"E baš zato moj učeni velegrađanine, ja ne volim grad! Jer to se njemu ne može dogodit. Meni je draga ova naša mala, smišna, luckasta pozornica, s ovin kletinetom od prisjednika i sa ovin imbećilom od popa i sa ovom mojon išempjanom Bepinom!"
Prijava
x
x
Registracija
x

Forum je nadograđen na najnoviju verziju. U narednih nekoliko dana očekujte greške koje ćemo čim prije otkloniti. Hvala / PRIJAVI KVAR

Ribolov sa bolognese štapovima

• Angler
  • Angler's Avatar Autor teme
  • Stalni korisnik
  • Stalni korisnik
Više...
Angler's Avatar 19 Srp 2016 15:50 #1 od Angler
Pozdrav,
evo da opišem tehniku koja je meni osobno dala najviše uzbuđenja u ribolovu.
Svaka karika u sistemu mora biti kvalitetna ako i ne vrhunska. Početna investicija je dosta skupa ali na kraju se isplati svaka lipa, možda ne financijski ali duševno svakako:).
Krenuo bi sa sistemom.
Na glavni najlon stavi se plovak(od1g -5g ovisno o situaciji), sačma, vrtilica i nakraju predvez od otprilike 1.2-1.5m i udica.

Ja koristim štapove od 6 i 7m. Preporučio bi da štapovi od 6m teže do 250g a od 7m max 300g. To je zbog toga što cijeli ribolov štap držite u ruci i svaki gram više, vjerujte mi, nakon 2,3 sata predstavlja opterećenje za ruku i dolazi do umora. Naravno što je štap lakši to je i skuplji jer se rade od visoko kvalitetnog karbona.

Role bi preporučio od 2000-4500 sa izrazito kvalitetnim i osjetljivim kočnicama koje su presudne dali ćete izvući ribu ili ne.

Najlon u roli može biti i običan ali je bolji 100 posto fluorine. Osim što je manje vidljiv u moru, ima veću elastičnost što dodatno amortizira ribu.
Ja koristim debljinu 0.14-0.16 a predvez FC 0.10-0.13. Na 0.11 može izvući oradu do kile bez većih problema a na 0.13 brancina i do 4- 5kg. Naravno uz borbu oko 30-40 min:)
Udice br.14-18 a olovca kupujem uglavnom kalibrirana što znači da točno teže kao što su deklarirana.Prije sam kupovao ona obična, međutim u većini slučajeva nisu težila onoliko koliko piše na kutijici. Olovca se mogu postaviti na tzv sistem "mišji rep" tj. veća na početku (gledano od plovka), pa sve manja sa većim razmacima prema vrtilici. Drugi sistem je da se napravi tzv "bulk" tj olovca jedan do drugog. Prvi sistem je bolji za brancina jer prirodnije se prezentira ješka.
Idealna količina olova je 80-95 posto u odnosu na plovak.
Ješka može biti raznolika: file srdele, dagnja, živa kozica.... međutim najbolje mi se pokazao bigattin tj mesni crv. (za one koji ne znaju to je larva muhe:)).
Fantastična ješka, na njih ide doslovna sva riba! Naravno mora biti živ na udici jer pošto ribama nije prirodna hrana, kraj mrtvog prolaze kao kraj groblja.
Na udici broj 14 se uglavnom stavljaju 4-5 komada dok na 18 uglavnom 2. Morate ih zakačiti za najtanji dio i pri tome paziti da ne prsne. Time mu produžavate "vijek trajanja" i tako može biti živ do 15 min u moru. U tom ribolovu najvažnije je brumanje u razmaku od 2-3min. Tu će vam pračka puno pomoći jer sa rukom ih nećete moći daleko baciti.
U lovu na brancina bih vam preporučio udicu br 20 i gore samo jednog crvića. Možda zvuču prekstremno ali kad uđe u "frenzy mode", usisava crviće sve redom a među njima i vaša udica:)

E sad ribolov!

Kad sam krenuo u tu avanturu prva 2,3 ribolova su mi bila teška frustracija :sick: :oops: :pinch:
Prvo sam se morao naučiti na dužinu štapa, tankoću najlona, mikro udice, konstantna petljanja najlona na vrhu štapa... Psovao sam sve po redu i pitao se šta je meni ovo trebalo!!!????
Dok nisam zakačio prvu ozbilniju ribu. Sve frustracije su nestale u trenu.
Štap se savija doslovno u slovo u, kočnica vrišti, imate neposredan kontakt sa ribom i neizvjesnost do samoga kraja da li ćete ju izvući. Adrenalin na 100!!
Nakon 10- 15 min borbe ulovio sam oradu od 1.6kg na 0.11 i udicu br16:)

Ribolov na bolonjez je iznimno zanimljiv, konpleksan i uzbudljiv. Svakim danom naučite nešto novo i uvijek ostavlja prostor ka poboljšanju, ali jednom kad se navučete nećete moći bez njega:)

Eto , nadam se da sam nekome pomogao ili otkrio nešto novo.

