"E baš zato moj učeni velegrađanine, ja ne volim grad! Jer to se njemu ne može dogodit. Meni je draga ova naša mala, smišna, luckasta pozornica, s ovin kletinetom od prisjednika i sa ovin imbećilom od popa i sa ovom mojon išempjanom Bepinom!"
Prijava
x
x
Registracija
x

Pozdrav, Gost

TEMA: Zategnutost kočnice

Zategnutost kočnice 11 Velj 2017 15:04 #13239

• Vinsent_P
  • Vinsent_P's Avatar
  • Majstor foruma
  • Zahvala primljena: 37
Nadam se da je tema dobra, pokrećem ju zato jer nisam nigdje na forumu uspio nači nešto više o pritezanju kočnice. Znam da je svaka situacija na moru specifična i da nema nekog pravila, ali eto za nekoga ko se još nije okušao u spinningu svaka je informacija je dobro došla.
Sve šta sam ja uspio naći je 2/3 snage predveza u temi "Pitanje opreme i ulova".
Hvala unaprijed :cheer: :cheer: :cheer:
Da bi se uključili u raspravu potrebno se registrirati

Zategnutost kočnice 11 Velj 2017 15:23 #13241

• Mladen Miletić
  • Mladen Miletić's Avatar
  • Doktor foruma
  • Spremač/ica u vrtiću
  • Zahvala primljena: 176
Možeš mislit da svi imaju spravu s kojom bi to mogli mjeriti. :whistle:

Zateži kočnicu dokle god ti rola proklizuje na varalici (vobleru, đigu). Na slilikoncu nešto jaće.
Mladen
099 3 20 40 20
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.
Slijedeći korisnik(ci) je rekao hvala.: Vinsent_P

Zategnutost kočnice 13 Velj 2017 12:21 #13259

• B_
  • B_'s Avatar
  • Doktor foruma
  • Zahvala primljena: 158
Ja to namještam odokativno, probam izvući rukom malo snažnije upredenicu, pa kad vidim da izlazi ali uz kvalitetan otpor, onda je to to. Još nikad nisam imao problema sa izvlačenjem ribe, eventualno ako je neka veća i jača riba onda tokom izvlačenja malo dodatno pritegnem kočnicu i to je to.

Zategnutost kočnice 13 Velj 2017 12:45 #13260

• Janko
  • Janko's Avatar
  • Doktor foruma
  • Student računarstva, Rijeka
  • Zahvala primljena: 250
Ovisi kakve ribe loviš s kakvom opremom. Meni su "najjače" ribe koje sam za sad lovio bile strijelke. I nisam imao nikakvog iskustva s spinningom prije toga. Prva koja mi je doletila mi je oduzela poppera zbog toga jer joj nisam dovoljno popustio kočnicu, a ima san FC 0.27 na kraju. Zato sam za sljedeću znao kako i šta. :)
Imaš catu?
Slijedeći korisnik(ci) je rekao hvala.: AnalPheasant, Vinsent_P

Zategnutost kočnice 13 Velj 2017 13:03 #13262

• Vinsent_P
  • Vinsent_P's Avatar
  • Majstor foruma
Puno fala :D i nadan se da kada ispiti fine ću početi sa peškon :D
Slijedeći korisnik(ci) je rekao hvala.: Janko

Zategnutost kočnice 13 Velj 2017 13:05 #13263

• Janko
  • Janko's Avatar
  • Doktor foruma
  • Student računarstva, Rijeka
  • Zahvala primljena: 250
Vinsent_P napisao:
i nadan se da kada ispiti fine ću početi sa peškon :D

Ja isto :like: :lol:
Imaš catu?

Zategnutost kočnice 13 Velj 2017 20:23 #13278

• dxdandy
  • dxdandy's Avatar
  • Legenda foruma
  • Zahvala primljena: 169
Kod mene je kocnica bez obzira na ribu koju lovim uvijek jednako podesena. Preko nekoliko varalica sam izgubio zbog jake kocnice. I to ne zbog ribe vec se ja nakon nekog vremena zblesam i zaboravim prebaciti , zabacim i odleti varka do Italije majketi. Poslje toga kocnicu podesavam prvo da uz srednji otpor na ruke izvlacim upredenicu iz spule. Onda zabacim varku i recimo kad jako povucem kocnica proradi na otpor varke u prolazu kroz vodu. E nakon toga vise mi se nije desilo da kad tako zaboravim prebaciti da mi pukne fluorocarbon ili spaga vec samo izvucem jedno metar do metar i pol spage i to je to. Na ovoj tezini kocnice, strelka od 700g kad je u drilu uposljava kocnicu i to dovoljno da ju umara ali i kompenzira njene udarce. Tako podesena meni se pokazala kao najbolja. Ne gubim ni ribu ni varke svojom gluposti... Ako je riba veca lako dok ju zamaram podesavm kocnicu...tj. lako ju dotezem koliko mi treba ili popustam da mi riba ne pobjegne ili nesto pokida.

