"E baš zato moj učeni velegrađanine, ja ne volim grad! Jer to se njemu ne može dogodit. Meni je draga ova naša mala, smišna, luckasta pozornica, s ovin kletinetom od prisjednika i sa ovin imbećilom od popa i sa ovom mojon išempjanom Bepinom!"
Prijava
x
x
Registracija
x

Forum je nadograđen na najnoviju verziju. U narednih nekoliko dana očekujte greške koje ćemo čim prije otkloniti. Hvala / PRIJAVI KVAR

Savjeti za pocetnika

Više...
svaboold's Avatar 12 Ruj 2018 18:58 #1 od svaboold
Evo prije svega zelio bih zahvaliti svima na dosadanjoj pomoci , ali posto sam znatizeljan volim probavati nove tehnike.
Naime rock fishing i spinning sam probo i sve 5, ali posto imamo gliser i stvarno dosta daleko mozemo otic volio bih probati taj vertical jigging u nekoj malo vecoj dubini.
Naime zanima me neki veci stap i rola i tehnika samog lova+ varalice. I kolko se vise isplati taj vertical jigging od neuspjesnih ulova po obali.
Kad kazem neuspjesnih nije bas tako, ali se opet nemozes pohvalit velicinom kad u tim uvalama sve sitno.

Za svaki savijet puno hvala :)

Molimo prijavite se

• AnalPheasant
  • AnalPheasant's Avatar
  • Stalni korisnik
  • Stalni korisnik
  • Stress is caused by not fishing enough.
Više...
AnalPheasant's Avatar 12 Ruj 2018 21:18 #2 od AnalPheasant
Replied by AnalPheasant on topic Savjeti za pocetnika
Sve ovisi gdje se nalazi barka. Ako je u pitanju Sjeverni Jadran onda bolje slow jigging, inchiku ili light jigging komplet, a ako se radi o Srednjem ili Južnom Jadranu onda dolazi u obzir i ''pravi'' vertical jigging komplet. Nadam se da imate dobar fishfinder na barki i da ga znate koristiti. Bez njega nema ni govora o jiggingu. Koliki je budžet u pitanju i koja je riba ciljana lovina?

Yamaga Blanks Blue Sniper Blacky 81/8
Daiwa Catalina 6500H
Shimano Blue Romance 274cm 20-60
Shimano Stradic FK 5000 XG

Molimo prijavite se

Više...
svaboold's Avatar 12 Ruj 2018 21:39 #3 od svaboold
Replied by svaboold on topic Savjeti za pocetnika
Pa evo ukratko radi se o Puli. Naime imali smo barku do sada , ali smo odlucili kupiti gliser neki manji ( neznam ime - oko 400kg) sa 60 konja motorom sto mi daje prednost da udjem u dublje more i ucim se jiggat. Mislim da bi za pocetak uzeo do 1000 kuna bez varalica znaci rola+stap ako se uopce moze naci nesto u tom budjetu. Nisam koristio fishfinder, ali imam namjeru uzet neki pa bi u toj prilici malo malo da se objasni sistem i koliko kosta neki jeftini, a da radi normalno.
I opcenito me malo zanima ukratko koje se varalice koriste i par savjeta kako jiggat. Znam da puno trazim , ali evo mnogima mogu objasnit stvari koje ja znam, ali kad neznas jadan si :( nadam se da ce dobre duse foruma nac vremena i strpljenja za mene :)

Molimo prijavite se

• AnalPheasant
  • AnalPheasant's Avatar
  • Stalni korisnik
  • Stalni korisnik
  • Stress is caused by not fishing enough.
Više...
AnalPheasant's Avatar 13 Ruj 2018 10:45 #4 od AnalPheasant
Replied by AnalPheasant on topic Savjeti za pocetnika
Za 1100kn mozeš dobiti Okuma Cedros 65 ili Okuma Azores 65 rolu i štap Okuma Eclipz. Jedan od najjeftniji fishfindera je Garmin Striker 4 1100kn. Fishfinder nije teško koristiti. Ima dosta tutoriala na Youtubeu kako i šta. Uostalom ovaj komplet možeš koristiti i za panulu na zubaca.

