"E baš zato moj učeni velegrađanine, ja ne volim grad! Jer to se njemu ne može dogodit. Meni je draga ova naša mala, smišna, luckasta pozornica, s ovin kletinetom od prisjednika i sa ovin imbećilom od popa i sa ovom mojon išempjanom Bepinom!"
Prijava
x
x
Registracija
x

Forum je nadograđen na najnoviju verziju. U narednih nekoliko dana očekujte greške koje ćemo čim prije otkloniti. Hvala / PRIJAVI KVAR

Pitanje spinning pocetnika!

• Ceco
  • Ceco's Avatar
  • Doktor foruma
  • Doktor foruma
Više...
Ceco's Avatar 06 Sij 2020 15:28 #41 od Ceco
Replied by Ceco on topic Pitanje spinning pocetnika!
Uglavnom po meni je najbitnije da mašinica nema antireverse sistem i da pogodiš težinu za balans štapa i opreme.
Iako mi nije jasno zašto i dalje neki proizvođači stavljaju tu opciju kad je dokazano najveća boljka spin mašinica.
Nikad u životu nisam to koristio za umaranje o sl. pored kočnice na roli.

Poslano sa mog CLT-L29 koristeći Tapatalk

Molimo prijavite se

Više...
Paragon's Avatar 06 Sij 2020 18:06 #42 od Paragon
Replied by Paragon on topic Pitanje spinning pocetnika!
Nikad ,ali baš nikad nisam koristio anti-reverse sistem.
Jedino što mi može gnijezdo napraviti ,a to mi je jednom i uspjelo kada je slučajno okrenulo u autu tijekom vožnje...
Moje Azoresice ga nemaju bogu hvala... volio bih i da je tako na ostalima...srećom na nekim rolama je smješten na nezgodnom mjestu pa nema straha da ćeš slučajno aktivirati anti-reverse...

Molimo prijavite se

Više...
Južni's Avatar 06 Sij 2020 22:24 #43 od Južni
Replied by Južni on topic Pitanje spinning pocetnika!

Paragon napisao: Južni :
Orada mi je umalo otvorila kopču od 14kg deklariranih. Da sam je sekundu kasnije izvadio bila bi mi pobjegla.
Strijelke i palamide su mi redovno otvarale kopče deklarirane na 24kg. I to kao od šale...
Definitivno jača kopča ti treba.
Ja koristim čini mi se 77 ili 87 lb zaboravio sam više koliko je deklarirana. Ali morat ću se obnoviti ovih dana s tim kopčama jer sam ih pogubio ostao sam na 2 komada.Otkad sam te stavio nijedna mi nije otvorila kopču niti je deformirala.
Uzimo sam ih u Monda u Mokošici.

Šteta što se mora stavit ta velika kopča jer onda ne prolazi kroz vrh štapa pa se rola teže premješta sa štapa na štap.
Znači, kopča mora bit preko 40 kg.

Molimo prijavite se

Više...
Paragon's Avatar 06 Sij 2020 23:52 #44 od Paragon
Replied by Paragon on topic Pitanje spinning pocetnika!
U mene ti svaki štap ima svoju rolu i ne premještam nikada...
A što češ radije to nego da gubiš ribu svako malo...
Ja sam planirao mini kopčice za LRF pa sad kad sam vidio što izvlačim na tu tehniku nije mi ni na kraj pameti stavljati male kopče...čak ni veća kopča ribi ne predstavlja neki problem... Pogotovo proždrljivici kao što je strijelka i palamida....

Molimo prijavite se

• Igor
  • Igor's Avatar
  • Stalni korisnik
  • Stalni korisnik
Više...
Igor's Avatar 07 Sij 2020 08:33 #45 od Igor
Replied by Igor on topic Pitanje spinning pocetnika!
Ja koristim ove : www.maguro-pro-shop.com/hr/oprema-za-rib...ct_id=1837&limit=100

Jedinicu. Mala je, a stvarno jaka. Nikad mi se nije otvorila.
Hvala: Paragon

Molimo prijavite se

• Ceco
  • Ceco's Avatar
  • Doktor foruma
  • Doktor foruma
Više...
Ceco's Avatar 07 Sij 2020 14:39 #46 od Ceco
meni je super #2 Spiral snap od Decoy. Ni jedna mi nije pukla do sada.
Hvala: Paragon, Južni

