"E baš zato moj učeni velegrađanine, ja ne volim grad! Jer to se njemu ne može dogodit. Meni je draga ova naša mala, smišna, luckasta pozornica, s ovin kletinetom od prisjednika i sa ovin imbećilom od popa i sa ovom mojon išempjanom Bepinom!"
Prijava
x
x
Registracija
x

Forum je nadograđen na najnoviju verziju. U narednih nekoliko dana očekujte greške koje ćemo čim prije otkloniti. Hvala / PRIJAVI KVAR

Shore jigging ulovi

Više...
VStrom's Avatar 20 Ruj 2021 18:17 - 20 Ruj 2021 18:20 #561 od VStrom
Replied by VStrom on topic Shore jigging ulovi
Drzi, slona bi mogao izvuci time haha. S koncem se to stegne i kada se zalijepi cijanofixom, postaje jedno tijelo. Jednom sam probao granicu na skripu i udica je pukla iako sam se nadao da ce se udica ispraviti. Uostalom, probaj .... nes ti jedne unistene udice.
Samo mislim da ja bolje stegnem konac s onom mojom spravicom nego li bobina. Imam ju za pr cvor, ali opet redovito vezem fg. I ne koristim termobuzir iako sam kupio kod kineza 10m crvenog i 10m plavog termobuzira ... koja sam ja budala uhhhh

I da, dvije udice su zakon. Dok sam koristio jednu i dvije ali manje udice, gubio sam ribu.
Zadnja izmjena: 20 Ruj 2021 18:20 od VStrom.

Molimo prijavite se

Više...
Cekpi's Avatar 21 Ruj 2021 08:46 #562 od Cekpi
Replied by Cekpi on topic Shore jigging ulovi
(nakon par tjedana se ulogiram na forum i vidim da se napokon nešto piše)
par mojih komentara na postove gore:
- dužina štapa - sve ovisi što ti paše, koliko loviš i kako loviš. osobno koristim kraće štapove, 220-235cm (jbg društvo me povuklo na tu stranu) a lovim UL, spin, lakšto shore jiging. ono što sam se osobno uvjerio u dužinu izbačaja, više mi znači pravilo i do (skoro do samog) kraja namotana rola nego dužina štapa (naravno utječe još hrpa faktora od debiljine upredenice, težine voblera, tipa voblera, vjetra i sično, no isti setup i vrijeme, špula namotana do kraja (s podmotanim najlonom) i špula koja nije namotana do kraja, razlika je nebo i zemlja
- zamor/umor - opet sve ovisi što, kako se lovi i naravno s čime. ja lovim s kraćim štapovima i laganim rolama, prevenstveno što ne živim na moru i kada dođem na more, onda baš lovim (od jutra do sutra, pa mi paše da je sve što lakše, da se što manje umaram). na to dodam kombiniranje voblera, jer bez obzira koliko sam u formi, jako tvičanje s flayerom 175 ubije nakon nekog vremena, tad se prebacim na nešto drugo (vobler/tehnika), čisto da se malo odmorim
- vezanje asistica - ne vežem ih, no vicko ima dobar(?) video na tu temu, ak ništa na hrvatskom je s iskrenim komentarima:

Molimo prijavite se

Više...
Ozi's Avatar 21 Ruj 2021 12:48 #563 od Ozi
Replied by Ozi on topic Shore jigging ulovi
Vstrom ti si moj idol. Hvala kolega na trudu sa savjetima. :)

Molimo prijavite se

• B_
  • B_'s Avatar
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
Više...
B_'s Avatar 28 Ruj 2021 09:35 #564 od B_
Replied by B_ on topic Shore jigging ulovi
Imate li još kakve preporuke za Youtube kanale shorejigginga? Za sada pratim Vidalisa, a tek sam na vašu preporuku ovdje počeo pratiti onog njegovog kompića Fantena, ima dobrih videa. Dakle ako ima još koji kanal da bi ga bilo super popratiti i usput puno naučiti, bio bih zahvalan B)

Molimo prijavite se

Više...
marko87's Avatar 28 Ruj 2021 10:04 - 28 Ruj 2021 10:08 #565 od marko87
Replied by marko87 on topic Shore jigging ulovi
Po meni još ERYKjigging i nemaš šta dalje.

