"E baš zato moj učeni velegrađanine, ja ne volim grad! Jer to se njemu ne može dogodit. Meni je draga ova naša mala, smišna, luckasta pozornica, s ovin kletinetom od prisjednika i sa ovin imbećilom od popa i sa ovom mojon išempjanom Bepinom!"
Prijava
x
x
Registracija
x

Forum je nadograđen na najnoviju verziju. U narednih nekoliko dana očekujte greške koje ćemo čim prije otkloniti. Hvala / PRIJAVI KVAR

Morske mijene - tablica

• dxdandy
  • dxdandy's Avatar Autor teme
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
Više...
dxdandy's Avatar 22 Velj 2016 08:44 #1 od dxdandy
Pozdrav svima !

Zanima me dali se negdje na netu moze naci tablica sa morskim mjenama za tekucu godinu za odredjene lokacije. Trazim po netu ali bezuspijesno. Prosle godine tj. za 2015 sam si bio nasao bez problema a sada vec para dana gledam i ima recimo samo za 1.mj. ili 2.mj. i to je to. Htio bih si isprintati za cijelu godinu.
Treba mi za lokaciju Senj i Rijeka ili (Bakar), Cres i Omišalj.

Hvala puno svima na pomoci !

LP !
  • Ahab
  • Ahab's Avatar
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
Više...
Ahab's Avatar 22 Velj 2016 09:44 #2 od Ahab
Replied by Ahab on topic Morske mijene - tablica
Postoji na jednom opskurnom portalu: LINK

Inače, kad u Google upišeš "plima i oseka" dobiješ ovo: LINK

smoto
Hvala: tanjo007
Više...
marinac's Avatar 22 Velj 2016 09:48 #3 od marinac
Replied by marinac on topic Morske mijene - tablica

dxdandy napisao: Pozdrav svima !

Zanima me dali se negdje na netu moze naci tablica sa morskim mjenama za tekucu godinu za odredjene lokacije. Trazim po netu ali bezuspijesno. Prosle godine tj. za 2015 sam si bio nasao bez problema a sada vec para dana gledam i ima recimo samo za 1.mj. ili 2.mj. i to je to. Htio bih si isprintati za cijelu godinu.
Treba mi za lokaciju Senj i Rijeka ili (Bakar), Cres i Omišalj.

Hvala puno svima na pomoci !

LP !

asterion
  • dxdandy
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
Više...
dxdandy's Avatar 22 Velj 2016 09:50 #4 od dxdandy
Replied by dxdandy on topic Morske mijene - tablica

Ahab napisao: Postoji na jednom opskurnom portalu: LINK

Inače, kad u Google upišeš "plima i oseka" dobiješ ovo: LINK

E super bas si mi pomogao !!!
To sve sam vec i ja otvorio ali nigdje nema tablica pa sam zato i pitao. Inace jesi pogledao da je sa stranica Lodo More za plime kad kliknes na lokaciju, izbaci ti za godinu gospodnju 2013 koja je za nama pa je beskorisno. Meni treba za tekucu godinu, to ti je 2016.g.
U svakom slucaju hvala ti na trudu !
  • Ahab
  • Ahab's Avatar
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
Više...
Ahab's Avatar 22 Velj 2016 10:33 #5 od Ahab
Znam da Ludo More ne radi, vec sam pitao zasto to ne updejtaju ali kako na Izoru nema tablica?

smoto
Više...
oki270's Avatar 22 Velj 2016 12:46 #6 od oki270
Replied by oki270 on topic Morske mijene - tablica

Ahab napisao: Znam da Ludo More ne radi, vec sam pitao zasto to ne updejtaju ali kako na Izoru nema tablica?

Ima. Izor radi ok. Upravo gledao prije pola sata..
Više...
zeusfaber's Avatar 22 Velj 2016 14:42 #7 od zeusfaber
Replied by zeusfaber on topic Morske mijene - tablica

Ahab napisao: Znam da Ludo More ne radi, vec sam pitao zasto to ne updejtaju ali kako na Izoru nema tablica?

