"E baš zato moj učeni velegrađanine, ja ne volim grad! Jer to se njemu ne može dogodit. Meni je draga ova naša mala, smišna, luckasta pozornica, s ovin kletinetom od prisjednika i sa ovin imbećilom od popa i sa ovom mojon išempjanom Bepinom!"
Prijava
x
x
Registracija
x

Forum je nadograđen na najnoviju verziju. U narednih nekoliko dana očekujte greške koje ćemo čim prije otkloniti. Hvala / PRIJAVI KVAR

Slucajan ulov plavoperajne tune na shore jigging??

• AnalPheasant
  • AnalPheasant's Avatar Autor teme
  • Stalni korisnik
  • Stalni korisnik
  • Stress is caused by not fishing enough.
Više...
AnalPheasant's Avatar 13 Lis 2016 22:35 #1 od AnalPheasant
Pozdravljeni!

Imam vrlo važno pitanje. Pošto mi je shore jigging trenutno glavna zanimacija rijetko ali samo još i rijeđe se desi da tu i tamo koja tuna gricne jig i napravi legendarnu jurnjavu. :woohoo: Pošto je minimalna lovna veličina tune 30kg te znam da je za ribolov tune potrebna posebna dozvola ( ili se varam? ) onda mi preostaje pitati samo jedno a to je: '' Koji k*** da uradin ako mi se čapa tuna ispod 30kg i vidin da se ne oporavlja nakon šta san je prova oživit??'' :pinch: ili još gore šta ako se zaleti za vrime lovostaja???

Yamaga Blanks Blue Sniper Blacky 81/8
Daiwa Catalina 6500H
Shimano Blue Romance 274cm 20-60
Shimano Stradic FK 5000 XG
Hvala: dalmatino

Molimo prijavite se

Više...
dalmatino's Avatar 13 Lis 2016 23:18 #2 od dalmatino
Hmm. Etičko pitanje. Ne znam kako misliš da se ne oporavlja, ali ako je to slučaj, meni glas razuma govori samo jedno, a to je da je nosin kući. Međutim, tu je opet i druga strana knjige a to je ona da se svatko može izvući na tu priču. Malo je ljudi koji će se nakon višesatnog fajta s tunom od 30-ak kg s obale pomiriti s tim da je moraju pustiti natrag u more, ti su rijetki ali zato im skidam kapu...

To mogu samo legende :lol:
Hvala: AnalPheasant

Molimo prijavite se

• AnalPheasant
  • AnalPheasant's Avatar Autor teme
  • Stalni korisnik
  • Stalni korisnik
  • Stress is caused by not fishing enough.
Više...
AnalPheasant's Avatar 13 Lis 2016 23:40 #3 od AnalPheasant
Nije mi prvi a bome nece biti ni zadnji put da je naletila, za mene kraljica svih kraljica, TUNA! Jedini je problem u tome sta udice nisu adekvatne za tunu stoga bi ispale vanka nakon kratkotrajne borbe. Razmisljao sam o tome da ih promijenim naravno i da zavezem Owner circle hooks kao assist na jig. Zato me i zanima ovo. Da li ja tunu koja ima vise od 30kg smijem uzeti doma bez posebne dozvole? :whistle:

Yamaga Blanks Blue Sniper Blacky 81/8
Daiwa Catalina 6500H
Shimano Blue Romance 274cm 20-60
Shimano Stradic FK 5000 XG

Molimo prijavite se

Više...
zoki1's Avatar 14 Lis 2016 07:22 - 14 Lis 2016 07:22 #4 od zoki1
U principu si sam odgovorio na to pitanje,nemaš dozvolu-nesmiješ,treba ju neozljeđenu vratit u stanjšte. Ako tuna ugine zbog xy razloga,po meni bi ju tebalo odnjet u ribolovno društvo koje gospodari u tom području;nešto slično je u slatkovodnom ribolovu :)
Zadnja izmjena: 14 Lis 2016 07:22 od zoki1.