Ja u zadnje vrijeme malo više gledam i Palms official ali Japanci baš imaju specijalne tehnike za koje bi itekako trebalo ići u teretanu.

Ali po meni nemaš šta dalje od ove trojice, ja sam sve njihove fore i trikove iskušavao i većina se na kraju isplate. Jedni su koji nista ne skrivaju i pokažu sve od početka do kraja i uvijek se vidi koje varalice koriste. Ima još možda par sto se isplati malo bolje pogledati ali ja kad u opisu vidim napisano lure:jig 100g odmah mi to nije to.

Poslano sa mog M2101K7BNY koristeći Tapatalk
Zadnja izmjena: 28 Ruj 2021 10:08 od marko87.
Hvala: B_

Molimo prijavite se

Više...
hl_demi's Avatar 28 Ruj 2021 11:38 - 28 Ruj 2021 11:39 #566 od hl_demi
Replied by hl_demi on topic Shore jigging ulovi
Vidalis i Fanten su klasika.
Premda ne volim tesko sponzorirane ribare jer su im savjeti oko opreme uvijek motivirani ugovorom. Vise volim manje, neovisne ribare koji ne zive od toga nego rade iz ljubavi i strasti prema ribolovu.

Pogledaj na you tube sljedece pa mozda nadjes nesto od koristi: Angler Ram, Daniele Capuccini, Dennis Verreetm, Maelstrom Fishing, Rocky D...

Ima tu tona kvalitetnih kanala ali su ekstremno slabo eksponirani pa ih je gotovo nemoguce naci.
Najvise kvalitetnih ima iz japana ali pitanje je koliko je tehnike primjenjivo na nasim prostorima.
Zadnja izmjena: 28 Ruj 2021 11:39 od hl_demi.
Hvala: B_, Ozi

Molimo prijavite se

Više...
Ozi's Avatar 28 Ruj 2021 13:02 #567 od Ozi
Kao i u svemu u životu najbitnije je biti na pravom mjestu u pravo vrijeme. Pozicija i tajming su ključni za svaki ribolov. Ostalo su više manje nijanse. Kad je riba tu, nekim prosječnim internet pristupom se mora nešto dobiti, a s nešto više iskustva tu može biti i koja riba više.
Što više uloviš i pratiš uvjete na vodi, to više loviš. Nema tog interneta i videa koji to mogu zamjeniti.

Negdje sam pročitao da Vidalis ima 200 izlazaka godišnje. Može glava puknut devet puta, ali moraju i vrata bar svaki deseti put.

Je i meni se Palms dopada i onaj čiko Numata ili kako se već zove. Trude se napravit zanimljive i profi snimke. Glava mi otpadne od onih videa s riža tehno glazbom ili onim epskim simfonijama.

Molimo prijavite se

Više...
hl_demi's Avatar 28 Ruj 2021 13:19 #568 od hl_demi
Ozi ovaj prvi odlomak si pogodio u glavu. Ja ako sam ista naucio u ovih skromnih godinu dana spinnanja i jiganja, to je ovo sto si ti reko. Kad ribe ima onda se i hvata.

Kad vec spominjes Vidalisa, on je covjek koji je ekstreman ekspert u analizi svih uvjeta lovnosti. On kad izadje na recimo ukjate to radi u vrijeme kad je ludilo i kad udaraju na sve. Zato su meni njegovi videi vise dokaz njegovog znanja pozicije i da zna kad riba najbolje radi nego lovnosti njegove opreme.
Ima jedan video gdje koristi u svibnju u udarnih par dana , neki prototip gravity pencila bez ikakvog dekora, cak je i oblik deformiran. I hvata isto ko i sa standardnim gravity pencilom.

Pouka je da ribu hvata znanje pozicije i vremenskih uvjeta, tek onda znanje tehnike pa tek onda opreme.
Ono sto videa uce je upravo suprotno, da hvata prvenstveno oprema i na to ljudi padaju i tu se pare troše.