Ja se nadam da ćemo uskoro imati vlastitu aplikaciju za plimu i oseku "Ludo More", a ovo što je trenutno na web-u sam dobio od autora Asteriona koji je u međuvremenu postao komercijalan, tako da više nemam pravo preuzimanja tablica za plimu i oseku u dugoročnom periodu.

Radimo na tome. Nadam se da ćemo Vas razveseliti i Ludo More mobilnom aplikacijom ;)
Hvala: Fanatik, Ahab
Više...
oki270's Avatar 22 Velj 2016 14:55 - 22 Velj 2016 14:56 #8 od oki270
Replied by oki270 on topic Morske mijene - tablica

zeusfaber napisao: Radimo na tome. Nadam se da ćemo Vas razveseliti i Ludo More mobilnom aplikacijom ;)

Mozda bih mogao pomoci oko one za iPhone ako je planirana ;-). Ako treba pomoci, javi se na Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.
Zadnja izmjena: 22 Velj 2016 14:56 od oki270.
  • dxdandy
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
Više...
dxdandy's Avatar 22 Velj 2016 14:58 #9 od dxdandy

zeusfaber napisao: Radimo na tome. Nadam se da ćemo Vas razveseliti i Ludo More mobilnom aplikacijom ;)

Ovo bi bilo ono bas bas odlicno kad bi se desile. Da imamo stalan pristup informaciji ali i da postoji opcija za print.
Eto moj stari se bas ne sluzi smartphoneom ali voli na papiru imati mjene pa se po tome uz jos neke svoje fore nekako gleda kada da ide na more na pecanje jer nam nije bas blizu a htio bi uloviti nesto pa kaze da bar malo onda sinkronizira svoj dolazak sa prirodom pa da ima vece sanse za nekim ulovom. Bas da ne povuce 450km i bude 10 dana na moru a nisu neki veliki izgledi za ulovom kad recimo tjedan dana kasnije bi bilo bolje. ( citaj. maladi ili stari mjesec, plima-oseka tj. mjene i sl. ).

Drzim fige za ovim !!!
  • Ahab
  • Ahab's Avatar
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
Više...
Ahab's Avatar 22 Velj 2016 17:15 #10 od Ahab
Postoji dosta hvaljena aplikacija Riboskop domaćeg autora koja osim morskih mijena u obzir uzima vremenske prilike, mjesečeve mijene i ima još jako puno funkcija (ne mogu se sad svega sjetiti). Bio sam oduševljen kako je radila na Nokiji.
Nažalost nema za Android i iOS nego za PC i stare Symbian Nokie.
Na Androidu koristim Fishing and hunting solunar time koje je dosta dobra (isprobao sam milijun sličnih) ali ni ona nije besplatna (besplatna verzija pokazuje prognozu samo za dva dana unaprijed) niti je toliko orjentirana na Jadransko more iako ima izbor lokacije..

smoto
Više...
Fanatik's Avatar 22 Velj 2016 23:43 - 23 Velj 2016 12:12 #11 od Fanatik
Replied by Fanatik on topic Morske mijene - tablica
Ja inace koristim tablicu od Hrvatski Hidrografski Institut, to je sluzbena tablica i koristi se i za navigaciju, tako da nema greske.Jedno vrijeme je nisu objavljivali na webu al evo opet ima,

Svako procitati uputstva o vremenu, ljeti treba dodati jedan sat.Upisani su ekstremi, znaci -visoka voda=vrh plime, -niska voda=vrijeme naj nize oseke

Mislim da se moze u svakoj luckoj kapetaniji nabavit tablica za cijelu godinu a i za iducu mislim. Evo link

...orlovi rano lete a kasno sliječu....
Zadnja izmjena: 23 Velj 2016 12:12 od zeusfaber.
Hvala: pepsi, tanjo007
Više...
Lacni's Avatar 23 Velj 2016 19:31 #12 od Lacni
Replied by Lacni on topic Morske mijene - tablica

Ahab napisao: Na Androidu koristim Fishing and hunting solunar time koje je dosta dobra (isprobao sam milijun sličnih) ali ni ona nije besplatna (besplatna verzija pokazuje prognozu samo za dva dana unaprijed) niti je toliko orjentirana na Jadransko more iako ima izbor lokacije..

