"E baš zato moj učeni velegrađanine, ja ne volim grad! Jer to se njemu ne može dogodit. Meni je draga ova naša mala, smišna, luckasta pozornica, s ovin kletinetom od prisjednika i sa ovin imbećilom od popa i sa ovom mojon išempjanom Bepinom!"
Prijava
x
x
Registracija
x

Forum je nadograđen na najnoviju verziju. U narednih nekoliko dana očekujte greške koje ćemo čim prije otkloniti. Hvala / PRIJAVI KVAR

Daiwa Regal X BR 5000 ili nesto drugo sa Free Spoolom

• dxdandy
  • dxdandy's Avatar Autor teme
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
Više...
dxdandy's Avatar 17 Sij 2016 19:26 - 17 Sij 2016 20:41 #1 od dxdandy
Pozdrav svima!

Evo i jednog pitanjca od mene. Sto mislite o roli iz naslova. Uzeo bih si dvije role i nekako mi ova zapala za oko. Uglavnom bi sluzila na dva telesurf 3,90-4,20m i 150g stapa koja takodjer planiram uzeti. Cca 4 puta godisnje sam na moru, ukupno oko 2 mjeseca i onda sam svaki dan skoro na pecanju. Obicno pecam ciple, špare i fratre i bugve (bube) ili kako ih vec tko zove. Sada bih se okusao u malo jacem riboluvu, probao bih oradu i sl. ali moram malo dalje zabaciti pa zato uzimam telesurf štapove i role. Bitno mi je da ima free spool i da je cemu.

Osim toga zanima me dali ta mašinica ima snage za palamidu i sl. ribu. Za nesto do 10-15kg. Znam par lokacija na kojima se moze zaletiti i veca palimida, gof pa cak i manja tunica pa da bar probam izvuci vanka :lol: Mislim mala je sansa da cu imate uopce srece i imati takav griz ali ako i bude da se barem malo borim sa takvom ribom. Predpostavljam da je za palamidu dobra ali za ovo ostalo da nema sanse. Nije ni vazno ako nije dovoljno snazna, bitno mi je da je ona inace dobra za ribu do par kila i da nije neko smece pa da ne izdrzi barem par godina u normalno cuvanje i obavezno pranje poslije svakog ribolova.

Evo i linka za rolu :

www.ribolovnipribor.hr/hrvatski/proizvod...egal-x-br-5000_3666/

Ili pak imate prijedlog za nesto bolje ali da je u tom cijenovnom rangu. Znam da to nije neka lova ali za amatera kao ja, nemam sada u planu trositi neku ludu lovu a ovo mi je prihvatljiva cijena.

Hvala puno i LP !
Zadnja izmjena: 17 Sij 2016 20:41 od zeusfaber.

Molimo prijavite se

Više...
fisherman's Avatar 17 Sij 2016 21:55 - 17 Sij 2016 21:58 #2 od fisherman
Ja lovim orade vec par godina imao sam 3-4 role daleko najbolja ti je okuma conorafo c65 izvukao sam stvarno cudo velikih orada s njom, mislim da ako nadijes srdelu ili neku zivu ribicu da bi mogao izvuc palamidu, luca, gofa itd...
Zadnja izmjena: 17 Sij 2016 21:58 od zeusfaber.

Molimo prijavite se

Više...
Fanatik's Avatar 17 Sij 2016 23:59 - 18 Sij 2016 00:07 #3 od Fanatik
Ja imam za orade Okumine masinice Bait Runner (Freespool) odlicne su, pogotovo Longbow, ali mislim da je Daiwa kao i Shimano po kvaliteti ipak skalin iznad Okume.

...orlovi rano lete a kasno sliječu....
Zadnja izmjena: 18 Sij 2016 00:07 od zeusfaber.

Molimo prijavite se

• Ahab
  • Ahab's Avatar
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
Više...
Ahab's Avatar 18 Sij 2016 08:57 - 18 Sij 2016 11:48 #4 od Ahab
Ja sam surf 4,20 150g štapove zamijenio šaranskim 3,60 150g i puno su mi zgodniji za ribolov. Za iskoristiti 4,20 duzinu prilikom zabacaja treba imati tehniku i sto je jos bitnije, puno prostora, a cesto ga nema.

