"E baš zato moj učeni velegrađanine, ja ne volim grad! Jer to se njemu ne može dogodit. Meni je draga ova naša mala, smišna, luckasta pozornica, s ovin kletinetom od prisjednika i sa ovin imbećilom od popa i sa ovom mojon išempjanom Bepinom!"
Prijava
x
Registracija
x

Pozdrav, Gost
  • Stranica:
  • 1
  • 2
  • 3

TEMA: Zakon o morskom ribarstvu

Zakon o morskom ribarstvu 06 Sij 2017 10:29 #11973

• Skipper
  • Skipper's Avatar
  • Novi korisnik
  • Zahvala primljena: 8
Otvorena je javna rasprava o novom prijedlogu Zakona o morskom ribarstvu.
Ima promjena za sportski i rekreativni ribolov oko korištenja vrsta alata i vođenja evidencije ulova.
Rasprava traje do 05.02.2017.
Link na kojem možete pročitati prijedlog novog zakona i dati svoje primjedbe na isti.
esavjetovanja.gov.hr/Econ/MainScreen?EntityId=4539
Da bi se uključili u raspravu potrebno se registrirati
Slijedeći korisnik(ci) je rekao hvala.: Baćo68, cicifujcic

Zakon o morskom ribarstvu 06 Sij 2017 13:31 #11978

• cicifujcic
  • cicifujcic's Avatar
  • Novi korisnik
  • Zahvala primljena: 7
Jako mi je drago da još netko prati događanja :)

Zakon o morskom ribarstvu 06 Sij 2017 13:52 #11981

• zoki1
  • zoki1's Avatar
  • Legenda foruma
  • Zahvala primljena: 289
Ma mogu oni donjet zakon kakav god.Dok god ljudi ne shvate da se zakon mora poštivat,do tada od svega toga ništa.Mene najviše smeta da se pojedinci javno hvale sa prelovom,a onda još i sa prodajom iste te ribe koja je ulovljena sa dozvolom za sportski ribolov,a isprika im je da na neki način moraju nadoknadit gubitak pribora,mamce,gorivo za auto itd. i nikome ništa.Još kad im malo prigovoriš u smislu da su u prelovu i da je to prekršaj i da su trebali pustit višak od 5kg+ jedna kapitalnariba koliko je dopušteno zakonom,govore da si lud,da ko bi pustio oradu od 3kile,a isti ti se kao bore proiv migavica i ostalih načina ribolova,a oni su za mene krivolovci i da je po nekakvoj pravici,ribolovno društvo i ga trebalo kaznit(novčano i oduzimanjem dozvole) za krivolov i prodaju ribe.
Slijedeći korisnik(ci) je rekao hvala.: AnalPheasant

Zakon o morskom ribarstvu 06 Sij 2017 15:52 #11984

• oki270
  • oki270's Avatar
  • Legenda foruma
  • Zahvala primljena: 277
Ha gle...tesko da se budu ljudi poceli sami od sebe bolje ponasati. Stvar kako to postici je jednostavan -> TOLJAGA. Nisu austrijanci ili njemci toliko bolji i kvalitetniji ljudi od nas, ali vec jaaako dugi niz godina im nad glavom stoji upravo spomenuta toljaga..pa kad nesto naprave van zakona UDRIIII! Na zalost prisila je jedini nacin kako ljude dovesti u red i dok toga ne bude, nist od postivanja zakona. Hebiga, i ja se vozim 50 po Becu ili Grazu (i prisilno po Zadru jer tu svi voze mega-sporo posebno kad je u prometu moja punica :evil: ) Trenutni zakon i nije los, samo sto se isti ne provodi.

