Cipal bataš dolazi iz porodice Mugilidae, kao i ostali cipli. Najveći je cipal koji živi u Jadranu. Zasad najveći zabilježeni primjerak cipla bataša u Jadranu iznosio je 55 cm duljine i nevjerojatnih 6 kg. Drugdje su zabilježeni i ulovi od 1 m i 12 kg. Ima spljoštenu glavu širu od tijela koje je duguljasto, velike izražene oči i tanke usnice i malena usta. Boja mu varira od svijetlosive do maslinastozelene s raznim nijansama koje se pravilno prelijevaju po tijelu. Trbuh mu je srebrno bijele boje.
Rasprostranjen je gotovo svuda po svijetu ali samo u oblanom pojasu. Ne zalazi u mora hladnija od 8 stupnjeva Celzija. Voli bočatu vodu i nerijetko zalazi dublje u rijeke.
Živi pri površini na vrlo malim dubinama. Mrijesti se ljeti, u srpnju i kolovozu, kada ide dalje od obale na dubine od čak 120 m. Ženka ispušta od 0,8 do 2,6 milijuna jajašaca. Cipal bataš živi oko 16 godina. Cipal bataš se hrani zooplanktonima i sitnim beskralježnjacima, odrasli primjerci uglavnom algama, račićima i crvima.
Karakteristike
- Porodica: Mugilidae
- Latinski naziv: Mugil cephalus
- Engleski naziv: Flathead mullet
- Prosječan primjerak: 0.2 kg
- Najveći ulovljen primjerak na Jadranu: 6 kg
- Najveći ulovljen primjerak na Ludom Moru: nema
- Kako se najčešće lovi: plovak, mreža, vrša
- Omiljena ješka: kruh
- Mrijest: jesen i zima
- Lovostaj: nema
- Minimalna veličina: nema
Zanimljivosti
U prehrani meso bataša se smatra vrlo ukusnim i cijenjenim. Priprema se na razne načine. Pri konzumaciji preporuča se freški cipal bataš jer duljim čuvanjem mijenja okus.
Može preživjeti u slatkoj vodi.
Jedan od gastronomskih specijaliteta jest soljena i sušena ikra (butarga) od cipla ili kako je japanci nazivaju Karasumi. Obično se konzumira u kombinaciji sa sakeom. Slika u galeriji.