"E baš zato moj učeni velegrađanine, ja ne volim grad! Jer to se njemu ne može dogodit. Meni je draga ova naša mala, smišna, luckasta pozornica, s ovin kletinetom od prisjednika i sa ovin imbećilom od popa i sa ovom mojon išempjanom Bepinom!"
Prijava
x
x
Registracija
x

Forum je nadograđen na najnoviju verziju. U narednih nekoliko dana očekujte greške koje ćemo čim prije otkloniti. Hvala / PRIJAVI KVAR

Upredenica

• Tuna
  • Tuna's Avatar
  • Novi korisnik
  • Novi korisnik
  • Ribee ribe
Više...
Tuna's Avatar 22 Ruj 2021 21:30 #221 od Tuna
Replied by Tuna on topic Upredenica
Znači double uni čvor je izdržao i onaj udar tune ?
Ma meni FG drži dosta dobro , iskustvo slično kao tvoje, naprimjer kod zapinjanja uvijek on izdrži na najjače povlačenje a puca mi čvor na kopči ili ringu, tako da mi je on stvarno dobar..
FG mi uzme dosta vremena i ne mogu ga kvalitetno složiti ako ga idem napravit brzo, pa tražim čvor kojeg mogu prije vezat a da je opet jak i da dobro drži .
Gledao sam na youtubeu čvorove kao npr yucatan i alberto knot ali ne znam koliko su stvarno dobri..

:P

Molimo prijavite se

Više...
marko87's Avatar 22 Ruj 2021 21:53 #222 od marko87
Replied by marko87 on topic Upredenica
Da da, sve udare do sada uni je nadjačao ostale karike u sistemu.

Ja sam takodjer imao par pucanja na solid ringu ali otkako sam u Vidalisa nabasao na onaj mv&chain i to drži kao ludo. Puca ili pedalj iznad solid ringa ili upredenica popusti.

Nije neka pohvala za Duo ali sam sam i na sairi ispravljao trokuku kad zapnem😏

Poslano sa mog M2101K7BNY koristeći Tapatalk
Hvala: B_

Molimo prijavite se

Više...
Ozi's Avatar 23 Ruj 2021 21:50 #223 od Ozi
Replied by Ozi on topic Upredenica
Improved alberto je recimo jednostavan i dobar.

Dragi moj Marko, morat cu te uvjeriti da vezes puno duzi predvez posto kazes da cvor nikad ne provlacis kroz vodilice. Vise ces ribe uloviti s duzim predvezom. Probaj par ribolova tako s nekim od cvorova kojima odrezani dio predveza gleda na gore.

Molimo prijavite se

Više...
marko87's Avatar 23 Ruj 2021 22:23 #224 od marko87
Pa iskreno već sam na par rasprava na temu toga nabasao i vidio raznih komentara.

Meni je predvez cca oko 1.80-1.90m uzmem dužinu rasirenih ruku i nekad nadodam još malo nekada ne. Tako znam da se krece tu negdje tako da vjerujem da bi to morala biti dovoljna dužina.

Mogao bi ga produžiti još malo jer jig pri zabacivanju spuštam skoro do role i ostane mi gore još pedalj od čvora do prve vodilice.

Morati ću proguglati ovaj čvor što si savjetovao da vidim hoću ja imati strpljenja za to savladati😊

Molimo prijavite se

Više...
Ozi's Avatar 23 Ruj 2021 23:09 #225 od Ozi
Drago mi je da imas volje probati. Ovaj improved alberto je vise za spin jer mu odrezani kraj preveza gleda prema dole.

Da budem iskren i meni FG nije neka sreca, ali ga uglavnom koristim i nisam nesto s rukama, ali ide mi. Jednostavno trazi vremena, ali nemas brige za kroz vodilice i mozes opustenije loviti.

Ima par slicnih izvedenica, no sve je to tu negdje. Za manje muke i brige uvijek je bolje uzeti meksi florac jer lakse i bolje sjeda.

Kuzim da si pokusavao i vjerojatno znas kako ide FG, ali kolko sam skuzio digao ti je zivac kao i meni u pocetku. Mozda meni jos i vise, haha. No evo jedan video gdje covjek lijepo zna pokazati i ne vise s njega razni krajevi da se cijeli popetljas

Nadam se da ce ti pomoci ako se odlucis.

