"E baš zato moj učeni velegrađanine, ja ne volim grad! Jer to se njemu ne može dogodit. Meni je draga ova naša mala, smišna, luckasta pozornica, s ovin kletinetom od prisjednika i sa ovin imbećilom od popa i sa ovom mojon išempjanom Bepinom!"
Prijava
x
x
Registracija
x

Forum je nadograđen na najnoviju verziju. U narednih nekoliko dana očekujte greške koje ćemo čim prije otkloniti. Hvala / PRIJAVI KVAR

Savjeti za pocetnika

• Moky
  • Moky's Avatar
  • Novi korisnik
  • Novi korisnik
Više...
Moky's Avatar 03 Tra 2020 21:02 #21 od Moky
Replied by Moky on topic Savjeti za pocetnika
Pozdrav Svima!
Ovako ja sam isto početnik u ovom ribolovu, bavim se inače podvodnim ribolovom, pa sam se malo odlučio na ovaj način ribolova. Ovako živim tu u okolica Rijeke, znači sjever gore, barku imam, sonder imam dobar, e sad malo o toj opremi šta i kako. Puno sam čitao toga ovdje pa mi je glava nabubrila od informacija, svako neš drugo hvali. Recimo zanima me oprema da nije za početnika, spreman sam i malo više izdvojit za pravu stvar. Dubine nisu kao na jugu ali mislim da se isto pristojno da ulovit ovdje, pa molim vas za neku preporuku.
Rogi

Molimo prijavite se

Više...
Paragon's Avatar 03 Tra 2020 23:24 #22 od Paragon
Replied by Paragon on topic Savjeti za pocetnika
Ja bi ti preporucio oceans legacy slow element pe2 ili pe3 sa nekom daiwom bg/saltist mag sealed...
nedavno je kolega prodo slow element pe2 tu na forumu.
jos mozes probati eclipza 50-100
fast inchiku 2...
imam sva 3 i oceans je daleko iznad ovih ostalih jedino cekam pravu ribu da mu vidim pravu granicu snage...
imam jos jedan neki stari ron thompson kojeg koristim tu i tamo i on mi je isto ok...
stapove ove jeftinije dam prijateljima na koristenje jer nikada sam ne idem
stvarno imas toga i previse za biranje...
koristi se jos okuma azores , xzoga taka, shimano grappler,kali kunnan...
sve ovisi koja ti je ciljana gramaza varalice i dali preferiras multic ili stacionarku.
role wiki,maxel,tailwalk,daiwa,shimano,penn u odgovaraucim velicinama.

Molimo prijavite se

• Moky
  • Moky's Avatar
  • Novi korisnik
  • Novi korisnik
Više...
Moky's Avatar 04 Tra 2020 08:22 #23 od Moky
Hvala ti na odgovoru!
Ovako e sad moje sljedeće pitanje, u biti ti si mene pitao u svezi koju ću gramažu varalica koristit, po čemu i kako to određujem? I zadnja stvar koju si napisao dali preferiram multic ili stacionarku, neznam o čemu se radi?
Hvala

Molimo prijavite se

Više...
ljagi's Avatar 04 Tra 2020 10:06 #24 od ljagi
Replied by ljagi on topic Savjeti za pocetnika

Moky napisao: Hvala ti na odgovoru!
Ovako e sad moje sljedeće pitanje, u biti ti si mene pitao u svezi koju ću gramažu varalica koristit, po čemu i kako to određujem? I zadnja stvar koju si napisao dali preferiram multic ili stacionarku, neznam o čemu se radi?
Hvala

Ja sam kupio Oceans e. pe2 od kolege tu sa foruma. Stap izgleda bolesno... i da. iz Rijeke sam. pa ako hoces mozes doc vidijet stap...