Yamaga Blanks Blue Sniper Blacky 81/8
Daiwa Catalina 6500H
Shimano Blue Romance 274cm 20-60
Shimano Stradic FK 5000 XG
Hvala: zeusfaber

Molimo prijavite se

Više...
svaboold's Avatar 13 Ruj 2018 14:06 #5 od svaboold
Replied by svaboold on topic Savjeti za pocetnika
Sumnjam da cu panulat. Radi se o gliseru i dosta mi je teze nego iz barke sa mercury 5.
Mislili smo stari i ja ugradit pored evinrudea 60 neki elektricni motoric bas za te stvari, ali vidjet cemo kakav bude budjet za iducu godinu.
Gledo sam bas taj fishfinder i izgleda ok za tu cijenu samo trebam jos vidjet jer nisam bas neki expert za to .
Sto se tice stapa to ne sumnjam da necu uzet
Hvala: AnalPheasant

Molimo prijavite se

Više...
Lucide's Avatar 11 Lis 2018 16:11 #6 od Lucide
Replied by Lucide on topic Savjeti za pocetnika
Za light jigging i inchiku, solidna postava je i štap okuma fast inchiku 2 sa rolom okuma azores 55. Sve stane u 1000kn i super je za početnike a meni osobno i najviše šta će mi ikad trebat jer ne namjeravam se upuštati u teški jigging. Štap je super lagan, savitljiv a močan, a rola je vrhunske izrade sa kočnicom od 13kg.
Hvala: zeusfaber

Molimo prijavite se

Više...
zeusfaber's Avatar 15 Lis 2018 18:06 #7 od zeusfaber
Replied by zeusfaber on topic Savjeti za pocetnika

AnalPheasant napisao: Za 1100kn mozeš dobiti Okuma Cedros 65 ili Okuma Azores 65 rolu i štap Okuma Eclipz. Jedan od najjeftniji fishfindera je Garmin Striker 4 1100kn. Fishfinder nije teško koristiti. Ima dosta tutoriala na Youtubeu kako i šta. Uostalom ovaj komplet možeš koristiti i za panulu na zubaca.

Daiwa BG možda?

Molimo prijavite se

Više...
Katatunga's Avatar 08 Lip 2019 11:01 #8 od Katatunga
Replied by Katatunga on topic Savjeti za pocetnika
Poštovanje braćo po štapu :)

Evo jedno pitanje.. Pretežito sam sklon lignjolovu (češće s obale nego iz barke) ali u zadnje vrijeme me sve više privlači vertical jigging (i sve sestrinske tehnike; micro, light itd. (Iako bi mi netko mogao malo pobliže objasniti razliku)).

Stvar je u tome da sam uzeo ajmo reći hibridni štab koji pretežito koristim za lignjolov i neku opciju light shore jigging i zasad sam zadovoljan.

Set koji posjedujem je:
Shimano Catana DX dužine 300cm akcije od 10 - 30 grama
Shimano Sahara 3000 (dali je HG, FI ili FE u ovom trenutku nisam siguran)

Moje pitanje je dali bi ova oprema mogla podnijeti neku laganu verziju vertical jigginga? Znam da je bolje uzeti posebnu opremu za ovaj način ribolova ali pošto ne posjedujem barku i idem na istu kada mi se prijatelji smiluju mi se ne isplati bacati 1000kn+ za štap koji neću prečesto koristiti.
Ima li itko ikakav savjet ili iskustva s ovom opremom?

Moram priznati da sam nekidan bio već probati ovu tehniku ribolova, ja nisam imao baš nekog uspjeha u verticalu ali kad sam se prebacio za spinning sa barke (Zašiljim jigg koliko ga štap nosi, čekam par sekundi i spinnam) bilo je i više nego dobro; 2kg različite ribe u sat vremena (širuni, lokardice, plavice itd).

Kolega koji je bio ustrajan u verticalu je uz navedene ribe izvukao dva divna arbuna, gledajući njega i njegov štap u tom trenutku moram priznati da sam bio zahvalan da se meni arbun nije zaletio u strahu da mi ne pukne štap :)

Napominjem da koristim jiggove gramaže od 7 - 20 grama.

