"E baš zato moj učeni velegrađanine, ja ne volim grad! Jer to se njemu ne može dogodit. Meni je draga ova naša mala, smišna, luckasta pozornica, s ovin kletinetom od prisjednika i sa ovin imbećilom od popa i sa ovom mojon išempjanom Bepinom!"
Prijava
x
x
Registracija
x

Forum je nadograđen na najnoviju verziju. U narednih nekoliko dana očekujte greške koje ćemo čim prije otkloniti. Hvala / PRIJAVI KVAR

Re:Re:Pomoć kod odabira štapa!

• Ceco
  • Ceco's Avatar
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
Više...
Ceco's Avatar 30 Lis 2019 11:38 #21 od Ceco
Jesi razmišljao o Savage Gear 1dfr Tataki? Vele da je baš za to odličan za lagane silikonce i egi ribolov. Plus štap je rađen za morski ribolov

Poslano sa mog CLT-L29 koristeći Tapatalk

Molimo prijavite se

Više...
bzing's Avatar 30 Lis 2019 18:39 #22 od bzing
Biti će super interesantno gledati kako zabacuje lagane silikonce štapom namjenjenim težini bacanja 30 - 100grama.I još namjenjenim ribolovu iz barke.

Molimo prijavite se

Više...
bzing's Avatar 30 Lis 2019 18:54 #23 od bzing
Moj savjet za štap koji je podjednako dobar i za spin lubina i za lov liganja bi bio:

jeftinija opcija JENZI Nakashima 2,40 m 5-20 g 2,4m cca 50€ + troškovi dostave
skuplja opcija Doiyo Shuma S-812 LM 244cm 4-18g cca 100€ + troškovi dostave

Oba su težine oko 120grama što je puno lakše od catane koju imaš, oba imaju jako lijepu akciju i osjetljiv vrh.Ako te buni što nisi čuo za ove proizvođače pa bi nešto zvučnije, onda imaš štap koji zvuči jako dobro i to je Shimano Blue Romance eging 6-20grama ili nešto jači gramaže 10-25grama.Jako dobro radi obje uloge i da se naći za 110 - 120€ + trošak dostave.

Molimo prijavite se

• Ceco
  • Ceco's Avatar
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
Više...
Ceco's Avatar 30 Lis 2019 20:10 #24 od Ceco
@Bzing gramaža je malo čudna ali mi ga dva dečka koja ga imaju hvale. Po gramaži je jači nego moj Shore Jigging 40-80g 🤔
Ima i ove štapove u 1dfr izvedbi koji će sigurno biti dobri za branka plus Egi... savage-gear.com/product/egi-rods/

Molimo prijavite se

Više...
BlackMarlin's Avatar 31 Lis 2019 09:15 #25 od BlackMarlin
Ceco, pročitao sam na prošloj stranici da ti sanjaš Sonio.
Mogu ti reći da ih je Rijeka puna, ja imam jedan i koristim ga ugl za deep spinning. Razmišljam s njim probati tražiti i kapitalne lice iduću sezonu.
Sad sam naručio Zenaq PA89 za površince, sonio je malo nezgrapan za topwater varalice ispod 30ak grama.
Za što bi ti koristio Sonio?

Molimo prijavite se

Više...
Dizajn's Avatar 31 Lis 2019 13:17 - 31 Lis 2019 13:25 #26 od Dizajn

bzing napisao: Biti će super interesantno gledati kako zabacuje lagane silikonce štapom namjenjenim težini bacanja 30 - 100grama.I još namjenjenim ribolovu iz barke.

Ali ne razumiješ da je gramaža za potopljeno olovo a ne olovo koje se baca u daljinu..
Tatatki se ne baca u daljinu. Uzmi štap za inchiku 80-180grama i možeš sa obale bacati a volo bez olova.
Zadnja izmjena: 31 Lis 2019 13:25 od Dizajn.

Molimo prijavite se

Više...
bzing's Avatar 31 Lis 2019 14:14 #27 od bzing

Dizajn napisao:

bzing napisao: Biti će super interesantno gledati kako zabacuje lagane silikonce štapom namjenjenim težini bacanja 30 - 100grama.I još namjenjenim ribolovu iz barke.

Lijepo samo nejasno iz kog razloga bi štap za tataki koristio za spin ili eging s obale?

Ali ne razumiješ da je gramaža za potopljeno olovo a ne olovo koje se baca u daljinu..
Tatatki se ne baca u daljinu. Uzmi štap za inchiku 80-180grama i možeš sa obale bacati a volo bez olova.

