"E baš zato moj učeni velegrađanine, ja ne volim grad! Jer to se njemu ne može dogodit. Meni je draga ova naša mala, smišna, luckasta pozornica, s ovin kletinetom od prisjednika i sa ovin imbećilom od popa i sa ovom mojon išempjanom Bepinom!"
Prijava
x
x
Registracija
x

Forum je nadograđen na najnoviju verziju. U narednih nekoliko dana očekujte greške koje ćemo čim prije otkloniti. Hvala / PRIJAVI KVAR

Startup paket

Više...
Octopus's Avatar 06 Tra 2021 10:03 - 06 Tra 2021 10:09 #1 od Octopus
Startup paket was created by Octopus
Evala

Kako mislim polako krenit u ribolov s kraja, zanima nesto o opremi jer san procita post o duzini stapa i vidim da vulgaris preporuca 200+ gr stap, imam priliku kupit opremu, ali od 150 gr stap i okumu CX-T 55 pa me zanima da li je to preslabo i da li je ta makina dovoljna.

Lov bi najcesce bija sa kamena, juzni Jadran, a tu i tamo bi se zabacilo na komarcu (rjeđe).

Ima li nesto na sto moran pazit a da ne pise u strogim specifikacijama opreme.

Trenutno mi se radi lucica i ne mogu na more s brodon bar god ipo, pa se sad prikovrtajen na ribolov s kraja :)

Nemojte se jidit, ali moga bi postavit puno pitanja u ovoj temi :)

Hvala vam!
Zadnja izmjena: 06 Tra 2021 10:09 od Octopus.

Molimo prijavite se

Više...
bzing's Avatar 07 Tra 2021 08:39 #2 od bzing
Replied by bzing on topic Startup paket
Šta ćeš bacat 100 grama olova u dalj?
Štap od 4+ metara, rola od 1+kg, veliki crv, bibi, volak?
Misliš lovit na odmet koliko sam shvatio?

Molimo prijavite se

Više...
Octopus's Avatar 07 Tra 2021 08:59 #3 od Octopus
Replied by Octopus on topic Startup paket
Pa to bi bilo najvise za lov sa stina odmet style, tako da mozda nece bit toliko bacanja u dalj, ali tu i tamo bi se islo na polegnutije terene di bi bilo zabacaja u dalj.

Otprilike si pogodija, bibi, veliki crv, volak, lignja, srdela.......klasika

Molimo prijavite se

Više...
Dida's Avatar 07 Tra 2021 12:16 #4 od Dida
Replied by Dida on topic Startup paket
Ja sam odvijeć star ali..he,he....(Br. 1.)
..sa Dam-ovima 4,20 i 100-200 gr (gore su Okume Longbow)lovim samo po noći s dvije udice i većim mamcima..
..zbog uštede leđa veći dio ribolova odradim s DomeGabor feederima 50-180 i BG5500..
..razlog je što lovim sa dva štapa i preko dana me sitnija riba ubijala s težom opremom a na lakši pribor nisam imamo ni upola teškoća kod puno većeg broja zabačaja....nadam se da će na moru naići nešto što bi me oznojilo,he,he..oprema se bez frke izborila sa 7+ iskusnim šaranima(više puta bili na udici)
..e sad..zavisi koliki si,kakve snage,koja dubina i kurenat..ciljana riba..

Molimo prijavite se

Više...
Octopus's Avatar 07 Tra 2021 12:47 #5 od Octopus
Dida :) hvala.....

Sto se tice snage i fizicke spreme, to nije problem.

Sto se tice stapova, ovo je prilika da ih uzmem, ali necu ako mi to nije adekvatno (bilo prejako ili preslabo), ali po ovome sto citam, skroz su ok.

E sad, sto se tice ciljane ribe, ja bi po cili dan vuka zubace, kirnje i gofe :), ali svi znamo da ni bas lako doc do toga, tako da cu bit malo skromniji, sve sto bude priko 1 kg ja san prezadovoljan.

Trazim neki adekvatni combo kojeg necu morat bas odma minjatnakon prvog jaceg griza, a ne uzima mi se neki shrot od opreme koji kasnije ne mozes ni dat ni poklonit.

Koliko mogu iscitat iz odgovora, ova kombinacija Okume i vengancea bi trebala biti OK?

Molimo prijavite se

Više...
Dida's Avatar 07 Tra 2021 14:10 #6 od Dida
Replied by Dida on topic Startup paket
..ma za 5+...cxt 55 koristim na triplcrosu(12-40) za spin i sve pohvale..
..sretno i često koristio..

Molimo prijavite se

Više...
bzing's Avatar 07 Tra 2021 15:10 - 07 Tra 2021 15:11 #7 od bzing
More je opet palo na 13 stupnjeva ali će brzo zagrijati kad prođu ovih par dana.
Onda je komarča na max 25m od obale i kreće se paralelno s obalom.
Dakle, logika teških izbačaja je bez veze.
Radije uzmi spinerski štap 20 - 40 grama i klizno olovo do max 20gr.Puno češ bolje proći nego s tim ogromnim skalamerijama.
S takvim štapom upariš rolu do veličine 3000.Ne trebaju ti te teretne.
Zadnja izmjena: 07 Tra 2021 15:11 od bzing.