Molimo prijavite se

• ADM
  • ADM's Avatar
  • Novi korisnik
  • Novi korisnik
Više...
ADM's Avatar 24 Ruj 2021 10:24 #226 od ADM
Replied by ADM on topic Upredenica
Moja iskustva su nešto drugačija što se tiče odabira upredenice, fluorokarbona i njihovog međusobnog povezivanja. Pisao sam o tom na nekim forumima i portalima i dobio dosta potvrdnih informacija pa evo da ih podjelim i sa Vama. Nakon što odaberete upredenicu i fluorokarbon obzirom na Vaše potrebe (osmonitna, čeveronitna..., deblja, tanja, strong, soft, medium itd.) najadekvatnije bi bilo da isprobate nekoliko različitih čvorova za povezivanje. Naime radi se o tom da izdržljivost čvora drastično varira u različitim kombinacijama. Iz tog razloga ne možemo reći najbolji je ovaj ili onaj... Najbolji je onaj za koji ste Vi utvrdili da je najbolji.

Molimo prijavite se

Više...
Ozi's Avatar 24 Ruj 2021 12:52 #227 od Ozi
Da, bitno je sve no ne znam da li pod izdržljivošću čvora smatraš njegovo odvezivanje pod otporom ili pucanje. Meni recimo nikad nije puklo na spoju upredenice i predveza. Najčešće, a i tako ugađam sistem je da mi kod kidanja puca predvez na kopči. Ponekad kada je upredenica istrošena ili oštećena mi pukne iznad čvora. Najčešće odmah iznad, ali nikad na samom čvoru. To bi se vidjelo kada pukne na čvoru jer kraj upredenice ne bi smio biti potpuno ravan pošto je netom kidan iz čvora.

FG bi mi se znao odvezati, ali isključivo sa Sufix PRO 8 upredenice koja je vrlo glatka, ali i plostnata. Okrugle upredenice, dakle većina ovih koje se najčešće koriste ne bi se trebale odvezivati ukoliko se ne koristi najtvrđi FC. Dakako da se može svezati i tvrdim florcem, ali ta kombinacija nije za svaki čvor.

Neka standardna upredenica i malo mekši florac su po meni optimalni i trpe mnoge čvorove bez problema pa mislim da s tim odabirom čovjek nema brige hoće li koristiti ovaj ili onaj čvor i bojati se da neće izdržati koliko bi trebalo. Tim više jer hard florac čim je malo okrznut puca kao staklo.

Molimo prijavite se

• ADM
  • ADM's Avatar
  • Novi korisnik
  • Novi korisnik
Više...
ADM's Avatar 24 Ruj 2021 15:35 #228 od ADM
Replied by ADM on topic Upredenica

Ozi napisao: Da, bitno je sve no ne znam da li pod izdržljivošću čvora smatraš njegovo odvezivanje pod otporom ili pucanje. Meni recimo nikad nije puklo na spoju upredenice i predveza. Najčešće, a i tako ugađam sistem je da mi kod kidanja puca predvez na kopči. Ponekad kada je upredenica istrošena ili oštećena mi pukne iznad čvora. Najčešće odmah iznad, ali nikad na samom čvoru. To bi se vidjelo kada pukne na čvoru jer kraj upredenice ne bi smio biti potpuno ravan pošto je netom kidan iz čvora.

FG bi mi se znao odvezati, ali isključivo sa Sufix PRO 8 upredenice koja je vrlo glatka, ali i plostnata. Okrugle upredenice, dakle većina ovih koje se najčešće koriste ne bi se trebale odvezivati ukoliko se ne koristi najtvrđi FC. Dakako da se može svezati i tvrdim florcem, ali ta kombinacija nije za svaki čvor.

Neka standardna upredenica i malo mekši florac su po meni optimalni i trpe mnoge čvorove bez problema pa mislim da s tim odabirom čovjek nema brige hoće li koristiti ovaj ili onaj čvor i bojati se da neće izdržati koliko bi trebalo. Tim više jer hard florac čim je malo okrznut puca kao staklo.