Molimo prijavite se

• Moky
  • Moky's Avatar
  • Novi korisnik
  • Novi korisnik
Više...
Moky's Avatar 04 Tra 2020 10:09 #25 od Moky
Bok Stari! Ajde kad ovo ludilo prođe s koronom, pa možemo neš dogovorit. Reci mi gdje loviš? Naš akvatorij ili s barkom odeš dalje? Ako hoćeš daj mi broj telefona pa se možemo čuti, lakše je nego tipkati! pozz

Molimo prijavite se

Više...
Lukas_M02's Avatar 04 Tra 2020 10:40 #26 od Lukas_M02
Replied by Lukas_M02 on topic Savjeti za pocetnika

Moky napisao: Hvala ti na odgovoru!
Hvala

Za gramazu je 2gr po 1m dubine +vise ako je veliki kurenat. Npr na 60m dubine minimalno 120g da ti jig budne tocno ispod tebe.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Molimo prijavite se

• Moky
  • Moky's Avatar
  • Novi korisnik
  • Novi korisnik
Više...
Moky's Avatar 04 Tra 2020 10:42 #27 od Moky
hvala puno na pojašnjenju, sad su neke stvari jasnije!

Molimo prijavite se

Više...
Paragon's Avatar 04 Tra 2020 16:04 - 04 Tra 2020 16:09 #28 od Paragon
Što se gramaže tiče Lukas ti je sve rekao i to je neko nepisano pravilo 2gr po metru dubine...
Također nebi škodilo imati koji gram više ako su jači kurenti.
Kolege Grci većinom idu sa malim gliserima i na pomočni motor ili glavni ili minn kotu održavaju poziciju da im je jig točno ispod broda...
Znači otprilike ti je potrebno znati svoju lovnu dubinu da bi gledao kolike gramaže ti štap treba.
Meni npr Legacy pe3 služi za do 210grama i cca 100m dubine.On mi je zasad najbolji štap sve osjeti lagan je ima jaku kičmu i ne zamara te toliko kao eclipz.
Fast inchiku koristim za do 125-130grama (50-70mt dubine) s njime lovim ribu do cca 1-2kg.dosta osjetljiv, kod kontre moraš malo jače trznuti da zabiješ ribi udicu u usta. Pagrovi su mi ispadali kao ludi jer nema toliko snage za prvu kontru ako nije zaguco.
Eclipza koristim za do 250 max. (110mt+) ovaj je kupljen primarno za panulu ali može poslužiti kao jigging štap i osjetiš sve.
Oceans legacy pe2 bih ja osobno koristio do max 150 grama...i dubine do max 100 metara u povoljnim uvjetima.
Dalje
Prednost multiplikatora u odnosu na stacionarku je ta da možeš dobro osjetit griz dok je jig u padu.
Male su jake su imaju dosta dobre kočnice stane više upredenice i slično.
Osobno nisam probao multic nikada,ali planiram.
Stacionarke su jeftinije dosta i može se naći odlična rola do 200e ,vrhunski multići su 300e na više nerijetko i 500e

Uvijek gledaj da imaš barem duplo upredenice od lovne dubine. Neki kao minimum je 300 metara upredenice.

Štap također gledaš po tehnici koju češ prakticirati.
Imaš posebne štapove za čisti vertical jigging,tai rubber,kaburu,slow jigging,inchiku i tako dalje...

Ja sam se bazirao na slow jigging tai rubber inchiku i kaburu. i sve to može odraditi oceans..
eclipz i fast inchiku mogu odraditi tai rubber inchku i kaburu npr dok nisu bas najbolji za slow jigove

Upredenice koje ja koristim su od pe 1.5za laganije igrice i manju ribu do pe4.
Imaj na umu da što je tanja i kvalitetnija upredenica jig brže ide dolje zbog otpora.

Meni je sve na brodu manje više provedeno vrijeme u jiggingu pa sam tu najviše i investirao.
samo u jigovima imam preko 4000kn sigurno....
A počeo sam sa eclipzeom i jeftinom nekom rolom koja uopče nije namijenjena za teško ribanje i 2 jiga tj 1 kabura i 1 inchiku.
Sad imam kabura inchikua slow jigova zoka....
Napomena:
Ovo je čisto moje iskustvo koje sam ja stekao i po kojemu sam se ja vodio čitajući gledajući probavajući prijateljeve štapove i slično. Ne mora tebi pasati ovi štapovi, nekom paše tvrdi štap koji može ribu slomit u trenu,nekom paše mekši štap koji amortizira udarce ribe sa dobro uglađenom kočnicom pa dozvoljava tanju upredenicu i fc....