Molimo prijavite se

• Tuna
  • Tuna's Avatar
  • Novi korisnik
  • Novi korisnik
  • Ribee ribe
Više...
Tuna's Avatar 26 Tra 2020 00:18 - 26 Tra 2020 00:22 #47 od Tuna
Replied by Tuna on topic Pitanje spinning pocetnika!
Pozdrav svima

Do sada sam ribao štapom na način sa dvije udice i ješkom i olovom, točnije shore casting ili ribanje na odmet, ali nisam baš bio previše uspješan, tek tu i tamo nešto.
Dosta sam tema čitao po forumu,ali nekako nisam dovoljno siguran i nemam dovoljno znanja što je bolje pa bi želio čuti mišljenje od iskusnijih koji ribaju na šličnim terenima ili sa kraja.

Već neko vrijeme tražim dobar štap i dobru rolu, pa se ne mogu odlučiti. Ribam većinom na Konavoskim stijenama, a za one koji ne znaju to su strme stijene sa pretežno kamenitim i oštrim dnom, a prema viđenom, na forumu ima dosta poznavatelja ovih terena.Na jednoj od prošlih tema o rockfishingu, čini mi se zadnji post 2015. godine, neke od preporuka su bile da se za ovo područje (konkretno Konavala) zbog stijena i kamenitog dna trebaju koristit štapovi od 3ipo, 4 metra i nekih 150-200g najmanje.

Ribe na koje ciljam su do nekih najvise 5 kg za sada, iako može naići i veće, a to su npr: luc, orhan, orada, šarun,škaram, palamida, strijelka....kad bi bilo sreće;)

Spinning tehniku još nisam probao, ali bi želio pokušati i učiti sa različitim vrstama varalica

Moja pitanja bi bila:

1) U slučaju rockfishinga ili ribanja na odmet, treba li štap biti navedenih karakteristika ili ima neka 'novija verzija' i da li odgovara mojim željama ulova ?
Koje role mi predlažete da bi odgovarale u tom slučaju?

2) U slučaju odabira štapa i role za tehniku spinninga da li navedeni štapovi odgovaraju za učenje i mogući kvalitetni ulov navedenog? npr: okuma hexana 270cm 10-35g, okuma luremania 270 cm 12-45g ..možda neki treći?
Da li je moguće mijenjanjem predveza ponekad pokušati i sa ješkom iako je ovo štap prvenstveno za varalice?

Trenutno imam neku ideju štapova i rola za tehniku spinninga, ali najviše bi volio čuti odgovore na pitanja ili savjet za navedeno, pa da vas ne zamaram dalje pitanjima i velikim tekstom ovdje ću stati.:)
Unaprijed hvala na odgovoru!

:P
Zadnja izmjena: 26 Tra 2020 00:22 od Tuna.

Molimo prijavite se

• B_
  • B_'s Avatar
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
Više...
B_'s Avatar 26 Tra 2020 08:44 #48 od B_
Replied by B_ on topic Pitanje spinning pocetnika!
@Tuna

Za te ribe koje si nabrojao spin je najbolja opcija. A za ribanje sa jeskom najbolje bi bilo uzet skroz drugi komplet sa tim dugim jakim stapovima i drugom vrstom role, mislim da se te robusne role zovu stacionarne role. Mada uvijek mozes probat sa spin kompletom i na jesku, ja sam probavao i da se nesto manje uhvatit i izvuci, ali nije to to. Kad ti lupne dole na 30m u kamenjaru treba ti jaki stap i jaka rola s kojima ces izravno izvuci ulov na povrsinu bez da ti pobjegne pod neki kamen. Naravno ide i jaca upredenica ili nailon, a i jaci predvez. Sve je pojacano u odnosu na spin.

Ali za prvu pomoc moze posluziti i spin stap sa kakvim manjim olovom, to svakako...
Hvala: Tuna

Molimo prijavite se

• Ceco
  • Ceco's Avatar
  • Doktor foruma
  • Doktor foruma
Više...
Ceco's Avatar 26 Tra 2020 12:30 #49 od Ceco
Za početak može poslužiti Sea Boss surf štap ili D. A. M Salt X sa nekom jačom mašinicom za long cast. Preporuka Penn jer ima kočnice oko 10kg a nije preskup.
www.pennfishing.com/penn-reels-spinning-...pinning/1280249.html
Ta mašinica može primiti jako puno najlona oko 0.50mm tako da možeš pokriti taj teren.

