"E baš zato moj učeni velegrađanine, ja ne volim grad! Jer to se njemu ne može dogodit. Meni je draga ova naša mala, smišna, luckasta pozornica, s ovin kletinetom od prisjednika i sa ovin imbećilom od popa i sa ovom mojon išempjanom Bepinom!"
Prijava
x
x
Registracija
x

Forum je nadograđen na najnoviju verziju. U narednih nekoliko dana očekujte greške koje ćemo čim prije otkloniti. Hvala / PRIJAVI KVAR

Lignje s obale

• Susak
  • Susak's Avatar
  • Novi korisnik
  • Novi korisnik
  • Volim grad koji tece...
Više...
Susak's Avatar 18 Sij 2017 13:26 #2061 od Susak
Replied by Susak on topic Lignje s obale
Ajd lipi moj, da bog da te svaki dan ovako uslikava hahahaha
Hvala: Zdenko, Godra

Molimo prijavite se

Više...
Maestral's Avatar 19 Sij 2017 09:20 #2062 od Maestral
Replied by Maestral on topic Lignje s obale
Evo dvije od jutros, bura se pred svitanje malo smirila i jednostavno nisam mogao više izdržati : )
Vrijeme: od 06:00-08:00
Teren: kamenito dno / pijesak
Rola: Blue Arc 3200
Štap: Herakles Calida Rave, 205cm, 3-18gr.
Upredenica: Gosen PE Egi Damashi #1.0
FC:0,18
Varalice: vel. 3.0

Molimo prijavite se

Više...
oniram's Avatar 19 Sij 2017 11:21 #2063 od oniram
Replied by oniram on topic Lignje s obale
Pitanje za sve ludomorce. Koja bi se gramaža lignje (mislim na jedinku) trebala smatrati dopuštenim ulovom, a da se ne radi o uništavanju ili ugrožavanju vrste????
Hvala: dzingo, Zdenko, Janko

Molimo prijavite se

• maxbeb
  • maxbeb's Avatar
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
  • Samo moru virujem
Više...
maxbeb's Avatar 19 Sij 2017 11:26 #2064 od maxbeb
Replied by maxbeb on topic Lignje s obale

oniram napisao: Pitanje za sve ludomorce. Koja bi se gramaža lignje (mislim na jedinku) trebala smatrati dopuštenim ulovom, a da se ne radi o uništavanju ili ugrožavanju vrste????

Mene je majstor Pepsi savjetova sve ispod 15dkg vratiti, tako da se ja drzim te gramaze.
I super sta si pita, jer sad je to jedan vise koji ce pazit na more :like: :like: :) :cheer:

Ni riječi pred veličanstvom mora,
Pred modrim šumorom vječnost

Molimo prijavite se

Više...
oniram's Avatar 19 Sij 2017 11:46 #2065 od oniram
Replied by oniram on topic Lignje s obale
Pitam jer sam primijetio, osobito dok sam analizirao upise u natjecanju ludog mora na lignje, da ima slučajeva u kojima se lovilo sićušne lignje pa me to iskreno i zasmetalo. Vidljivo je da liganja nažalost ima sve manje, a takvi izlovi zasigurno doprinose tom drastičnom smanjenju. Mislim da bi kao ljubitelji mora trebali reagirati na takva ponašanja, a ne još ih i nagradit. Preporučujem svima da malo pogledaju o kakvim se ulovima radi.

Molimo prijavite se

Više...
Janko's Avatar 19 Sij 2017 12:20 - 19 Sij 2017 12:21 #2066 od Janko
Replied by Janko on topic Lignje s obale

maxbeb napisao:

oniram napisao: Pitanje za sve ludomorce. Koja bi se gramaža lignje (mislim na jedinku) trebala smatrati dopuštenim ulovom, a da se ne radi o uništavanju ili ugrožavanju vrste????