Molimo prijavite se

• Ceco
  • Ceco's Avatar
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
Više...
Ceco's Avatar 31 Lis 2019 19:43 #28 od Ceco
Ja sve to vas razumijem ali imam ekipu koja ga koristi sa obale za spin i light jigging. I još ga hvale da im je iznenađujuće dobar. I jedan od Savage Gear promotora sa našeg područja ga je koristio ljetos uz pohvale. (Daniel, ipak je njegov brend)
Samo način na koji ga je koristio nije mi bio logičan. (isto kao i vama)
Probati ću ga dobiti u vlastite ruke za mišljenje. Ova dva EGI modela bi zato trebala biti jako dobra za spin sa obale.

Molimo prijavite se

Više...
roko.gracin's Avatar 31 Lis 2019 19:47 #29 od roko.gracin
Hvala na preporukama, računam da mi treba štap oko 10-20g težine bacanja max ali sam zaključio da od tolike ponude i tolike reklame po grupama određenih brandova na kraju se svodi da dođeš u dućan i uzmeš koji ti se čini ok a ima ih puno koji su ok (ne mislim dobiti neki pro štap za te novce) i 100% funkcionalni tako da ću na kraju vjerojatno to i napraviti pa javim kasnije koji su dojmovi čega :)

Molimo prijavite se

• Ceco
  • Ceco's Avatar
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
Više...
Ceco's Avatar 31 Lis 2019 20:24 #30 od Ceco
Baš to je i uvijek najbolji način. Samo pošto gledaš i štap za EGI gledaj da ti oprašta u radu. Inače ekipa ti je gore dala vest buy opcije

Molimo prijavite se

Više...
BlackMarlin's Avatar 31 Lis 2019 20:37 #31 od BlackMarlin
Ajd kad ste to riješili, pomozite i meni.

Naručio sam Zenaq PA89 za topwater, sad me frend malo razuvjerio jer na Kvarneru topwater radi samo ljeti. Preporucio mi je PA88 za neki allround.
Drugi frend kaze da je bolje uzet PA90 jer baca teze varalice.
Ciljam brancina i strijelku, bojim se da ce mi PA90 biti prejak stap za nase prosjecne ulove.

Kakva su vasa misljenja? Je li PA88 sa tezinom bacanja 10-23g dovoljan? Vjerujem da je manja riba veci gust na njemu. Nije da svaki dan dizemo ribe od 5+ kila van

Molimo prijavite se

• Ceco
  • Ceco's Avatar
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
Više...
Ceco's Avatar 31 Lis 2019 21:40 #32 od Ceco
Tek sad vidim tvoju poruku. Da ovo ljeto sam imao Muthos Sonio prvi put u rukama i zaljubio sam se u taj štap. Bacali smo silikon od 10g savršeno isto tako i Stylo/jigove . Kad sam vidio štap na prvu izgledao je daleko više hard core nego on to i je. Nažalost to je liga izvan mog dosega tako da je samo na listi želja

Molimo prijavite se

Više...
BlackMarlin's Avatar 31 Lis 2019 22:48 #33 od BlackMarlin

Ceco napisao: Tek sad vidim tvoju poruku. Da ovo ljeto sam imao Muthos Sonio prvi put u rukama i zaljubio sam se u taj štap. Bacali smo silikon od 10g savršeno isto tako i Stylo/jigove . Kad sam vidio štap na prvu izgledao je daleko više hard core nego on to i je. Nažalost to je liga izvan mog dosega tako da je samo na listi želja

Ceco, ja s dečkima imam grupne narudžbe na jednom mjestu. Na temelju tog dobijemo popuste ovisno o količini štapova koje trebamo. Jedan frend je prije par mjeseci uzeo sonio RG za 800 eura, a sad smo uzimali 7 štapova i drugi frend je dobio sonio RG za 600 eura. Na žalost, ja sam svoj kupio prije nego sam došao do štele pa sam platio punu cijenu 920 eura.
Nije sonio tako nedostižan ako znaš ljude. Slobodno mi javi ako želiš da se upoznamo i budeš uključen u naše narudžbe.

Molimo prijavite se

Više...
bzing's Avatar 31 Lis 2019 23:32 #34 od bzing
A to ti ozbiljno?Da ti damo mišljenje o Zenaq-u?:lol:
Pa ja koristim uglavnom 4 štapa koji svi skupa koštaju 200€.
Nekako mi neozbiljno da dijelim mišljenja o luksuznim predmetima koji u mom svemiru postoje samo na slikama.

BlackMarlin napisao: Ajd kad ste to riješili, pomozite i meni.

Naručio sam Zenaq PA89 za topwater, sad me frend malo razuvjerio jer na Kvarneru topwater radi samo ljeti. Preporucio mi je PA88 za neki allround.
Drugi frend kaze da je bolje uzet PA90 jer baca teze varalice.
Ciljam brancina i strijelku, bojim se da ce mi PA90 biti prejak stap za nase prosjecne ulove.

