"E baš zato moj učeni velegrađanine, ja ne volim grad! Jer to se njemu ne može dogodit. Meni je draga ova naša mala, smišna, luckasta pozornica, s ovin kletinetom od prisjednika i sa ovin imbećilom od popa i sa ovom mojon išempjanom Bepinom!"
Prijava
x
x
Registracija
x

Forum je nadograđen na najnoviju verziju. U narednih nekoliko dana očekujte greške koje ćemo čim prije otkloniti. Hvala / PRIJAVI KVAR

Stap & Rola

Više...
kukrikaiz31's Avatar 10 Sij 2016 13:19 #21 od kukrikaiz31
Replied by kukrikaiz31 on topic Stap & Rola
Moze! Ja jedva cekam neko Ludo more druzenje ili neku skolu ribolova to bi bilo super! :)

Dada klizno olovo ili suzu s jednom udicom mustad 3/0. Al evo ovih dana nista nece :P ugl lovim na lignje , al evo mislim si narucit bibije pa probat s njima :)

svaki savjet je dobro doso! :)

Molimo prijavite se

Više...
dundo's Avatar 10 Sij 2016 19:34 #22 od dundo
Replied by dundo on topic Stap & Rola
Da ima ovrate, udarila bi ona na lignju, garantirano. Ja sam ih lovio na lignju (obavezno cijela na udicu), na kavaloke, na filet sarđele, na sir, Kad je gladna, udara na sve, a kad nije možeš se slikat. Bibi jest dobar, ali na moju udicu neće ješka koja košta 200 kuna kilo. Ti kako hoćeš, ali ja ti to ne bi preporučio. Da se razumijemo, bibi jest odlična ješka (kažu najbolja), ali 200 kuna ??!!

Molimo prijavite se

• Ahab
  • Ahab's Avatar
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
Više...
Ahab's Avatar 10 Sij 2016 22:49 #23 od Ahab
Replied by Ahab on topic Stap & Rola
Komarča, orada, ovrata... moj teren :)

Male se ponašaju kao šarag, pic i drugi sparidi ali velike su dosta prepredene. Velika uzme mamac, odvuče ga par metara i ako procijeni da joj ne prijeti nikakva opasnost tek onda guta. Zato se, kad se ciljano ide na komarču, koristi mašina sa freespool-om (baitfeeder, baitrunner ili kako ga već koja firma zove).
Taj sistem drži špulu (ono na čemu je namotan najlon) slobodnom tako da riba kad povuče ne osjeća otpor. Tvoja mašina nema taj sistem pa možeš improvizirati na dva načina. Ili držati roler otklopljen pa ga preklopiti nakon što riba povuče (što je dosta zeznuta radnja a po jačem kurentu nije dobro držati roler otklopljen jer će ti izvuči previše najlona) ili kočnicu potpuno otpustiti pa kad riba povuče zategnuti kočnicu pa kontrirati ili uhvatiti špulu čvrsto rukom i kontrirati a onda zategnudi kočnicu i motati.

Klasičan sistem s kliznim olovom ide: Udica (koristim Owner veličine 2/0-3/0) - flourocarbonski predvez dužine cca 50cm, debljine oko 0,30 - virbla (žogulin) - silikonska perlica (štiti čvor na virbli od udaranja olova pri zabacivanju i potezanju) - olovo 60-80g (ako je kurenat ekstreman onda i više) klizno (preferiram suzu) na najlonskoj osnovi 0,35.

Moj sistem je malo drukčiji pa ja koristim virblu s kopčom tako da prije ribolova pripremim dosta predveza sa omčom na kraju i onda ih samo mijenjam. Pripremim predvez sa mamcem i kad izvučem sistem samo skinem stari predvez, okačim novi i vozi dalje.

Što se zapinjanja tiče, najmanje zapinje sistem kad se udica veže na osnovu na kojoj je klasično klizno olovo (sa rupom kroz olovo). Takav sistem najmanje zapinje ali kad zapne nikad ne znaš gdje će puknuti dok kod ranije spomenutog sistema puca ili predvez ili na čvoru do olova pa ti ostaje cijela dužina osnove.