Mene je majstor Pepsi savjetova sve ispod 15dkg vratiti, tako da se ja drzim te gramaze.
I super sta si pita, jer sad je to jedan vise koji ce pazit na more :like: :like: :) :cheer:

To i ja tako mislim, jer manje je stvarno šteta uzimati. Što ćemo druge godine lovit ako ubijamo sadašnju djecu. :?: :?: :?: :?:

Kod nas (naše društvo koji pecamo zajedno) se zadesilo možda jednom/dvaput da smo ulovili "djecu", naravno pušteno je sve natrag, ali nije da se baš takve lovu s obale (bar kod nas), nego s barke. Kakve se sve mogu naći u ribarnici to je za plakat. :( :angry:

Imaš catu?
Zadnja izmjena: 19 Sij 2017 12:21 od Janko.

Molimo prijavite se

• maxbeb
  • maxbeb's Avatar
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
  • Samo moru virujem
Više...
maxbeb's Avatar 19 Sij 2017 13:25 #2067 od maxbeb
Replied by maxbeb on topic Lignje s obale

oniram napisao: Pitam jer sam primijetio, osobito dok sam analizirao upise u natjecanju ludog mora na lignje, da ima slučajeva u kojima se lovilo sićušne lignje pa me to iskreno i zasmetalo. Vidljivo je da liganja nažalost ima sve manje, a takvi izlovi zasigurno doprinose tom drastičnom smanjenju. Mislim da bi kao ljubitelji mora trebali reagirati na takva ponašanja, a ne još ih i nagradit. Preporučujem svima da malo pogledaju o kakvim se ulovima radi.

Apsolutno se slazem...ima negdje i moj prijedlog da se uvede mjerenje itd. Kad krene nova liga onda cemo o tom.
No za sad sam zadovoljan jer eto i vas dvojica vodite brigu, pa ce jos netko za vasim/ nasim primjerom ...i bit ce bolje...bravo samo naprid :like: :)

Ni riječi pred veličanstvom mora,
Pred modrim šumorom vječnost
Hvala: dzingo, oniram, Janko

Molimo prijavite se

Više...
dzingo's Avatar 19 Sij 2017 14:32 #2068 od dzingo
Replied by dzingo on topic Lignje s obale
Svaka cast momci.
Slažem se u potpunosti sa izjavama tipa: "Mislim da bi kao ljubitelji mora trebali reagirati na takva ponašanja, a ne još ih i nagradit.". Ove godine sam ih lijepi broj vratio u more jer sve do 10 dkg (po meni) zaslužuje da jos malo uzraste. Mogao sam prijavit stotine ulova te dječice i tad bi vjerovatno bio i nagrađan :lol: . Išao sam na nagradu za najvecu lignju i na kraju nista od toga a za sve one nevjerne Tome nabavio sam i digitalnu vagu i metar za ubuduce (ako se budem uopce i natjecao).
Drago mi je da ima jos ljudi koji dijele moje misljenje.
Hvala: maxbeb, Godra, oniram, Janko

Molimo prijavite se

Više...
Mladen Miletić's Avatar 19 Sij 2017 16:24 #2069 od Mladen Miletić
Replied by Mladen Miletić on topic Lignje s obale
Ima li netko da se kuži u tematiku, da prevede ovaj tekst sa wikipedije:

Parenje

Iako se obična lignja pari cijele godine, parenje je ipak najintezivnije krajem jeseni i početkom proljeća. Lignje postaju spolno zrele kada dosegnu 10-16 cm dužine. Mužjaci spolnu zrelost dostižu i ranije jer rastu brže od ženki. Prilikom parenja obične lignje potroše svoje gonade koje više nikada ne mogu nadomjestiti pa ubrzo umiru. Ženka u pravilu izleže oko 6000 jajašaca koje objesi u obliku vrpci na pogodno mjesto. Nakon dvadesetak dana se izlegu malene lignje koje žive kao plankton nekoliko dana.

Ne znam što su to gonade?
Da li se pari samo jednom u životu?
Ako da, kako to da ulovim lignju od pola metra?

Mladen
099 3 20 40 20
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Molimo prijavite se

Više...
Janko's Avatar 19 Sij 2017 16:30 #2070 od Janko
Replied by Janko on topic Lignje s obale

Mladen Miletić napisao: Ako da, kako to da ulovim lignju od pola metra?

