"E baš zato moj učeni velegrađanine, ja ne volim grad! Jer to se njemu ne može dogodit. Meni je draga ova naša mala, smišna, luckasta pozornica, s ovin kletinetom od prisjednika i sa ovin imbećilom od popa i sa ovom mojon išempjanom Bepinom!"
Prijava
x
x
Registracija
x

Forum je nadograđen na najnoviju verziju. U narednih nekoliko dana očekujte greške koje ćemo čim prije otkloniti. Hvala / PRIJAVI KVAR

štap i rola za ribolov orade sa kraja

Više...
livajaostani's Avatar 07 Lip 2021 23:43 #1 od livajaostani
Pozdrav ekipa
dosad sam sa ocem lovio sa broda tako da nisan totalni početnik u ribolovu, ali sam totalni početnik u ribolovu sa obale. Planira sam složit sebi neki set za lov komarče imam par pitanja koja me zanimaju. Svi mi govore da su dvodijelni štapovi bolji od teleskopskih može li neko objasnit po ćemu su to bolji i zašto jer to nerazumin. Gledao sam za uzet ovakav štap skorpion-dnc.hr/stap-sonora-surf-te-420-150gr i ovakvu rolu www.ribolovnipribor.hr/hrvatski/proizvod...aitfeeder-365_15577/

Jeli ovo išta valja? Mislim da je ovo skroz solidno za početnika. Ako neko ima neki štap i rolu za prijedlog do nekih 800 kn. Unaprid hvala

Molimo prijavite se

• Ceco
  • Ceco's Avatar
  • Legenda foruma
  • Legenda foruma
Više...
Ceco's Avatar 08 Lip 2021 04:32 - 08 Lip 2021 04:34 #2 od Ceco
Orada ti je totalno ne zahtijevna riba za loviti.
Po meni bilo kakav set iznad 500kn je bacanje novaca ako ciljano loviš oradu.
Bilo kakav spin štap avolo ili drugim riječima bez otežanja će ti služiti.
A dvodijelni štapovi imaju prednost u pravilu duže trajnosti i lakše gramaže spram teleskopa iste dužine.
Ali to ne čini teleskop štapove lošima.
U Top Fishing su čak imali već cijele setove do 500kn tako da provjeri tamo kakvo je stanje trenutno.
Bilo bi poželjno imati free spool mašinicu ali po mome iskustvu kad se komarča hrani ona guta sve. Bolje se fokusirati na udice bolje kvalitete zbog same komarče koja je "kamen".
Ja uzimam u Dehclatona orada size 1 udice I pokazale su mi top.

Poslano sa mog CLT-L29 koristeći Tapatalk
Zadnja izmjena: 08 Lip 2021 04:34 od Ceco.

Molimo prijavite se

Više...
bzing's Avatar 08 Lip 2021 12:58 #3 od bzing
Ovo šta je Ceco rekao ti stoji.
Nema veče filozofije po forumima od lova orade i lignji s kraja a to su dvije najnezahtjevnije stvari.
Slobodno uzmi dvodjelni spin štap gramaže 10-30 ili 20-40 (ja lovim 3-22)i bacaj ješku koju misliš koristiti sa minimum olova ili prolaznim olovom do 20gr.
Ako se upustiš u ove šaranske tehnike sa štapovima od 4m i olovom od 100gr samo češ si zakomplicirat vrijeme provedeno uz more.
Hvala: Ceco, Dida

Molimo prijavite se

Više...
susnjar's Avatar 09 Lip 2021 02:19 #4 od susnjar
Složio bih se s ekipom.
Ja za lov orade koristim prilično jeftine teleskopske štapove (Spro Dyno Force) od 3 metra duljine i težine bacanja 30-60g.
Tamo gdje lovim nisu velike dubine i jaki kurenti pa mi je klizno olovo od cca 40g dovoljno, uz udicu cca 1/0 (Owner Cutting point 5111 ili Sasame Chinu Ringed F724).
Imam i skuplji surf štap od preko 4 metra i težine bacanja 100g (Sunset Kilvara), no malo mi je nespretno rukovati s njime pa najčešće koristim ovaj lakši par.
Što se role tiče, preporuča se veća od klasičnih spin rola (težina nije toliki problem kad se ne barata njome konstantno tijekom ribolova), poželjno s baitrunnerom (free spool), iako mnogi (pa i ja često) love i "utvrdo", bez da puštaju nekoliko metara najlona prije kontriranja.
Hvala: Dida

Molimo prijavite se

Više...
Dida's Avatar 09 Lip 2021 12:34 #5 od Dida
..nažalost na forumu nema(ili ja ne znam nać) ono..potpisujem..
..pa sam stavio - hvala momcima..
.uglavnom..
..tešku artiljeriju tipa 100-250g štap i Okume Longbow koristim samo na puntama sa jakim kurentom i po noći...(Ugor..)
..za rub kurenta,vale,plaže - fidere 50-180 Spro(D.Gabor 3,90) i BG 4000..
.a svaki štap posluži kad riba radi..tu treba vremena/iskustva pronaći si odgovarajući komplet..
..ali ako riba radi - sve posluži..
..pa pa pomalo s troškovima..

Molimo prijavite se