Bibi je odlična ješka. Da li je skup? Je, skup je pa kao alternative upadaju razne školjke, sipice, krakovi od muzgavca... no bibi je br.1.

smoto

Molimo prijavite se

• Conger
  • Conger's Avatar
  • Novi korisnik
  • Novi korisnik
  • Ston u srcu
Više...
Conger's Avatar 11 Sij 2016 00:36 #24 od Conger
Replied by Conger on topic Stap & Rola
Poslušaj što ti Ahab kaže i nećeš pogriješiti. Što se tiče zapinjanja. Jebiga. Na kraju, više-manje, sve ovisi o terenu gdje loviš. Ja sam znao izgubiti po 15 predveza u jednom ribolovu! Zamisli tog sranja :lol: ali sve to shvatio kao dio igre, i na kraju bi ulovio! Koliko god blesavo zvučalo...

Što se tiče bibija. Da, skup je, 200kn je danas dosta novaca za ješku, međutim, za ovratu je najbolji. Jesi provao loviti sa školjkama, prvenstveno mušulama? Generalno moja najdraža ješka, ne zato što sam iz Stona :cheer:
Hvala: kukrikaiz31

Molimo prijavite se

Više...
kukrikaiz31's Avatar 11 Sij 2016 14:32 #25 od kukrikaiz31
Kocnicu vazda otpustim. Sad sam narucio rod pod pa ce bit lakse :P Kod nas su masu love a preko ebaya 20$ :lol: Evo jucer ispod mosta s mustadom 3/0 nista al cim sam stavio manju udicu fasovalo je par kanjaca. Nakon toga je isla neka ogromna kontra al ode... vjerovatno hoba kakva.. A bibije jest da su skupi al probat cemo ih kad tad kazu da udaraju na njih drama :D

Na proljece cu sa barkom lagano pa ako ko moze preporucit kakav stap sa exagom , jer ovaj 420 je prevelik :cheer:

hvala ljudi!

Molimo prijavite se

Više...
Fanatik's Avatar 11 Sij 2016 22:30 - 11 Sij 2016 22:41 #26 od Fanatik
Replied by Fanatik on topic Stap & Rola
Lovim ih na isti sistem ko Ahab i svi moji kumpanjoni zadnjih godina love na takav sistem,Pokusavo sam iprije druge sistene al to je dzfinitivno najbolji kad se ciljano ide na ovratu(komarcu), ulovi se i koji dobar sarak,fratar,itd....plus jos bi dodo za jesku,pogotovo u jesenskoj sezoni,sir ali trapist,smatram da je od sireva definitivno najbolji jerbo na dva stapa,na jednom bibi na drugom trapist,udari na trapist :) masu puta mi se to desilo.
Inace posta ispod mosta je jako zajebana i jasam tu posio i olova i udica dok nisam usavrsio zabacaj(a i opet se dogodi al rijetko) ;)
Provaj u Staroj mokosici na "ambulanti",ili u Gradu na kraj orsana ispod solituda,tamo ti nece zapinjat a mozes izvadit koji dobar komad!
Preko puta s druge strane mosta ti je jos bolja posta za ulovit,pogotovo u zimsko doba,al moras istrenirat zabacaj na dobrih 60tak metara inace nemoj ni pokusavat i problem je sto cesto puse bocno i dosta jace nego na toj strani od Lozice ;)

...orlovi rano lete a kasno sliječu....
Zadnja izmjena: 11 Sij 2016 22:41 od Fanatik.
Hvala: kukrikaiz31

Molimo prijavite se

Više...
kukrikaiz31's Avatar 11 Sij 2016 22:50 - 11 Sij 2016 22:53 #27 od kukrikaiz31
Hvala puno na savjetima!

Inace zivim u Solitudu a najmanje sam dole :cheer:
Zadnja izmjena: 11 Sij 2016 22:53 od kukrikaiz31.
Hvala: Fanatik

Molimo prijavite se