Na Pacifiku, ili neku nevinu. :cheer: :lol:

Imaš catu?

Molimo prijavite se

Više...
Mladen Miletić's Avatar 19 Sij 2017 16:45 #2071 od Mladen Miletić
Replied by Mladen Miletić on topic Lignje s obale
Ma obićne domaće
Cca 1 kg

Mladen
099 3 20 40 20
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Molimo prijavite se

Više...
zoki1's Avatar 19 Sij 2017 16:49 #2072 od zoki1

Molimo prijavite se

• AnalPheasant
  • AnalPheasant's Avatar
  • Stalni korisnik
  • Stalni korisnik
  • Stress is caused by not fishing enough.
Više...
AnalPheasant's Avatar 19 Sij 2017 16:50 #2073 od AnalPheasant
Replied by AnalPheasant on topic Lignje s obale
Gonade su spolne zlijezde u kojima se '' cuvaju'' gamete tj spolne stanice. Drugim rijecima, kod nas muskaraca naše ''balote'' ili testisi :P

Mladen Miletić napisao: Ima li netko da se kuži u tematiku, da prevede ovaj tekst sa wikipedije:

Ne znam što su to gonade?

Yamaga Blanks Blue Sniper Blacky 81/8
Daiwa Catalina 6500H
Shimano Blue Romance 274cm 20-60
Shimano Stradic FK 5000 XG

Molimo prijavite se

Više...
zoki1's Avatar 19 Sij 2017 16:50 - 19 Sij 2017 16:51 #2074 od zoki1
Replied by zoki1 on topic Lignje s obale
Eto,ja isto do ovog ljeta nisam znao da lignja ima kratki životni vijek,većinom žive oko godinu dana,a max dvije
Zadnja izmjena: 19 Sij 2017 16:51 od zoki1.

Molimo prijavite se

• AnalPheasant
  • AnalPheasant's Avatar
  • Stalni korisnik
  • Stalni korisnik
  • Stress is caused by not fishing enough.
Više...
AnalPheasant's Avatar 19 Sij 2017 16:56 #2075 od AnalPheasant
Replied by AnalPheasant on topic Lignje s obale
Ja, Oniram i Janko do sada smo lovili sve iznad 20cm. Na srecu kod nas u Istri s obale sve velike. :evil: U peškeriji s druge strane lipo mi za plakat dojde. U sezoni, svaki dan zna bit po 50kg lignjica od 10cm. Uvik in prigovaran u ribarnici ali uzalud.. -'' Triban i ja od necega zivit.'' in je tipican odgovor. Da situacija bude jos gora ne radi se tu samo o lignjama...

oniram napisao: Pitam jer sam primijetio, osobito dok sam analizirao upise u natjecanju ludog mora na lignje, da ima slučajeva u kojima se lovilo sićušne lignje pa me to iskreno i zasmetalo. Vidljivo je da liganja nažalost ima sve manje, a takvi izlovi zasigurno doprinose tom drastičnom smanjenju. Mislim da bi kao ljubitelji mora trebali reagirati na takva ponašanja, a ne još ih i nagradit. Preporučujem svima da malo pogledaju o kakvim se ulovima radi.

Yamaga Blanks Blue Sniper Blacky 81/8
Daiwa Catalina 6500H
Shimano Blue Romance 274cm 20-60
Shimano Stradic FK 5000 XG

Molimo prijavite se

Više...
MIRAN's Avatar 19 Sij 2017 18:46 #2076 od MIRAN
Replied by MIRAN on topic Lignje s obale
Ja ću samo još jednom podržati prijedlog koji je već neko predložio da se na službenom logu od ludog mora otisne minimalna dužina lignje i prilikom slikanja da se odmah može diskvalificirati malena.isto tako da se javno može uputiti kritika .

