkachu
Replied by frkachu on topic Pocetnik

maxbeb napisao: Ako primate jos jednog moga bi se i ja pojaviti ???? ;)

dođi, i ja gostujem, vele mi da zna bit i gužva :)

Molimo prijavite se

• maxbeb
  • maxbeb's Avatar
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
  • Samo moru virujem
Više...
maxbeb's Avatar 14 Ruj 2016 17:15 #22 od maxbeb
Replied by maxbeb on topic Pocetnik

frkachu napisao:

maxbeb napisao: Ako primate jos jednog moga bi se i ja pojaviti ???? ;)

dođi, i ja gostujem, vele mi da zna bit i gužva :)

Je je bih...al zaboravio sam da necu moci ...
Eventualno pocetkom iduceg tjedna...ili kad bude...

Ni riječi pred veličanstvom mora,
Pred modrim šumorom vječnost

Molimo prijavite se

Više...
frkachu's Avatar 15 Ruj 2016 09:48 #23 od frkachu

maxbeb napisao: Je je bih...al zaboravio sam da necu moci ...

ujutro oko 6 će sigurno bit manja gužva ;)

Molimo prijavite se

• maxbeb
  • maxbeb's Avatar
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
  • Samo moru virujem
Više...
maxbeb's Avatar 15 Ruj 2016 10:10 - 15 Ruj 2016 10:14 #24 od maxbeb

frkachu napisao:

maxbeb napisao: Je je bih...al zaboravio sam da necu moci ...

ujutro oko 6 će sigurno bit manja gužva ;)

A moze i to kako smo ludi...samo koji dan????
Jucer sam proba spinat na Dtd papalinu...spin ...spin... I bummm...iskrivija se stap i tuji kocnica...doduse bila je i otpustena dosta....
Vucem....zuji...poppustim kocnicu vuce....
Nista udrija ja potezat cca 1 sat vrimena...ma daba...nategnem...vibrira stap...i nikako ugledat nista
Pa jel mogce uru vrimena da je nebi izmorija ako je bilo ista???
Ronija sam tuda vrse i mrize nisam vidija.... Nije mi ni pala duboko varalica....
Jbt ja nisam pametan.... Ili sam previdija prepreke ili je odma zapilotalo u rupu/ dno pa nisam moga odlipit :blink: :dry: :woohoo: :silly: :ohmy:
Nemam blage veze....mozda je samo dio skole u spinnanju
Povuka rukom puka vez na kopci.....a ja isa kuci

Zadnja izmjena: 15 Ruj 2016 10:14 od maxbeb. Razlog: Korekcija

Molimo prijavite se

Više...
frkachu's Avatar 15 Ruj 2016 11:03 #25 od frkachu

maxbeb napisao: A moze i to kako smo ludi...samo koji dan????
Jucer sam proba spinat na Dtd papalinu...spin ...spin... I bummm...iskrivija se stap i tuji kocnica...doduse bila je i otpustena dosta....
Nista udrija ja potezat cca 1 sat vrimena...ma daba...nategnem...vibrira stap...i nikako ugledat nista
Ronija sam tuda vrse i mrize nisam vidija.... Nije mi ni pala duboko varalica....
Jbt ja nisam pametan.... Ili sam previdija prepreke ili je odma zapilotalo u rupu/ dno pa nisam moga odlipit :blink: :dry: :woohoo: :silly: :ohmy:

a meni samo subota igra...

ovo ti je pretpostavljam felun koji zna di su rupe na dnu di se može provuć i oslobodit udice
ako nije preduboko i bio je dan trebao si masku na glavu i za njim ;)

Molimo prijavite se

• maxbeb
  • maxbeb's Avatar
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
  • Samo moru virujem
Više...
maxbeb's Avatar 15 Ruj 2016 11:40 #26 od maxbeb

frkachu napisao:

maxbeb napisao: A moze i to kako smo ludi...samo koji dan????

a meni samo subota igra...

ovo ti je pretpostavljam felun koji zna di su rupe na dnu di se može provuć i oslobodit udice
ako nije preduboko i bio je dan trebao si masku na glavu i za njim ;)

A dosa sam u sumrak i usao u noc....to sam i mislija....
Zar je moguce da urz vrimena nisam nista dobi tj.jesam ja navuka upredenice al nista vise....
Probat cu danas ronit vidit ima li koja pizdarija u moru...???? Al nebi nista tako potezalo...a da nije zivo.... Reka bi jedan nisam pametan :silly:

Molimo prijavite se

Više...
oki270's Avatar 15 Ruj 2016 11:44 - 15 Ruj 2016 11:44 #27 od oki270
Replied by oki270 on topic Pocetnik

maxbeb napisao: Pa jel mogce uru vrimena da je nebi izmorija ako je bilo ista???

