"E baš zato moj učeni velegrađanine, ja ne volim grad! Jer to se njemu ne može dogodit. Meni je draga ova naša mala, smišna, luckasta pozornica, s ovin kletinetom od prisjednika i sa ovin imbećilom od popa i sa ovom mojon išempjanom Bepinom!"
Prijava
x
x
Registracija
x

Forum je nadograđen na najnoviju verziju. U narednih nekoliko dana očekujte greške koje ćemo čim prije otkloniti. Hvala / PRIJAVI KVAR

Pocetnik

• Ahab
  • Ahab's Avatar
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
Više...
Ahab's Avatar 20 Sij 2017 11:38 #41 od Ahab
Replied by Ahab on topic Pocetnik
Sad ga i ja izbjegavam ali u početku sam ga koristio na preporuku forumaša i mislio se "kad dobra upredenica ovako puca, kako tek puca neka loša".
Neki i danas hvale taj Gosen Casting pa ću gubitak varalica pripisati tome da je baš ta moja bila ili stara ili s tvorničkom greškom.
Od onda sam ih isprobao još nekoliko i sve one imaju svoje mane i vrline ali ni jedna ne puca ko Gosen Casting.

smoto

Molimo prijavite se

Više...
Mladen Miletić's Avatar 20 Sij 2017 19:06 #42 od Mladen Miletić
Replied by Mladen Miletić on topic Pocetnik
Ja od gosena koristim špagu Don Pepe #0.4 i #0.6. Takvih problema nema. Kod vezanja FG čvora ne smijem vezati špaga na špagu. Završim čvor na predvezu.

Mladen
099 3 20 40 20
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Molimo prijavite se

Više...
Zdenko's Avatar 21 Sij 2017 18:45 #43 od Zdenko
Replied by Zdenko on topic Pocetnik

oki270 napisao:

Kronos napisao: Dosta sam čitao o Patchinku 100 (550 G i Cabot), da li je zaista toliko dobar tj. opravdava dosta višu cijenu od ostalih varalica (vidim da je kod nas cijena svugdje 209,00 kuna)?

Koristenje Patchinka niti bilo koje druge varalice ti ne garantira da ces uloviti ribu. I vodjenje patchinka je odredjeni learning curve, posebno ako nemas odgovarajuci stap za popperaste varalice. S pogresnim stapom zahtjeva dosta truda za, ajmo reci, relativno kvalitetno vodjenje.

Vaš savjet za početak bio bi bazirati se na površince a tek onda kasnije, eventualno, pokušati sa silikoncima? Mislim da je to najbolja opcija za početak, barem ne bi trebalo biti kačenja za dno :)

Osobno sam potpuno izbacio voblere jer su mi dosadni. Ja sam prije svega sportski ribolovac i na prvom mjestu mi je adrenalin, a ne ulov. Povrsinci su definitivno najatraktivniji tip spinninga jer direktno svjedocis napadu na varalicu, promasaje i na kraju kacenju i borbi. Definitivno dobra adrenalinska stvar. I tu ne treba pretjerivati - ja imam ukupno 5 povrsinaca vec 2-3 godine i dobro lovim na tu ekipu. Tesko je ne postati "kolekcionar" varalica kad vidis da je netko drugi uhvatio ribu/lignju s varalicom kakvu ti nemas pa onda se dobije dojam da ako kupis takvu - uloviti ces i ti. To je ta zamka na koju racunaju proizvodjaci ribolovne opreme i dobro se bogate na tome.

Ahab napisao: Moj ti je savjet da počneš s jeftinijim varalicama jer zapinjanje za dno nije jedini način gubljenja. Ja sam ih u početku najviše gubio kod samog zabačaja zbog loše tehnike bacanja, lošeg čvora, nekvalitetne upredenice...

Ako se bojis ovako neceg, kada slozis sistem, uzmes obicno olovo gramaze malo iznad one koje ces varalice koristiti i zabacujes par puta pa vidis da li negdje puca ili da li nesto drugo ne stima s opremom. Osobno nisam nikada izgubio varalicu zbog pucanja u zabacaju ali to je vjerojatno i zato jer izbjegavam Gosen u sirokom luku :-) (sorry nisam mogao izdrzati).

Sta ti onda koristis ?

Rogi ribaru !