Kakva su vasa misljenja? Je li PA88 sa tezinom bacanja 10-23g dovoljan? Vjerujem da je manja riba veci gust na njemu. Nije da svaki dan dizemo ribe od 5+ kila van

Hvala: Baćo68, Igor, susnjar

Molimo prijavite se

Više...
BlackMarlin's Avatar 01 Stu 2019 05:41 #35 od BlackMarlin
Ok, razumijem i slazem se.

Ono sto mene zanima je koji stap je pogodniji all round za nase podneblje?
Jedan ima gramazu 10-23, a drugi 10-50.
Rado bih uzeo 10-23, ali ne znam koje su to varalice za strijelku u njegovom rasponu.
Strah me da bi mi 10-50 bio overkill za neke prosjecne ribe koje se love na Jadranu i da bi mi to smanjilo uzitak drilla. Ili sam skroz u krivu?

Molimo prijavite se

Više...
bzing's Avatar 01 Stu 2019 07:37 #36 od bzing
Općenito ljudi kod nas kupuju predimenzionirane štapove.Pravo uživanje je loviti opremom rubnog napora odnosno uloviti solidnu ribu (1 - 2kg težine) štapom 2 - 12 ili 1 - 8 grama i rolom kočnice 3do4kg.
Ako ciljaš strijelku i lubina onda uzmi ovaj 10 - 23. Ne znam zašto si zapeo za Zenaq ali ako imaju štap većeg raspona, recimo 3 -25 ili 5 - 25 onda uzimaj njega da pokriješ tehnike koje trebaju mikro jig-ove i male silikonce gdje je ukupna težina izbačaja 5 - 7 grama.Ja doduše uspješno bacam 3 grama štapom 10-30 ali puno preciznije i dalje štapom 3-22.
Hvala: BlackMarlin

Molimo prijavite se

• B_
  • B_'s Avatar
  • Stalni korisnik
  • Stalni korisnik
Više...
B_'s Avatar 01 Stu 2019 10:21 #37 od B_
Replied by B_ on topic Re:Re:Pomoć kod odabira štapa!
Ja sam vadio strijelke od 2 kg, skarmove od 3 kg, cak i palamidu od 2 kg sa hexanom 5-20g, pretpostavljam da ce kvalitetniji stap odraditi to jos puno jednostavnije i lakse. Za brancina i strijelku ti je taj do 20g sigurno bolji izbor jer za povrsince ti treba sto laksi stap jer se puno vise umaras zbog konstantnog rada. A i brancini ce ti prije raditi na manjr varalice, a i strijelku ces dobiti i na manju i na vecu jednako uspjesno.

Molimo prijavite se

Više...
bzing's Avatar 01 Stu 2019 11:04 #38 od bzing
Ponekad je čudan razvojni put u ovoj zanimaciji rekreativnog ribolova.Meni je jasan put da netko krene štapom iz lidla od 90kn pa pređe na catanu, hexanu, pa nakon par godina na Major Craft pa onda na nešto skuplje.Ali kod kolege Marlina se čini da je krenuo odmah s najskupljim priborom.Uistinu nema ništa što uloviš sa Zenaq štapom a da to isto ne uloviš s nekim drugim štapom od 300kuna.
Zapravo, njemu bi najbolje bilo da uzme baš 2 ili 3 štapa od 40 - 50€ i da proba svaku tehniku koju želi.Očito mu ne manjka novaca a i da mu se ne svidi može ih prodati na oglasima ili donirati kakvom početniku.Puno ljudi nema pojma kako mogu biti kvalitetni štapovi od 300kuna u nekom korisnom radnom vijeku 3 - 5 godina.Kad gledaš strukturu materijala, uglavnom se svi štapovi rade iz istok blanka karbona (blank = platno tkano iz grafitnih vlakana a ne kako neki misle sekcija štapa), svi imaju uglavnom standardiziran presjek donjeg segmenta (kako bi bila standardiziran držač role), svi koriste iste setove i promjere vodilica.E sad, vanjska obrada - izgled podiže cijenu u nebo jer svaki detalj druge boje (tanki ukrasni ringovi na štapu na krajevima stopa vodilica), razne preskupe i nepotrebne vrste materijala za vodilice (cirkon, razni oksidi raznih metala, posebni konci za namatanja stopa...) i još podosta toga tipa ekskluzivnog proizvođača sjedišta role (Fuji dakako!).
Istina je da se štap drži u ruci, njime se lovi, on trpi određenea opterečenja i ima određenu krutost koja nekom manje nekom više odgovara obzirom na tjelesnu motoriku, stas, mikromotoriku prstiju i zgloba, dužinu podlaktice, osjetljivost nerava u ruci, opću spretnost rada sklopa mozak-nervni sustav-motorika.
Ostatak priče sa štapovima je gledanje štapa s divljenjem i vrtnja u rukama što se čini onda kad njime ne loviš a cilj je držati ga i loviti.Slična stvar kao sa ženom.Primjetio si je s leđa, ima dobru guzicu, upoznaš je i prohodaš s njom pa tako više nikad ne vidiš njenu guzicu jer ona sad hoda pored tebe.Ali joj vidiš oči i to je to.Da ne filozofiram previše, gledajte štap u oči a ne u guzicu.
Hvala: Baćo68, Paragon