Podrav!

Molimo prijavite se

Više...
zoki1's Avatar 19 Srp 2016 16:46 - 19 Srp 2016 16:46 #2 od zoki1
Super,na taj način lovim poduste i mrene na Savi i Krapini,samo što je morska riba bar 5 puta jača sa istom kilažom ;)
Zadnja izmjena: 19 Srp 2016 16:46 od zoki1.

Molimo prijavite se

• Angler
  • Stalni korisnik
  • Stalni korisnik
Više...
Angler's Avatar 19 Srp 2016 18:35 #3 od Angler
Nisam nikad lovio na slatkovodnim vodama a želja mi je već duže vrijeme.
Da li bi mi mogao preporučiti neko mjesto blizu Rijeke?
Koje ribe se love, tehniku ribolova, ješku?

Molimo prijavite se

Više...
zoki1's Avatar 19 Srp 2016 19:14 #4 od zoki1
Iskreno,prije Karlovca i Kupe neznam ništa,i to najbolje u zimu kada se riba skuplja u zimovnike,onda se može fino lovit,

Molimo prijavite se

Više...
zoki1's Avatar 19 Srp 2016 19:18 - 19 Srp 2016 19:18 #5 od zoki1
A na rijekama se najviše love podust,mrena,klen,plotica,mamci su mesni crvići,kruh,glista,mada,ja sam uvijek sa crvićima lovio i pračkom podhranjivao, :)
Zadnja izmjena: 19 Srp 2016 19:18 od zoki1.

Molimo prijavite se

• Angler
  • Stalni korisnik
  • Stalni korisnik
Više...
Angler's Avatar 19 Srp 2016 20:59 #6 od Angler
tnx:)

Molimo prijavite se

• Angler
  • Stalni korisnik
  • Stalni korisnik
Više...
Angler's Avatar 27 Srp 2016 14:59 - 11 Srp 2017 14:42 #7 od Angler
Moja kolekcija bolognese štapova :)

Zadnja izmjena: 11 Srp 2017 14:42 od zeusfaber.
Hvala: zeusfaber, audio3

Molimo prijavite se

Više...
audio3's Avatar 08 Srp 2017 12:06 #8 od audio3
odličan post
ja se tek uključujem u bolo svijet pa bi volija vise informacija o montazama za brancina?

Molimo prijavite se

Više...
bzing's Avatar 08 Srp 2017 12:52 #9 od bzing
Tepško je opisat svu raskoš ribolova ovom tehnikom.
Koristim Tubertini Level 2300AR 4 i 5m iako zapravo "pravi" bolognese počinje od 6m...ali još mi je rame u oporavku pa mi dugotrajno 70-80 grama razlike u težini bude problem.
Ješka je baš sve šta je jestivo i što u datom trenutku imam pri ruci ili pokupim putem ili prikupim uz obalu.Kruh je dakako konstanta, jer, baš sve lovim na pahuljicu a ovo godine pogotovo.Nedjelni ribolov(prošla nedjelja) je izgledao ovako: orada, cipol, salpa, šarag, glavoč pločar.
Za razliku od drugih tehnika, bolognese gotovo nikad ne ostavlja bez ulova.Dinamika je vrhunska i daleko od logike koju vidim kod surf castinga a izgleda ovako:
tri štapa na držačima, zabačaj 40 - 50m , ponosni ribolovac koji sjedi u nisann patrolu i čita slobodnu dalmaciju. :lol:
Nisam baš pedantan u montaži sistema pa koristim baš svakakve udice, predveze, plovke, stopere...plovci su od 3 - 14 grama ovisno o poziciji i kurentu.
Hvala: Ahab, audio3

Molimo prijavite se

Više...
audio3's Avatar 09 Srp 2017 22:26 #10 od audio3
na kojoj visini od dna ostavljas ješku?
dali stavljaš torpilu ili slažeš olovo od balina?