Molimo prijavite se

Više...
oki270's Avatar 21 Sij 2017 19:26 - 21 Sij 2017 19:31 #44 od oki270
Replied by oki270 on topic Pocetnik

Zdenko napisao: Sta ti onda koristis ?

Za brankose Varivas seabass premium PE #0,8

Za silikonce (i lignje/sipe kad me zena natjera za rizoto) YGK PE Upgrade 8-nitni PE #0,6. Na drugoj spuli iste role isprobavam Daiwa J-Braid PE (mislim da je PE #0,8 ). Za sada osim gubitka boje na daiwi ne vidim nekih vecih problema.

Na roli za ozbiljnije stvari (Shimano Spheros) je Unitika Shore Game PE (mislim da je 35lbs).

Na Gosen sam jednom bacio 300+ kuna i bila je toliko losa da vise nikada nece na moju rolu. CIm ga netko spomene podsjeti me na onu - "A slutty party girl is fun until she pukes on your shoes".
Zadnja izmjena: 21 Sij 2017 19:31 od oki270.

Molimo prijavite se

Više...
Kronos's Avatar 21 Sij 2017 22:15 #45 od Kronos
Replied by Kronos on topic Pocetnik
Prije svega hvala svima na odgovorima i pomoći.

Malo sam još u dvojbi oko štapa - krenuti s postojećim sistemom koji koristim za lignje s obale - najmanje ulaganje (trebaju samo varalice) ali nisam siguran da li je postojeći štap dovoljno "jak", ne bih ga volio bez veze uništiti.

@ oki 270
Može li neki savjet oko varalica da ne kupujem bez veze nešto što mi neće biti dobro za početak? Analpheasant je naveo neke, na čemu mu se još jednom zahvaljujem (osim na ovom forumu varalice su na većini ostalih tabu tema tj. nitko neće reći ništa - upravo zato sam počeo biti aktivan samo na ovom forumu, stvarno je ekipa prvoklasna), da izaberem nešto od toga?

Molimo prijavite se

Više...
zeusfaber's Avatar 21 Sij 2017 22:24 #46 od zeusfaber
Replied by zeusfaber on topic Pocetnik
Tvoja Solpara je eging i nema izraženu gramažu osim broja skosavice (?) pa mi je teško procijeniti.

Molimo prijavite se

Više...
Mladen Miletić's Avatar 21 Sij 2017 22:39 #47 od Mladen Miletić

Kronos napisao: ali nisam siguran da li je postojeći štap dovoljno "jak", ne bih ga volio bez veze uništiti.

Isprobaš tuđe varalice da vidiš što mu odgovara, što podnosi, što može. Zabaviš se neko vrijeme s tim da se usavršiš. Poslije tog ćeš već moći sam donositi odluke u smislu što želiš i što ti treba za to.

Ne možeš uništiti štap loveći s njim. S njim ili znaš ili ne znaš postupati. Ista su pravila kao i za lignje. Ako ga dovrdeš u pogrešan položaj on će puknut, kako pod lignjom tako i pod pirkom.

Mladen
099 3 20 40 20
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.
Hvala: Kronos

Molimo prijavite se

Više...
Kronos's Avatar 21 Sij 2017 22:53 #48 od Kronos
Replied by Kronos on topic Pocetnik

zeusfaber napisao: Tvoja Solpara je eging i nema izraženu gramažu osim broja skosavice (?) pa mi je teško procijeniti.

Tako je, eging štap dužine 8' 3", za skosavice veličine 2.0-3.5, line: 0.4 - 1 PE.

@ Mladen Miletić
Kao što sam napisao, kod mene nema baš ekipe koja spina, s kraja svi uglavnom lignjolovci, barem što ja znam ;). Zbog toga nemam baš previše mogućnosti isprobati razne varalice ali pokušati ću se dogovoriti s nekim iz RI :)

Molimo prijavite se

Više...
Mladen Miletić's Avatar 21 Sij 2017 23:02 #49 od Mladen Miletić
Možeš sigurno bacati s njim nešto od 15 pa vjerovatno i 20 grama

Špaga #1.0 najlošija je 10 libri. Pa to vadi lijepu ribu.