Molimo prijavite se

• Tuna
  • Tuna's Avatar
  • Novi korisnik
  • Novi korisnik
  • Ribee ribe
Više...
Tuna's Avatar 26 Tra 2020 22:36 - 26 Tra 2020 23:46 #50 od Tuna
@B_
Hvala na savjetu i pomoći ! Mislim da ću se onda prema tome za sada bazirati na spinning i pokušat učit s različitim varalicama, čini mi se izglednije. Možeš li mi prema svojem iskustvu sa varalicama koje koristiš i koje su se pokazale dobre predložiti gramažu štapa koji bi bio dobar? Možda neki od ovih okuminih: hexana 270cm 10-35g, luremania 270 cm 12-45g ili helios sx spin 270cm15/45gr ?

Zadnja izmjena: 26 Tra 2020 23:46 od Tuna.

Molimo prijavite se

• Tuna
  • Tuna's Avatar
  • Novi korisnik
  • Novi korisnik
  • Ribee ribe
Više...
Tuna's Avatar 26 Tra 2020 22:48 - 26 Tra 2020 23:47 #51 od Tuna
@ Ceco
Hvala na savjetu. D. A. M Salt X sam već ranije gledao i čini mi se dobar kao i okuma avenger carp . Mašinica je sigurno dobra, ali dobro i košta haha , mislim da će ona još malo trebati pričekat... Kad bi se odlučio na ovo mislim da bi ipak gledao malo jeftiniju ako je to moguće, a opet da je robusna koliko toliko i da je kočnica oko 10 kg.

Zadnja izmjena: 26 Tra 2020 23:47 od Tuna.

Molimo prijavite se

Više...
Luki's Avatar 26 Tra 2020 23:00 #52 od Luki
Replied by Luki on topic Pitanje spinning pocetnika!
Pozdrav, od ta tri štapa moja preporuka ti je svakako helios. Njega imam već skoro godinu i prezadovoljan sam doduše imam helios sx spin 15-40 240, a hexanu sam imao u ruci i zabacio par puta ali po mome ukusu je helios daleko bolji i lakši.

Poslano sa mog ANE-LX1 koristeći Tapatalk

Molimo prijavite se

• Ceco
  • Ceco's Avatar
  • Doktor foruma
  • Doktor foruma
Više...
Ceco's Avatar 26 Tra 2020 23:07 #53 od Ceco
Helios/Savage Gear Black Savage 9-32g/Savage Gear CSS 15-42

Molimo prijavite se

Više...
Sepo92's Avatar 27 Tra 2020 15:03 #54 od Sepo92
Replied by Sepo92 on topic Pitanje spinning pocetnika!
Pozdrav! Evo kako je ova tema najaktualnija, a i ja sam još uvik spinning početnik, treba mi vaša preporuka za novu spin rolu.
Nedavno sam kupio MC Solpara spx-862ml, 260cm, 10-30g. Testirao sam ga par puta i prezadovoljan sam za sada, baš ono što sam traži. Tvrđi od Hexane (5-20g), a opet dovoljno osjetljiv. Također je dobar i za male jigove, oko 10 g.
Na njemu mi je sada Shimano Nexave 2500, ali mislim da ovaj štap ipak treba malo veću i jaču rolu.
Gleda sam i čita dosta recenzija pa sam izdvojio par njih koje su mi cjenovno prihvatljive.
Shimano Sahara, Nasci, Daiwa Fuego i naveliko hvaljena Diawa BG.
Koju od ovih bi mi preporučili i u kojoj veličini? Ako neko ima isti štap, korisna bi bila info kakav je balans s rolom koju koristi.

Molimo prijavite se

• Ceco
  • Ceco's Avatar
  • Doktor foruma
  • Doktor foruma
Više...
Ceco's Avatar 27 Tra 2020 15:17 #55 od Ceco
Nasci 2500 ili 3000HG
BG do 2500 koju uspiješ jeftinije nabaviti.