Npr...u proljece sam bio s nekom lokalnom ekipom na ribolovu iz barke na jednom dosta frekventnom mjestu (bilo je sigurno 30tak barki tamo). Ja sam jedini imao dozvolu za ribolov i za brod. (bilo nas je sestoro). O cemu vise pricamo? Kontrole gotovo da ne postoje i ljudi to po prirodi iskoristavaju. O lovu s obale da i ne pricamo..ne poznam nikog od lokalaca u Petrcanama/Zadru i okolo da uopce imaju ribolovnu dozvolu. Ne treba im...jer nema ni kontroli. Lovim s obale u Zadru i oko njega vec..cca 5 godina s barem 40 izlazaka godisnje. NIKADA me nitko nije trazio dozvolu. Jedini put kada me je netko trazio dozvolu je bilo jednom u Plominu (istina i bio sam samo jednom).

Ukratko - dok nema provodjenja zakona - besmisleno je uopce raditi na "novim" zakonima.
Zadnja izmjena: : 06 Sij 2017 15:54 od oki270.

Zakon o morskom ribarstvu 06 Sij 2017 19:54 #11990

• zoki1
  • zoki1's Avatar
  • Legenda foruma
Pa to i velim,zakon je ok,ali previše je korupcije prisutno,ne provode se nikakve kontrole itd.Kontrole u slatkovodnom ribolovu su nikakve,ali u morskom ribolovu nikakve
Zadnja izmjena: : 06 Sij 2017 19:55 od zoki1.

Zakon o morskom ribarstvu 07 Sij 2017 09:44 #12005

• Mladen Miletić
  • Mladen Miletić's Avatar
  • Doktor foruma
  • Spremač/ica u vrtiću
  • Zahvala primljena: 155
Ovo je novo, čini mi se

Copi/paste sa str. 15/48.

d. posebne dozvole:
- za ribolov ostima, vršama za lov ribe, stajaćim parangalima i upotrebu umjetne rasvjete (ferala), koje se mogu izdati samo uz posjedovanje godišnje dozvole

Pitam za stajaći parangal. Jel to isto što i pridneni koji se ne spominje a prije je trebao posebnu dozvolu.

Selo će poludit ako krenu kontrole. Vrše, osti, svića.

Puškom samo ribe, znači ne i hobe
Mladen
099 3 20 40 20
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.
Zadnja izmjena: : 07 Sij 2017 09:47 od Mladen Miletić.
Slijedeći korisnik(ci) je rekao hvala.: zoki1

Zakon o morskom ribarstvu 07 Sij 2017 10:10 #12007

• zoki1
  • zoki1's Avatar
  • Legenda foruma
A neka pizde,jbg,red se mora uvest svugdi,ne samo u gospodarski ribolov,jer,ruku na srce,puno više je krivolova u sportskom i rekreacijskom ribolovu nego legalnog ribolova,u podvodnom ribolovu se lovi sa bocama i to se ni ne skriva više,javno se objevljuju ulovi koji su debelo preko dozvoljenog,i opet nikom ništa.Za puno riba treba uvest lovostaj i min dozvoljenu mjeru i tak,ima toga.U slatkovodnom ribolovu nije bajno,ali ima nekakvog reda,da se može bolje,uvijek,tako da i na moru treba svak sebe pogledat u ogledalo i biti iskren.

Zakon o morskom ribarstvu 07 Sij 2017 10:37 #12010

• Baćo68
  • Baćo68's Avatar
  • Legenda foruma
  • Nikad nije kasno početi
  • Zahvala primljena: 548
zoki1 napisao:
Za puno riba treba uvest lovostaj .