Naravno da se teorija odnosi na pucanje. Odvezivanje je sasvim druga tema. To što sam napisao podrazumjeva da se izvuče maksimum nosivosti, a da se pucanje događa na dirigiranom mjestu što je većinom na kopči.

Molimo prijavite se

Više...
ico0705's Avatar 01 Stu 2021 12:00 #229 od ico0705
Replied by ico0705 on topic Upredenica
Da ne otvaram novu temu...imam pitanje...na roli imam namotanu upredenicu...i htio bi je preokrenuti znači početak upredenice ide na kraj,a kraj postaje početak..,međutim ne bi bio problem to brzo riješiti...da mi je na špuli namotana samo upredenica...ali na početku špule imam kao podlogu namotan monofil,i na njega je povezan početak upredenice...a nemam ni rezervnu špulu...
ako netko zna kako to riješiti najlakše, ili ako ima kakav video na Youtube.
Hvala i L.P.

Molimo prijavite se

Više...
Ozi's Avatar 01 Stu 2021 14:06 #230 od Ozi
Mozes prvo preko upredenice namotati nesto najlona dokle zelis da ti bude upredenica jednom kad ju okrenes posto ti se vjerojatno nakon X ribolova potrosilo nesto upredenice.

Potom taj najlon namotas negdje sa strane na neku praznu spulu od najlona ili upredenice. Ako sam dobro shvatio nemas rezervnu spulu od role, a ne ovu plasticnu.

Potom rukom namotas upredenicu na isto tako neku praznu spulu od najlona i kad dodes do podmotanog najlona, odrezes dio gdje je vezan za upredenicu i na vec podmotani najlon nadovezes ovaj dodatni najlon da ti spula od role na kraju svega bude taman popunjena.

Dakle, sada imas spulu role na kojoj je sav potreban najlon, a na plasticnoj spuli imas upredenicu cija nepotrosena strana gleda prema van. Sljedece sto trebas napraviti je namotati upredenicu na neku dodatnu spulu ili bilo sto okruglo, moze i kartonska rola od wc papira i kada si to napravio potroseni kraj upredenive zavezes za najlon koji ti je namotan na roli. Nakon toga dalje samo na rolu namotas upredenicu i nepotrosena strana upredenice ce ti biti kako si zamislio, a i spula role ce biti optimalno popunjena.

Ako ti zvuci komplicirano, uvijek se mozes sjetiti ljudi koji imaju desetak rola:)

Molimo prijavite se

Više...
marko87's Avatar 01 Stu 2021 14:37 - 01 Stu 2021 14:39 #231 od marko87
Hahahah Ozi kako se sjeti ove zadnje izjave.

Radi ovakvih stvari ja uvijek čuvam prazne spule od najlona i upredenica. Kupi kakvu najjeftiniju aku bušilicu ako je već nemaš i sav taj posao završiš za cca 20min. Malo jest gnjavaža ali kad se krene raditi ide to bez problema.

Mene također upravo čeka premotavanje jer mi je evo ravno pola godine i lagano se vidi da vrijeme okrenuti na novu ali ja sam toliko lijen da ću ovu samo premotati na spulu neka stoji za rezervu a gledati ovaj put uzeti nešto multicolor. Nije mi do sada bila napeta ali ove dubine na samom jugu su mi pomutile um 🤣🤣

Zadnja izmjena: 01 Stu 2021 14:39 od marko87.

Molimo prijavite se

Više...
ico0705's Avatar 01 Stu 2021 16:18 #232 od ico0705
Replied by ico0705 on topic Upredenica
Ozi, hvala na brzom odgovoru!
Kad sam prvi puta pročitao post nisam odmah sve povezao i činilo mi se na prvu malo komplicirano...ali više puta pročitao sa pažnjom i shvatio...moram priznati da sam bio na istom tragu,makar treba malo vremena jer se ručno premotava,ali strpljen spašen...Marko dobra ti ideja sa bušilicom ...ne moraš rukom premotavati i nikad kraja...mislim da bi bilo najbolje namotati na špulu od role samo upredenicu.... lakše bi ju moglo premotati na drugu stranu a i bolje i sigurnije bi bilo kad nema dodatnog najlona, jer nikad neznaš šta ti se može zaletiti na udicu...
Hvala i L.P.

Molimo prijavite se

Hamag