Pauk bijelac je riba koja pripada obitelji paukovki. Najčešći je pauk u Jadranu. Osim bijelca u Jadranu žive još tri vrste pauka: pauk žutac, pauk mrkulj i pauk crnac. Naraste do 40 cm i dosegne težinu do 1,5 kg. Sivkasto ružičaste je boje s tamnim i žutim šarama. Kao i drugi pauci ima izbočene oči visoko na glavi.
Mrijesti se u lipnju i srpnju. Živi na pjeskovitom i muljevitom dnu. Zakopava se u pijesak pomoću peraja odakle vreba plijen nakon čega ga munjevitim trzajem napada. Jako je proždrljiv i najčešće se hrani sitnom ribom, rakovima i mekušcima, međutim zna napadnuti i ribe veće od sebe na koje nasrće otrovnim bodljama.
Usprkos činjenici da je vrlo otrovan, pauk je vrlo ukusna riba bijelog mesa.
Karakteristike
- Porodica: Trachinidae
- Latinski naziv: Trachinus draco
- Engleski naziv: Greater weever
- Prosječan primjerak: nema
- Najveći ulovljen primjerak na Jadranu: nema
- Najveći ulovljen primjerak na Ludom Moru: nema
- Kako se najčešće lovi: nema
- Omiljena ješka: nema
- Mrijest: ljeto
- Lovostaj: nema
- Minimalna veličina: nema
Zanimljivosti
Na škržnom poklopcu ima dugu bodlju okrenutu prema natrag. Upravo ona je problem jer je u njoj smješten opasni otrov koji djeluje na živčani i krvožilni sustav čovjeka.
Nakon uboda prvo se javlja vrlo jaka bol koja može trajati vrlo dugo, čak i preko 10 sati. Zati može uslijediti nesvjestica, povraćanje, ubrzano lupanje srca i visoka temperatura kao i slični simptomi ozbiljnog poremećaja u organizu.
Intezitet tegoba će ovisiti o organizmu ubodene osobe i o veličini samog pauka. Nakon uboda najbolje je odmah potražiti liječničku pomoć. Otrov je termolabilan što znači da ga visoka temperatura ublažava i uništava tako da odmah treba uroniti mjesto uboda u tekućina temperature preko 40 C°.
Smrtni slučajevi su rijetki ali su se događali.