Zategnutost kočnice 13 Velj 2017 20:48 #13282

• Mladen Miletić
  • Mladen Miletić's Avatar
  • Doktor foruma
  • Spremač/ica u vrtiću
  • Zahvala primljena: 176
:cheer:
Tema je postala interesantna

Sto je veća daljina varalice od štapa veći je otpor. Zato ako je varalica na 150 metara treba jača kočnica da ju možeš voditi. To znaći da treaš i jaču osnovu i predvez.

Drugi problem
Kad dovučeš ribu forsom do obale/broda, tj. nisi ju zamorio ako ne popustiš kočnicu imaš veliku šansu da ti pukne štap.
Mladen
099 3 20 40 20
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Zategnutost kočnice 13 Velj 2017 23:01 #13290

• AnalPheasant
  • AnalPheasant's Avatar
  • Doktor foruma
  • Stress is caused by not fishing enough.
  • Zahvala primljena: 232
Meni je na Azoresu 55s uvijek zategnutna na cca 2kg dok na Ceymaru C30 cca 1kg. Pogotovo pri izbacaju tezih varalica kada koristim Azores preferiram da je kocnica opustenija kako ne bi doslo do pucanja upredenice ili gornje sekcije štapa. Dok kod drila ribe to onda po potrebi. Ne previse, jer ipak svi mi ribolovci najvise volimo cuti taj predivni zvuk kojeg spula stvara kada riba ide u bijeg, makar se tu radilo o fratru od 100g ( cinio sam to, kriv sam ) :P
Čakule barakule.

Zategnutost kočnice 14 Velj 2017 19:16 #13298

• Ahab
  • Ahab's Avatar
  • Legenda foruma
  • Zahvala primljena: 307
Ja ipak volim malo jače pritegnuti zbog kontre.
smoto

Zategnutost kočnice 14 Velj 2017 21:22 #13299

• zeusfaber
  • zeusfaber's Avatar
  • Administrator
  • Pozdrav svima!
  • Zahvala primljena: 1251
Ovisi i koja se riba lovi odnosno gdje je riba. Logično da će u shore jiggingu kočnica biti jače pritegnuta jer se lovi riba pri dnu koju treba odlijepiti, kao kjernu, a da će na površini biti lakše pritegnuta jer je manevar puno veći.
Slijedeći korisnik(ci) je rekao hvala.: Boki, B_, Vinsent_P

Zategnutost kočnice 15 Velj 2017 11:25 #13309

• B_
  • B_'s Avatar
  • Doktor foruma
  • Zahvala primljena: 158
zeusfaber napisao:
Ovisi i koja se riba lovi odnosno gdje je riba. Logično da će u shore jiggingu kočnica biti jače pritegnuta jer se lovi riba pri dnu koju treba odlijepiti, kao kjernu, a da će na površini biti lakše pritegnuta jer je manevar puno veći.

Ima logike. ;)

Ali zbog pritegnutosti kočnice automatski moraš imat puno jaču opremu da se iščupa ribetina sa dna, a kod površinskog spininga možeš teoretski izvuć ozbiljnu ribu sa light opremom ako se poklope mnogi faktori. :)

Zategnutost kočnice 18 Velj 2017 12:29 #13335

• dundo
  • dundo's Avatar
  • Legenda foruma
  • Zahvala primljena: 426
Samo da napišem, možda neki znaju a neki i ne, dobro bi bilo svaki put nakon ribolova otpustit kočnicu do kraja, pogotovo kad se ne riba duži vremenski period. Znatno se produžava vijek trajanja kolnice, a samim tim i mašine.
Slijedeći korisnik(ci) je rekao hvala.: Manta, Vinsent_P

Zategnutost kočnice 03 Srp 2017 21:49 #14903

• Vinsent_P
  • Vinsent_P's Avatar
  • Majstor foruma
Evo par dobih videa kako bi trebalo zategnuti kočnicu, mada se ne treba ni tog ne treba striktno držati jer svaka riba ima drukčiji drill. Za početnike jako korisno, a pogotovo onaj dio sa otpuštanjem kočnice kada riba izvuče puno špage :cheer: :cheer: :cheer:

Slijedeći korisnik(ci) je rekao hvala.: Ahab, mirakulin