Sinonim bi bio kad klinac kupi gitaru od Joe Satrianija i misli da ce sad svirat kao on.
Hvala: Ozi, ninic

Molimo prijavite se

Više...
Ozi's Avatar 28 Ruj 2021 14:07 - 28 Ruj 2021 14:26 #569 od Ozi
Demi, potpuno te kužim i slažem se. Dok sam sam se učio i trošio godine uhvatiti velikog brancina mislio sam do postoji neki faktor x koji dijeli one koji ga love od ovih drugih koji ne uspijevaju. Na koncu sve ispadne tako da ga na nekim pozicijama nikada nema, a na nekima samo u određeno vrijeme.
Jedinu razliku kada je u pitanju pozicija gdje dolazi u određenim uvjetima čini odabir varalice i prezentacije i naravno da se pogodi mikrolokacija kod zabacivanja. Neka prastara nezgrapna guma za riječni ribolov dala bi ribu do dvije, a adekvatna modernija preko nekoliko riba i to je jedina razlika u datim uvjetima koju uz neki uobičajen i tih pristup čovjek može očekivati.

Naknadno ti se ponovi isti scenario nekoliko puta kroz godinu i shvatiš da tu nema nikakve naukde i da je sve u poštivanju mora i metorologije. Dodatna tehnika i preciznost mogu pomoći, no nije ključno.
Nakon toga ti je jasno koliko je čovjek mali kao i njegov utjecaj.

Svaka čast Vidalisu na trudu, no moj osobni odabir bi bio više Fanten. Koliko vidim kroz snimke on lovi na talijanskoj strani Jadrana, San Remo mislim da je u pitanju i puno se vozi do pozicija, te kako lovi na Jadranu ima manje škurog mora nego Vidalis i slabije su mu struje. Tko je pogledao nešto više od njega, skužit će kako se baš da tako kažem pati oko uvjeta i u par videa koliko sam skužio objašnjava kada je početak, a kada smatra da je kraj ribolova na nekom mjestu i na kakvo mjesto će se premjestiti. Ima neki noviji video gdje spominje kako je zakasnio 15 minuta. To su po mom mišljenju jako zapostavljene stvari i rijetko se spominju, iako razumijem da davanje više važnosti tako nečem masa može protumačiti kao manjak tog izmišljenog faktora x koji posjeduje neki ribolovac ili pak umanjuje važnost upravo te varalice koja se koristi u videu. Fanten se više predstavlja kao svakodnevni ribolovac koji se ne srami reći da ga muče isti problemi u ribolovu kao i ostale. Voli diskutirati o takvim stvarima preko svega ostalog i ekologije itd. Volim pogledat njegove snimke. Ima Grka koji strašno love, ali nekako mi se čine više za to, a manje za priču i objašnjavanje. Vidalis je još super, ali kad gledam ostale mahom jedino što znaju reći nakon što ulove ribu je vikati "ora file, ora file" ili u prijevodu "o prijatelju". Nema se tu što pretjerano naučiti osim podjeliti sreću s čovjekom na daljinu oko ulova koji je ostvario.

Riba je bomba i tu nema govora, a na 4:22 jedan od stotina "ore file" :)
Zadnja izmjena: 28 Ruj 2021 14:26 od Ozi.
Hvala: B_, hl_demi

Molimo prijavite se

• B_
  • B_'s Avatar
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
Više...
B_'s Avatar 28 Ruj 2021 16:34 #570 od B_
Replied by B_ on topic Shore jigging ulovi
Ja sam tek jucer poceo pratiti Fantena, i mogu reci da me odusevio. Puno je manje trgovac od Vidalisa, a vise ribolovac. Fora mi je sto on i Vidalis nekada zajedno ribaju. A super mi je sto se ne drzi samo jigginga nego prede nekad na voblere s istim stapom pa onda sinking pencile itd. I kod njega se cedto vidi nacin jiganja jer stavlja onu kameru sa strane , a ne da gledam Vidalisovu nosinu. :lol: U svakom slucaju jako zanimljive videe stavlja. Imam jos puno toga pogledat.

Molimo prijavite se

Više...
hl_demi's Avatar 28 Ruj 2021 16:46 - 28 Ruj 2021 16:46 #571 od hl_demi
Ozi, tesko je tako elokventnom tekstu nesto dodati, bas se vidi da govoris iz iskustva.