Molimo prijavite se

Više...
zoki1's Avatar 19 Sij 2017 19:16 #2077 od zoki1
To savjesnom ribolovcu netreba ni govorit,zna se.Nisu tu u pitanju samo lignje,nego cijeli riblji fond.Najgore mi kad se ljudi naslikavaju i hvale po forumima,facebook-u i neznam di sve ne sa ribama ispod mjere,prelovom,a pogotovo ribom koja je u mrijestu i onda,ko prije par dana na facebook-u lik stavi sliku 3 brancina,od kojih je jedna ženka puna ikre,samo kaj ne pukne i onda kad mu prigovoriš da ju nije trebao uzet,salve bijesa na tebe,da si ljubomoran itd.Ono,boli me pipa,ja kaj ulovim,ulovim.Najbolja stvar kaj su ti brancini ulovljeni podvodnom puškom,znači vidio je ribu koju gađa i vidio je da je debela ko prasica i opet ju je riješio života,ali ne samo nju,nego i potencijalno potomstvo.

Molimo prijavite se

Više...
zoki1's Avatar 19 Sij 2017 19:20 #2078 od zoki1
Nažalost,treba poraditi na preodgoju ribolovaca,utuvit u glavu da se netreba uzimat sve kaj se ulovi doma nego samo onoliko koliko ti je dosta za konzumaciju,a ruku na srce,5kg dnevnog ulova je ne nego dosta,nego i previše.Znam da sam dosadan sa uspoređivanjem slatkovodnog i morskog ribolova,ali i kod nas je bilo slično stanje,nosilo se doma sve i svašta,trebalo je 15-ak godina,ali kultura ribolovaca se promijenila,što se vidi i po ribljem fondu.Samo promicanje i promicanje fer ribolova i bilo bude sve ok.Vrijeme če sve pokazati ;) :)

Molimo prijavite se

Više...
oki270's Avatar 20 Sij 2017 09:52 #2079 od oki270
Replied by oki270 on topic Lignje s obale

zoki1 napisao: Nažalost,treba poraditi na preodgoju ribolovaca,

Nazalost, starog konja tesko mozes naucit novim trikovima. Osim prisilom i batinanjem. Jedan od pricipa mrkve i batine bi morali biti i ribolovni forumi i posebno njihove organizacije liga i susreta...no na zalost nisu. Barem vecina onih koje ponekad citam nisu. Bas ovo sto decki kazu...u ligi liganja ima lignjica manjih od skosavice. Na slici ih je po par komada...ocito nisu tu samo zbog slikanja vec su ocito odnesene kuci. Neki dan sam na jednom drugom forumu gledao, covjek se hvali ulovom brancina...3 komada po 25 dkg. Cemu to? Pa to je vise kosti u toj ribi nego mesa...jednostavno prokleta prozdrljivost i dok god se zakoni ne pocnu primjenjivati to tako bude.

Sto se organizacije samih liga tice - odlican primjer je Hrvatska Bass Liga ili kayak liga ili feeder liga..ima toga. U njoj natjecatelji u x mjeseci koliko traje natjecanje se skupe jednom mjesecno na odredjenom mjestu, svi love na istoj vodi (diljem HR) i nakon ribolova se pisu bodovi za taj lovni dan. Svaki natjecatelj moze imati maksimalno "izlazaka na vodu" onoliko koliko organiziranih susreta ima. I to je fer liga - jer liga u kojoj jedna osoba izadje na vodu 50 puta a prvi iduci 10 tesko da moze imati ikakvog smisla..ili npr...da jedan natjecatelj lovi brancine na Neretvi a drugi na unistenom Karinskom moru...Ako bude ikada brancin/strijelka lige, nadam se da ce slijediti ovakvu organizaciju jer natjecanje drugacijeg formata "po dojmu" tesko da ima ikakvog smisla.
Hvala: zoki1, oniram, Janko

Molimo prijavite se

Više...
zoki1's Avatar 20 Sij 2017 12:01 #2080 od zoki1
Na te stare konje nisam ni mislio,misli sam na mlađe ljude koji su pod utjeajima starih konja :lol: :lol: :lol: Šalu na stranu,jedino budučnost ,znači mlađi ljudi odgajanjem svoje djece mogu napravit preokret u razmišljanju i kulturi ribolova opčenito. A stare konje jedino zakonom možeš preodgojit,samo represija ;)

Molimo prijavite se