Mladen
099 3 20 40 20

Molimo prijavite se

• Baćo68
  • Baćo68's Avatar
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
  • Nikad nije kasno početi
Više...
Baćo68's Avatar 22 Sij 2017 00:00 - 22 Sij 2017 00:01 #50 od Baćo68
Replied by Baćo68 on topic Pocetnik
Skose od 2,2 su teške oko 8g, a one od 3.0 su oko 17g, ako se ne varam. Od 3.5 ne znam težinu...
Ja sam za nekakav start uzeo štap shimano catanu DX 2.7m i 14-40g. Zadovoljan, nije neka lova, taman za nas početnike, a mislim da ga u Scorpionu ili negdje imaju na popustu...
Meni je isti Kvarner preporučil i stvarno sam zadovoljan...

Riba(r) ribi grize rep
Zadnja izmjena: 22 Sij 2017 00:01 od Baćo68.

Molimo prijavite se

Više...
Mladen Miletić's Avatar 22 Sij 2017 09:16 #51 od Mladen Miletić
@Kronos
Ozbiljno ti govorim; drži se štapa kojeg imaš. Ne bacaj pare na jeftine štapove. Štap koji košta kao dvije ozbiljne varalice već imaš. Ne treba ti još jedan takav. Kad ti ovaj postane dovoljno nekvalitetan kupiš neki ozbiljniji štap i uživaš par godina. Potom opet stepenica višlje.

Javi mi se na viber ili WhatsApp, broj je u potpisu.

Mladen
099 3 20 40 20

Molimo prijavite se

Više...
oki270's Avatar 22 Sij 2017 09:52 - 22 Sij 2017 12:55 #52 od oki270

Kronos napisao: @ oki 270
Može li neki savjet oko varalica da ne kupujem bez veze nešto što mi neće biti dobro za početak? Analpheasant je naveo neke, na čemu mu se još jednom zahvaljujem (osim na ovom forumu varalice su na većini ostalih tabu tema tj. nitko neće reći ništa - upravo zato sam počeo biti aktivan samo na ovom forumu, stvarno je ekipa prvoklasna), da izaberem nešto od toga?

<Obrisano da ne ljutim Ahaba - danas sam mega-dobre volje i doista mi se ne ulazi u besmisleno natezanje> :-).

No dobro idemo na tvoju situaciju - imas stap za skosavice veličine 2.0-3.5. Kaze DTD stranica da je skosa 2.0 tezine 7gr a 3.5 je 17.2gr. Znaci to je stap 5-20gr (jednako kao i moj black hole za brancine). Tvoj stap je nesto sporiji i savitljiviji od ovog za brancine sto znaci da teze varalice (blize 20 gr) popperastog oblika bas i nece voditi dobro - dok s onima u sredini i na nizem dijelu raspona bi trebao biti ok.

Sto se tice upredenice - debljina PE #0,8 je vise nego dovoljna. Isprobavam u zadnje vrijeme daiwa Jbraid i za sad je ispala sasvim ok a nije skupa. 150m ti je dovoljno. Namotaj do par mm prije vrha spule na roli. Ako je razmak veci, na bazu spule namotaj prvo monofil pa na njega dalje upredenicu.

Flourocarbon - Seaguar. Ako hoces jeftinije ali sasvim pristojno - Berkley Trilene. Obavezno provjeri datum proizvodnje. Mora biti mladji od godinu dana.

Cvor - definitivno nauci FG cvor za spajanje upredenice i monofila/flourocarbona. Cvoj je jak, lako prolazi kroz vodilice da ih ne osteti. Treba malo prakse za nauciti ali vrijedi. Cvor za vezanje kopce necu preporuciti jer s tim vec godinama experimentiram :-). Za povrsince ti definitivno ne treba vrtilica/zogulin/kakogaveczovete vec samo sitna kopca koja se nece sama otvoriti a sa ledenim prstima je nije problem otvoriti (ako nadjes takvu, javi :-)). Osobno koristim Decoy. Pokazale su se pristojne a nisu preskupe.