Vidalis je po meni lukav a samim tim i proracunat, i to mu je po meni kao gledatelju najslabija tocka. Mislim da je njegov svaki potez na you tubeu odmjeren, svaki video ima u cilju promovirati neki dio opreme u tocno određeno vrijeme kad podbaci prodaja necega ili se nesto novo promovira. Svako nekoliko to razbije sa kojim cisto edukacijskim videom cisto da zamaskira pattern. Fanten s druge strane pokusava sa vise edukativnim karakterom kanala dobit dio publike koju interesira tehnika. Zato ti je korisniji ali ja mislim da vidalis ima i vise znanja i vise iskustva ali ih dijeli na kapaljku.
Vidalisov blog je poprilicno koristan definitivno pogledajte ko nije.

Da, pitao sam Fantena jednom i reko je da lovi u Italiji jer tamo zivi al je jako cesto u grckoj sa vidalisom. Reko je da na hrvatskoj obali jos nije lovio ali mu je zelja doci.
Zadnja izmjena: 28 Ruj 2021 16:46 od hl_demi.
Hvala: B_

Molimo prijavite se

Više...
Ozi's Avatar 28 Ruj 2021 21:53 - 28 Ruj 2021 21:54 #572 od Ozi
Hvala Demi. Eto htio sam samo naglasiti da ne znam kako da su prikladne varalice ovisno o namjeni i situaciji, no ukoliko ribe jednostavno nema, tada nista ne pomaze, a iskustvo nas tjera da ucimo i pamtimo u kojim se okolnostima i na kakvim mjestima lovi.

Savage Gear mi je draga firma jer imaju dosta zanimljivih, a povoljnih stvari. Dodatno sto vidim je da nove generacije zapravo ulaze u ribolov upravo preko Savage Geara sto je pozitivno.

Nadam se da vi dole vec otvarate pravu jesensku sezonu. :) Ja vec probijam ovdje u ZG, no mislim da sam sve skompletirao za prvih par izleta u nazovi tezi shore jig tako da uskoro krecem. U svakom slucaju ubacim poslije koju fotku, ako ne ulova onda bar neki pejzaz.:)
Zadnja izmjena: 28 Ruj 2021 21:54 od Ozi.

Molimo prijavite se

Više...
hl_demi's Avatar 30 Ruj 2021 10:01 #573 od hl_demi
SG je meni zakon, prvu ribu na spinu sam uhvatio na njihov slim minnow. Definitivno best buy. Samo sto ja sad vise ne trazim best buy.

Sezona ovdje u Dubrovniku za mene jos nije pocela sto se tice shorea. To pocnem sredinom desetog negdje. Do tada se drzim ultra lighta jer mi je puno zanimljivije kako feluni rade u ovom periodu.
Deveti je mjesec bio jako topal i nije se dogodilo ono presudno jugo kad sve izokrene i amo reci simbolicno starta sezonu kako treba. Lucevi jos nisu prisli obali dovoljno.

Ono sto bi istaknuo je da mi se cini da ove godine riba radi jace nego prosle i s time sam jako zadovoljan. Mislim da bi ova jesen mogla biti jako interesantna. Samo se treba izborit sa obavezama za sto vise izlazaka na more.

Molimo prijavite se

Više...
marko87's Avatar 16 Lis 2021 10:24 #574 od marko87
Replied by marko87 on topic Shore jigging ulovi
Nakon više od mjesec dana napokon na moru i prvo testiranje sardine slider urodilo plodom.

Privitak datoteke:

Videa nažalost neće biti ovaj put, kamera mi bila na stijeni pored mene i ova luda bura mi je prevrnula a nisam skužio dok nisam izvadio ribu vani. Vrhunska borba i jig se pokazao odličan odmah na prvom ribanju.

Poslano sa mog M2101K7BNY koristeći Tapatalk

Molimo prijavite se

Više...
hl_demi's Avatar 16 Lis 2021 19:28 #575 od hl_demi
Cestitam Marko. Poceli su Lucevi izgleda.
Ja sam jucer isto jednog al na spin.

Ovako po procjeni bi reko da ima oko 2.7 kg ?

mogo bi i ja poc na SJ, stigla su mi dva sardine slidera.

Molimo prijavite se

Hamag