Molimo prijavite se

Više...
DaliborDu's Avatar 14 Lis 2016 09:00 - 14 Lis 2016 09:00 #5 od DaliborDu
A sad pustite ono sto bi trebalo.tune ima ko govana u jadranu.nije nimalo ugrozena vrsta.naprotiv.crnogorci italijani grci je redovno love pa i na shore.nisam nesto gledao da se pusta..tko ima tu srecu i znanje da je ulovi nakon iscrpljujuce borbe .neradi se tu o gospodarskom ribolovu vec o rijetkoj prilici da sportski ribolovac predje granice vlastitih mogucnosti i ulovi ulov svog zivota
Zadnja izmjena: 14 Lis 2016 09:00 od DaliborDu.
Hvala: Ahab

Molimo prijavite se

Više...
zoki1's Avatar 14 Lis 2016 09:22 #6 od zoki1
Ma slažem se ja,ali momentalno je zakon takav.Istina,u zadnjih par godina se populacija tune znatno povečala i radi probleme ribarima.Na žalost,naše ministarstvo je toliko neefikasno i tromo da se ja pitam za šta oni primaju plaču,sa čime se oni točno bave.Kad gledam Wicked Tuna to tam izgleda tako jednostavno da je to milina,ja neznam zašto se i kod nas ne uvede takav tip gospodarskog ribolova,ako ga ima onda se ispričavam na svom neznanju.Ali sa takvim tipom ribolova bi se malo više gospoda morala bavit i kontrolirat populaciju tune da ne rade probleme,a opet da im se ne ugrozi opstanak.Sad sam svega nadrobio ali se nadam da se razumijemo.

Molimo prijavite se

• Ahab
  • Ahab's Avatar
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
Više...
Ahab's Avatar 14 Lis 2016 11:10 #7 od Ahab
Živa ili mrtva, nosi doma.

smoto

Molimo prijavite se

Više...
oki270's Avatar 14 Lis 2016 12:11 - 14 Lis 2016 12:13 #8 od oki270

AnalPheasant napisao: Nije mi prvi a bome nece biti ni zadnji put da je naletila, za mene kraljica svih kraljica, TUNA! Jedini je problem u tome sta udice nisu adekvatne za tunu stoga bi ispale vanka nakon kratkotrajne borbe. Razmisljao sam o tome da ih promijenim naravno i da zavezem Owner circle hooks kao assist na jig. Zato me i zanima ovo. Da li ja tunu koja ima vise od 30kg smijem uzeti doma bez posebne dozvole? :whistle:

Hah..ne razumijem da je tolko tesko izguglati zakon i procitati. No evo ukratko - Sportski ribolovac može loviti tunu samo na big game fishing natjecanjima, na njima postoji određena kvota a eventualni ulov unutar kvote se pojede na toj manifestaciji. Tuna se može loviti u rekreacijskom ribolovu, znači možete kupiti dozvolu za rekreacijski ribolov tune, iglana i igluna za jedan, tri i sedam dana. Unutar par godina nema kvote za ovakav ribolov tuna pa je obavezno puštanje tune dok je još u moru. Dozvoljeno je zadržavanje jednog igluna ili iglana propisane minimalne veličine dnevno uz prijavu ministarstvu na propisanom obrascu. Ukratko, nema legalnog načina da ribolovac koji nije profi zadrži tunu u HR.

Kazne su cini mi se 500 kuna po kg ulovljene tune pa tako za ovih 30kg dobijes finih 15000 kuna kazne :). Ti vidi sam da li ti se isplati rizik, posebno ako si na sjevernom jadranu gdje postoje kontrole.. A kod suca za prekrsaje...jedino sto je bitno je kako on tumaci zakon, a prilicno sam siguran da ce to biti suprotno tvojem tumacenju.
Zadnja izmjena: 14 Lis 2016 12:13 od oki270.

Molimo prijavite se

• Ahab
  • Ahab's Avatar
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
Više...
Ahab's Avatar 14 Lis 2016 13:08 #9 od Ahab
Da prijavim ministarstvu i kad zapalim joint?
Da ulovim tunu s kraja ne da je ne bi pustio, nego bi razglasio na sva zvona pa "nek institucije rade svoj posao".

smoto

Molimo prijavite se

Više...
oki270's Avatar 14 Lis 2016 13:18 #10 od oki270

Ahab napisao: Da prijavim ministarstvu i kad zapalim joint?
Da ulovim tunu s kraja ne da je ne bi pustio, nego bi razglasio na sva zvona pa "nek institucije rade svoj posao".