Molimo prijavite se

Više...
BlackMarlin's Avatar 01 Stu 2019 12:46 #39 od BlackMarlin
Bzing, slažem se s tobom da je za početnika koji se traži možda bolje odabrati jeftinije padok ne vidi sto ga zanima. Ali ja znam što me zanima, samo nisam htio kupiti predimenzioniran štap pa sam postavio pitanje da mi kažete vaša iskustva.
A zašto ja kupujem skup štap? Pa prije svega me boli briga jel jeftin ili skup, gledam da je najbolji što mogu naći za moju potrebu. Drugo, ja ne pijem, ne izlazim, ne oblijećem kladionice, ne kupujem skupe tenisice, ne pušim, radim ko konj i mogu si jednom godišnje kupiti nešto što me zanima. Barem pola ljudi koje znam u godinu dana pljunu na cigarete koliko ja na jedan Zenaq. Znam ljude koji plaču da bi htjeli dobar stap ali nemaju para, a svoje novce potroše na čike i patike od 1000 kuna ili mobitel od 1000 eura i mjesečno plaćaju ratu za tarifu 300 kuna.
Bespredmetno je stavljati cijenu pribora u prvi plan. Bitna je, ali nije najbitnija. A to da ljudi u HR nemaju para, to su laži. Ja radim i po 11 sati dnevno, a neki češkaju nešto cijeli dan u kafiću. Što radi po kavama ako nema para?
Sišao sam s teme, ali me uvijek to kukanje nad cijrnama skupo/jeftino dira u žicu.

Isto tako mi nema smisla to da svi rade štapove od istih materijala i komponenti, a da ne pričam o vodilicama. Evo Zenaq RG sistem vodilica kao primjer. Zenaq, Olympic, Ripple Fisher, sve vrhunski proizvođači, štapovima je jedina sličnost što su crni. Materijali, vodilice, akcije, sve je različito.
Kad kupujem opremu gledam da je najbolja moguća, kako izgleda i kakva joj j guzica to me manje brine.

Ja sam ovdje postavio pitanje jer nemam sa spinom na moru iskustvo koliko sa slatkovodnim spinom i sa shore jiggingom. Glupo mi ej da se pitanje o rasponu gramaže pretvori u raspravu o cijeni.
Ribolov je hobi, a ne životna potreba. Nekome je usputna razbibriga a meni je to glavni fokus i jedina zanimacija u životu. Logično da sam ja spreman više odvojiti za to nego moj frend koji ne želi dati 100 eura za shore jigging štap.

I na kraju krajeva, ja sam tip koji nije dovoljno bogat da kupuje jeftino pa se nadograđuje.
Kupim odmah stap za 600-800 eura, a ne štap za 50, pa onda 150, pa možda 200-300, pa za 450 i o da tek 600-800.
Dok sve to prođeš, prođe ti i život, a ti imao hrpu štapova i kad kupiš zenaq reći ćeš da su ovi drugi lošiji. A novaca si potrošio za 3 zenaqa ili slična štapa. Nije sad to kurčenje brendom nego gledam kolege oko mene. Kupe jedan zenaq i odjednom krene lagano prodaja yamagi, shimana i svačega i kupuju se novi zenaq štapovi za shore, pa za spin... Mora da su svi ludi.

Tko je imao takav štap pola sata u rukama na vodi, vjerujem da me razumije. Tko nije, nek se javi kad dođe u Rijeku pa ću mu dati da proba i kaže kako mu se čini.

Imam frenda koji je nedavno došao iz znatiželje probati moj sonio rg jer je bio znatizeljan, a da ne kažem jel bio više skeptičan na 10-100g ili na RG vodilice. Eno ga, došao mu sonio pred 10ak dana. Osvojio ga RG
Hvala: Baćo68, B_, Paragon

Molimo prijavite se

Više...
Petar's Avatar 02 Stu 2019 22:24 #40 od Petar
@BlackMarlin

Gdje i šta loviš u slatkovodnim vodama? Da li bi ti Zenaq bio samo za more?

Molimo prijavite se