Obzirom da si pocetnik - ajmo otpisati varalice iznad 150 kuna a da bas ne kupis hrpu smeca na koje ces ispucati dosta para a da ne sluzi nicem. Ovo je pregled varalica po MOJEM osobnom iskustvu na srednjem Jadranu gdje lovim (do 150 kuna):

1) Najbolja varalica u tom cjenovnom razredu - Savagear Top Prey. Na zalost vidim da se vise ne proizvodi :(. Ako mozes pronaci tavku a da je jos k tome i prirodne boje - kupi.
2) Jos jedna Walk-The-Dog a da nije preskupa a pristojna - Lucy Craft Sammy. Ima bezbroj boja i dezena - uzmi neku prirodne boje ako te interesiraju brancini. Ima na ebayu kada se kupe 3 da je besplatni shipping iz US - nadjes jos dvojicu koji zele lucky craft i narucite tamo - na kraju je cijena ok.
3) Jedna popperasta - Savagear Panic Prey V2 105. Ova je teska 16 grama, ne pruza neki masivni otpor pa mislim da bi trebala biti ok za tvoj stap. Ja osobno preferiram prozirnu.
4) Duo REALIS PENCIL 85 - prirodna boja naravno
5) Prema malo skupljima - Seaspin pro q 90. Ako kupujes - uzmi prirodnu boju

Iako osobno ne koristim voblere - moja preporuka bi bila DUO SPEARHEAD RYUKI prirodne boje koji odgovara sredini gramaze tvojeg stapa.

Silikonce necu preporucati jer sam tek poceo s njima i nisam tu jos "doma".

Mikro jigovi - za sarune, skuse, lokarde i ostalu sitnu plavu zvjerad - Maria jiggovi su dobri ali su jako skupi - posebno jer ces ih izgubiti prije ili kasnije. Ima jeftinijih alternativa koje su dobre - dtd Papalina, dtd Metal Gavun jig i na kraju meni najdrazi - Major Craft Jig Para Micro Slim 7g.

Nauci sto je to pauk/ranj, skarpina i skarpoc. Imaju zahebane ubode pa nije lose investirati u 2 forcepsa za skidanje s varalica.

Za ostale ribe - ponesi u ribolov i mali rucnik - riba bas i ne voli da ju se hvata golom rukom - ipak je ljudska tjelesna temperatura znacajno veca od riblje - pa kad je uhvatis rucnikom, manje se trza i manje su sanse da ti trokuke zavrse u rukama. Takodjer nabavi jedna klijesta sa dugim tankim hvatacima za skidanje trokuka.

Ovo ti je vise nego dovoljno za pocetak - recimo uzmes panic prey i npr..Sammy (znaci jedna popperasta i jedna dog-varalica) i to ti je to za ucenje. Na youtube imas tonu vide-a kako voditi navedene varalice. Gledaj i uci - pa probaj uzivo. Da mi je ovo netko napisao/objasnio prije 4-5 godina, bio bi mi najbolji frend :-).
Zadnja izmjena: 22 Sij 2017 12:55 od oki270.
Hvala: Kronos, Vinsent_P

Molimo prijavite se

Više...
Mladen Miletić's Avatar 22 Sij 2017 10:07 #53 od Mladen Miletić
I Yokozuna kopiju pačinka za 60 kuna u Spinki (jebate jučer sam bio tamo i zaboravio kupiti). Definitivno lovi i puno bolji od Duo realis 85.

Mladen
099 3 20 40 20
Hvala: oki270

Molimo prijavite se

Više...
oki270's Avatar 22 Sij 2017 10:09 #54 od oki270

Mladen Miletić napisao: I Yokozuna kopiju pačinka za 60 kuna u Spinki (jebate jučer sam bio tamo i zaboravio kupiti). Definitivno lovi i puno bolji od Duo realis 85.

Sreca da si me sjetio B) ... @Kronos - zaboravi jeftine kopije skupljih varalica. Generalno su smece a rad im je potpuno drugaciji od originala. Jos nisam vidio dobru kopiju patchinka, don belonea i slicnih...

Molimo prijavite se

Više...
Mladen Miletić's Avatar 22 Sij 2017 10:13 #55 od Mladen Miletić
Iskustva su nam različita. :like: Ne tvrdim da zamjenjuje originala, ali ipak lovi

Mladen
099 3 20 40 20

Molimo prijavite se

• Ahab
  • Ahab's Avatar
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
Više...
Ahab's Avatar 22 Sij 2017 10:48 #56 od Ahab
Replied by Ahab on topic Pocetnik
Ovakav post mora dobit reakciju.
Ne znam po čemu si donio taj zaključak o Dalmatincima, Istrijanima i kontinentalcima. Niti odakle statistika da ovdje prevladavaju Istrijani i Dalmatinci. Ovaj forum je pun Dalmatinaca (i ostalih) koji su voljni podijeliti svoje znanje.
Konkretno što se tiče varaličarenja brancina pokretaču teme preporučam da pročita cijelu ovu temu . Ta tema je razlog zašto sam se ja upustio u kupovinu opreme i lov brancina.