Tvoj izbor.

Molimo prijavite se

Više...
dundo's Avatar 14 Lis 2016 16:51 #11 od dundo
Kad bi kojim slučajem imao tu sreću da mi udari tuna, i da je uspiešno nasučem, nema te sile koja bi me natjerala da je vratim u more. Ako bi ipak ta sila bila jača od mene, i kad bi tuna koju sam ja nasukao opet proplivala, mislim da bi i ja skočio za njom i od očaja izvršio namjerno utapljanje.

Molimo prijavite se

Više...
porfo's Avatar 14 Lis 2016 19:17 #12 od porfo

dundo napisao: Kad bi kojim slučajem imao tu sreću da mi udari tuna, i da je uspiešno nasučem, nema te sile koja bi me natjerala da je vratim u more. Ako bi ipak ta sila bila jača od mene, i kad bi tuna koju sam ja nasukao opet proplivala, mislim da bi i ja skočio za njom i od očaja izvršio namjerno utapljanje.

pošteno si me nasmija :) svaka čast!

Molimo prijavite se

• Geno
  • Geno's Avatar
  • Stalni korisnik
  • Stalni korisnik
Više...
Geno's Avatar 14 Lis 2016 20:31 #13 od Geno
Je li ovo nepoštivanje zakona samo glede tune ili idemo do kraja,ono kako Bog zapovjeda.Ja bi počeo s ne plaćanjem dozvole i uvođenjem dinamita kao pribor za sportsko-rekreacijski ribolov.Dakle ako ćeš tri vrše,onda samo 10 kila trotila,a bez vrša 20. B)

Ki more more da premori? Niki.
Hvala: oki270

Molimo prijavite se

Više...
zeusfaber's Avatar 15 Lis 2016 16:29 #14 od zeusfaber
Zakon je zakon i kao takav se mora (bi se trebao) poštivati. Razumijem kad Dalibor kaže - "Ne radi se tu o gospodarskom ribolovu već o rijetkoj prilici da sportski ribolovac pređe granice vlastitih mogućnosti i ulovi ulov svog života". Međutim, živimo u društvu koje ima svoja pravila, ta pravila se zovu zakoni i tu su da ih poštujemo. Bez obzira ko ih donosio, kako se provodili i imaju li smisla. Da bi se ulov tune smatrao ulovom života ne treba je nužno nabiti na kuku, ubaciti u brod i odfurati u najbliži restoran :lol: može se i dovući do broda, skinuti s udice, opaliti sliku i pustiti? Međutim :lol:

Da tuna nema posebnu komercijalnu vrijednost i da nije ukusna, a da je opet jako teško uloviti ova tema ne bi ni postojala :lol:

Molimo prijavite se

• Geno
  • Geno's Avatar
  • Stalni korisnik
  • Stalni korisnik
Više...
Geno's Avatar 15 Lis 2016 20:13 #15 od Geno

zeusfaber napisao: Zakon je zakon i kao takav se mora (bi se trebao) poštivati. Razumijem kad Dalibor kaže - "Ne radi se tu o gospodarskom ribolovu već o rijetkoj prilici da sportski ribolovac pređe granice vlastitih mogućnosti i ulovi ulov svog života". Međutim, živimo u društvu koje ima svoja pravila, ta pravila se zovu zakoni i tu su da ih poštujemo. Bez obzira ko ih donosio, kako se provodili i imaju li smisla. Da bi se ulov tune smatrao ulovom života ne treba je nužno nabiti na kuku, ubaciti u brod i odfurati u najbliži restoran :lol: može se i dovući do broda, skinuti s udice, opaliti sliku i pustiti? Međutim :lol:

Da tuna nema posebnu komercijalnu vrijednost i da nije ukusna, a da je opet jako teško uloviti ova tema ne bi ni postojala :lol:

Sve si rekao.Haug. Uostalom što će sportskom ribolovcu tuna od 200 kila?Dvojbene su te stvari,jbg.Koga ne bi zasvrbilo da ima opremu i da zna da će ju dignuti.Sve da je i ne prodaje ,nego napravi feštu za društvo iz ćoška opet zakon kaže drugačije i moramo ga slušati.Sad da li je zakon nekima išao na ruku,vjerojatno jeste.Ima brodova za Big game koji su na moru i kad nisu natjecanja,to je širom jadrana javna tajna,Love iglune,aj dobro,neka love.... :)