Hvala: Sepo92

Molimo prijavite se

Više...
Sepo92's Avatar 27 Tra 2020 16:46 #56 od Sepo92
Nije prošlo 15 min od mog posta, Ceco već odgovara.
Svaka čast! ;) :like:
Ostali, još neka preporuka, iskustva?

Molimo prijavite se

Više...
Luki's Avatar 27 Tra 2020 17:22 #57 od Luki
Replied by Luki on topic Pitanje spinning pocetnika!
Ja bih rado pomogao, ali vjeruj mi puno veći sam početnik od tebe🤣

Poslano sa mog ANE-LX1 koristeći Tapatalk

Molimo prijavite se

Više...
Rodosek's Avatar 27 Tra 2020 19:05 #58 od Rodosek
Replied by Rodosek on topic Pitanje spinning pocetnika!
Pozdrav prijatelju,

E ovako...
Niso sve sto cu ti napisat moja licna iskustva, jer sam i ja na pocetku jigging igre:)

Do prosle godine sam bio ribar ono kupis bibija i morskog crva ides na neku rivu postavis rodpod. I to je to. Nije da se zalim i to je gust. Al prosle godine sam poceo se palit na jigging. Nabavio sam sljedeci stap.
OKUMA ECLIPZ i roku PENN SLAMER III 4500.

Za onaj hardcore jigging kad poslje 5 sata ribolova nemozes ni cigaretu zapalit jer te tako bole ruke je oprema super. Ali nije to taj jigging koji bi mi bio interesantan.

Gledao sam snimke ribolovne tehnike inchiku i kabure. I napalio sam se ko struja. Znaci nisam jos probao al malo po malo nabavljam varalice( skupe za popizdit ) i stap, pa onda da prodje ova jebena korona i da krenem na ribolov. Jedva cekam!

Tako da imam sljedecu stvar u planu.
Isto priporuka jednog covjeka koji je znalac ( maritimofishing dubrovnik) poglej na instagramu ili faceboku profil...
nabavit cu stap OKUMA AZORES SLOWJIGG 60-150 stavit cu ti link najbolje moguce cijene, kod nas u Sloveniji je stap 165€.
A rolu cu stavit ovo gore znaci
Penn-a. Na Eclipz stap cu nabavit rolu shimano tld25 pa cu jo koriistit za panulo...

Klasicni jigging nebih rekao da mi nije zanimivljiv al jebiga izmori te. Tako da sam par puta samo to probao. I mogu ti rec da sam jednom mozda i imao vise srece nego pameti... ljeti se odfurao na otvoreno( Porec) sonar nije radio. Bacio jig dole i ono jigga-o. I uspio uhvatit lijepog luca. Stavim isto sliko toga...

Nista nadam se da sam malo pomogao i dobar ulov ti zelim.

Link stranice do stapa Okuma: topfishing.hr/ribolovna-oprema-prodaja/4...kuma-azores-slow-jig

Rola : imgur.com/a/qRgnajc

Ulov :) : imgur.com/a/yXirIaP

imgur.com/a/Q79TEbC
( nadam se da ocejo slike bit prikazane...)

Pozdrav iz Slovenije sve dobro

Tadej

Molimo prijavite se

Više...
Sepo92's Avatar 27 Tra 2020 20:15 #59 od Sepo92

Ceco napisao: Nasci 2500 ili 3000HG
BG do 2500 koju uspiješ jeftinije nabaviti.

Na Nordfishing san nasa BG 2500 za 89€ + 12€ shipping. Jel to ok cijena?
Takodjer, tamo uz naziv Daiwa BG pise SW. Na drugi shopovima to nisam vidi. Sta do znaci? Salt water?

Sent from my PCT-L29 using Tapatalk

Molimo prijavite se

• B_
  • B_'s Avatar
  • Majstor foruma
  • Majstor foruma
Više...
B_'s Avatar 27 Tra 2020 20:59 #60 od B_
Replied by B_ on topic Pitanje spinning pocetnika!
Nordfishing ima sigurno najbolje cijene za Daiwu BG. Jucer sam frenda nagovorio i narucio jenovu 3500 velicine. Ja bih ti savjetovao ovu 3000 velicinu da uzmes.

kapitalac.com/daiwa-bg.html

Ovdje imas prikaz velicina i tezine rola, udes dole na detalji.

Molimo prijavite se