Podmornica moze i duze :). Da je dan - rekao bih Lica...one su neumorne dok god nije na boku. Ako je bio felun a vidis na njemu patchinka i da vuce iza sebe cca 80 metara upredenice -> molim vrati mi :huh:
Zadnja izmjena: 15 Ruj 2016 11:44 od oki270.
Hvala: frkachu

Molimo prijavite se

• maxbeb
  • maxbeb's Avatar
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
  • Samo moru virujem
Više...
maxbeb's Avatar 15 Ruj 2016 11:48 #28 od maxbeb

oki270 napisao:

maxbeb napisao: Pa jel mogce uru vrimena da je nebi izmorija ako je bilo ista???

Podmornica moze i duze :). Da je dan - rekao bih Lica...one su neumorne dok god nije na boku. Ako je bio felun a vidis na njemu patchinka i da vuce iza sebe cca 80 metara upredenice -> molim vrati mi :huh:

Blage veze nemam...danas ronim...mozda budem pametniji...

Molimo prijavite se

• maxbeb
  • maxbeb's Avatar
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
  • Samo moru virujem
Više...
maxbeb's Avatar 04 Lis 2016 13:31 #29 od maxbeb
Lovi li se sta????
Jel ima koji zaintersirani profesor da malo pokaze osnovne spinna???

Molimo prijavite se

Više...
beposvalina's Avatar 22 Stu 2016 15:22 #30 od beposvalina
Replied by beposvalina on topic Pocetnik
Napokon san skupia nesto para pa me zanima stap i masina za spin koje da uzmen za pocetak i koja upredenica mi je najbolja ili krena i koja krena za predveze

Molimo prijavite se

Više...
Zdenko's Avatar 22 Stu 2016 15:30 #31 od Zdenko
Replied by Zdenko on topic Pocetnik
Pogledaj najprije malo postove pod temu spining.Imas sve.I o stapovima,spagama,rolama varalicama.

Rogi ribaru !

Molimo prijavite se

Više...
Kronos's Avatar 19 Sij 2017 22:30 #32 od Kronos
Replied by Kronos on topic Pocetnik
Pozdrav svima!

Da ne otvaram novu temu i ne "spamam" bez veze nastaviti ću tj. postaviti svoje pitanje u ovoj temi - nadam se da je to OK.
Dakle do sada nikada nisam spinao s obale (niti sam probao - osim lignjolova) ali me isto počelo zanimati - od vas bih molio savjete te pomoć kako i s čime početi (pročitao sam većinu tema s ovog ali i drugih foruma na ovu temu).

Volio bih, ako je moguće, iskoristiti dio postojeće opreme u slaganju kompleta za početak - ne bih ulazio u neke veće troškove dok ne probam i vidim da li će me ovaj način ribolova "držati" dulje ili ne...
Za lignjolov s obale imam eging štap Major Craft Solpara SPS-832EL a na njemu Shimano Catana 3000 SFC s Power Pro Super 8 Slick upredenicom od 10 lbs.
Siguran sam da se navedeni štap može koristiti za neki light spin ali mi je žao i štapa i vodilica za tu namjenu.

Obzirom da sa strane imam još 2 iste role (Shimano Catana 3000 SFC s istom gore navedenom upredenicom - koristim ih na sistemima za lignjolov s barke), razmišljam da 1 njih "skinem" te da je koristim za spin s obale (naravno ako mislite da će biti OK) te da za sada kupim "samo" štap te naravno neke varalice.
Sistem bih koristio, kao i većina, za spin na eventualne lice, brancine, strijelke s napomenom da moram priznati da nisam dovoljno upoznat s ovim načinom ribolova, pogotovo što se lokacija na kojima probati spinati tiče (za sada bih probao na ulazu u dragu gdje živim, dubina cca. 2-2,5 m nekih 70-ak m od rive; ulaz u "dragu" širine cca. 150 m - pjesak i kamenje). Za lice i brancine znam da ih ima u blizini, za strijelke nisam čuo da se love ali vidim da se piše da ih ima u Bakru što mi nije daleko :)
Naravno, ako ima netko voljan da bi "pokazao" par caka te koje varalice za početak uzeti, s Krka ili okolice Rijeke bih bih vrlo zahvalan :) (vidim da na forumu ima dosta "bodula" :))