Sto se rola tice, imao sam svega i svacega no trenutno najdraza rola mi je Okuma Powerliner 860. Shimano kojeg koristim (Baitrunner DL-RA 10 000) odaje dojam kvalitetnije role medjutim Okuma mi je draza. Ne zato sto s njom imam bolji zabacaj (a imam) nego zbog baitrunner sistema. Shimano je puno finiji tj. linearan i po jakom kurentu moram poprilicno zategnut freespool da ga ne izvlaci. Okuma kao da ima nekakav zub pa iako je otpustena do kraja kurenat ne izvlaci krenu. Znaci konstantno povlacenje drzi dosta tvrdo a aktivira se na trzaj.

Ne vjerujem da ste shvatili o cemu pisem pa cu skratiti. Da me netko pita koju rolu da mi pokloni izmedju ove dvije uzeo bi Okumu iako je Shimano dosta skupjla.

A ono sto ja nisam razumio je kako vi vadite ribu. Ja je vadim štapom a rolom samo kupim krenu.

smoto
Zadnja izmjena: 18 Sij 2016 11:48 od zeusfaber.
Hvala: Fanatik

Molimo prijavite se

• dxdandy
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
Više...
dxdandy's Avatar 18 Sij 2016 11:51 - 18 Sij 2016 11:57 #5 od dxdandy

Ahab napisao: Ja sam surf 4,20 150g štapove zamijenio šaranskim 3,60 150g i puno su mi zgodniji za ribolov. Za iskoristiti 4,20 duzinu prilikom zabacaja treba imati tehniku i sto je jos bitnije, puno prostora, a cesto ga nema..

Ma cak sam si i ja razmisljao da uzmem umjesto tele surf stapa mozda neki tele feeder max 3,9m i akcije 150g. S time se isto da fino i daleko zabaciti a vrh ima osjetno meksi tj. osjetljiviji a opet mogu se veliki komadi ako se bas zalome ( daj boze ) izvaditi sa njim bez problema. Bitno mi je da su stapovi teleskopski zbog lakseg transporta.
Zadnja izmjena: 18 Sij 2016 11:57 od zeusfaber.
Hvala: zeusfaber

Molimo prijavite se

• Ahab
  • Ahab's Avatar
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
Više...
Ahab's Avatar 18 Sij 2016 12:34 #6 od Ahab
Ja imam teleskopske stapove (Okuma Safina X 3,60 150g) koje svi hvale no rado bi ih zamijenio za dvodjelne slicne cijene. Transport je problem ali dvodjelni stapovi su ipak puno bolji. Cak razmisljam o kupovini kufera za krov ali malo mi preskupo ovih dana.

smoto

Molimo prijavite se

• dxdandy
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
Više...
dxdandy's Avatar 18 Sij 2016 13:14 #7 od dxdandy
Ma da, i meni su puno bolji ovi na sklapanje tj. visedjelni i njih zapravo preferiram ali ne znam ni sam kad zavrsim sa pecanjem sta onda. Pa necu ga cijelog rastavljati, mislim kako da sklopim taj trodjeli i cetverodjelni a da ne moram skidati cijeli sistem jer mi to ne pada na pamet. Ovako samo ga uvucem blago dotegnemi najlon i to je to. Ili ima neka sema kako se to radi a da ja ne znam. Za ove dvodjelne mi nije problem i to je cas posla.

Molimo prijavite se

• Ahab
  • Ahab's Avatar
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
Više...
Ahab's Avatar 18 Sij 2016 14:10 #8 od Ahab
Normalno da ces rastaviti cijeli sistem. Prije svakog ribolova na moru obavezno je promijeniti sve cvorove ili se moze dogoditi da zbog svoje lijenosti places za ribom zivota. Kad vec trebas promijeniti cvorove onda je sasvim svejedno da li ces ih prekinuti odmah nakon ribolova ili prije sljedeceg.

Nazalost imam teleskopske stapove, a ovo da ponovo sve vezem prije ribolova sam na najgori moguci nacin naucio na vlastitoj kozi.

smoto

Molimo prijavite se

• dxdandy
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
Više...
dxdandy's Avatar 18 Sij 2016 14:43 #9 od dxdandy

Ahab napisao: Normalno da ces rastaviti cijeli sistem. Prije svakog ribolova na moru obavezno je promijeniti sve cvorove ili se moze dogoditi da zbog svoje lijenosti places za ribom zivota. Kad vec trebas promijeniti cvorove onda je sasvim svejedno da li ces ih prekinuti odmah nakon ribolova ili prije sljedeceg.