Zoki, sa ostalim se slažem, ali uvest lovostaj....
Ovo dalje ne govorim za one koji imaju barke nego za one koji isključivo na poštu dolaze autom ili pješice i love isključivo sa obale.
Pa ako bi se držali propisa vezanih za zabranu lova sa riva u lukama i onih o zabrani ribolova na plažama od 6og do ne znam, 9og mjeseca... imaš lovostaja koliko ti sece hoće... ali da, onda i plivarice ne bi smjele grabit npr. oradu u to vrijeme i prodavat na placi po 40 kn.
Ovo pišem iz samo jednog razloga...držimo se nekakve EU, pa što ne uvedu za sve nas koji lovimo sa obale zakone kakvi su u EU... u Italiji su 3 štapa dozvoljena bez plačanja ikakvih pristojbi i članarina. I u drugim državama EU imaju uvedene slične zakone, razlika je u količini alata. Kod nas je dozvola sa barkom i bez nje identična cijena... da ne govorim koliko košta tjedna ili mjesećna...toga ima samo kod nas.
Ista je stvar sa gljivama, šparogama.... naplačuju ono što nam je majčica zemlja dala...
Lovi i dopusti drugima da love!
Zadnja izmjena: : 07 Sij 2017 10:39 od Baćo68.
Slijedeći korisnik(ci) je rekao hvala.: zoki1

Zakon o morskom ribarstvu 07 Sij 2017 11:51 #12011

• zoki1
  • zoki1's Avatar
  • Legenda foruma
Bačo,lovostaj se treba uvesti kada je mrijest,to je svrha lovostaja,onda se nebi dogodilo da se mrežom ulovi 2500 kašeta orade kad se sprema za mrijest i u mrijestu,samo je to razlog,ništa više.Jre svi smo mi svijesni da te orade nisu slučajan ulov,ali da je bila pod lovostajem,morao bi je pustit i ta riba bi se izmrestila.Ima lovostaj smisla ;)
Slijedeći korisnik(ci) je rekao hvala.: Baćo68

Zakon o morskom ribarstvu 07 Sij 2017 11:56 #12012

• zoki1
  • zoki1's Avatar
  • Legenda foruma
Ovo pišem iz samo jednog razloga...držimo se nekakve EU, pa što ne uvedu za sve nas koji lovimo sa obale zakone kakvi su u EU... u Italiji su 3 štapa dozvoljena bez plačanja ikakvih pristojbi i članarina. I u drugim državama EU imaju uvedene slične zakone, razlika je u količini alata. Kod nas je dozvola sa barkom i bez nje identična cijena... da ne govorim koliko košta tjedna ili mjesećna...toga ima samo kod nas.
Ista je stvar sa gljivama, šparogama.... naplačuju ono što nam je majčica zemlja dala...[/quote]

Sa ovime se u potpunosti slažem,jedino mislim da je u Italiji dozvoljen 1 štap bez dozvole,nisam siguran,o cijenama dozvole uopče nema smisla razgovarat jer je to pljačka epskih razmjera ;)

Zakon o morskom ribarstvu 07 Sij 2017 11:58 #12013

• ja_osobno
  • ja_osobno's Avatar
  • Majstor foruma
  • Zahvala primljena: 66
Mladen Miletić napisao:
d. posebne dozvole:
- za ribolov ostima, vršama za lov ribe, stajaćim parangalima i upotrebu umjetne rasvjete (ferala), koje se mogu izdati samo uz posjedovanje godišnje dozvole
A stvarno su govna ako i za ovo navedeno uvedu posebne dozvole, jer onda samo treba čekat kad će trebat posebna dozvola za lov ribe sa ješkom, za lov varalicom, za lov liganja/sipa
kurvinska posla i skupljanja para :angry:
Baćo68 napisao:
Kod nas je dozvola sa barkom i bez nje identična cijena... .

i šta je tu problem po tebi?
Ćo, je ča? :D
Zadnja izmjena: : 07 Sij 2017 11:59 od ja_osobno.