Konkretna pitanja:
Da li će Catana 3000 biti OK za početak?
Koji štap biste mi preporučili za početak (vidim da se dosta spominje Okuma Hexana)? Koju dužinu i gramažu uzeti (5-20, 10-35 ili nešto drugo)?
Da li je upredenica od 10 lbs dosta ili bi trebala jača špaga? FC predvez od cca. 40-ak mm?

Zahvaljujem na pomoći svima :)

Molimo prijavite se

• AnalPheasant
  • AnalPheasant's Avatar
  • Stalni korisnik
  • Stalni korisnik
  • Stress is caused by not fishing enough.
Više...
AnalPheasant's Avatar 19 Sij 2017 23:29 #33 od AnalPheasant
Replied by AnalPheasant on topic Pocetnik
@Kronos

Catana ce ti biti dovoljna za Brancine i eventualno Strijelke. Štap akcije do 40g uvrh glave za ciljane ribe i velicinu role. Ovisi koliko mislis uloziti u stap ali neka jeftinija a dobra varijanta ti je Okuma Salina. Upredenica ti je preslaba. Idi na 0.18mm. Fluorocarbon za brancine 0.26/0.28mm, strijelke 0,32mm. Varalice za Brancine su Duo Bay Ruf manic 115 proziran, Duo Tide minnow slim 140 purple massacre, Monarch Dok Heps 6/8/12, Dok Pitch, Dok Es 6/9 ( Gavun, Shad, Bluefish i Sunrise), Patchinko 110 550G, Savage Gear Panic Prey 105 bijeli. To je mali broj varalica ima ih jos puno.. Strijelke vole Sakuru Naju, Panic Prey 135, Don Boleonea, Jack Fin Stylo 210. Lice vole sve sta je na povrsini ili par centi ispod a da je plave boje :)

Yamaga Blanks Blue Sniper Blacky 81/8
Daiwa Catalina 6500H
Shimano Blue Romance 274cm 20-60
Shimano Stradic FK 5000 XG
Hvala: Kronos

Molimo prijavite se

• Ahab
  • Ahab's Avatar
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
Više...
Ahab's Avatar 19 Sij 2017 23:31 #34 od Ahab
Replied by Ahab on topic Pocetnik
Catana će biti OK.
Upredenica također.

Što se FC tiče za brancina ti je dosta 0,25 (ako imaš dobru ruku i dobro naštimanu kočnicu) dok za strijelku preporučavaju 0,30-0,35

Štap 10-35 ti pokriva većinu varalica i za brancina i za strijelku.

smoto

Molimo prijavite se

Više...
Kronos's Avatar 19 Sij 2017 23:49 #35 od Kronos
@ AnalPheasant @ Ahab

Hvala obojici na odgovoru.
Okuma Salina Seaspin 240 cm, 10-40 gr bi dakle trebala biti OK (vidim da je cijena oko 375,00 kuna)?
Dosta sam čitao o Patchinku 100 (550 G i Cabot), da li je zaista toliko dobar tj. opravdava dosta višu cijenu od ostalih varalica (vidim da je kod nas cijena svugdje 209,00 kuna)?

Vaš savjet za početak bio bi bazirati se na površince a tek onda kasnije, eventualno, pokušati sa silikoncima? Mislim da je to najbolja opcija za početak, barem ne bi trebalo biti kačenja za dno :)

Molimo prijavite se

• Ahab
  • Ahab's Avatar
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
Više...
Ahab's Avatar 20 Sij 2017 00:06 #36 od Ahab
Replied by Ahab on topic Pocetnik
Moj ti je savjet da počneš s jeftinijim varalicama jer zapinjanje za dno nije jedini način gubljenja. Ja sam ih u početku najviše gubio kod samog zabačaja zbog loše tehnike bacanja, lošeg čvora, nekvalitetne upredenice... a bilo je tu kaćenja bova, barki pa čak i jedno stablo.