A super mi je onaj postotak ulova što pokazuje al kod mene se uvijek suprotno pokazalo :cool:

Sent from my D5803 using Tapatalk
Više...
Kvarner's Avatar 23 Velj 2016 20:04 - 23 Velj 2016 23:39 #13 od Kvarner
Replied by Kvarner on topic Morske mijene - tablica
Ja koristim aplikacuju Morecast na androidu i sv ima sto mi treba, a za plime i oseke oceanografiju i Asterion

;)
Zadnja izmjena: 23 Velj 2016 23:39 od zeusfaber.
  • Baćo68
  • Baćo68's Avatar
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
  • Nikad nije kasno početi
Više...
Baćo68's Avatar 29 Velj 2016 17:00 #14 od Baćo68
Replied by Baćo68 on topic Morske mijene - tablica
U ribolovcu je bilo onih knjižica za plimu i oseku. E ssd, koliko su precizne... U svakom slučaju, na androidu koristim program Bora . Dosta jr precizan.

Riba(r) ribi grize rep
Više...
labrax's Avatar 03 Ožu 2016 22:44 #15 od labrax
Replied by labrax on topic Morske mijene - tablica
vecina tih programa su niškoristi odnosno netočni, nažalost vrlo cesto i IZOR-ov kojeg placamo mi porezni obveznici, sto dovoljno govori kakva smo mi prcija od drzave.

wxtide programcic bi preporucio svima, u prosjeku najprecizniji.
Hvala: pepsi, Fanatik
Više...
Fanatik's Avatar 06 Ožu 2016 01:48 - 08 Ožu 2016 00:07 #16 od Fanatik
Replied by Fanatik on topic Morske mijene - tablica
Ja sam prije svasta gledo i koristio razne te aplikacije, al sve sam to odje... Sad evo zadnje 2-3 god od kad sam skonto da je HHI tablica najtocnija, jedino se u nju uzdam, imas upisane ektreme visoke i niske vode u minut, a imas i grafikon sa podatcima prognoziranih i stvarnih visina, mjerenih sa njihovih mjernih postaja, koje imaju kod svih glavnih jadranskih luka,.

Pokazali su se tocni i precizni u minut, davaju podatke za 8 glavnih luka, a nije problem otprilike izracunat, po udaljenosti od luke, za koliko vremena stize plimni val do poste na kojoj se nalazis.

Ima nedje sam cito i brzine plimnog vala za Jadran.koliko se mogu sjetit na juznom Jadranu plima dolazi brinom oko 150km/h da bi u srednjem ubrzala do 350km/h a na sjevernom opada na 100km/h.Nadolazeci val plime je puno brzi u svom pocetku, za razliku od oseke koja se ravnomjerno polako povlaci.

Uhh oduzio sam :pinch: a nebi zelio da ispada da se pravim pametan i davim sa detaljima koji nisu tako bitni a i nisam ja neki dr.prof. :lol: , dodat cu samo jos nesto zanimljivo i bitno a sto sam i htio da kazem jer bi svakome moglo koristit;

Vremenska razlika imedju visoke i niske vode , odnosno trajanje plime(podizanja) i trajanje oseke(spustanja) je na Jadranu 6 sati i 12 min, tako svako ko ima vremena i volje moze u svojoj vali izracunat otprilike i za koji dan unaprijed, treba uzet u obzir da se svaki dan(24h)visoka voda i niska voda pomicu za oko 30 - 40 min u naprijed, ovisno o kojem podrucju Jadrana je rijec i ovisno o mikrolokaciji. ;)

Standardne visinske razlike plime i oseke su oko 30cm od hidrografske nule, a uvjetovano atnosferskim prilikama mogu biti i puno vise, takodjer ima razdoblja visokih i niskih plima a to je uvjetovano polozajima sunca i mjeseca.

