Bodečnjak veliki podsjeća na kombinaciju kanjca i škrpine koj ise ponaša kao kirnja. Živi na dubini od 50 - nevjerojatnih 1100 metara! Nastanjen je u južnom i srednjem Jadranu, na dubokim brakovima gdje vreba svoju lovinu. Hrani se sitnijom ribom i rakovima. Crvenkasto ružičaste je boje s meljama i prugama smeđih nijansi.
Ima izražene oči. Otrovne bodlje na leđnoj peraji i škrgama. Ubod je vrlo bolan i ne zacjeljuje jednostavno. Živi i do 40 godina, po nekim izvorima i 43 godine. Najveći ulovljen primjerak u Jadranu je imao 0,5 kg, a najveći svjetski primjerak 1,55 kg i duljinu od čak 47 cm.
Nastanjen je na južnom dijelu Jadrana kao i nekim dijelovima Mediterana. Prisutniji je u Atlantiku. Engleski naziv "Madeira rockfish" upućuje na to da je vrlo rasprostranjen na području Madeire, Portugal.
Sinonimi: Helicolenus dactylopterus, Helicolenus imperialis, Helicolenus maculatus, Helicolenus maderensis, Helicolenus thelmae, Scorpaena dactyloptera, Sebastes dactyloptera, Sebastes dactylopterus, Sebastes imperialis, Sebastes maculatus
Karakteristike
- Porodica: Scorpaenidae
- Latinski naziv: Helicolenus dactylopterus dactylopterus
- Engleski naziv: Blackbelly rosefish
- Prosječan primjerak: 0.3 kg
- Najveći ulovljen primjerak na Jadranu: 0.5 kg
- Najveći ulovljen primjerak na Ludom Moru: nema
- Kako se najčešće lovi: mreža, bulentin
- Omiljena ješka: lignja, račići, školjke
- Mrijest: nema
- Lovostaj: nema
- Minimalna veličina: nema
Zanimljivosti
Jestiv je i cijenjen u kuhinji.
Vrlo je rasprostranjen - Istočni Atlantik, Island, Norveška, Madeira, Azori i Kanari, Mediteran i sl.
Kao i većina srodnika iz porodice bodeljki ima otrovan ubod i treba ga se paziti.