Da su sve varalice koje sam izgubio dok se nisam uštelio koštale 209kn danas bi bio sretno rastavljen čovjek,

smoto

Molimo prijavite se

Više...
Kronos's Avatar 20 Sij 2017 00:09 - 20 Sij 2017 00:10 #37 od Kronos

Ahab napisao: Moj ti je savjet da počneš s jeftinijim varalicama jer zapinjanje za dno nije jedini način gubljenja. Ja sam ih u početku najviše gubio kod samog zabačaja zbog loše tehnike bacanja, lošeg čvora, nekvalitetne upredenice... a bilo je tu kaćenja bova, barki pa čak i jedno stablo.

Da su sve varalice koje sam izgubio dok se nisam uštelio koštale 209kn danas bi bio sretno rastavljen čovjek,

:) Ma nisam ni mislio odmah kupovati P. ali me čisto zanimalo da li je zaista toliko dobar kako se po netu o toj varalici piše :)
Zadnja izmjena: 20 Sij 2017 00:10 od Kronos. Razlog: Korekcija text grešaka

Molimo prijavite se

Više...
Mladen Miletić's Avatar 20 Sij 2017 05:17 #38 od Mladen Miletić
Replied by Mladen Miletić on topic Pocetnik
Za početak imaš sve. Ne trebaš ništa kupovati. Nađi se s nekim u tvojoj blizini da vidiš kakve varalice pašu tvom štapu. Sve brancine će tvoj štap izvaditi. Možeš s njim i panulati uz obalu.

Mladen
099 3 20 40 20
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Molimo prijavite se

Više...
dzingo's Avatar 20 Sij 2017 09:52 #39 od dzingo
Replied by dzingo on topic Pocetnik

Ahab napisao: Da su sve varalice koje sam izgubio dok se nisam uštelio koštale 209kn danas bi bio sretno rastavljen čovjek,

:cheer: :silly: :cheer: U potpunosti se slažem sa tobom.

Molimo prijavite se

Više...
oki270's Avatar 20 Sij 2017 10:01 - 20 Sij 2017 10:02 #40 od oki270
Replied by oki270 on topic Pocetnik

Kronos napisao: Dosta sam čitao o Patchinku 100 (550 G i Cabot), da li je zaista toliko dobar tj. opravdava dosta višu cijenu od ostalih varalica (vidim da je kod nas cijena svugdje 209,00 kuna)?

Koristenje Patchinka niti bilo koje druge varalice ti ne garantira da ces uloviti ribu. I vodjenje patchinka je odredjeni learning curve, posebno ako nemas odgovarajuci stap za popperaste varalice. S pogresnim stapom zahtjeva dosta truda za, ajmo reci, relativno kvalitetno vodjenje.

Vaš savjet za početak bio bi bazirati se na površince a tek onda kasnije, eventualno, pokušati sa silikoncima? Mislim da je to najbolja opcija za početak, barem ne bi trebalo biti kačenja za dno :)

Osobno sam potpuno izbacio voblere jer su mi dosadni. Ja sam prije svega sportski ribolovac i na prvom mjestu mi je adrenalin, a ne ulov. Povrsinci su definitivno najatraktivniji tip spinninga jer direktno svjedocis napadu na varalicu, promasaje i na kraju kacenju i borbi. Definitivno dobra adrenalinska stvar. I tu ne treba pretjerivati - ja imam ukupno 5 povrsinaca vec 2-3 godine i dobro lovim na tu ekipu. Tesko je ne postati "kolekcionar" varalica kad vidis da je netko drugi uhvatio ribu/lignju s varalicom kakvu ti nemas pa onda se dobije dojam da ako kupis takvu - uloviti ces i ti. To je ta zamka na koju racunaju proizvodjaci ribolovne opreme i dobro se bogate na tome.

Ahab napisao: Moj ti je savjet da počneš s jeftinijim varalicama jer zapinjanje za dno nije jedini način gubljenja. Ja sam ih u početku najviše gubio kod samog zabačaja zbog loše tehnike bacanja, lošeg čvora, nekvalitetne upredenice...

Ako se bojis ovako neceg, kada slozis sistem, uzmes obicno olovo gramaze malo iznad one koje ces varalice koristiti i zabacujes par puta pa vidis da li negdje puca ili da li nesto drugo ne stima s opremom. Osobno nisam nikada izgubio varalicu zbog pucanja u zabacaju ali to je vjerojatno i zato jer izbjegavam Gosen u sirokom luku :-) (sorry nisam mogao izdrzati).
Zadnja izmjena: 20 Sij 2017 10:02 od oki270.

Molimo prijavite se