Bukva pripada obitelji Sparidae (ljuskavke). Jedna je od najbrojnijih riba Jadrana, ali i Mediterana. Bukva ima tijelo vretenastog oblika prekriveno sitnim ljuskama. Sivkasto srebrne je boje sa 3 - 4 zlatne pruge. Može narast do 35 cm i 0,5 kg.
Bukve žive u velikim jatima. Raznovrsno se hrane planktonima, algama i sitnim račićima s dna. U toplije vrijeme živi dalje od obale dok se zimi približava. Najbrojnija je s vanjskih strana otoka i na pučini međutim može se pronaći i po kanalima, uvalama i lukama.
Najčešće je na dubinama od 5 - 50 metara iako zna uroniti i do 200 metara u dubinu. Mrijesti se u proljeće. Bukva je najrasprostranjenija u Mediteranu i smatra se ribom Mediterana.
Karakteristike
- Porodica: Sparidae
- Latinski naziv: Boops boops
- Engleski naziv: Bogue
- Prosječan primjerak: nema
- Najveći ulovljen primjerak na Jadranu: nema
- Najveći ulovljen primjerak na Ludom Moru: nema
- Kako se najčešće lovi: mreža, odmetac, kančanica
- Omiljena ješka: kruh, lignja, rak samac
- Mrijest: u proljeće
- Lovostaj: nema
- Minimalna veličina: nema
Zanimljivosti
Dobila je ima po izraženim očima koje su prilično velike s obzirom na tijelo.
Bukva se smatra odličnim mamcem za parangal, kančanicu, bulentin i slične vrste ribolova.
S kulinarske strana bukva je itekako zastupljena. Veći primjerci, takozvane Zimske bukve mogu ići na gradele dok se manje mogu pržiti na tavi, marinirati i sl.