Jadranska jesetra poznata kao jesetra tuponoska je endemska vrsta Jadranskog mora. Živi na pjeskovitom i muljevitom dnu riječnih laguna i ušća rijeka gdje ponekad ulazi dublje u riječni tok. Najčešće se može pronaći u rijekama s dubokim i širokim koritom na dubinama od 10 do 40 m. U dilemi da li je svrstati u Jadranski Wiki ipak smo se odlučili jer ipak zalazi u "slani" okoliš iako ga pretjerano ne voli.
Izduženog je i vretenastog tijela koje je prekriveno s 5 redova koštanih štitova. Boje tijela jesetre se kreću od smeđecrne do smeđezelene boje dok su bokovi svijetliji, a trbuh bijel. Jesetra ima mala usta bez zuba smještena na donjoj strani pomoću kojih kopa po mulju i pijesku u potrazi za hranom.
Jadranska jesetra je dugovječna riba, može živjeti i do 80 godina. Odrasli primjerci jesetre mogu narast do čak 2 m dužine i 25 kg težine. Vrlo je ukusna riba i upotrebljava se za jelo, međutima za razliku od svoje rođakinje, atlantske jesetre, ne služi za kavijar.
Karakteristike
- Porodica: Acipenseridae
- Latinski naziv: Acipenser naccarii
- Engleski naziv: Adriatic sturgeon
- Prosječan primjerak: nema
- Najveći ulovljen primjerak na Jadranu: nema
- Najveći ulovljen primjerak na Ludom Moru: nema
- Kako se najčešće lovi: nema
- Omiljena ješka: nema
- Mrijest: krajem nema
- Lovostaj: stalan
- Minimalna veličina: nema
Zanimljivosti
Jadranska jesetra spada u kritično ugrožene vrste. Nalazi se na popisu vrsta pred istrebljenjem. Zakon zabranjuje sve vrste ribolova na jesetru.
Možemo je pronaći isključivo na obalama Hrvatske, Italije, BiH i Crne Gore.