Molimo prijavite se

Više...
bzing's Avatar 10 Srp 2017 06:39 #11 od bzing
Dubinu reguliraš stoperom i ona ovisi o dobu dana, ciljanoj primarnoj lovini, udaljenosti zabačaja i još dosta toga.
Dubine na kojima lovim su od 1m (jesen - cipol) do nekih 7m(krupna orada ili šarag).
Jutarnji lov ovih dana je na dubini 2 - 3m, 5 - 10 metara od kraja i tu udara baš sve.Olovo je obično sačma gramaže ovisno o plovku.Ponekad nađem i šuplju sačmu odnosno mala klizna olova koja ograničim stoperima.
Prednost bolo ribolova je vertikalna postava ješke koja u oviisnosti od težine sustava može tonuti polako i pretraživati sve slojeve pa se tako zakači i iglica koja je obično u prvih 1m dubine.Za razliku od surfcastinga, najlon i olova nisu u kontaktu s dnom pa tako nema zapinjanja, oštečivanja najlona i stalnih gubljenja predveza.Kvalitetan štap i plovak omogućavaju jako daleke zabačaje i velike dubine što nije moj način lova ali sam vidio svakakve učinkovite konstrukcije i kombinacije između bolognesea i matcha.Na domaćim web trgovinama ima za kupiti plovaka do 45grama pa je jasno da tako otežan sustav (40 grama olova) leti jako daleko.U nekakvim doradama sistema, pojave se i plovci od 70 grama sa otežanjem pa to ide i 70 metara od obale.
Hvala: mirakulin

Molimo prijavite se

Više...
bzing's Avatar 10 Srp 2017 06:51 #12 od bzing
E da.Upit je bio dubina od dna.
To je uvijek pitanje pokušaja i korekcija.Nastojim da sam barem 1m od dna kako bih dao prostor tonjenja plovku a zapravo nema ribe koja neće napustiti samo dno da zgrabi plijen.To važi i za opsesivnu metu brojnih ribolovaca - Komarču.Mišljenje da će ona jedino uzeti ješku koja bukvalno leži na dnu ne pije vode.Zapravo, gledam je ovih dana kako se kreće na dubini od 2m najviše 10m od kraja dok je svi traže "na po vale" i dubini od 25m.
Prošli ponedjelak sav vidio dvije komarče od koih kilogram a s njima u formaciji šarag od 70dkg, par metara od rive.Lijepo za vidjet.Na kraju rive, dvojica opsesivnih "komarčerosa" u suvremenom šaranolovu :lol: sa svim onim stalcima, indikatorima povlačenja, kantama sa bibijima i velikim crvima...a bez ikakvog efekta.
Hvala: audio3, mirakulin

Molimo prijavite se

Više...
audio3's Avatar 10 Srp 2017 19:45 - 10 Srp 2017 19:46 #13 od audio3
sve još mogu povatat osim rasporeda olova u balinima?
Zadnja izmjena: 10 Srp 2017 19:46 od audio3. Razlog: ispravak

Molimo prijavite se

Više...
bzing's Avatar 10 Srp 2017 19:55 #14 od bzing
Ukucaj u tražilicu" plovak raspored olova" , idi na images i dobiješ slika i crteža obilato.

Molimo prijavite se

Više...
zeusfaber's Avatar 11 Srp 2017 14:45 #15 od zeusfaber
Ovo je strašno :woohoo: Raspametio sam se :lol: :like:

Molimo prijavite se

Više...
bzing's Avatar 11 Srp 2017 17:41 #16 od bzing
Ako dobro pamtim, Angler diže takve beštije na bigatine. :ohmy:
Na jesen probam i ja (ili kad se prehladim pa mi se zaštopa nos jer navodno jako smrde :lol: )

Molimo prijavite se

Više...
bzing's Avatar 11 Srp 2017 17:44 #17 od bzing
@audio 3
Imaš u Kapitalca gotove gramske predveze (udica, olovo i sve šta triba).Gramski znači da je plovak 1gram a to je sistem kao u videu.
Inače, Marko Volpi na plovak lovi i palamide.
Hvala: audio3

Molimo prijavite se

Više...
zeusfaber's Avatar 11 Srp 2017 17:58 #18 od zeusfaber

bzing napisao: Ako dobro pamtim, Angler diže takve beštije na bigatine. :ohmy:
Na jesen probam i ja (ili kad se prehladim pa mi se zaštopa nos jer navodno jako smrde :lol: )

Stvarno? Daj dođite malo kod nas da nam pokažete kako se to radi :cheer:

Stvarno smrde? :pinch: Nisam primjetio po ovim filmićima na YT :lol:

Molimo prijavite se

• Igor
  • Igor's Avatar
  • Stalni korisnik
  • Stalni korisnik
Više...
Igor's Avatar 11 Srp 2017 18:50 #19 od Igor

Ako ih sam radiš smrde, ali onda ih ubaciš u brašno da se pročiste i nemaš brige.
Kad ih kupuješ već su čisti 😄

Molimo prijavite se

Više...
zeusfaber's Avatar 11 Srp 2017 19:57 - 11 Srp 2017 19:58 #20 od zeusfaber

Igor napisao:

Ako ih sam radiš smrde, ali onda ih ubaciš u brašno da se pročiste i nemaš brige.
Kad ih kupuješ već su čisti 😄

Definiraj - "Ako ih radiš sam"? :lol:
Zadnja izmjena: 11 Srp 2017 19:58 od zeusfaber.

Molimo prijavite se