Lignje s obale

More
7 years 5 months ago #2590 by zeusfaber
Replied by zeusfaber on topic Lignje s obale
evo pepsi :cheer:

Dakle, nedavno smo se upoznali Pikabu i ja i zajedno otišli na noćni spinning. Plan je bio uloviti škarma na provjerenim pozicijama gdje smo u proteklih mjesec dana upisivali ribu za ribom. Pun mjesec, maestral u opadanju, pjena, idealno vrijeme za spinning. Varalice? Samo teška artiljerija! SeaSpin Mommotti 18cm, Rapala Max Rap 15 i 17cm, Sakura Smart Minnow 14.5cm, Sakura Reefsand 12.5cm i sl. Vođeni iskustvom, mala varalica - mala riba, velika varalica - i mala i velika riba. Padali su na toj poziciji škarmi redom od 0,5kg do 6kg!

Nakon 45min imam prvi griz na Max Rap-a. Zatezanje bez pretjerane agresije, otežanje na štapu, školska kontra i šipak. Ok, nisam odmah sumnjičav jer se događalo, ali da je čudno - jest. Obično kad škaram naumi zveknuti varalicu to bude agresivan napad, ko Nijemci na Poljake 39'. Nema tu ispitivanja i treskanja nosom po varalici, to grize isti tren i ako se zakači (a u 95% situacija hoće) onda kreće cirkus i obično sva tri rampina završavaju u ustima, škrgama i sl. Nerijetko škaram samo prati varalicu, međutim to nije slučaj njegove sumnjičavosti i nezainteresiranosti, nego premlakog i neagresivnog protagonista s druge strane štapa. Ona fora da se po noći varalica vuče polako za škarme ne znači apsolutno ništa.

Brzo stiže i drugi griz. Pa treći. Pa četvrti! Štap se savija, kočnica klizi i odjednom staje. Blesav i tup udarac. Ne izgleda kao škaram. Opreznija kontra kao da prolazi kroz maslo i "riba" odlazi. Ok, sad mi ništa nije jasno. Gubio sam i prije ribu ali ovo nema veze s tim. Okreće se Pikabu i kaže - "Gle, ovo je lignja!". Lignja? Lignja??? :woohoo: Meni, born & raised aboridžinu s konavoskih stijena jedan purger postavlja ribolovnu dijagnozu :lol: Ali ne bilo kakav purger, tješim se. Purger koji je vidio više lignji i zubataca nego ja crneja, i to u mom dvorištu. Razočaran u vlastito donošenje "banalnih" zaključaka nastavljam u istom tonu i preispitivam svoj ribolovni pedigre.

Prosvijetljen, sustavom eliminacije i zdravom logikom dolazim do jednog jedinog zaključka. LIGNJA! Zašto?

U korist lignje radili su: pun mjesec (udarala je po površini kao na panulu), tupi udarci (vješanje na varalicu i bijeg na samu pomisao kontre), puno gavuna u samom kraju, napad nakon pauze...

Protiv lignje radili su: valovi i varalica od 17cm :lol:

Molim objašnjenje :)
The following user(s) said Thank You: pepsi

Please Log in to join the conversation.

More
7 years 5 months ago #2591 by lignjolovac
Replied by lignjolovac on topic Lignje s obale
Ekipa drago mi je da ste podržali moju ideju,natjecanje će sigurno biti zanimljivo i vrlo edukativno. Pepsi (dinamo) ja ću ti probati zasmetati sa hajdukom :D

Pobjednik nije bitan,bitno je da se svi zabavimo i što je najbitnije naučimo nešto iz svakog izvještaja.

Zeus svaka ti čast na brzini i kvaliteti organiziranja.

Žali se Marija svojoj susjedi:
– “Kad god moj Mate kupi dozvolu nikad ribe ne uhvati. A kad ne kupi onda njega uhvate!”
The following user(s) said Thank You: zeusfaber, pepsi

More
7 years 5 months ago #2592 by dundo
Replied by dundo on topic Lignje s obale
Zeusfaber, negdje na nekom drugom forumu, na temi "brancin na spinning", pročitao sam članak nekog forumaša koji je imao potpuno isti doživljaj kao i ti. Lovio je smudute na površince i stalno mu je nešto lupalo po varalici, a nikako da ostane, sve dok se nije lignja zakačila na trokuku. Isto tako piše da otada uvijek nosi neku varalicu koja na kraju ima krunicu a na sredini trokuku pa kad lignje počnu udarat na površini da ih redovno natambura.
The following user(s) said Thank You: pepsi

More
7 years 5 months ago - 7 years 5 months ago #2593 by pepsi
Replied by pepsi on topic Lignje s obale
Po meni čista glad ;) ,neznam jeste koju uvatili ili bar vidili il je to pretpostavka ali moguće da su lignje a sad zašto na varalice,vjerovatno su izgledom koji danas izgleda bolje nego živa riba,načinom vođenja varalice ste ih toliko isprovocirali da su im gavuni u odnosu na varalice pristojne veličine izgledali kao čevap prema bifteku :lol: a i poznato je da se često bace na varalice namijenjene za ribu

zeusfaber wrote: evo pepsi :cheer:

Dakle, nedavno smo se upoznali Pikabu i ja i zajedno otišli na noćni spinning. Plan je bio uloviti škarma na provjerenim pozicijama gdje smo u proteklih mjesec dana upisivali ribu za ribom. Pun mjesec, maestral u opadanju, pjena, idealno vrijeme za spinning. Varalice? Samo teška artiljerija! SeaSpin Mommotti 18cm, Rapala Max Rap 15 i 17cm, Sakura Smart Minnow 14.5cm, Sakura Reefsand 12.5cm i sl. Vođeni iskustvom, mala varalica - mala riba, velika varalica - i mala i velika riba. Padali su na toj poziciji škarmi redom od 0,5kg do 6kg!

Nakon 45min imam prvi griz na Max Rap-a. Zatezanje bez pretjerane agresije, otežanje na štapu, školska kontra i šipak. Ok, nisam odmah sumnjičav jer se događalo, ali da je čudno - jest. Obično kad škaram naumi zveknuti varalicu to bude agresivan napad, ko Nijemci na Poljake 39'. Nema tu ispitivanja i treskanja nosom po varalici, to grize isti tren i ako se zakači (a u 95% situacija hoće) onda kreće cirkus i obično sva tri rampina završavaju u ustima, škrgama i sl. Nerijetko škaram samo prati varalicu, međutim to nije slučaj njegove sumnjičavosti i nezainteresiranosti, nego premlakog i neagresivnog protagonista s druge strane štapa. Ona fora da se po noći varalica vuče polako za škarme ne znači apsolutno ništa.

Brzo stiže i drugi griz. Pa treći. Pa četvrti! Štap se savija, kočnica klizi i odjednom staje. Blesav i tup udarac. Ne izgleda kao škaram. Opreznija kontra kao da prolazi kroz maslo i "riba" odlazi. Ok, sad mi ništa nije jasno. Gubio sam i prije ribu ali ovo nema veze s tim. Okreće se Pikabu i kaže - "Gle, ovo je lignja!". Lignja? Lignja??? :woohoo: Meni, born & raised aboridžinu s konavoskih stijena jedan purger postavlja ribolovnu dijagnozu :lol: Ali ne bilo kakav purger, tješim se. Purger koji je vidio više lignji i zubataca nego ja crneja, i to u mom dvorištu. Razočaran u vlastito donošenje "banalnih" zaključaka nastavljam u istom tonu i preispitivam svoj ribolovni pedigre.

Prosvijetljen, sustavom eliminacije i zdravom logikom dolazim do jednog jedinog zaključka. LIGNJA! Zašto?

U korist lignje radili su: pun mjesec (udarala je po površini kao na panulu), tupi udarci (vješanje na varalicu i bijeg na samu pomisao kontre), puno gavuna u samom kraju, napad nakon pauze...

Protiv lignje radili su: valovi i varalica od 17cm :lol:

Molim objašnjenje :)

daj čovjeku ribu i jest će JEDAN DAN,nauči čovjeka da lovi ribu i lovit će je CIJELI ŽIVOT
Last edit: 7 years 5 months ago by zeusfaber.

More
7 years 5 months ago - 7 years 5 months ago #2594 by pepsi
Replied by pepsi on topic Lignje s obale
Nemojte molim vas sa dinamom,daj nešto drugo :lol:
A zeus mi je sad da misliti, iskreno nisam nikad proba tako nešto nit mi je palo na pamet da po punom misecu ne puštam skosu da potone nego da je vučem po površini, prvom prilikom ću to isprobat B)

evo riješenja B)

daj čovjeku ribu i jest će JEDAN DAN,nauči čovjeka da lovi ribu i lovit će je CIJELI ŽIVOT

More
7 years 5 months ago - 7 years 5 months ago #2600 by Pikabu
Replied by Pikabu on topic Lignje s obale
Ej LudoMore. Evo i mene nazad za tipkovnicom. Nažalost ovo ljeto sam se više kupao i sunčao nego lovio ribu, a što sam ulovio, dalo bi se nabrojati na prste dvije ruke. Tako da bolje da šutim :)

Ali eto baš za te lignje... noć nakon punog mjeseca zove me frend s Kvarnera. I veli, do sada sam lovio lignje na peškafondo i ulovio samo jednu. Onda sam krenuo vući rapalu, i to tamo po jednoj plićini u samom kraju od 2m - 6m dubine, i ulovili 6 lijepih liganja, sve 10-20 dkg... Varalica je Maria zlatno/zelenkaste boje. Eto možda nekome pomogne.

Time to create page: 0.414 seconds