Nazalost imam teleskopske stapove, a ovo da ponovo sve vezem prije ribolova sam na najgori moguci nacin naucio na vlastitoj kozi.

Ma cuj, nije to meni bas pod normalno da nakon svako pecanja novi sistem sklapam. Sta odem predvece i vratim se kuci oko 12-01h ujutro i onda da sve kidam a idem opet ujutro oko 5-6h nekada i da odmah sve novo pravim. Ja ti fino dodjme kuci i sve u kadi dobro istusiram stap sa rolom i ostavim da se ocijedi do ujutro i to je to.
Moj stari ni to cak ne radi. On svoj pribor opere kad ide kuci sa mora. Znaci peca na moru cca 3-4 tjedna na isti pribor od prvog dana kad dodje na more i tako sve dok ne ide kuci i tek onda sve opere. I ni meni ni njemu nikad nikakvih sranja prilikom samog izvlacenja ribe. Jedino sto njemu vrsna vodilica redovno zahrdja pa onda mijenja. Mislim da je ovo dovoljlno sa pranjem a ne stalno kidati cijele sisteme. Barem meni. Naravno ako je negdje nesto osteceno da onda radim novi sitem. Redovno pregledavam i nalon i udice i cvorove.

Molimo prijavite se

• Ahab
  • Ahab's Avatar
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
Više...
Ahab's Avatar 18 Sij 2016 17:36 #10 od Ahab
Ja opremu operem mokrom spuzvom jednom godisnje kad je spremim da lezi do proljeca. Ako je oprema imalo kvalitetna vise od toga nije potrebno.
Mozda ne razumijem sto znaci "skinuti cijeli sistem". ja prekinem najlon na virbli, namotam ga na rolu i to je to.
Kad sljedeci put izadjem u ribolov sve sto trebam je provuci najlon kroz vodilice, staviti olovo i vezati virblu.
Za vezati taj jedan cvor, koliko imam na sistemu mi treba 30 sekundi. Predvez od flourocarbona svakako mijenjam svakih par zabacaja.

smoto

Molimo prijavite se

Više...
Fanatik's Avatar 18 Sij 2016 18:52 #11 od Fanatik

Ahab napisao: Ja sam surf 4,20 150g štapove zamijenio šaranskim 3,60 150g i puno su mi zgodniji za ribolov. Za iskoristiti 4,20 duzinu prilikom zabacaja treba imati tehniku i sto je jos bitnije, puno prostora, a cesto ga nema.

Sto se rola tice, imao sam svega i svacega no trenutno najdraza rola mi je Okuma Powerliner 860. Shimano kojeg koristim (Baitrunner DL-RA 10 000) odaje dojam kvalitetnije role medjutim Okuma mi je draza. Ne zato sto s njom imam bolji zabacaj (a imam) nego zbog baitrunner sistema. Shimano je puno finiji tj. linearan i po jakom kurentu moram poprilicno zategnut freespool da ga ne izvlaci. Okuma kao da ima nekakav zub pa iako je otpustena do kraja kurenat ne izvlaci krenu. Znaci konstantno povlacenje drzi dosta tvrdo a aktivira se na trzaj.

Ne vjerujem da ste shvatili o cemu pisem pa cu skratiti. Da me netko pita koju rolu da mi pokloni izmedju ove dvije uzeo bi Okumu iako je Shimano dosta skupjla.

A ono sto ja nisam razumio je kako vi vadite ribu. Ja je vadim štapom a rolom samo kupim krenu.

Ja sam takodje kupio jedan saransko-oradaski stap, Prologic 3,60 3lb ali teleskop, meni se takodjer pokazo bolji i prakticniji nego veliki i teski surferi,gledat cu uzet jos jedan ili nesto slicno.Stvarno je prva liga,lagan a dovoljno jak da je odlijepi od dna.

A sto se izvlacenja ribe tice, naravno da nema potrebe silovat masinicu, pogotovo kod vece ovrate, stapom je i izmoris, iako na nekim terenima jednostavno nemas opciju nego na silu ;)

...orlovi rano lete a kasno sliječu....

Molimo prijavite se