Lignje s obale

More
7 years 3 months ago #3478 by SRibar
Replied by SRibar on topic Lignje s obale

pepsi wrote: Osnova upredenica
.........u i kocnica namistena da proklize na sve teze od skose,.....

Na koji način se namješta kočnica, tj. kako praktično znati do koje granice namjestiti? Ja nisam nikada ribao štapom i mašinicom pa vam je možda moje pitanje u najmanju ruku smiješno ali je meni zagonetka iako sam dosta vrtio po internetu.
The following user(s) said Thank You: pepsi, Fanatik

Please Log in to join the conversation.

More
7 years 3 months ago #3479 by Fanatik
Replied by Fanatik on topic Lignje s obale
SRibar,ko pita,ne skita!!! :) Regulator kocnice je onaj poklopcic koji se zavije na spulu,on drzi spuli i njime se regulira jacina kocnice,znaci kad ga stisnes skroz kocnica je zakocena skroz a kad ga malo popustis onda dozvoljavas kocnici da pod odredjenom silom proslajfa "zzzzzz".Neke masinice imaju odzada kotacic kojim reguliras jacinu kocnice,dakle ako nema odzada kotacic onda je sprijeda onaj poklopcic.
Ja kad namjestam,popustim malo regulator i povucem rukom upredenicu/nailon otprilike koliko bi lovina mogla najjace povuc,a da kocnica onda popusti "zzzzz",dakle stelujem regulator na silu kaja mi je potrebna ovisno o ribama/lignjama koje ocekujem.Naravno treba uzet u obzir i jacinu stapa i njegovu amortizaciju,tako ako je meksi stap kocnica moze bit jace zategnuta,ako je tvrdji stap kocnicu je potrebno malo vise popustit.Kod lignjanja treba uzet u obzir i tehniku skosavanja,ko radi jake skoseve(japanska egi tehnika)treba vise popustit kocnicu a ko radi laganije skoseve kocnica moze bit jace zategnuta.Kod nailona kocnica moze bit jace zategnuta jer on svojom rastezljivoscu amortizira.
Dakle sve to treba uzet u obzir i naravno na terenu nakon nekog iskustva dodjes do optimalne procjene,treba li i koliko stelovat kocnicu.

...orlovi rano lete a kasno sliječu....
The following user(s) said Thank You: pepsi, SRibar, JingleRock, mirakulin

More
7 years 3 months ago #3481 by markoshp
Replied by markoshp on topic Lignje s obale

pepsi wrote: Hexana 2,40-10-36g + okuma avenger 40=590 kn sa popustom ;)
to mi je onako bila najbolja kombinacija od ovog što imam,ako bi ti nešto drugo javi pa ti provjerim cijenu

Odgovara mi, samo da rola nije bijele boje, "svaka sličnost sa NK Hajduk nije namjerna".

"A, recite mi, špurtilon i ostiman, kakve su to vrste riba?" - Jozo Radoš

More
7 years 3 months ago #3482 by marinac
Replied by marinac on topic Lignje s obale
tako si mu dobro objasnija, da to nije istina, iako ja ovo sve znam , stvarno mi je bija gušt ovo pročitati, i još jedanput sve ovo u glavi razraditi
The following user(s) said Thank You: Fanatik

More
7 years 3 months ago #3483 by SRibar
Replied by SRibar on topic Lignje s obale

Fanatik wrote: SRibar,ko pita,ne skita!!! :) Regulator kocnice je onaj poklopcic koji se zavije na spulu,on drzi spuli i njime se regulira jacina kocnice,znaci kad ga stisnes skroz kocnica je zakocena skroz a kad ga malo popustis onda dozvoljavas kocnici da pod odredjenom silom proslajfa "zzzzzz".Neke masinice imaju odzada kotacic kojim reguliras jacinu kocnice,dakle ako nema odzada kotacic onda je sprijeda onaj poklopcic.
Ja kad namjestam,popustim malo regulator i povucem rukom upredenicu/nailon otprilike koliko bi lovina mogla najjace povuc,a da kocnica onda popusti "zzzzz",dakle stelujem regulator na silu kaja mi je potrebna ovisno o ribama/lignjama koje ocekujem.Naravno treba uzet u obzir i jacinu stapa i njegovu amortizaciju,tako ako je meksi stap kocnica moze bit jace zategnuta,ako je tvrdji stap kocnicu je potrebno malo vise popustit.Kod lignjanja treba uzet u obzir i tehniku skosavanja,ko radi jake skoseve(japanska egi tehnika)treba vise popustit kocnicu a ko radi laganije skoseve kocnica moze bit jace zategnuta.Kod nailona kocnica moze bit jace zategnuta jer on svojom rastezljivoscu amortizira.
Dakle sve to treba uzet u obzir i naravno na terenu nakon nekog iskustva dodjes do optimalne procjene,treba li i koliko stelovat kocnicu.

Fanatik lijepa hvala na odgovoru. Znači u principu je namještanje "od oka" koje dolazi sa praksom. Ima biti da će se krcato morskih mijena promjeniti dok ja ne uhitim ruku da namjestim kočnicu kako treba.
The following user(s) said Thank You: Fanatik

More
7 years 3 months ago #3484 by Fanatik
Replied by Fanatik on topic Lignje s obale
:) hehe....ma da,nema neke odredjene formule jer puno toga igra ulogu a i nije svaka kocnica iste jacine....al isto nije neka velika filozofija,za pocetak namjest tek toliko da bas ako neka mrcina naleti ne pokida stogod(to obicno bude dovoljno)pa ces vidi s vremenom ;)
Ja sam ucio iz vlastitih gresaka i zbog zategnute kocnice izgubio nekoliko bas pravih ovrata,strijelki a i liganja :unsure: ,najbolji komadi se upravo tako gube.

...orlovi rano lete a kasno sliječu....

Time to create page: 0.457 seconds