Što mislite? Dali da se ne igram sa verticalom s ovom opremom? Ima li ta oprema potencijala ili da se držim ajmo reći horizontal jigginga?
Svaki savjet je dobrodošao.

Hvala unaprijed i rogi!

Molimo prijavite se

• Ceco
  • Ceco's Avatar
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
Više...
Ceco's Avatar 08 Lip 2019 12:41 #9 od Ceco
Replied by Ceco on topic Savjeti za pocetnika
Ne vidim zašto ne jigove do 20g. Istina je da ćeš lakše raditi specijaliziranim štapovima sa ovim će ti biti sasvim dovoljno za početak. Najveći problem ti je što ne možeš ići u velik raspon težina jigova ali opet za manju ribu i slabiju struju nećeš imati problema jer jigovi ti nisu ništa drugo nego metalne žlice različiti oblika koje i time daju različitu akciju u propadanju i povlačenju. Obavezno je po meni imati samo dobru uredenicu što manjeg promjera a što veće nosivosti i kvalitetan FC da osjetiš svaki udar i da imaš bolje postavljanje udica. Što se tiče ostale opreme jedino je jako poželjno imati full metal body rolu. Da podnese bolje opterećenje.

kapitalac.com/savage-gear-salt-1dfr-slow...-6-8-203cm-spin.html

Štap ne mora biti skup kao što vidiš gore na linku, a tu je još i Okuma Eclipz o kojoj je već napisano i snimljeno sve najbolje

svijetvaralica.eu/stapovi/okuma-eclipz

Svijet varalica ti nema ovaj Savage Gear 1dfr Slow Jigging u ponudi ali ima one jednodijelne pa ako ti nije transport problem preporuka za trgovinu.

Poslano sa mog CLT-L29 koristeći Tapatalk
Hvala: Katatunga

Molimo prijavite se

Više...
Katatunga's Avatar 09 Lip 2019 17:22 #10 od Katatunga
Replied by Katatunga on topic Savjeti za pocetnika

Ceco napisao: Ne vidim zašto ne jigove do 20g. Istina je da ćeš lakše raditi specijaliziranim štapovima sa ovim će ti biti sasvim dovoljno za početak. Najveći problem ti je što ne možeš ići u velik raspon težina jigova ali opet za manju ribu i slabiju struju nećeš imati problema jer jigovi ti nisu ništa drugo nego metalne žlice različiti oblika koje i time daju različitu akciju u propadanju i povlačenju. Obavezno je po meni imati samo dobru uredenicu što manjeg promjera a što veće nosivosti i kvalitetan FC da osjetiš svaki udar i da imaš bolje postavljanje udica. Što se tiče ostale opreme jedino je jako poželjno imati full metal body rolu. Da podnese bolje opterećenje.

kapitalac.com/savage-gear-salt-1dfr-slow...-6-8-203cm-spin.html

Štap ne mora biti skup kao što vidiš gore na linku, a tu je još i Okuma Eclipz o kojoj je već napisano i snimljeno sve najbolje

svijetvaralica.eu/stapovi/okuma-eclipz

Svijet varalica ti nema ovaj Savage Gear 1dfr Slow Jigging u ponudi ali ima one jednodijelne pa ako ti nije transport problem preporuka za trgovinu.

Hvala momak!

Ma veličina jiggova mi nije bitna, sasvim sa zadovoljan s ovim veličinama, je da mogu skuhati kavu dok spuštam jigg na dno ali što je tu je.. Mene je samo strah da štap koji imam ne bi puknuo prilikom opterećenja ukoliko se nešto ozbiljnije ne zaleti..

sve u svemu još jednom hvala :)

Molimo prijavite se

• Ceco
  • Ceco's Avatar
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
Više...
Ceco's Avatar 09 Lip 2019 19:15 #11 od Ceco
Replied by Ceco on topic Savjeti za pocetnika
Mislim da će ti prije puknut upredenica i FC nego štap. Iako će ti biti malo nezgodno sa barke zbog dužine od 3m. A za sve ostalo ne brini. Pazi samo kad uhvatiš nešto veće da ti štap ne radi polugu jer će ti jedino u tom slučaju puknuti štap.

Molimo prijavite se