Jednom kad te uzme nema ti spasa hahaha

Na kraju krajeva svakom svoje jer nismo svi isti što se tiče očekivanja od opreme.
Zadnja izmjena: 04 Tra 2020 16:09 od Paragon.
Hvala: degliorsi, B_

Molimo prijavite se

Više...
Paragon's Avatar 04 Tra 2020 16:12 #29 od Paragon
Ispričavam se na dugom postu ubi me ova cijela situacija oko korone a samome mi se ne ide na brod
Hvala: B_

Molimo prijavite se

• Moky
  • Moky's Avatar
  • Novi korisnik
  • Novi korisnik
Više...
Moky's Avatar 04 Tra 2020 16:13 #30 od Moky
Hvala na svemu napisanom iskreno!
Ovako što se tiče dubine, neće prelazit 100m nikako sad u početku, dok se ne naučim malo svemu, tako da mislim da oavj Legacy P3 će bit najvjerojatniji odabir. Znači ako bih htio dubine ispod nekih 60m, taj štap baš i nebi bio dobar odabir ako sam dobro razumio?

Molimo prijavite se

Više...
Paragon's Avatar 04 Tra 2020 16:17 #31 od Paragon
Bit će dobar jer ja osjetim kanjca od 10 deka dok mi pimpla inchiku ili kaburu dolje na 100 metara .
Kada budeš kupovao štap pazi da ne kupiš za multić a htio si stacionarku staviti na njega i obratno.

ovo su multici
www.google.com/url?sa=i&url=https%3A%2F%...zugCFQAAAAAdAAAAABAD

a ovo stacionarke

www.google.com/url?sa=i&url=https%3A%2F%...zugCFQAAAAAdAAAAABAD

Molimo prijavite se

• Moky
  • Moky's Avatar
  • Novi korisnik
  • Novi korisnik
Više...
Moky's Avatar 04 Tra 2020 16:23 #32 od Moky
Da to sam skužio, štap bi upario s onom Daiwa Bg5000 kao šta si mi preporučio. Hvala puno!

Molimo prijavite se

Više...
Paragon's Avatar 04 Tra 2020 16:30 - 04 Tra 2020 16:32 #33 od Paragon
U mene je Daiwa BG 4000 po preporuci jednog poznanika a on se prebacio na saltista 4000
mada nije na odmet znati da daiwa tek od veličine 4500 je kao za jigganje ali ja problema nemam sa 4000 veličinom kao ni on ni sa BG ni sa saltistom.
Obavezno kad kreneš baci slike ulova i opreme koju kupiš!

ma nema na čemu forum tome i služi mada u ovdje manje više svi orijentirani na eging i shore jigging.

Ako imaš Facebook učlani se na Vertical Jigging Dalmacija.
Tamo češ dobiti puno informacija čak i listajući samo po objavama od članova.
I uvijek češ dobiti odgovor bez izrugivanja...
Zadnja izmjena: 04 Tra 2020 16:32 od Paragon.

Molimo prijavite se

• Moky
  • Moky's Avatar
  • Novi korisnik
  • Novi korisnik
Više...
Moky's Avatar 04 Tra 2020 16:33 #34 od Moky
S obzirom na sve ovo ludilo oko korone, još ću pričekati malo, a imam nekih drugih stvari za riješit, uglavnom poslati ću slike ulova i svega!
Rogi
Hvala: Lukas_M02

Molimo prijavite se

Više...
Paragon's Avatar 04 Tra 2020 16:37 #35 od Paragon
naravno nije nigdje žurba polako samo i odvagaj prouči još malo prije kupnje

Molimo prijavite se