Molimo prijavite se

Više...
dundo's Avatar 16 Lis 2016 21:02 #16 od dundo
Lovim cijeli život isključivo s kraja. U ribolovu se ponašam po svojoj savjesti i nije me briga za one koji u opremi nose metar i mjere ribu. Nikad nisam uzeo ribu koja nije debelo u dozvoljenom. Zakon meni dopušta da uzmem smuduta od 23 cm (20-tak dkg), a ja puštam sve što nema barem 70 dkg, nekad i do 1 kg (zavisi jede li mi se riba taj dan). Ali, ponavljam, da pri spihihgu slučajno ulovim tunu, nebi je pustio.

Molimo prijavite se

• Baćo68
  • Baćo68's Avatar
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
  • Nikad nije kasno početi
Više...
Baćo68's Avatar 17 Lis 2016 12:17 #17 od Baćo68
Ja bih samo napomenuo da postoji slična tema u kojoj se ne radi samo o tunama... ludomore.com/forum/zakoni/26-etika-u-rib...ba-grize-u-lovostaju

Zanima me koja je razlika u tome ako neko pokupi tunu ili bilo koju drugu ribu unutar lovostaja? Zakon je zakon i trebao bi se poštivati ili ne.? Ili nepoštivanje zakona vrijedi samo kad je tuna u pitanju, ali kad je ostala riba u putanju, pa makar i mrtva bila, onda se mora vratit u more?

Riba(r) ribi grize rep

Molimo prijavite se

• Geno
  • Geno's Avatar
  • Stalni korisnik
  • Stalni korisnik
Više...
Geno's Avatar 17 Lis 2016 14:44 #18 od Geno

Baćo68 napisao: Ja bih samo napomenuo da postoji slična tema u kojoj se ne radi samo o tunama... ludomore.com/forum/zakoni/26-etika-u-rib...ba-grize-u-lovostaju

Zanima me koja je razlika u tome ako neko pokupi tunu ili bilo koju drugu ribu unutar lovostaja? Zakon je zakon i trebao bi se poštivati ili ne.? Ili nepoštivanje zakona vrijedi samo kad je tuna u pitanju, ali kad je ostala riba u putanju, pa makar i mrtva bila, onda se mora vratit u more?

Odgovor ti je jednostavan.Dakle razlika je samo u tome ,jesi li ti pokupio tu tunu ili netko drugi.Sukladno tome se onda i tumači ovo-zadržati ili pustiti. :lol:

Hvala: Baćo68

Molimo prijavite se

• Baćo68
  • Baćo68's Avatar
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
  • Nikad nije kasno početi
Više...
Baćo68's Avatar 17 Lis 2016 19:23 - 17 Lis 2016 19:24 #19 od Baćo68
:lol: ma da...u onoj drugoj temi su se svi zgražali na one koji su rekli da bi polumrtve ribe nosili doma, neki su zagovarali etičko puštanje ribe u more bez obzira jel ju se može spasiti ili ne. Ovdje ae sad raspravlja dali se izavi kazni isplati tunu nositi doma ili ne....ili ja ne kužim dobro. :evil: ;) :oops:

Riba(r) ribi grize rep
Zadnja izmjena: 17 Lis 2016 19:24 od Baćo68.

Molimo prijavite se

• Geno
  • Geno's Avatar
  • Stalni korisnik
  • Stalni korisnik
Više...
Geno's Avatar 17 Lis 2016 20:30 #20 od Geno

Baćo68 napisao: :lol: ma da...u onoj drugoj temi su se svi zgražali na one koji su rekli da bi polumrtve ribe nosili doma, neki su zagovarali etičko puštanje ribe u more bez obzira jel ju se može spasiti ili ne. Ovdje ae sad raspravlja dali se izavi kazni isplati tunu nositi doma ili ne....ili ja ne kužim dobro. :evil: ;) :oops:

Da,ali tuna naraste jako velikaaaaa.S jednom napuniš zamrzivač,dio prodaš dio daš prijateljima koji ti vrate u janjetini,odojku itd,itd.Bolje od oročenih ojra,haha

Hvala: lignjolovac

Molimo prijavite se