...orlovi rano lete a kasno sliječu....
Zadnja izmjena: 08 Ožu 2016 00:07 od Fanatik.
Hvala: Manta, Ahab, maxbeb, Boki
  • Ahab
  • Ahab's Avatar
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
Više...
Ahab's Avatar 06 Ožu 2016 23:12 #17 od Ahab

labrax napisao: vecina tih programa su niškoristi odnosno netočni, nažalost vrlo cesto i IZOR-ov kojeg placamo mi porezni obveznici, sto dovoljno govori kakva smo mi prcija od drzave.

wxtide programcic bi preporucio svima, u prosjeku najprecizniji.

Plima i oseka, mjesečeve mijene, atmosferski uvjeti... su nešto što su poznavali naši starci i o tome itekako vodili računa pri planiranju ribolova. Nije to nikakvo čaranje ni magija nego iskustvo. Ovi programi su samo pomoć današnjim generacijama koje o tome nemaju pojma. Zeznuto je što većina njih daje nekakvu prosječnu ocjenu po datumu a to je najnebitniji podatak.
Nažalost, Riboskop ne postoji za moderne telefone no dok sam ga koristio na Nokiji oduševio me. Kupio sam ga na preporuku ljudi kojima je bio koristan i vlastito iskustvo korištenja navelo me da ga preporučim mnogima. Ne da bi mi "prorekao" dan kad ću dobro uloviti nego i sat.
Na androidu sam isprobao valjda 50 sličnih aplikacija i jedina koja dosta dobro predviđa je Fishing and Hunting Solunar. Žalosno je što 10 godina poslije nema ni 10% funkcionalnosti koje je imao Riboskop. Demo verzija daje mogućnost pogleda samo jednog dana unaprijed (može se prevariti izmjenom datuma u sistemu).
Uglavnom, kad mi da veliku šansu ulova ja se kući vratim s brdom ribe. Kad mi da 10-15% ulovim vrlo malo ili nimalo.

To je samo moje iskustvo. Nikoga ja ne nagovaram da kupi aplikaciju niti od toga imam kakve koristi. Probajte je instalirati i nemojte se po njoj ravnati nego nakon ribolova pogledajte da li je pogodila ili ne.

smoto
Hvala: Fanatik
  • dxdandy
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
Više...
dxdandy's Avatar 19 Svi 2016 09:00 - 19 Svi 2016 09:54 #18 od dxdandy

Ahab napisao: Postoji na jednom opskurnom portalu: LINK

Pozdrav,
moze li info, sa koje web stranice su isle ove tablice. Nekoc davno sam bas na tu stranicu naletio i skinuo si sve sto mi treba ali je nisam nigdje spremio.Sada je naravno ne mogu pronaci kad ne znam ni kako se zove. Prepoznah ju da je to ono sto trazim tj. ta stranica po izgedu i formi jer imam i stare printeve. Naravno ako jos postoji stranica.

Hvala i LP !
Zadnja izmjena: 19 Svi 2016 09:54 od dxdandy.
Više...
Godra's Avatar 19 Svi 2016 10:29 #19 od Godra
Replied by Godra on topic Morske mijene - tablica
Imas na burzi nautike za svaki mjesec ali nema godisnje ja mislim

džaba pametniji popušta kad budala zateže
  • Ahab
  • Ahab's Avatar
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
Više...
Ahab's Avatar 19 Svi 2016 10:52 #20 od Ahab