Zakon o morskom ribarstvu 07 Sij 2017 12:21 #12014

• Ahab
  • Ahab's Avatar
  • Legenda foruma
  • Zahvala primljena: 296
ja_osobno napisao:
Baćo68 napisao:

Tom logikom može isto koštat i za koću ili plivaricu. U ribolovu s kraja ograničen si na dvije udice i to je to. Ako će i ribolov iz barke ograničit na isključivo 2 udice (znači bez ostiju, vrša, panula....) onda nema problema da dozvola isto košta.
Da se razumimo, nisam ja da tebi dozvola poskupi nego da meni pojeftini. Osim toga, imam barku i ko zna kad će mi past na pamet iz nje lovit.
smoto
Slijedeći korisnik(ci) je rekao hvala.: Baćo68

Zakon o morskom ribarstvu 07 Sij 2017 13:04 #12015

• ja_osobno
  • ja_osobno's Avatar
  • Majstor foruma
  • Zahvala primljena: 66
Ahab napisao:
ja_osobno napisao:
Baćo68 napisao:

Tom logikom može isto koštat i za koću ili plivaricu. U ribolovu s kraja ograničen si na dvije udice i to je to. Ako će i ribolov iz barke ograničit na isključivo 2 udice (znači bez ostiju, vrša, panula....) onda nema problema da dozvola isto košta.
Da se razumimo, nisam ja da tebi dozvola poskupi nego da meni pojeftini. Osim toga, imam barku i ko zna kad će mi past na pamet iz nje lovit.
Pa ograničen sam i ja zakonom sa barke na broj udica i štapova

Koliko ljudi se na proliće šeće sa ostima za sipe po kraju? koliko ljudi baca i vršu sa kraja ili po ljeti plivajuć isto bez barke.

tako da od toga šta si nabrojao je razlika samo u panuli? i zbog toga bi ovome sa kraja trebala bit jeftinija dozvola?

Onda po tome treba uvest u dozvolu da ja sa barkom nesmijem ribarit sa kraja, i ni ti koji recimo nemaš barke nesmiš poć lovit kod frenda na barku

a onda se pak uvlačimo u svakakve pizdarije i komplikacije
Ćo, je ča? :D
Zadnja izmjena: : 07 Sij 2017 13:05 od ja_osobno.

Zakon o morskom ribarstvu 07 Sij 2017 13:07 #12016

• oki270
  • oki270's Avatar
  • Legenda foruma
  • Zahvala primljena: 277
Ahab napisao:
Ako će i ribolov iz barke ograničit na isključivo 2 udice (znači bez ostiju, vrša, panula....) onda nema problema da dozvola isto košta.

Pa upravo prema tome i ide, da se extra placaju dozvole za vrse i parangale sto je, po meni, ok. Kakve veze vrse i parangali imaju sa sportom i rekreacijom? Otprilike kao i mreze. Dakle - nikakve.
Zadnja izmjena: : 07 Sij 2017 13:07 od oki270.
Slijedeći korisnik(ci) je rekao hvala.: Ahab

Zakon o morskom ribarstvu 07 Sij 2017 13:37 #12017

• Baćo68
  • Baćo68's Avatar
  • Legenda foruma
  • Nikad nije kasno početi
  • Zahvala primljena: 548
zoki1 napisao:
Bačo,lovostaj se treba uvesti kada je mrijest,to je svrha lovostaja,onda se nebi dogodilo da se mrežom ulovi 2500 kašeta orade kad se sprema za mrijest i u mrijestu,samo je to razlog,ništa više.Jre svi smo mi svijesni da te orade nisu slučajan ulov,ali da je bila pod lovostajem,morao bi je pustit i ta riba bi se izmrestila.Ima lovostaj smisla ;)

Ma slažem se ja sa tobom, samo sam htio reč da mi sportisti obalni i ovakp imamo i previše zabrana, pa nam ne trebaju i nove, a ako se zabrana i uvede, onda neka to bude za profiće, jer ruku na srce, koliko svi mi ribe ulovimo u godini dana, neusporedivo je s onim što jedna plivarica napravi samo jednim bacanjem mreže. A pošto plivarica po zakonu i ne smije hvatati bijelu ribu, zakon kaže da isti ulov koji je i tako polumrtav ne treba vračati u more, ali za kaznu(ovo sam ja dodao) moraju mijenjati poziciju i zadržati ulov...
Lovi i dopusti drugima da love!
  • Stranica:
  • 1
  • 2
  • 3