Nema tu neke regionalne podjele ovi ljudi su ovakvi a ovi ovakvi. Ono što ima, je podjela na one kojima je ribolov razonoda i sport, i one kojima je to egzistencija. Na ovom forumu od reda smo svi iz prve skupine pa nije nikakvo čudo da smo voljni pričati o svemu, odavati svoje tehnike, pošte, ulove.... jer nama je to više-manje zajebancja.

E sad, to što onih kojima je ribolov egzistencija najviše ima u Dalmaciji, pogotovo na otocima, to je drugi par postola. Ima li uopće na ovom forumu koji član s nekog od dalmatinskih otoka?

Ja imam poznanika koji preživljava od ribolova. Doslovno preživljava. Nekoliko vrša, parangala, lignje, osti, kančanica... Onaj mali plavi plastični brodić. Njega nitko ni ne pita kad vide da je dobro ulovio. Niti bi on rekao di i kako je ulovio.
S druge strane imam i prijatelja (zanimljivo da su zajedno u razred u osnovnoj išli) koji je u ribolovu teški kriminalac. Boce, baterija, zabranjene mreže, prstaci... i to sve pored činjenice da ima 3 kuće pune apartmana i privatni business s kojim ne zna što će od novca. On u jednom izlasku na more nekad ulovi više nego ovaj prvi u nekoliko mjeseci. A stalno je na moru jer ga goni pohlepa. Jasni su i njegovi razlozi zašto nikome neće reći ni di, ni kako, ni kad.
I onda imaš mene koji lovi iz gušta. Bižim od svakodnevnice. Uvik svakome kažem kako, koliko, di, kad. U biti volim se pohvalit. Kad sam počimao onda su ljudi koristili moje informacije da znaju di da ne idu. Danas kad me netko vidi da me poznaje sutra na tom mjestu završe mrežice. A ja onda tražim novu poštu i ne živciram se zbog toga (živciram se jedino kad se te mrežice bacaju meni ispred nosa dok lovim a i takvi slučajevi su česti.

smoto
Hvala: oki270, ja_osobno

Molimo prijavite se

Više...
oki270's Avatar 22 Sij 2017 10:49 #57 od oki270

Mladen Miletić napisao: Iskustva su nam različita. :like: Ne tvrdim da zamjenjuje originala, ali ipak lovi

Naravno, sve 5 :). To tak uvijek ide - svatko ima svoja iskustva obzirom da lovimo na razlicitim mjestima, razlicito vodimo varalice a i lovimo s razlicitom opremom.

Molimo prijavite se

Više...
Mladen Miletić's Avatar 22 Sij 2017 11:16 - 22 Sij 2017 11:17 #58 od Mladen Miletić
Mogao bih ja malo skoknut i do tvojih Petrčana. Nisam nikad bio. Malo razmjenimo iskustva na terenu, a možda nam se što i posreći

Mladen
099 3 20 40 20
Zadnja izmjena: 22 Sij 2017 11:17 od Mladen Miletić.

Molimo prijavite se

Više...
oki270's Avatar 22 Sij 2017 11:18 - 22 Sij 2017 11:18 #59 od oki270

Mladen Miletić napisao: Mogao bih ja malo skoknut i do tvojih Petrčana. Nisam nikad bio. Malo razmjenimo iskustva na terenu, a možda nam se što i posreći

To nije nikakav problem :). Samo da malo ugrije. U samim Petrcanama tesko da cemo nesto uloviti ali ima u okolici nekih zanimljivih mjesta.
Zadnja izmjena: 22 Sij 2017 11:18 od oki270.

Molimo prijavite se

Više...
Mladen Miletić's Avatar 22 Sij 2017 11:20 #60 od Mladen Miletić
:like:

Mladen
099 3 20 40 20

Molimo prijavite se