Molimo prijavite se

Više...
Octopus's Avatar 07 Tra 2021 17:18 - 07 Tra 2021 17:23 #8 od Octopus
Iman ja i spinerski od 20 gr :)

Zezam se, znam da su malo glomazni stapovi u usporedbi sa spinerskim i laksim gramazama, ali nekako je vise namjena dubljim juznijim terenima pa zato mozda da budu i robusniji to mi je logika.
Zadnja izmjena: 07 Tra 2021 17:23 od Octopus.

Molimo prijavite se

Više...
bzing's Avatar 07 Tra 2021 17:33 #9 od bzing

Octopus napisao: Iman ja i spinerski od 20 gr :)

Zezam se, znam da su malo glomazni stapovi u usporedbi sa spinerskim i laksim gramazama, ali nekako je vise namjena dubljim juznijim terenima pa zato mozda da budu i robusniji to mi je logika.

20-40 su itekako robusni, pogotovo spro ili te matke u nižoj cijenovnoj kategoriji.
Kad staviš balin od 20 grama i ješku, to leti 30 do 40metara.Dulje ti ne treba.Komarča i arbun, pas, kantar...sve ti je to na desetak metara dubine a komarča nekad i na dva tri metra (uz samu obalu).
Ja lovim štapovima: 4-18gr, 3-22 gr, 10-30gr.Role obično veličine 2000 rijetko 2500 ili 3000.
Štap i rola skupa do 500gr, najčešće u ruci i ovisno o ješci stalno bacat.Pored mene face s 4 štapa i rolama na koje stane miljun kilometara najlona, stalcima, indikatorima ugriza, stolicama, šatorima...
i onda ja lovim a oni cijeli dan čitaju slobodnu i slušaju vijesti na radiju (auto je naravno tu).
To je otišlo skroz na šaranski ribolov i to mi je shvatljiuvo za ljude s kontinenta koji se spremaju cijeli tjedan pa onda provode vikend uz ta 4 štapa i gajbu pive.Međutim, meni je more tu (10 minuta do prve pošte) pa ja opušteno prošetam sa štapom i ulovim ribu.
Slobodno probaj laganu opremu i oduševit ćeš se.Svaki spinerski štap je dobar za ovakav lov pa čak i 1-7gr.
Hvala: Paragon

Molimo prijavite se

Više...
Paragon's Avatar 07 Tra 2021 18:43 - 07 Tra 2021 18:49 #10 od Paragon
Replied by Paragon on topic Startup paket
Slažem se u potpunosti sa kolegom bzingom.
Lovio sam i ja sa tim teškim skalamerijama pa prešao na štap 10-35gr. Sa rolicom 4000. To vadi palamide 3kg i strijelke bez problema.
Čak sam prodao taj štap i sad sam na štapovima 3-12gr jedno vrijeme sam imao i 2-7gr štap.
To mi je čista perverzija. Sa 3-12 grama štapom sam imao strijelku malo iznad kila. Doslovno sam je izglisirao do janke.Imao sam i murinu koja se zavukla u rupu sa njim i natezao sam se sa njome dobrih 25-30 minuta ako ne i dulje dok nije nažuljala predvez 0.235mm o stijene u rupi do momenta kada je puknuo.Na 2-7 grama sam vadio orade do oko kila isto tako bez problema. Izbacivam otprilike 30-40 metara sa svim štapovima i to mi je sasvim dovoljno. Sve i da nema konkretne ribe uvijek bude pokoji širun,manji škaram,ukjata,šparidi svih vrsta i uvijek je zabavno.
Najbolje od svega je kad me pukne ići ne moram pripremati ništa unaprijed samo pogledam kroz prozor i kad me uhvati volja ja sam nakon 5 minuta na putu do pošte.Isto tako se skupim ako treba za 5 minuta sve skupa.
Pored svega ovoga se i draga zarazila pa mi je maznula štap,a ja sam morao sebi kupovati novi komplet.
Trenutno imam Okuma LRF 3-12gr i rolicu okuma CXT-30 te Savage Gear MPP2 3-14gr i Daiwu BG2500,koja može poslužiti i za lagani bulentin ili lagani inchiku što joj je u biti i prva namjena.
Koristim Micro jig heads od Mustada u veličini od 1,5 do 5,5grama sa silikoncima MaWorm2 najčešće,a nekada bacam pola srdele na sajlici a volo za strijelke,palamide i slične grabežljivice, bude i orade na to ako uspije stići do dna.

Kako tko voli, no ja sam često u stisci s vremenom i ne mogu planirati odlazak u ribolov pa mi ovaj način najviše odgovara.

EDIT: tek sam sad pročitao da su ti južniji tereni ciljani. Ja sam na samome jugu u Dubrovniku ako ti išta znači. Doduše ja najviše lovim na terenima oko 15-20ak metara dubine. I tu mi se pokazalo najbolje ipak.
Zadnja izmjena: 07 Tra 2021 18:49 od Paragon.

Molimo prijavite se

Više...
Octopus's Avatar 08 Tra 2021 08:36 #11 od Octopus
Hvala svima

Evo ja san uzea ovaj setup pa cemo vidit, novi sam u tome pa se jos trazim, ovo sto ste vi naveli mi je nekako vise level iznad mog :)

Draga je isto u ovome pa cemo vidit kako ide, svakako javim.

Ugl, cilj je bacit udicu i ic sto vise, a imam i lagani spin stap do 25gr pa cu probat i sa njim, ovo sa srdelom avolo mi je zanimljivo.......samo treba nac ribu

Inace ovaj Vengance je dosta tanak i zilav, nije tezak, svidja mi se.

Molimo prijavite se